www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

game


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

imi zice si mie careva structura unei tonalitati armonice?(deaia de care canta indienii subnutriti, si care se regaseste spre exemplu in piesa Home de la dream theater....)

 

Nu cred ca se cheama neaparat gama armonica ce-i acolo; e un fel de gama orientala.

 

Vezi ca poti sa-ti dai seama singur de gama asta doar ascultand piesa; rifful principal utilizeaza aproape toate notele gamei, iar restul le prinzi tu dupa ureche.

Link to comment
Share on other sites

Vazand topicul despre game am si eu o intrebare. Am observat ca gamele sunt teorie muzicala dar intrebarea vine : cum cant o gama ? 4 note pe coarda ? 3 note pe coarda ? sau horizontal mode (fiecare deget pe cate o tasta in asa fel incat nu misti mana deloc.... 4 degete 4 taste ) ? Am o carte in care arata pe toate gamele folosite de obicei in diferite stiluri muzicale expuse in varianta cu 3, 4, si horizontal. Care recomandatzi sa se utilizeze ? (mie unul mi se pare f. logica asta cu 3 note pe coarda dar horizontalul e mult mai comod dar mai greu de invatzat) Recunosc ca inca nu stiu toate notele de pe grif, adica le gasesc eu dupa o metoda A D G C F A# D# G# C# F# B E A dar inca nu am libertate pe grif in asa fel incat sa stiu gama si sa ma joc pe note indiferent de cate note pe coarda cant. Ceva sfaturi ?

 

De ce sa te chinui sa inveti chestii de genul 3per string, 4per string si alte formule cand poti sa inveti tot griful si atunci cand esti intr-o gama sa o vezi pe tot griful? Apoi poti sa folosesti ce varianta vrei.Oricum, ceea ce faci tu nu e gresit sub nici o forma.Fiecare modalitate de executie a gameleor are avantajele ei.

 

Uite in ce variante studiez eu:

1 Orizontal pe fiecare coarda in parte.

2 Dupa cele 5 formule de octava

3 3 sau 4 per string

4 Combinatii de formule (Ascendent intr-un fel, descendent pe alt drum)

 

Ideea e ca fiecare formula de gama trebuie sa te ajute sa ajungi sa vezi tot griful, ai oriunde ai fi cu mana pe grif sa canti in gama dorita. :)

 

Iata un exercitiu super cool:

 

Inchide ochii si pune mana pe grif.La intamplare.

Canta toate gamele minore si majore, fara sa schimbi pozitia mainii.

Ce zici?

:)

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.