www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Despre Corpuri De Chitari !


lucky_b
 Share

Recommended Posts

Exista posibilitatea s-o dai cu lac special pentru lemn. Spray-ul auto e recomandat pentru auto. Va fi greu de curatat dupa. Tu vrei sa faci o chitara sau ce? :)

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la mica asimetrie de la neck :)

 

Negru+visiniu e foarte BCRich, dar ai nimerit o bucata de lemn destul de frumoasa. De ce nu vrei sa o pui in valoare cu o culoare transparenta [de exemplu chiar visinu, sau albastru] .

 

Btw, de unde ai luat lemnu? ca si pe mine m-ar interesa niste bucati dedimensiunea aia (in principiu pentru top-uri, dar cine stie :) )

Link to comment
Share on other sites

Ibanez avea un finish dragut in nuantele astea (black cherry sunburst), vezi http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics.../3/7/544437.jpg si http://en.woodbrass.com/images/woodbrass/2510013011013.JPG .

Cred ca ar arata bine pe un V.

Pentru inspiratie vezi si V-urile de la Dean :)

http://www.deanguitars.com/dean_winter_07/...mustaine_en.htm

http://www.deanguitars.com/dean_winter_07/30th_enlargedv.htm

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa o vopsesti ca si chitara ESP a lui Alexi Laiho...neagra cu dunga aceea galbena sau rosie...o sa fie un pic mai multa munca dar sigur o sa iesi in evidenta cu ea... :)

Link to comment
Share on other sites

A si ca sa mai aduc o mica completare, am demontat capacul de cosciug ca sa imi fac chitara :) .... da buba e in ce mai dorm acum ??? B)

 

:(:) mama ce sunete infernale si intunecate va scoate acea chitara!!!! Asadar cetera e functionala, nu falseaza, e cantabila? Cum se comporta cosciugul.....stejarul, scuze...

 

:)

 

Edit : daca te-ai intins mai mult decat ti-a tinut plamuma acu' dormi dezvelit.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Chitara a iesit genial, exceptand 2 fisuri care au aparut in timpul procesului de fabricatie si asta nu ca a fost lemnul verde ci faptul ca am facut chitara dintr-o bucata si ar fi trebuit sa elimin partea din mijloc a lemnului, dar arata bine ( da efect lemnului )

Ca performante pot spune ca, sunetul e mai bun si cel mai important e ca am mai castigat 1 secunda, o secunda junate-2 a sunetului la rece pe o coarda..... Cu alte cuvinte am ridicat stafeta de la maxim 5 secunde cat tinea fosta chitara la 6 chiar 7-8 secunde....

Nu am inca poze dar sper sa pun azi cateva !!!

Link to comment
Share on other sites

Chitara a iesit genial, exceptand 2 fisuri care au aparut in timpul procesului de fabricatie si asta nu ca a fost lemnul verde ci faptul ca am facut chitara dintr-o bucata si ar fi trebuit sa elimin partea din mijloc a lemnului, dar arata bine ( da efect lemnului )

Ca performante pot spune ca, sunetul e mai bun si cel mai important e ca am mai castigat 1 secunda, o secunda junate-2 a sunetului la rece pe o coarda..... Cu alte cuvinte am ridicat stafeta de la maxim 5 secunde cat tinea fosta chitara la 6 chiar 7-8 secunde....

Nu am inca poze dar sper sa pun azi cateva !!!

 

Hai, dom'le cu poze, sample-uri, alea, alea, ca tii lumea cu sufletul la gura sa-ti vada V-ul. :)

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca nu e ok sa te joci cu chitara in zapada? Chiar daca e de stejar sau BC Rich. :)

Arata bine. Felicitari! Acum vreau sa o aud. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca nu e ok sa te joci cu chitara in zapada? Chiar daca e de stejar sau BC Rich. :)

Arata bine. Felicitari! Acum vreau sa o aud. :)

 

 

Pai nu ma jucam in zapada cu ea, era pusa totusi pe stativ.... iar ca sunet, suna destul de bine dar pe mine procesorul ( KORG AX3000G) nu ma multumeste asa ca spuneti-mi si mie ce pedala merge pentru metale, dure; agresive si asa mai departe tinand cont ca am doze active ( EMG 81 - EMG 85 )

 

Si apropo griful e luat de la un BC RICH asassin, numai ca acel corp era confectionat din tei si avea o rezonanta proasta asa ca l-am adus pe calea cea dreapta :)

Link to comment
Share on other sites

luckyb> te mai intreb o data si te rog sa imi raspunzi: cu ce ai dat gaurile de neck si doze? nu de alta dar daca nu imi explici, eu cred ca ce postezi tu aici e doar o frectie, adica o facatura revopsita si nicidecum un corp facut de tine. daca nu ti-ai revopsit corpul ala de kko si ai facut unul nou, te rog sa imi spui cum ai facut, cum ai taiat/scobit, cum ai finisat, etc... iar aia cu drujba, las-o pentru filmele de categoria c)

ma astept sa arati ceva cum am facut eu aici chiar daca ai poze facute cu telefonul

sau mai bine ne zici cum mai faceti voi bani la valcea pe ebay...

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In primul rand imi cer scuze ca raspunt tocmai acum, am avut niste probleme de sanatate si am stat ceva in spital...... Ce am facut eu la chitara nu e mare lucru mai ales prin faptul ca am ales un model in V al unei chitari.... In 1 rand am scos la imprimanta un desen din autocat dar cu mici modificari pentu ca chitara primita era de la un gipson si eu voiam Bc rich... In fine am scos desenul si am facut din el un sablon dupa care am trasat pe lemn forma ce urma sa fie confectionata, dar nu la cote reale ci mult mai mari; am decupar maretialul dupa trasarea facuta cu sablonul; am bagat respectivul material in abric, la inceput pentru ajunge aproape de dimensiunile dorite ( lungine, grosime, latime ); dupa care am trasat cotele pentru respectivele componente ( doze, neck, foyd, potentiometre, etc); apoi am frezat respectivele gauri cu, o freza obisnuita manuala, iar la colturi unde ar fi trebuit sa fie raze am dat gaura cu un burghiu potrivit razei respective; apoi i-am facut finisaj cu hartie abraziva incapandd cu ( P 120, P 180, P 400, P 800, P1500 ); dupa care nu am mai dat cu chit sau alti solventi pentru ca am vrut sa pastrez totusi fibra lemnului; Dupa care am vopsito dupa gust si i-am dat cu lac...... si asta a fost tot

 

Alte poze din timpul fabricatiei nu am ( decat cele postate) daca vreti sau nu sa ma credeti ca eu am facut-o este treaba voastra, eu mi-am facut datoria.... Chitara nu mi-a iesit ca din fabrica, se putea si mai bine de atat, dar tinant cont ca e prima si mai ales facuta de mine eu sunt sunt mandru de mine ca am o chitara dar nu multumit ca pe viitor vreau sa fac una complet facuta de mine ( corp si griff ) dar pana una alta sa fac rost de niste mahon, sa imi fac eu timp ca vreau sa o fac mai buna din punct de vedere tehnic si asta inseamna timp si multa rabdare.......

 

Si binenteles si asta am uitat sa zic , sa ma mai documentez putin ca totusi la griff se tin cont de anumiti parametri de care inca nu stiu, dar o sa aflu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.