• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
redin

Chitara Electro-acustica Cu Cutaway

35 posts in this topic

spruce inseamna molid ? k v205 are solid spruce la fel k si takamine eg340sc....dar la v205 are o tonalitate ciudata rau, adica nu are rezonanta cum are un hohner hw300-am care e din placaj normal si nu e de la corzi k am pus 3 seturi de diferite aliaje si la fel se aude... si acum sa lasam deoparte ibanezul.... takamine eg340sc si 341 stiu k sunt la fel doar k difera culoarea... dar ce am vazut eu pe net k 341 nu are cheitele din aur ci din plastic :) fata de 340 care le are din aur...imi placea pe negru sa-mi cumpar una dar daca are cheitele din plastic ma cam pune pe ganduri

Daca tot te intereseaza Takamine, probeaza un EG340SC, este cea mai ieftina chitara de la ei pe care as cumpara-o.

cea mai ieftina? este 1350 ron...exista takamine si la 550 ron G320.... sunt curios cum se aude in comparatie cu EG361SC... dar care sunt diferentele intre EG340SC si EG361SC ? la sunet ma refer

O oferta buna ar fi si chitarile Cort. Am cantat pe un Cort electroacustic ce suna minunat, dar cred ca era dintr-o serie mai scumpa (pe la 500E).

O chitara de probat ar fi si Hohner EDBG varianta electroacustica. Am probat una si chiar mi-a placut, suna bine si la rece (avea volum foarte mare pentru o acustica si un sunet plin), iar amplificata binisor.

unde gasesc in bucuresti hohner EDGB electroacustic ? am vazut varianta acustica si se aude cam la fel cu un hohner hw300e care costa 517 ron..(ma refer strict la cantatul la rece)

Griful de la Takamine-urile pana in 1000 RON mi s-a parut butucanos, destul de gros, ceea ce pentru mine inseamna ca e incomod.

Eu am probat v205 si nu mi s-a parut ca suna rau deloc. Poate ai nimerit tu un exemplar cu probleme sau nu e setata corect. E posibil sa nu iti placa tonul chitarilor cu fata de molid. In acest caz iti recomand sa incerci si o chitara cu topul din cedru sau artar (maple). Daca tot te intereseaza Takamine, probeaza un EG340SC, este cea mai ieftina chitara de la ei pe care as cumpara-o.

acum mi-am schimbat parerea la ibanez v205sece-nt si imi place super super mult cum suna acum....inainte nu-mi placea din cauza corzilor...acum k le-am schimbat cu ernie ball de 012 se aude inzecit mai frumos ca orice chitara pe care am mai probat-o pana acum...plus ca are o rezonanta uimitoare....n-as mai da ibanezul meu acum pe nimic

cum adica nu au griful comod? ce inseamna asta ? n-au toate chitariel griful la fel ? stiu ca difera daca e mat sau lucios, dar sa ne referim strict la takamine , de ce ar fi incomod griful ? (p.s.: app de ibanez v205sece-nt o am din nefericire si vreau sa o vand pt k nu-mi place deloc cum suna, suna inzecit mai prost decat un hohner hw300e-am pe care il are mama mea)

ibanez v205 sece suna bestial cu corzi elixir sau ernie ball dar tot ce e sa fie puse corzi de 012 pt ca fac o rezonanta impecabila pe chitarile din solid top....cel putin mie asa mi se pare..corzile default nu sunt extraordinare la nicio chitara, dar ibanezurile sunt printre cele mai bune chitari e-acustice :)