redin

Chitara Electro-acustica Cu Cutaway

Recommended Posts

Salut!

Imi doresc o chitara electro-acustica cu cutaway(neaparat) care sa aiba un sunet puternic, cald si echilibrat, placut urechilor.

Ce astfel de chitare imi recomandati in Bucuresti care sa indeplineasca cerintele si sa fie max 10.500.000?

Am vazut la ProGuitar pe site Fender CD-60CE si Fender Sonoran SCE, dar am inteles de pe net ca nu prea merita banii si ca pot lua altceva mai bun in banii astia.Le-a ascultat cineva sa stie cum suna?M-ar tenta Sonoran, dar inca nu am ajuns la Proguitar sa vad despre ce este vorba, si feedbackul de pe net e in general negativ, Fender fiind renumita pt chitarele electrice, nu acustice.Spre ce modele ma indrumati?Washburn D10SCE este tocmai in Timisoara, si nu cred ca gasesc in Bucuresti.

Fender CD-60CE

Fender Sonoran SCE

Washburn D10SCE

Salut!

Imi doresc o chitara electro-acustica cu cutaway(neaparat) care sa aiba un sunet puternic, cald si echilibrat, placut urechilor.

Ce astfel de chitare imi recomandati in Bucuresti care sa indeplineasca cerintele si sa fie max 10.500.000?

Am vazut la ProGuitar pe site Fender CD-60CE si Fender Sonoran SCE, dar am inteles de pe net ca nu prea merita banii si ca pot lua altceva mai bun in banii astia.Le-a ascultat cineva sa stie cum suna?M-ar tenta Sonoran, dar inca nu am ajuns la Proguitar sa vad despre ce este vorba, si feedbackul de pe net e in general negativ, Fender fiind renumita pt chitarele electrice, nu acustice.Spre ce modele ma indrumati?Washburn D10SCE este tocmai in Timisoara, si nu cred ca gasesc in Bucuresti.

Fender CD-60CE

Fender Sonoran SCE

Washburn D10SCE

Mie mi-au placut mult ca si acustice Washburn. Fenderul ca si acustica mi se pare scumpa pentru ce ofera. D10SCE cred ca e cel mai vandut model Washburn si una din cele mai vandute chitari in SUA (asta ca sa nu zic ce mai vanduta) din categoria ei de pret.

O oferta buna ar fi si chitarile Cort. Am cantat pe un Cort electroacustic ce suna minunat, dar cred ca era dintr-o serie mai scumpa (pe la 500E).

O chitara de probat ar fi si Hohner EDBG varianta electroacustica. Am probat una si chiar mi-a placut, suna bine si la rece (avea volum foarte mare pentru o acustica si un sunet plin), iar amplificata binisor.

Edited by Blackthorn

la cort ( electrice si acustice ) se lasa griffu....ala se buleste primu

Stimabile la orice chitara se lasa griful daca nu are un setup bun facut. Am vazut Gibson acustic cu griful incovoiat pentru ca si-a pus omul corzi Martin phospore bronze medium, iar chitara era reglata pentru cel mult 0.12. In general Cort e o marca ce fabrica chitari calitate buna la un pret decent, in plus am vazit multe Cort-uri cu un setup foarte bun facut din fabrica si asta nu o prea gasesti la multe chitari in categoria lor de pret. Daca nu ai incercat mai multe chitari Cort, mai bine nu mai dezinforma omul. O prietena are o electro-acustica Cort de vreo 4 ani si din cate stiu nu i s-a lasat griful aproape deloc, dar a avut grija de ea tot timpul, nu a expus-o la temperaturi extreme a folosit acelasi tip de corzi (Elixir 0.12), asa ca depinde si de cum iti ingrijesti instrumentul. E ca si cum ai spune ca BMW e masina proasta ca s-a stricat in cateva mii de kilometrii ca i-ai pus tu motorina in loc de benzina.

Am achizitionat ieri de la Senia un Hohner GE850E electroacustic pe care il recomand cu caldura. Suna bine atat "la rece" cat si amplificat si as putea spune ca face toti banii (1410RON cu toc). A fost varianta cea mai buna gasita in Bucuresti dupa lungi cautari. Merita incercata!

Ceva informatii despre chitara gasesti in catalogul Hohner atasat.

Hohner_Catalog_2007.pdf

Intr-adevar e o chitara foarte buna. Am probat si eu una pe care si-a cumparat-o un prieten, suna foarte bine la rece, mi s-a parut foarte bine construita, in schimb avea o mica hiba, E-ul subtire cand o amplificai se auzea mai incet decat celelalte. Cred ca era o treaba de setup, dar din pacate pentru o chitara care costa 1400 RON cred ca ar fi trebuit sa fie mai atenti la controlul calitatii. Oricum, chitara este excelenta si la rece are o proiectie foarte buna a sunetului si un ton foarte bun (suna plin si clar). Griful are un feeling foarte bun, actiunea era un pic sus, cred ca dupa un setup profi este excelenta.

Intr-adevar e o chitara foarte buna. Am probat si eu una pe care si-a cumparat-o un prieten, suna foarte bine la rece, mi s-a parut foarte bine construita, in schimb avea o mica hiba, E-ul subtire cand o amplificai se auzea mai incet decat celelalte. Cred ca era o treaba de setup, dar din pacate pentru o chitara care costa 1400 RON cred ca ar fi trebuit sa fie mai atenti la controlul calitatii. Oricum, chitara este excelenta si la rece are o proiectie foarte buna a sunetului si un ton foarte bun (suna plin si clar). Griful are un feeling foarte bun, actiunea era un pic sus, cred ca dupa un setup profi este excelenta.

Spuneai in alt post ca ai testat si Epi DR-500ME... Cum ti se pare comparativ?

Edited by GuittaraNovice

Epi este cu cel putin o clasa peste Hohner, dar si la bani este ceva diferenta. In primul rand Epi este construita toata numai din lemn solid, la Hohner am ceva indoieli ca ar avea mai mult decat topul din lemn solid, la banii astia nu prea ar avea cum. Ambele chitari sunt facute in China, Epiphone-ul mi-a lasat totusi impresia de calitate mult mai buna decat Hohner, din pacate nu le-am putut proba pe ambele in acelasi loc si de aceea nu pot sa dau un verdict cat de cat obiectiv, dar eu personal as mai cauta ceva bani si mi-as cumpara Epiphone.

...suna foarte bine la rece, mi s-a parut foarte bine construita, in schimb avea o mica hiba, E-ul subtire cand o amplificai se auzea mai incet decat celelalte. Cred ca era o treaba de setup...

Mã tem cã nivelul redus al semnalului pentru coarda Mi nu este o problemã de setup, ci una constructivã, respectiv de plasare a traductorului, care nu reuºeºte sã aibã o sensibilitate uniformã pentru toate corzile. (Am mai întâlnit problema la câteva chitare electroacustice scumpiºoare care sunau foarte bine la rece. Mai mult, în abordarea cu traductor în bridge, traductorul chiar altereazã caracteristicile acustice ale chitarei la rece, de aceea recomand cu reținere chitarele electroacustice.)

Problema era de la saddle, nu mai stiu cum se traduce in romana, care nu apasa cu aceeasi forta pe toata suprafata pe doza piezo, probabil nu era taiata drept suprafata de contact cu doza piezo.

Da, ai dreptate, acolo unde se foloseºte traductor montat sub "saddle" (cãluº) se mai întâmplã sã nu aibã contact uniform/constant pe toatã lungimea. Dar nu neapãrat din cauza unei tãieturi mai puțin drepte, ci ºi din conformația traductorului, sau a "culcuºului" de sub traductor. Ceea ce nu se poate corecta prin ceea ce se numeºte uzual "setup".

da,hohner e facut in Germania

nu de alta, dar umblau niste zvonuri pe net si auzisem si pe cineva de la muzica zicand k anumite modele de hohner sunt in din china si nu prea am vrut sa cred asta... k as vrea sa ma axez pe hohner sau takamine, dar cele din urma, takamine, sigur sunt facute in china si banuiesc k au aceleasi finisaje slab calitative, intalnite si la fender sau ibanez (la chitarile acustice si e-ac)....si vorbesc aici de chitarile mai ieftine, nu cele de top care stiu k sunt japoneze. app despre takamine EG320C ce imi puteti spune? comparativ cu un hohner HW300E cum se aude? care sunt diferentele? asta in acazul in care stiti, le-ati probat, etc. peace! :)

nu de alta, dar umblau niste zvonuri pe net si auzisem si pe cineva de la muzica zicand k anumite modele de hohner sunt in din china si nu prea am vrut sa cred asta... k as vrea sa ma axez pe hohner sau takamine, dar cele din urma, takamine, sigur sunt facute in china si banuiesc k au aceleasi finisaje slab calitative, intalnite si la fender sau ibanez (la chitarile acustice si e-ac)....si vorbesc aici de chitarile mai ieftine, nu cele de top care stiu k sunt japoneze. app despre takamine EG320C ce imi puteti spune? comparativ cu un hohner HW300E cum se aude? care sunt diferentele? asta in acazul in care stiti, le-ati probat, etc. peace! :)

Hohner a produs si in korea. mai degraba korea a produs pt hohner si acesta doar a branduit produsul. am pus mana pe o asemenea chitara, copie de ovation care suna arata si se simte proportional cu cat a costat. adik la nivelul anului 2004 vreo 18 mil. era o avere la vremea aia.

Fenderul face chitari acustice-electroacustice bune numai ca tre sa le probezi. in orice padure exista uscaturi evident.

de ibanez nu am nici o parere.

Hohner a produs si in korea. mai degraba korea a produs pt hohner si acesta doar a branduit produsul. am pus mana pe o asemenea chitara, copie de ovation care suna arata si se simte proportional cu cat a costat. adik la nivelul anului 2004 vreo 18 mil. era o avere la vremea aia.

Fenderul face chitari acustice-electroacustice bune numai ca tre sa le probezi. in orice padure exista uscaturi evident.

de ibanez nu am nici o parere.

eu ma refeream si la takamine, si nu la fender/ibanez la care am vazut ce le poate bibilica in materie de chitari el-acustice...eram interesat si de takamine deoarece am vazut k sunt specializati pe acustice si ma gandeam k macar daca sunt axati pe acustice le-or face mai bine ca restul firmelor... si de aceea am nevoie de un sfat legat de takamine modele mai ieftine cum ar fi EG320C, G320. din pacat nu am apucat sa pun mana pe vreuna. EG321C e varianta neagra a lui EG320C si imi place mult si as dori sa o cumpar, dar imi plac si hohner-urile si nu stiu ce ar fi mai bun sa aleg. eu am acasa o chitara hohner HW300E-AM care suna bine, dar e a familiei...si eu vroiam sa-mi cumpar una mai buna pana in maxim 900 ron, dar numai hohner sau takamine doresc. astept pareri! cheers!

Eu am un Hohner 440 de care sunt multumit. La momentul respectiv (prin 2003 parca l-am cumparat) costa 8.900.000 ROL de la Muzica (Senia). Acum cu noua concurenta UE ar trebui, probabil, sa coste tot pe acolo sau mai putin.

salut...hohnerul tau 440 unde era fabricat? k am auzit niste zvonuri k ar exista chitari hohner made in china :) si ma interesa modelul cum ai avut tu hw440 dar sa nu fie facuta in china :)

Epi este cu cel putin o clasa peste Hohner, dar si la bani este ceva diferenta. In primul rand Epi este construita toata numai din lemn solid, la Hohner am ceva indoieli ca ar avea mai mult decat topul din lemn solid, la banii astia nu prea ar avea cum. Ambele chitari sunt facute in China, Epiphone-ul mi-a lasat totusi impresia de calitate mult mai buna decat Hohner, din pacate nu le-am putut proba pe ambele in acelasi loc si de aceea nu pot sa dau un verdict cat de cat obiectiv, dar eu personal as mai cauta ceva bani si mi-as cumpara Epiphone.

pe ce baza afirmi ca hohner este facuta in china? e prima oara cand aud asta... eu stiam ca e brand nemtesc

Hohner intr-adevar este un brand nemtesc, dar fabrica chitari in China sub licenta. Si Fender este un brand american si au fabrici de instrumente muzicale in SUA, Mexic, Japonia, Coreea si China (cel putin de astea stiu eu, poate sunt mai multe)

Hohner intr-adevar este un brand nemtesc, dar fabrica chitari in China sub licenta. Si Fender este un brand american si au fabrici de instrumente muzicale in SUA, Mexic, Japonia, Coreea si China (cel putin de astea stiu eu, poate sunt mai multe)

si eu cum imi pot da seama ca chitara sa nu fie in china facuta ? k doresc un hohner facut in germania.....ar trebui sa-mi dau seama dupa ceva anume ? despre takamine ce-mi poti spune? sunt bune de ceva? ma refer la modelele mai ieftine pana in 900ron....stiu k sunt tot chinezarii....eu totusi as dori un hohner dar facuta in germania, k in china am vazut cum sunt :)

Din cate stiu modelele ieftine de la Hohner sunt facute in China. Mie personal Takamine imi plac ca si electroacustice in special, ca si chitari acustice sau pe partea de acustica nu prea m-au impresionat. In plus cele de pana in 1000 RON nu mi s-au parut nici cu griful prea comod.

Eu m-as uita si la Ibanez V205SECE-NT

O alta optiune care sare foarte usor de bugerul tau ar fi Vintage-VECJ100 , chiar am probat modelul din magazin si mi s-a parut excelenta pentru cat costa.

Edited by Blackthorn

Mai poti sa te uiti si la chitarile astea:

au un sound bun amandoua, dar ideal ar fi sa le incerci si tu, sau macar un amic de al tau din TM. :)

Si modelul Vintage VECJ100, e o chitara foarte buna pentru pretul de 950 ron.

Have a nice day!

Mai poti sa te uiti si la chitarile astea:

au un sound bun amandoua, dar ideal ar fi sa le incerci si tu, sau macar un amic de al tau din TM. :)

Si modelul Vintage VECJ100, e o chitara foarte buna pentru pretul de 950 ron.

Have a nice day!

scuza-ma dar urasc forma aia de chitara... si ma interesa numai hohner si takamine dreadnought :)

scuza-ma dar urasc forma aia de chitara... si ma interesa numai hohner si takamine dreadnought :)

uite aici - Chitara electro-acustica Hohner HW 300 E - AM. :)

Din cate stiu modelele ieftine de la Hohner sunt facute in China. Mie personal Takamine imi plac ca si electroacustice in special, ca si chitari acustice sau pe partea de acustica nu prea m-au impresionat. In plus cele de pana in 1000 RON nu mi s-au parut nici cu griful prea comod.

Eu m-as uita si la Ibanez V205SECE-NT

cum adica nu au griful comod? ce inseamna asta ? n-au toate chitariel griful la fel ? stiu ca difera daca e mat sau lucios, dar sa ne referim strict la takamine , de ce ar fi incomod griful ? (p.s.: app de ibanez v205sece-nt o am din nefericire si vreau sa o vand pt k nu-mi place deloc cum suna, suna inzecit mai prost decat un hohner hw300e-am pe care il are mama mea)

cum adica nu au griful comod? ce inseamna asta ? n-au toate chitariel griful la fel ? stiu ca difera daca e mat sau lucios, dar sa ne referim strict la takamine , de ce ar fi incomod griful ? (p.s.: app de ibanez v205sece-nt o am din nefericire si vreau sa o vand pt k nu-mi place deloc cum suna, suna inzecit mai prost decat un hohner hw300e-am pe care il are mama mea)

Griful de la Takamine-urile pana in 1000 RON mi s-a parut butucanos, destul de gros, ceea ce pentru mine inseamna ca e incomod.

Eu am probat v205 si nu mi s-a parut ca suna rau deloc. Poate ai nimerit tu un exemplar cu probleme sau nu e setata corect. E posibil sa nu iti placa tonul chitarilor cu fata de molid. In acest caz iti recomand sa incerci si o chitara cu topul din cedru sau artar (maple). Daca tot te intereseaza Takamine, probeaza un EG340SC, este cea mai ieftina chitara de la ei pe care as cumpara-o.