www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer X V-Amp sau Behringer V-Amp 2 ?


Guest Cos
 Share

Recommended Posts

Am citit reviewurile fakute de Felix si de catre Cearny, dar ei find doi oameni diferiti nam cum sa le compar.

 

Le-avut cineva pe ambele in mana sa-mi poate zice ce si cum ii diferit la ele ?

 

Tind sa cred ca Behringer X V-Amp cu 2-ul in spate este mai bun dar deh :)

Link to comment
Share on other sites

v-ampu e bun ca are port midi,si poate fii updatat in functie de ce mai apare pe net.plus ca poti sa iei chiar si fisiere de la pod si sa le faci in format ptr v-amp 2.parerea mea e ca v-amp 2 are mai multe avantaje decat xvampu,care e bun ce e drept ptr cantatu live,asa out of the box,insa cred ca si v-ampu poate fi cu mici adaugari(pedala de expresie).

Link to comment
Share on other sites

Dar stati un pik, scz eu numa tarziu aflu intotdeauna, V-Amp 2 ii simulator de amplificator ? Adika... Ii ca sim cum mi-ash lua un anumit amp ? Deci nu ii chiar un proc de efecte ? Adika nu ca m-ar deranja asa de mult, mie mi-ar trebui numai chiar sa am vreo 10-20 de efecte esentiale si care sa sune bine. Poi atunci nu ar trebui sa ma orientez spre X Vamp ? Nu inchideti topicu totushi..

 

Dak nu merita niciunul dintre ele pentru cam ce mi-ar trebui mie, ce proc. pana in 5 milioane mi-ati recomanda ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

v amp 2 are doua functii:

1) cabinet simulator

2) procesor de efecte

 

deci este o scula sa ii zicem "all included". costa vreo 5,5 mil parca.

io unul iti sugerez sa ti-l iei.

io sunt foarte multumit de el

Edited by Johnny I
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest fluffyone

E o chestie care iti va murdari grosolan tonul daca vine de la behringer. Asta daca iti pasa de ton. Daca nu, sau din alte considerente nu iti permiti sa iti pese, e o chestie care iti modeleaza sunetu ca fiind provenit din inregistrarea unei boxe de chitara (cabinet) de firma.

E folositor atunci cand vrei sa suni ca live sau sa intri cu procesorul direct intr-un sistem de amplificare prin mixer sau line in.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

am avut eu v-amp x...nasol rau de tot...carasa din plastic, pedala de expreie plastic, nici nu te gandi ca il poti folosi pe scena - in momentul in care apesi pe pedala sa schimbi efectul (pedale care de-altfel sun de tip scroll, adica tre sa tot apesi ca disperatu pe pedala sa ajungi de la 0 la 25), dureaza un anumit timp (nush exact cat da e sesizabil) pana iti schimba efectu'. In schimb mi-au placut simularile de amp (in numar de 8 daca nu ma insel) distorsu era acceptabil si chorus, falnge&co destul de reusite la banii aia. In alta dezordine de idei: daca il vrei pt cantat acasa sau repetitii cu formatia, e bun, daca il vrei pt live performances, ia-ti mintea de la el.

Link to comment
Share on other sites

am avut eu v-amp x...nasol rau de tot...carasa din plastic, pedala de expreie plastic, nici nu te gandi ca il poti folosi pe scena - in momentul in care apesi pe pedala sa schimbi efectul (pedale care de-altfel sun de tip scroll, adica tre sa tot apesi ca disperatu pe pedala sa ajungi de la 0 la 25), dureaza un anumit timp (nush exact cat da e sesizabil) pana iti schimba efectu'. In schimb mi-au placut simularile de amp (in numar de 8 daca nu ma insel) distorsu era acceptabil si chorus, falnge&co destul de reusite la banii aia. In alta dezordine de idei: daca il vrei pt cantat acasa sau repetitii cu formatia, e bun, daca il vrei pt live performances, ia-ti mintea de la el.

 

Personal imi trebuie exclusiv pentru acasa; problema e ca nu are pedala de expresie - nu stiu cat mi-ar folosi, dar ma enerveaza pur si simplu ideea ca tre sa cumperi separat FCB1010, care e vreo 150 USD in State. Am tot intrebat, dar nu mi-a raspuns nimeni pana acum: pot folosi alta pedala (care sa nu fie MIDI) ca pedala de expresie? Din cate am inteles eu, as putea folosi o alta pedala MIDI - dar si astea sunt relativ scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Guest juvina

Mie nu imi place firma behringer la distors deoarece are niste distorsuri mai clasice si nu prea se preteaza la ce se canta acum. Depinde ce vrei sa canti cu el.

Link to comment
Share on other sites

Mie nu imi place firma behringer la distors deoarece are niste distorsuri mai clasice si nu prea se preteaza la ce se canta acum. Depinde ce vrei sa canti cu el.

Ai gandit-o mult ? N-are de a face cu "sunetul modern". Unele suna modest pentru ca au fost gandite sa coste putin. Cam fortezi limita cand vrei sa sune ca marshall sau mesa si vrei sa coste 100$.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.