www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

AVETI TRUPA?


michel2233
 Share

Recommended Posts

Guest Anorexorcist

pai hai ca subscriu si io la un fel de cv

 

Nume Formatie: a fost Estrogen pana nu demult, dupa aia nu se stie cine a venit cu ideea de 'Descarcare Cervicala'... probabil ca o sa il schimbam din nou

 

Stilul Abordat: Rock Alternativ (si/sau experimental), cu influente de la guns la nirvana la placebo la soad la phoenix la valeriu sterian etc

 

 

Membri Trupa:

 

Tudor (eu) - Chitara Bass

Vlad - Vocal

Tatiana - Vocal

Ren - Chitara Solo

Castor (nu intrebati ce e cu numele de animale..) - Chitara

Rake - Chitara

Otty - Clape

Gabi (asta e inca cu semnu intrebarii..) - Tobe

 

 

Istoric:

 

Totul incepe in anul de gratie 1996, cand subsemnatul a intrat in clasa I a unei scoli pe care nu o mentionam (din cauza traumelor psihice si fizice pe care le-a provocat de-a lungul a opt ani cam cretini) si l-a intalnit pe numitul Vlad. Fast forward pana la sfarsitul clasei a saptea cand ne-am apucat si noi sa ascultam muzica. Am inceput cu Nirvana (care, cel putin mie, inca ne place enorm, chiar daca nu mai ascultam asa des) si ne-a venit ideea: "Frate, hai sa ne facem o formatie!"

Cativa ani (adica unu), formatia a ramas in stadiu de proiect, desi era subiect de conversatie preferat. A trecut clasa a opt-a, am intrat si noi pe unde am intrat, si, in clasa a noua, Vlad l-a cunoscut pe Ren. I-a povestit el despre proiectele noastre si Ren a fost interesat sa intre in trupa. In concluzie, acum eram trei si unul chiar stia ce facea. S-au mai scurs inca doua luni si noi am aflat ca prietenul nostru Castor (pe care il stiam de ceva vreme) face chitara. I-am propus noi sa se bage si el in trupa, iar raspunsul a venit prompt: "De ce n-ati zis mai devreme?"... S-a mai dus juma de an, iar noi eram patru si cautam tobar. Intre timp am mai luat niste instrumente si am invatat sa cantam la ele. Fast forward pana acum vreo juma de luna. Cautand io taburi de melodii romanesti pe net, am dat peste rgc. aicea am gasit sectiunea de "caut instrumentist". am intrat in legatura cu cateva persoane (vezi otty, tatiana si gabi), si acuma asteptam sa il auzim pe gabi cum canta si, in principiu, avem o trupa completa

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Pai...sa ma bag si eu in seama... Formatia tocmai si-a schimbat numele in Replica(fostul nume fiind Distorsion)... Replica s-a numit si vechea mea trupa alaturi de care am activat un an si ceva... Actuala trupa e alcatuita din fosti membrii ai vechii Replici... Din formatia veche care s-a destramat au iesit 2 formatii: Replica actuala(noi) si Young Blues... Componenta e urmatoarea:

 

Adi Ganta - tobe

Toma David - Bass, clape, vocal

Ender - chitara ritm, bass

Mufa(eu) - lead guitar si vocal

Cristina Regul - vocal

 

Replica s-a infiintat initial acum vreo 2 ani si ceva(eu nu activam pe vremea aceea) si a sustinut 2 mini-concerte(din care eu am prins doar unul in formatie). Vechea Replica se indrepta spre un stil de blues, heavy. Actuala Replica se apropie de un stil heavy metal, alternativ. Prin formatie au trecut multi de-a lungul timpului. Inca nu avem piese inregistrate cu formatia noua. Dar o sa pun doua cu vechea Replica, inregistrate din concert(componenta pe vremea aceea fiind Astilean Liviu- bass, eu-chitara, Claude-clape, Rasteiu Robert- tobe, Cristina Regul-vocal). Si cateva poze :)

 

P.S. Crush of love nu am putut sa o reproduc integral datorita chitarii care nu imi permitea :) si scuzati micile chifle(a fost primul meu concert :S)

post-774-1147690239_thumb.jpg

post-774-1147690313_thumb.jpg

post-774-1147690491_thumb.jpg

post-774-1147690572_thumb.jpg

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

piesa asta a compuso un fost membru - Florin Laghia... cu toate acestea a ramas incetatenita ca fiind a noastra.. e singura care se aude relativ bine

nici eu nici mihai nu am participat la inregistrare dar o cantam la fel de bine:)

 

ps am uitat sa va spun.. nu avem si nu am avut niciodata un vocal ..

 

pacat ca nu aveti vocal, mie unul imi place cum suna treaba asta pe care o faceti voi,are ceea ce se cheama melodie.. bafta!

Link to comment
Share on other sites

pacat ca nu aveti vocal, mie unul imi place cum suna treaba asta pe care o faceti voi,are ceea ce se cheama melodie.. bafta!

mersi omule!

avem shi piese mai bune dar nu sunt trase..

asta e simpla shi la un moment dat plictiseshte dar celelalte au mai multe pasaje shi suna mai bine..

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Grupul se numeste ,evident, OCTOPUS....

---Orsova

---Ringo Bass,vocal

---Waan Guitars,vocal

---Eti Guitars

---Matici Drums

concerte: Herculane,Severin ,Timisoara

genul: hard rock (AC/DC, Iron Maiden,Europe,Celelalte Cuvinte...influente of course)

eventual contact....izzywaan@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Guest AlcoholicA

Trupa Chrome( Oradea )

 

Componenta:

Robi - voce

David - clape

Raul-chitara

Horia-chitara

Vlad-bass

Budu-tobe

 

Stil: HARDCORE INDUSTRIAL

 

Momentan avem un demo cu 2 piese si cateva concerte semnificative la bord. Apropo in 10 iunie cantam la suncuius in deschidere la CELELALTE CUVINTE.

Chrome___Rebel.wma

Chrome___In_oglinda.wma

Link to comment
Share on other sites

mersi omule!

avem shi piese mai bune dar nu sunt trase..

asta e simpla shi la un moment dat plictiseshte dar celelalte au mai multe pasaje shi suna mai bine..

 

este asa de greu sa canti simplu, gasiti-va voce si se va schimba treaba, mesajul transmis de o voce zic eu, este mult mai incisiv decat un pasaj instrumental de mare angajament... oricum: pe ei si pe mama lor!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Yawn si SPooKE

 

Arta experimentala, Arta Sincretica. Muzica Alternativa. Poezie si Sunet.

 

 

Forumul trupei Yawn si SPooKE

 

- www.yawn-si-spooke.uv.ro

 

 

 

Intrati, Inregistrati-va.

 

Exista cateva materiale puse la download pe sectiunea "Cateva foi". Un album din 2004 si doua piese ce vor intra pe acest nou album la care lucram. (inregistrare, mixaj, mastering: Bean din "Blanos")

 

 

Trupa Yawn si SPooKE va invita pe Hi5

(Avem un Video Live din Expirat si 2 piese Promo) - http://yawn-si-spooke.hi5.com/

Stiri si Evenimente legate de trupa numai pe FORUMUL Oficial al trupei: www.yawn-si-spooke.uv.ro .

Va asteptam

Link to comment
Share on other sites

este asa de greu sa canti simplu, gasiti-va voce si se va schimba treaba, mesajul transmis de o voce zic eu, este mult mai incisiv decat un pasaj instrumental de mare angajament... oricum: pe ei si pe mama lor!

mersi frumos!! o sa ne straduim..

oricum acum pe 1 iulie mergem amandoi acasa (io shi iuli) shi o sa dam anuntz.. poate facem rost de un vocal.. o sa incercam.

Link to comment
Share on other sites

IntegraL suna bine :) dar ar suna mult mai bine cu un vocalist.

Spor la treaba :)

o sa cautam vocal in vara asta!!! (mai punem un afish, mai organizam o preselectie ceva nush' ce facem dar oricum avem de gand sa luam masuri.. poate o sa mai postam mai la vara piese noi - sper cu vocal shi mai apropiate de D.T. :))

poate.. cine shtie.. sare ceva..

oricum am mai pus anunturi pe forum dar ca sa poata sa cante cineva cu noi tre sa fie din tulcea.. iar pe forumul asta in afara de mine shi iulian nu am mai vazut pe nimeni de acolo..

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

mutati-va in cluj :) si se rezolva :)

iar in legatura cu Dream Theater ... ascultati, studiati, vedeti idei, va mai inspirati asa putin, insa nu calcati pe urmele lor. Incercati sa va detasati inca de la inceput, sa faceti ceva original daca vreti sa fiti apreciati cu adevarat si in plus, trebuie sa fiti voi in muzica aceea, sa fie exprimarea directa a sentimentelor prin intermediul instrumentelor. Daca simtiti asa mare satisfactie in legatura cu Dream Theater, faceti coveruri :).

 

ps. ce clapa are claparul vostru ?

Edited by Razvain
Link to comment
Share on other sites

Guest Forrest Grump X-(

okay... ca-mi veni randul sa subscriu acestei rubrici

 

Pai...prea multe nu ar fi de zis...

"Agnus Dei" dupa nume... (da, stiu suna ca "interitus"... mai rau e ca chiar suna ca ei B) )

 

ca stil, muulte influente din Negura, Phoenix, (si da, chiar Bucium) si mult din mitologie & co...

 

Eu fiind cam ceea ce a fost covaci ptr phoenix (dar fara atata skill...) indrept formatia spre un folk-black (diferit totusi de Borknagar) ce aduce putin a Einherjer si Catamenia (da, gata...termin cu chineza)

 

Activam de vreo trei luni intr-un amarat de garaj (negociem o posibila mutare la beci :o )

 

siii....componentza:

 

;) Agnus Dei is:

 

;) troe

:) trotski

backing :( si bas: troth

:) subsemnatul

clape: Iris (si cand nu e, subsemnatul)

:) tot subsemnatul

 

Acuma... suntem intr-o perioada mai dificila, bacu and everything... si tre' sa ne gasim un tempo pe care sa lucram.

 

More info on the band later ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig

The JINX

 

stil: Indie Rock

 

Stiv zis si Bogdan - chitara, voce

Rigoletto zis si Radu - chitara solo

Andrei - bass

Adi - tobe

 

Concerte.. in curand!

 

Un sample (hint: dati boxele tare, altfel nu va dati seama ca cantam):

 

The_Jinx___Unlike_You.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Trupa se numeste Panzer 3

componenta:Niky Pana alias N(adik eu :) )-Chitara

Pitu Delia alias Dede (adik varmea)-Tobe

Andreea (adik pretena lu varmea :) )-Voce

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

trupa mea se cheama The Mohawks si sa format acum vreun an. cantam old school hardcore punk

 

Membri: Skonx-vocals

sofro-rithm guita

crifca-lead guitar

gigi-bas

ciocan_tobe

 

trupa este din bacau .avem cateva concerte la activ(7-8) .urmatoru concert e pe 8 sept in buc underworld la carlo giuliani fest . am scos de curand un album de 10 piese

 

www.myspace.com/themohawkspunk05.The_Mohawks___Brain_Damage.wma 09.The_Mohawks___Dead_Man_s_Chest.wma 02.The_Mohawks___Anti_Nazi.wma post-2622-1155542904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 5 weeks later...
Guest Rob Zombie

Formatia mea se numeste Jokerman, stilul abordat este mellow-rock, indie pop, cu tenta folk. Online la: www.jokermanmusic.com.

 

BIO

 

Indie pop, mellow-, folk/rock sau cine stie mai ce? In orice caz, fuziunea dintre stilurile pop-rock-ului clasic si folk-ul modern reprezinta un stil agreabil pentru putinii impatimiti ai muzicii "de ascultat". Atragand comparatii cu Bruce Springsteen, David Gray, Gary Jules, Adam Green, Nick Drake, Elliot Smith si Leonard Cohen, formatia Jokerman din Cluj Napoca se adreseaza in special consumatorilor muzicii folk/indie.

 

Inregistrarile ofera o experienta de remarcat acelor "audiofili" care se regasesc in melodicitatea lui Jules, atitudinea lui Dylan, excentricitatea lui Waits sau emotivitatea egzotica a lui Willy DeVille - dar se multumesc cu o realizare mult mai independenta - pe cand prestatiile scenice ii atrag pe cei in cautarea unui cadru mai destins: acustic.

 

Jokerman se infiinteaza in vara anului 2006 la initiativa lui Robert Cseke (voce, chitara acustica), Simon Laszlo (chitara solo) si Bojthe Alex (chitara bas). Cei trei, propunandu-si drept scop realizarea si promovarea unui proiect in stilul indie-pop, folk/rock inregistreaza primele demo-uri imediat dupa infiintare si continua imbogatirea repertoriului scenic cu piese originale si preluari de-alungul intregii veri.

 

Odata cu schimbarea anotimpului se face posibila si devizarea primelor planuri si strategii: formatia, in momentul de fata bucurandu-se de un repertoriu scenic de peste 2 ore, intentioneaza sa-si faca muzica auzita de cati mai multi impatimiti ai stilului via concertele sustinute prin diferite localuri precum si prin incurajarea coborarii si distribuirii gratuite a inregistrarilor produse.

 

"S-a realizat cu succes si identificarea publicului tinta, acest grup restrans de indivizi apartinand unei specii rare de consumatori ce se hranesc in special cu whisky si valori uitate..."

 

Sperand ca ambiguitatea underground-ului sa ofere suficient spatiu de desfasurare dar in acelasi timp si "protectie" in fata prezentei industrii sufocante, membrii Jokerman sunt pe cat se poate de optimisti in ceea ce priveste viitorul formatiei.

 

Piesele inregistrate vor face baza primului material discografic: un demo virtual lansat exclusiv pe cale digitala. Formatia neavand nici un fel de scop comerical cu aceasta actiune va pune la indemana celor interesati toate piesele incluse pe demo prin intermediul paginii www.jokermanmusic.com.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Noh hai sa ne punem si noi cu toate ca in formula asta suntem de putina vreme:

 

George Olarescu (ex. Graal) - voce

Robert Ardeleanu (Tiarra) - bas

Alex (conservatorist) - tobe

Gabriel Tudoran (ex. trupa varza) - chitara armonie + solo

 

Genul abordat... sa ii spunem alternativ... inregistrari in curand (poate ceva video pentru un moment) iar concerte speram pe anul viitor.. dintre forumistii care ne-au ascultat a fost Cearny ... el zice ca suna bine (sper doar ca nu a zis-o din complezenta) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Formatia "mea" se numeste Sens Unic.

Suntem din Botosani si abordam stilul Pop-Rock.

Momentan avem doar 4 piese compozitii proprii,dar in repertoriul nostru se gasesc si coveruri dupa:Deep Purple,Rainbow,Led Zeppelin,Eric Clapton,Gary Moore,Free,etc...

Componenta:

-Voce * Balauca Ciprian

-Tobe * Barbaselul Constantin

-Clape * Apetria Raluca

-Bass * Gagos Alexandru

-Chitara Armonie/Solo * Farcas Manuel (Fenderash)

-Chitara Solo/Armonie * Talpa Bogdan

post-1515-1164639647_thumb.jpg

post-1515-1164639850_thumb.jpg

post-1515-1164640268_thumb.jpg

post-1515-1164640426_thumb.jpg

post-1515-1164640663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.