www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dupa cat timp ati reusit sa cantati bine la chitara?


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

In cat timp ati reusit voi sa cantati destul de bine la chitara?Eu fac chitara de doua luni si exersez intens, le prind repede mai ales ca teorie stiu ca am facut 4 ani de clape cam in cat timp voi ajunge sa cant bine?

Edited by juvina
Link to comment
Share on other sites

In cat timp ati reusit voi sa cantati destul de bine la chitara?Eu fac chitara de doua luni si exersez intens, le prind repede mai ales ca teorie stiu ca am facut 4 ani de clape cam in cat timp voi ajunge sa cant bine?

 

:) niciodata :)

La 80 de ani, Segovia spunea ca inca invata :)

 

Bafta (si nu ma lua in seama - keep going) :(

Link to comment
Share on other sites

intrebarea ta are doua variante,sa canti acceptabil ptr tine

sau ptr ceilalti.puneti singur praguri pe care le vei sparge in timp.sa zicem acum iti doresti sa canti ceva ce in momentul acesta iti e imposibil,si in timp o sa poti

si o sa iti dai si singur seama cat de bun esti.nu conteaza ca ai in juru tau multi invatacei care te ridica in slavi,ci conteaza cum te simti tu.am batut mult campii,dar ma simt bine si de ce nu,am dreptu okzional.eu de ex miam dori demult sa pot canta orice solo de la slash,nu am putut multa vreme,dar incetu cu incetu am facut si asta.atunci mam simtit bine in ce ma priveste,poate ceilalti ma priveau nasol,da nu asta a contat ptr mine.keep on praticing,multa bafta.mihneanu'

Link to comment
Share on other sites

intrebarea ta are doua variante,sa canti acceptabil ptr tine

sau ptr ceilalti.puneti singur praguri pe care le vei sparge in timp.sa zicem acum iti doresti sa canti ceva ce in momentul acesta iti e imposibil,si in timp o sa poti

si o sa iti dai si singur seama cat de bun esti.nu conteaza ca ai in juru tau multi invatacei care te ridica in slavi,ci conteaza cum te simti tu.am batut mult campii,dar ma simt bine si de ce nu,am dreptu okzional.eu de ex miam dori demult sa pot canta orice solo de la slash,nu am putut multa vreme,dar incetu cu incetu am facut si asta.atunci mam simtit bine in ce ma priveste,poate ceilalti ma priveau nasol,da nu asta a contat ptr mine.keep on praticing,multa bafta.mihneanu'

Merci!!!

Link to comment
Share on other sites

mman cel mai bine...e sa stii ff bine ce anume vrei tu sa canti .

adik ,.. sa ai o anumita dexteritate sa sune cat de cat bine sa ai viteza etc mai ales daca stii teorie nu o sa-ti fie prea greu 2-3-4 ani ..

dar daca vrei asa cum multi de aici isi doresc "feeling" km 20-30 de ani :)

 

ma rog acum tre sa fii tu hotarat asupra ce ai vrea sa canti si punctul pe care vrei sa-l atingi . si pe asta sa te axezi... de studiat nu exista limite . orice iti poate fi folositor ,. .

dar tre sa stii ce vrei exact

 

de fapt asta cu "cat timp " e o prostie ... k si eu eram asa... si mi-a zis un prof "tu studiaza acolo kt poti . si fiecare lucru o sa vina de la sine "

 

so .... study ... si in timp le obtii pe toate

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Acuma prin conserverator am auzit ca 10 ani de studiu 6 ore pe zi s-ar zice ca te face bun la un instrument. Acuma, eu cred ca e foarte usor sa te apuci de un instrument, dar ca sa devii bun ai nevoie de toata viata.

Link to comment
Share on other sites

Acuma prin conserverator am auzit ca 10 ani de studiu 6 ore pe zi s-ar zice ca te face bun la un instrument. Acuma, eu cred ca e foarte usor sa te apuci de un instrument, dar ca sa devii bun ai nevoie de toata viata.

Asta asa e, poti sa faci si 30 de ani de chitara ca tot mai ai de invatat.

Link to comment
Share on other sites

O parere pe care multi o vor dezaproba.

Invatarea unui instrument se bazeaza pe 3 procese. Primul este neuronal - prin exercitiu creierul isi formeaza structuri de neuroni care adreseaza abilitatile specifice interpretarii muzicale la un instrument. Al doilea este strict mecanic si tine de dezvoltarea muschilor si flexibilizarea tendoanelor. Al treilea proces tine de identificarea chitarii reale cu cea imaginara creata de creierul tau - acesta este un proces "psihomuzical". Toate aceste procese sint foarte importante, DAR...

Repetind 10 ani vreme de 6 ore pe zi nu vei dezvolta cu succes, si nici acesta sigur, decit al doilea proces, cel mecanic. Cei mai multi instrumentisti practica aceasta cale, cu rezultatul notabil ca devin foarte buni instrumentisti. Si atit.

Primul si al treilea proces genereaza adevaratul cintator la chitara. Dar, mon cher, trebuie sa stii ca creierul este o constructie fragila si inteligenta, mult mai inteligenta decit cei care il folosesc. Creierul nu are nevoie sa fie lovit zilnic cu barosul 6 ore de repetat. Atit dezvoltarea structurii neuronale necesare interpretarii, cit si identificarea chitarii reale cu cea imaginara (cea cu care opereaza creierul, de fapt) presupun sa lasi timp creierului sa aseze lucrurile. Este ca la problemele de geometrie care nu-mi ieseau din prima, ma frecau la creier o sapt si dup-aia le rezolvam elegant intr-o dimineata, dupa ce creierul meu lucrase "fara mine", dar conditionat de mine, la problema respectiva. La fel este si cu instrumentul, trebuie sa stii sa lasi timp creierului sa asimileze si sa construiasca - repetitia este doar mama invataturii, nu si a ceea ce se afla deasupra etapei de invatare. Repetitia "repetata" poate fi extrem de nociva, si este cea mai buna scuza pentru un instrumentist care nu-si poate depasi conditia de exceptional instrumentist, si atit.

Mai pe romineste spus, the instrument is food for the brain. Si nu uita ca cel mai mare dusman al unui cintator pe chitara sint acele piese pe care le foloseste ca material de repetitie, indiferent care ar fi acestea. Oricit de bine alese, sint o conditionare deseori ireparabila a propriului eu muzical si instrumental. Ce spun eu, de fapt? Ca nu merita sa fii instrumentist daca nu esti compozitor. Iar daca esti instrumentist, dar nu esti compozitor, tine minte un lucru - fiecare piesa ce nu iti apartine, trebuie sa o recompui din propriile tale temelii, in timp ce o cinti.

Link to comment
Share on other sites

Moaaaama, ce dizertatie - dupa ceva whiskean la bord pot sa-ti dezvolt ideea cu mare succes. Da' mi-e ca se lasa cu polemici :)

E bine ce spune dar sunt curios cate ore trebuie sa repet la chitara pe zi.Eu repet cam doua ore in timpul saptamanii si mai multe in weakend.E bine sau e putin?

Link to comment
Share on other sites

Juvina spuse:

"In cat timp ati reusit voi sa cantati destul de bine la chitara?Eu fac chitara de doua luni si exersez intens, le prind repede mai ales ca teorie stiu ca am facut 4 ani de clape cam in cat timp voi ajunge sa cant bine?"

 

Well, poate observi ca in intrebarea ta nu apare cuvintul muzica, deci... instrumentist bunicel (de o nunta, un botez, un impresionat de p..da) poti fi in vreo 2 ani, fara sa te torturezi si sa te plictisesti. Ca sa fii mai mult de atit, trebuie cumva sa incapa si cuvintul muzica in intrebarile tale. Si nu vorbesc aici de teorie.

Link to comment
Share on other sites

salut.MMG..nu e nimik de dezaprobat in ce spui tu doar ca e o varianta ceva mai comoda.

 

Let's put it this way.Muzica=impuls creativ+capacitate tehnica de reproducere pe instrument.Cu alte cuvinte, dak eu sunt un muzician tampit si am in cap 50 de mii de note pe care le vreau intr-o secunda, caci numai asa trebuie sa iasa creatia mea pe instument, trebuie totodata sa uzez de niste capacitati tehnice.pe care le am sau nu.Nush dak intelegi ce vreau sa spun, dar orice idee trebuie sa aiba suportul tehnic pt a fi reprodusa.Chiar si filingu ala de care se vorbea,nu e dat numai de creier, ci tehnic de un vibrato, de un bend foarte in tune si chestii de genul asta care, guess what:tot se lucreaza si se invata cu repetitie.

 

Inteleg de ce parte a baricadei esti dar ai fost un pic cam transhant.E f adevarat ca dak lucrezi 6 ore pe zi exercitii de virtozitate, arpegii, si tot felul de nebunii tehnice, s-ar putea sa uiti de partea muzicala.DAR intotdeauna e recomandat ca dupa ce faci astea, la sfarsit, sa si canti ceva, muzica, de ex dupa o piesa de la tine din playlist in winamp.Eu personal recomand un balans, un echilbru intre partea muzicala si exercitiile de consolidare a deshtelor, virtuozitate si etc.

 

 

s-o pun altfel, metaforic.Imaginati-va ca sunteti intr-o gradina, si vreti sa facti o salata de legume (muzica).Salata oricum iese dupa gustul vostru dar depinde si de ce legume aveti in gradina.o rosie (string skipping), un ardei (sweep picking)..etc etc. tote astea dau mai multe nuante gustului salatzii respective.

 

 

 

:) :)

Edited by sadus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.