www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

?pt sala de reptitii


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

poate sa-mi recomande si mie cineva niste scule pt sala de repetitii? adica boxe, mixer si amp de putere? (nu ma luati cu "cel mai bine e ca fiecare istrument sa aibe cub/combo-u lui" k stiu deja) care sa sune decent (fidelitate si sa acopere cat de cat tobele) la un pret acceptabil. ca isi ia lautaru' sculele din sala noastra :)

Link to comment
Share on other sites

mdeah..si noi ar cam trebui sa punem cartoane/cofrage pe pereti...da avem atatea postere frumoase :)

 

reveneind la subiect: la muzica sunt toate chestiile scumpe: amp (cu mixer incorporat, cu egalizator grafic...cre k asta e) peavy - 14 mil...boxe (nush ce) de marime medie (nu m-am uitat ce putere...doar am bagat capu si m-am speriat de pret) - 16 mil bucata (da nu dau la bucata...doar la set). ce sa zic...scumpe toate chestiile.

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

nu-mi trebuie tobe...doar ce tine de amplificare. ca sculele pe care le avem momentan nu sunt ale noastre, si posesoru le vrea pana saptamana viitoare. oricum...ce mai vroiam sa mai intreb: avem un mixer sonor, rusesc (d-ala cu lemn pe margini) pe care am cantat la inceputuri, are 12 canale, potentiometre pt gain, inalte, medii inlte, medii bas, bas, reverb, panorama...e bun de ceva sau sa scap de el?

Link to comment
Share on other sites

iti trebe un mixer decent (io am de vreo 8 canale cu intrare jack din care 4 cu tot cu xlr) care iasa intr-un amp si de acolo in boxe pasive. sau in aceeasi ipoteza sa iti iei poweramp si sa renunti la mixer si la amp. saaaaaaaaaau mai poti sa iti iei doar mixer si sa iti iei direct boxe active, dar te costa mai mult asa :) (cred ca cea mai ieftina boxa activa la muzica e 2000RON dak nu cumva ma insel)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

mixeru de care vb e foarte bun..iti mai trbuie o putere... care se poate face destul de ieftin .. eventual suni la nr 0724864185 mihai nebunu si iti face el... cu aprox 8 milioane iti face o putere de 250-300 w ..

si iti mai trbuie o boxa .. pt inceput ajunge una dar ar suna mai bine cu 2 ...

boxa se poate face si ea destul de simplu si ieftin.... sau iti cumperi una gata facuta,... au la behringer ....

 

apropo boxa iti poate face si nebunu.....

 

la fel cum iti pot face si tone si overdrive.. si boxa si amp

Link to comment
Share on other sites

mixeru de care vb e foarte bun..iti mai trbuie o putere... care se poate face destul de ieftin .. eventual suni la nr 0724864185 mihai nebunu si iti face el... cu aprox 8 milioane iti face o putere de 250-300 w ..

si iti mai trbuie o boxa .. pt inceput ajunge una dar ar suna mai bine cu 2 ...

boxa se poate face si ea destul de simplu si ieftin.... sau iti cumperi una gata facuta,... au la behringer ....

 

apropo boxa iti poate face si nebunu.....

 

la fel cum iti pot face si tone si overdrive.. si boxa si amp

 

sau mai bine iti iei power amp si nu mai stai sa suni pe toti teparii :)

Link to comment
Share on other sites

hihi ai face bine sa justifici ceea ce ai afirmat mai sus si asta macar din bun simt. e o ofensa destul de urata pe care o aduci si trebuie sa stim pe ce se bazeaza.

 

Pai am fost si eu odat` acolo la sala... si in primul rand ca sunt niste preturi cam mari, omu ne-a mai rupt si mufa unui cablu (ca cica era stricata).

Oricum, din chestia asta nu ai cum sa iti dai seama ca omul e tepar, dar am mai auzit alte chestii pe care nu vreau sa le spun pe forum.

 

PS: Mai bine cumparati-va din magazin ce vreti sa va cumparati, decat de la niste necunoscuti (si ma refer la necunoscuti cunoscuti :))

Link to comment
Share on other sites

cum ma, ramaneti fara scule in beci !? daaaaamn

 

ontopic - Bergenbier- pardon, Behringer, frate Theo ... Behringer :) au la muzica niste mixere mici de tot , cu 4-6-8 canale care cred ca-s suficiente ... sau daca preferi, ia in considerare un poweramp, vazusem si la muzica(behringer) si la Emil(peavey, ceva mai scump) ... poate ne vedem intr-o zi la o bere ceva si mai discutam, ca io incerc sa fac rost de scule sa pun o sala pe picioare :)

Link to comment
Share on other sites

da ma...isi vor aia sculele inapoi cam intr-o sapt - 2...si tot vorbim ca o sa cumparam si...nada...fonduri - nada..scule scumpe...ce ma intereseaza - niste boxe care sa acopere toba si un power amp pe masura...cu mixeru se rezolva mai usor + ca il mai avem p-ala rusesc COHOP (sonor) pe care am cantat atunci in sala de sport :) (aaaa...memories...)

Link to comment
Share on other sites

ala cu marginile facute dintr-o masa? :))))) super tare ... pai un power mixer parca avea mihai de la zero grade de vanzare,o sa-l intreb cu cat il da... ceva in jur de 8 milioane parca . sau unu nou,pe la 12-15 bulioane . dar de boxe ieftine care sa acopere toba, chiar nu am idee...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.