www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Cosu

Rezultatele Concursului RGC.ro, Prima Etapa - Votarea Pentru Premiul de Popularitate

Votati interpretarea preferata  

60 members have voted

1. 1. Concursul RGC - Premiul de Popularitate

• Badea Ioan-Andrei - Baumwolle
      11
    • Bojan Dan Andrei - Culboji
      1
    • Bucur Alexandru - Mr. Fritz
      0
    • Burloiu Grigore Alexandru - prowler
      2
    • Coman Adrian - comanel
      0
    • Despan Mihai - Burb
      6
    • Ionescu Mihai - blackjack
      0
    • Limbasan Marcel - Moriconne
      0
    • Mocanu Tudor - MarKK
      1
    • Murariu Iosif - ven0m
      0
    • Olariu Mircea -Mircea19
      0
    • Pancratov Cosmin -DragonFlame
      0
    • Dumitru Eugen Petre - evilpath
      1
    • Ferezan Andrei Mihnea - jacksonman
      6
    • Ionescu Andrei-Liviu - AdmiralAndrews
      1
    • Mihai Ioan Alexandru - Malmsteen
      16
    • Moisoiu Adrian Claudiu - Moisoiu
      3
    • Neacsu Alxandru Cantemir - lukeblue
      9
    • Obreja Vlad - Sheriff
      2
    • Ungureanu Andrei - amza
      1

Recommended Posts

S-a incheiat inscrierea la Concursul RGC - Lista cu finalistii

Precum stiti deja, pe 1 noiembrie 2005 la ora 23:59 s-a incheiat inscrierea la Concursul RGC. Le multumim tuturor celor 21 de participanti, precum si celor care au facut cunoscut acest concurs persoanelor care altfel n-ar fi aflat de el.

Juriul a ascultat melodiile concurentilor si a stabilit lista cu cei opt concurenti care vor participa la finala. Acestia sunt (in ordine alfabetica):

Dumitru Eugen Petre - evilpath
cu piesa
Deaming of an End
- 4 voturi

Ferezan Andrei Mihnea - jacksonman
cu piesa
Purplehaze
- 5 voturi

Ionescu Andrei-Liviu - AdmiralAndrews
cu piesa
The Story of Life
- 4 voturi

Mihai Ioan Alexandru - Malmsteen
cu piesa
Cascade
- 7 voturi

Moisoiu Adrian Claudiu - Moisoiu
cu piesa
Freak
- 6 voturi

Neacsu Alxandru Cantemir - lukeblue
cu piesa
Socialize
- 6 voturi

Obreja Vlad - Sheriff
cu piesa
Elegy
- 7 voturi

Ungureanu Andrei - amza
cu piesa
Substrat
- 5 voturi

Melodiile celorlalti concurenti (ce au obtinut sub 4 voturi) pot fi descarcate aici:

Badea Ioan-Andrei - Baumwolle cu piesa Sadness

Bojan Dan Andrei - Culboji cu piesa Vampire's First Take

Bucur Alexandru - Mr. Fritz cu piesa Pay Attention

Burloiu Grigore Alexandru - prowler cu piesa Nevermind the Crossfades

Coman Adrian - comanel cu piesa Let There Be Rock

Despan Mihai - Burb cu piesa Little Burb

Ionescu Mihai - blackjack cu piesa 3 AM

Limbasan Marcel - Moriconne cu piesa Somedayblue

Mocanu Tudor - MarKK cu piesa Black Blues

Murariu Iosif - ven0m cu piesa Running Forward

Olariu Mircea -Mircea19 cu piesa Silent Feeling

Pancratov Cosmin -DragonFlame cu piesa Dragon Lands

*Scanteie Tudor Constantin -ilun cu piesa In Loving Memory

Obervatii:

Datorita faptului ca doi concurenti au obtinut acelasi numar de voturi s-a luat hotararea ca numarul de finalisti sa fie 8 si nu 6 cum s-a anuntat initial.

Juriul a fost format din Manuel Savu , Valter Popa, Doru Borobeica, Felix Barca, Adrian Lici , Adrian Cearnau si Cosmin Dumitru

*Concurentul Scanteie Tudor Constantin -ilun a fost descalificat deoarece piesa (si aici ne referim la solo) cu care a intrat in concurs este in proportie covarsitoare asemanatoare cu piesa Cosomosquad - "In loving memory". Concurentul a folosit aceasta piesa ca negativ insa interpretarea nu a fost originala. Va rugam sa ascultati melodia concurentului si un fragment din piesa "In loving memory", disponibil la adresa: http://www.cdbaby.com/cd/cosmosquad1

Le multumim pentru participare - caci ce ar fi un concurs fara concurenta? -,le uram "cat mai multa chitara" si ii asteptam sa ni se alature la finala concursului.

Nu uitati sa reveniti pe RGC.ro pentru ultimele detalii legate urmatoarea etapa a concursului.

Amendament:

Manu s-a gandit ca este firesc sa existe si un PREMIU DE POPULARITATE. Castigatorul va fi stabilit in urma votului dat de voi, membrii RGC. Premiul consta in o pedala de reverb Digitech.

Data limita pana la cre puteti vota este 10 Noiembrie 2005, ora 23:59. Votarea se face pe acest thread.

ECHIPA RGC.ro si Manuel Savu

Badea_Ioan_Andrei_baumwolle____Sadness.mp3

Bojan_Dan_Andrei_culboji____Vampire_s_First_Take.mp3.mp3

Bucur_Alexandru_mr_fritz__Pay__Attention.mp3

Burloiu_Grigore_prowler____Nevermind_the_Crossfades.mp3

Coman_Adrian_comanel__let_there_be_rock.mp3

Despan_Mihai_burb____Little_Burb.mp3

Dumitru_Eugen_evilpath__dreaming_of_and_end___.mp3

ionescu_mihai_blackjack____3am.mp3

Limbasan_Marcel_moriconne____Somedayblue.mp3

Mihai_Ioan_Alexandru_malmsteen__Cascade.mp3

Mocanu_Tudor_markk____Black_Blues.mp3

Moisoiu_Adrian_Moisoiu__Claudiu_Freak_.mp3

Murariu_Iosif_ven0m____Running_Forward.mp3

Neacsu_Alexandru_Cantemi_lukeblue_r_Socialize.mp3

Obreja_Vlad_sheriff____Elegy.mp3

Olariu_Mircea_mircea19____Silent_feeling.mp3

Pancratov_Cosmin_dragonflame____Dragon_Lands.mp3

Scanteie_Tudor_Constantin_ilun__In_loving_memory.mp3.MP3

Ungureanu__Andrei_amza____substrat.mp3

Ferezan_Andrei_Mihnea_jacksonman__purplehaze.mp3

Ionescu_Andrei_AdmiralAndrews__The_Story_Of_Life_.mp3

Edited by Cosu

Guest Azraelle

Felicitari *tuturor* participantilor !!!!!! multa bafta finalistilor , si cum spunea cineva mai sus , ''La cat mai multa chitara!' :):)

Edited by Azraelle

le-am ascultat pe toate, mi-au placut: lukeblue, jacksonman, moisoiu, burb si sheriff , cam in ordinea asta.

cat despre mine...incerc sa ma consolez spunandu-mi ca puteam si mult mai bine, dar evident ca nu pot sa nu ma gandesc cum ar fi fost daca as fi lucrat la 'melodie' mai mult de o dimineata. din pacate, n-a fost de ajuns sa-mi numesc piesa 'ignorati lipiturile', pana la urma asta a iesit, 4 solouri lipite, un rezultat destul de diferit de ce aveam in minte, si vina e a mea ca m-am grabit, desi mai aveam o zi sau doua....

felicitari tuturor :)

va incurajez sa le luati pe toate :)

blah

Asta am si facut :).

Mi-a placut melodia ta, prowler. Frumos pasajul ala jazzy :)

Dintre toate melodiile de mai sus, votez cu Sheriff.

PS: Mi-a mai placut si melodia lui Scanteie Tudor - ilun, dar am inteles ca el nu a facut nimic original in melodia aia.

Felicitari tuturor participantilor.

Guest Baumwolle

Foarte bun Lukeblue.Felicitari!

Bravoooooooo! :)

Guest rhcp_guitarist

Chiar tin sa va felicit si eu pe toti!!!cantece foarte interesante :(

KEEP UP THE GOOD WORK :)

desi melodia care mi-a placut cam cel mai mult e destul de simpla,ceva chiar m-a atras la ea..este melodia lui amza-substrat :) printre altele,si jaksonman si burb mi-au placut :)

Guest Sheriff

Inca n-am apucat sa ascult decat vreo 3 dintre melodiile inscrise in concurs, promit sa le ascult si pe celelalte "asap". :) Felicitari toturor celor care s-au inscris in concurs, ce am ascultat pana acum e foarte reusit...

quote hihi>PS: Mi-a mai placut si melodia lui Scanteie Tudor - ilun, dar am inteles ca el nu a facut nimic original in melodia aia.

Felicitari tuturor participantilor.

o man... I may be a dumbass dar nu credeam ca ma descalifica ci mai degraba ca nu ma admit din start in concurs...well...I'll have my revenge la urmatoru, unde vin cu o piesa de-a mea ceva ca sa nu mai am probleme...bafta multa finalistilor...!! asa imi trebuie dc fac in ultima clipa...

Edited by ilun

Ilun imi pare rau dar trebuia sa citesti regulamentul cu atentie .Iata ce zice punctul 6 :

6.Melodia cu care un concurent se inscrie trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

sa fie instrumentala ( sa nu contina voce );

chitara solo sa fie inregistrata de concurent pe chitara electrica;

partea de chitara solo sa fie o compozitie proprie ( originala ) a concurentului;

Cam din cauza asta am si intarziat afisarea voturilor. Nu incape indoiala ca te pricepi la interpretare dar din pacate ai ratat unul din punctele esentiale ale concursului.

Sper sa nu te demoralizeze prea mult evenimentul asta. Ai o cariera lunga inainte.

Bafta in continuare tuturor!

Guest AdmriralAndrews

Felicitari tuturor finalishtilor!!!Le urez succes shi in finala live.

Imi pare rau de cei care nu au ajuns in finala....au fost cativa chitaristi bunicei shi printre ei shi sunt convins ca data viitoare vor ajunge shi ei in top(daca se ambitioneaza).

Am ascultat toate mel shi sunt impresionat.Intradevar cred ca lukeblue o sa cashtige deoarece are o abordare foarte profesionista a melodiie sale.

Mia mai placut de asemenea shi mel lui Moisoiu care are un sound shi o esenta a la Satriani(pe ultimele albume) shi Malmsteen care are o tehnica destul de buna de arpegiere,Singura chestie care ash reproshao este insa faptul ca seamana prea mult cu trilogy suite(ceea ce poate fi luat shi ca un compliment la urma urmei)...oricum,bravo.

Ma bucur ca am auzit atatia chitarishti adunati a un loc.Se pare ca muzica romaneasca inca mai are o shansa.

Sa ne vedem cu bine in finala shi sper sa iau bataie cu fruntea sus :) ,

Mult succes tutor!

Le-am ascultat pe toate si am sa spun cate ceva despre fiecare care mi-a atras atentia:

Primul Loc: Lukeblue pe departe.Tot ce-i trebuie.. cuvintele ar cam fi de prisos aici, sunt absolut convins ca o sa castigi si premiul cel mare (pt ceilalti nu va lasati descurajati :) )

Second Place: Jacksonman! Dude, nice choice, mi-a placut mult ce ai ales, desi e interpretabila chestia.Realizare destul de buna, si oricum atrage urechea!

Third Place: Malmsteen, tehnica buna, dar monotona improvizatia.Nu prea atrage, desi live ar da mult mai bine.

Mentiune: Baumwolle, pentru perseverenta si imaginatia de care dai dovada, realizarea lasa de dorit, dar ideile sunt foarte bine conturate.

Si binenteles felicitari tuturor, toate piesele (da, le-am ascultat) au ceva special, si in fond cred ca asta era ideea.

Ilun imi pare rau dar trebuia sa citesti regulamentul cu atentie .Iata ce zice punctul 6 :

Cam din cauza asta am si intarziat afisarea voturilor. Nu incape indoiala ca te pricepi la interpretare dar din pacate ai ratat unul din punctele esentiale ale concursului.

Sper sa nu te demoralizeze prea mult evenimentul asta. Ai o cariera lunga inainte.

Bafta in continuare tuturor!

pai io am gandit-o cam asa: negativul melodiei l-am considerat ca fiind toata piesa (inclusiv partea de chitara original cosmosquad, care era practic linia melodica, deoarece era lipsita de cine-stie-ce pasaje gen malmsteen sau mai stiu yo...) iar contributia mea "orginala" erau micile variatiuni la tema melodiei + (si cred ca erau destul de clare) pasajele in care nu mai interpretam de nici o culoare piesa ci improvizam in tonalitate (cel mai clar ar fi de ex partea de final)...dar nu trebuie sa ma consolati acum ca nu sunt ofticat/demoralizat/mai-stiu-yo-ce...respect decizia juriului, acum o sa fie mai interesanta participarea mea viitoare... :) ...yo eram doar curios cam p unde m-as situa in clasament...bafta inca o data finalistilor (si juriului sa-i poata departaja ca sa nu trebuiasca sa dea bridge-u la unu, griffu la altu, cheitele etc)

In primul rand felicitari celor care au reusit sa se califice pentru faza finala, dar mai ales celor care au avut curaj si dorinta sa participe la acest concurs ... Lukeblue se detaseaza un pic de ceilalti, cel putin asta este parerea mea, cei parca 9 ani de chitara isi spun cu siguranta cuvantul .. totusi sunt uimit, si sunt convins si lukeblue de virtuozitatea unora care fac chitara de doi sau trei ani ... ce sa mai spun de Baumwolle care are 13 luni si totusi are curajul sa compuna deja ... eu dupa un an de zile abia desluseam ce scrie pe eticheta lipita in cutie, sub gaura aia, stiti voi ... Am sa fiu sincer si am sa spun ca nu m-am putut abtine sa nu improvizez si eu ceva peste piesa lui amza .. stiti voi ca-mi place stilul asta de muzica, pacat ca nu are si un final pe masura .. sper sa-ti gasesti drumul cel bun in genul muzical care inteleg ca te atrage cel mai mult, este un drum cam dificil, dar iti va aduce satisfactii pe masura efortului. Sheriff iarasi ... frumos .. AdmiralAndrews si piesa ta mi-a placut foarte mult. Malmsteen, Jacksonman, burb, Moisoiu, prowler, evilpath, Mr.Fritz ... pe la urma toti care ati participat meritati un premiu ... La popularitate, din punctul meu de vedere, votul s-ar duce la Baumwolle fiindca intradevar asa cum a mai spus cineva, a dat dovada de perseverenta, participand, in ciuda nivelului de care el este constient, la dueluri si concurs. Ma opresc aici fiindca am primit oarece semne ca favorizez pe cineva anume ... este dreptul meu sa am preferinte. Pe voi .. mai ales cei care participa la concurs, v-am cunoscut aproximativ in acelasi timp, aici pe RGC, ma bucur de asta si nu pot sa nu observ ca cei care participa, marea majoritate a lor, au fost si cei mai activi pe forum, cei mai interesati (sigur nu uit de limita de varsta) ... sper, chiar daca am lasat cuiva impresia de partinire, ca timpul sa demonstreze ca nu m-am inselat ... as vrea sa mai aud de voi. Chiar as vrea.

BAFTA!

Guest Baumwolle

Va multumesc pentru aprecieri, incurajari si pentru increderea acordata.Guys, you rock! :)

Edited by Baumwolle

da bai ...cam asa e....poate ca baumwolle are mai mult nevoie sa castige chestia asta...nu numai pt efect....ci si pt suportul moral......asta doar sa nu si-o ia in cap... :)

parerea mea, fara nici un atac la persoana, ar fi ca finalistii ar fi trebuit sa fie 6, adik fara sheriff si amza. nu pot sa inteleg cum de s-au strecurat acolo. si mai ales cum de a primit sheriff voturile tuturor membrilor juriului cand de fapt nu a aratat nimik cu bajbaiala lui pe un backing de satriani.

in alta ordine de idei, mai de bine, eu zic ca malmsteen are sansele cele mai mari, dar se va bate pe viata si pe moarte :) cu lukeblue, iar jacksonman si moisoiu pot sa faca surpriza oricum. evilpath a fost prea putin inspirat, iar admiral andrews poate va impresiona partea de Iris a juriului cu unele fraze de "inspirare" de la ei.

dintre cei care au ramas pe afara, nu pot sa zic ca impresioneaza cineva, asta e. de admirat efortul lui bumbacel, a facut singur o piesa si nu e chiar rea. sunt cumva dezamagit de ilun, as fi sigur ca e in stare sa faca o piesa ca lumea, dar a riscat prea mult asa. bafta tuturor! si felicitari, de ce nu?

p.s.: pacat ca nu s-au bagat si stradivarius sau mario_d, ar fi fost mai palpitant...

Edited by felixanu'

Guest musicdvdsrock

Malmsteen - rulz ....pacat ca in "solo-ing" , viteza nu e totul :)

Lukeblue - ......damn !

Baumwolle - Good one , dude .

as for the rest .....get in the ring .... :) :)

Bafta tututor :(

Guest Baumwolle

Ah, mancate-ar mama....Get in the Ring, eh?Dar ce de nu bagi si continuarea?

p.s.: pacat ca nu s-au bagat si stradivarius sau mario_d, ar fi fost mai palpitant...

...m-am gandit si eu la ei... :) dar probabil n-au varsta :(

mah, mie mi-a placut ilun ... nu pentru originalitate B) , ci pentru felul cum a ales tonul, a mers pe timpi...ma rog...

oamenii care vor avea ceva de zis daca insista si persista (dupa umila-mi parere): evilpath, jacksonman, animal...ptiuuuu...Ad-mi-ralAndrews (asha ;) ), Malmsteen (man, totusi, sufletu' unde-i?), Markk, Venom, Sheriff....mda, shi Amza :o

... daca as fi obiectiv - la standardul meu normal :) - nu-mi ieseau 8 never-ever :)

cat despre tine, LUKEBLUE, ti-ai castigat un fan. WAY TO GO MAN!!!

cred ca LUKE merita chitara (desi dupa cum suna, scule are), iar pentru incapatzanare popularitate, subscriu la BUMBACU ;)

sa fitzi iubiti, si nu va lasati ;)

oamenii care vor avea ceva de zis daca insista si persista (dupa umila-mi parere): evilpath, jacksonman, animal...ptiuuuu...Ad-mi-ralAndrews (asha :( ), Malmsteen (man, totusi, sufletu' unde-i?), Markk, Venom, Sheriff....mda, shi Amza B)

... daca as fi obiectiv - la standardul meu normal :) - nu-mi ieseau 8 never-ever :)

ma simt vizat :)

Guest nico

So, felicit pe toata lumea participanta la concurs si special congratulations pentru finalisti...

Nu pot sa ma bag la un clasament pentru ca sunt atatea piese bune...

Totusi, pe partea de neoclassical malmsteen rupe, piesa are ritm, omu' se tine bine pe ea, arpegii inspirate...lukeblue, man, se cunoaste ca esti student la Conservator, excelenta piesa, ce sa mai zic, foarte frumos...

Anyway, pare ca se va disputa serios in finala, sa vedem interpretarea live ce va stabili...

Scuze pentru offtopic, jacksonman-e, cumva fratele tau Victor e crainic pe la Radio Total?

Edited by nico

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.