www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator] Marshall Jvm410c


Guest 7le
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: MARSHALL JVM410C 100W Guitar Amp

 

Pret: 1945 EURO (~ 6000 RON). Cumparat in 9 Iulie 2007 de la Thomann, am fost personal pana acolo si am incercat ambele, atat head cat si combo, neexistand diferente intre ele pe partea de amplificare am ramas la combo pentru ca e mai usor de trasportat intr-un fel.

 

Dimensiuni: 690x510x270mm

Greutate: ~35Kg

 

Caracteristici:

Este un amp "all tube" cu 5 lampi ECC83 si 4 lampi EL34.

4 canale (Clean, Crunch, Ocerdrive1 si Overdrive 2), fiecare cu cate trei moduri (Green, Orange si Red), in total poti avea 12 tonuri diferite care pot fi schimbate in tipul utilizari prin butoane de switch de pe fata ampului sau printr-un footswitch programabil (inclus) conectat cu cablu normal Jack-Jack in portul din saptele ampului. Mai mult ampul poate fi controlat si printr-un controler MIDI, din cate stiu este primul model de marshal care are astfel de interfata MIDI (IN & THROU).

Sectiune de Master, unde pot fi setati parametri pentru Rezonanta si Prezenta si volomul de master pentru care sunt disponibile doua optiuni Mater 1 si Master 2, care la fel pot fi programate in functie de cerinte.

Digital Reverb programabil pentru fiecare canal, e OK dar eu nu-l folosesc.

Serial/Paralel FX Loop in care pot fi conectate diferite efecte dupa bunul plac al fiecaruia si care poate fi programat si controlat din footswitch, din midicontroler sau dintr-un buton de switch de pe fata ampului. Are si PowerAmp Insert Serial Loop unde poate fi conectat un alt preamp in cazul in care vreti sa folositi un altul, acest loop nu este programabil.

Optiuni pentru conectarea boxelor:

1x16 Ohm

1x8/2x16 Ohm

1x4/2x8 Ohm

Line Out (conector XLR), cu emulare de cabinet, nu am avut ocazia sa il incerc, dar am inteles din alte surse ca e mai mult de cat se astepta lumea

Comboul are incorporate doua difuzoare Celestion de 12" (Vintage 30 & G12 Heritage) o combinati reusita.

 

Cum suna: ... hmmm, aici pot fi blamat dar eu zic ca suna foarte bine, cleanul cel mai bun pe care l-am auzit dintr-un asemenea amp, iar canalul OD2 se apropie de soundul greu si gras al unui amp high gain MesaBoogie, e foarte usor sa-l faci sa sune bine, nu trebuie sa invarti de potentiometre ore in sir, ceea ce-l face foarte versatil. Faptul ca are foarte multe butoane si potentiometre nu e "Iadul pe Pamant", dupa ce intelegi cum e gandit si cum functioneaza o sa ti se para prea putine.

 

Cum se comporta:

Am avut o mica problema la inceput de fapt intr-o zi doar, auzeam un zgomot ciudat in difuzoare, dar care a disparut si nu a mai aparut de atunci.

Suna foarte bine la volum mic, are un control foarte bun sectiunea de master, e de necrezut.

 

Parti bune: usor de folosit si de gasit tonuri bune, master control foarte bun (suna bine la volum foarte mic), e programabil si are memorie (tine minte care a fost ultimul canal/mod selectat), are footswitch inclus, interfata MIDI, Serial/Paralel FX loop si nu in ultima instanta e "all tube".

Parti rele: inca nu i-am gasit desi il testez de 7 luni.

 

Impresie generala: Sunt foarte multumit, nu am nevoie momentan de nimic mai mult asa ca ii dau nota 10, pentru ca este un deschizator de drumuri din partea celor de la Marshall, au patruns si ei pe un alt teritoriu.

 

Cateva imagini (in ultima imagine e chiar comboul meu):

post-4584-1200838786_thumb.jpg

post-4584-1200838827_thumb.jpg

post-4584-1200838846_thumb.jpg

post-4584-1200838853_thumb.jpg

post-4584-1200838919_thumb.jpg

Edited by 7le
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.