www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator] Kustom 12w


BCRich
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest NK0d3R

Salut. Am si eu un amplificator Kustom Tube12A. Sunt un incepator absolut, si sunt destul de convins ca respectivul amplificator este absolut suficient pentru a acoperi necesitatile unei persoane aflate la nivelul meu, nefiind extrem de costisitor (eu l-am cumparat de langa Muzica, pe langa unde era o data Lenoir, e un magazin plin de chitari BCRich, pianine si echipamente de studio, nu stiu exact cum se numeste, si a costat 250 RON, mi se par multi cei 100 de euro cheltuiti de TC). Ca sunet, repet ... sunt la polul opus conceptului de expert, clean mi se pare excelent, distorsul mi se pare cam slabut ... neconvingator. Nu e pentru o sala de repetitii, dar poate acoperi o camera de apartament fara probleme, poate chiar deranja cativa vecini daca il fortati nitel. L-am cumparat pentru ca aveam nevoie de un amplificator ieftin pentru a invata pe el. Si pentru ca avea un aspect vintage extrem de cool ... recunosc. E un pic ciudat ca are sigla cu "Powered By Celestion" schimbata fata de ceea ce e pe poza din manual (o pagina A3 de carton), e o chestie pe care scrie "Celestion Equipped". Sper sa nu fie vreo facatura chinezeasca (adica chinezeasca e, sper sa nu fie facatura). Bottom line : 250 de RON e un pret corect pentru chestia asta, presupun ca you get what you pay for. Dar 100 de EUR, mi se pare un pic overpriced.

Link to comment
Share on other sites

ok, ma declar invins,nu am cum sa ajung intr-un studio prea curand.

Felix,ai castigat.

(tura asta... :) )

am scos preamurile cu tuburi le am dat cu aspiratorul si am facut o noa experienta

 

tubul trebuie neaparat sa fie in domeniu overdrive altfel nu face absolut nimic

 

asa ca acum nu am pus tuburi in fata ci am pus distorsuri si procesoare in fata tubului , tubul il tac cu semnal mare si il duc in regimul de overdrive usor si am o compresie si rotunjire a gajaitului semnalului din transistor /dioda .

EQ in fata si EQ dupa sa fac un timbru global apoi la mixare se da joase se taie inalte si efecte daca trebuie.

 

APOI ORICE STATIE SI EFECT ARE CINEVA IS-I REGLEAZA TONUL PE CARE EL IL CREDE CEL ADEVARAT !!

 

Am observat ca oricine cunoscut (inclusiv pe mine m-am pobservat ) cantam la jam-uiri si fiecare face ce face dar scoate din orice statie +pedala "tonul sau" asa ca e o poveste intrega aiurea cu sculele .Oricum fiecare i-si face intiotdeauna acelasi "ton" pe care el il simte.

Asa ca daca esti multumit de scula este OK .Eu am auzit si cantat pe Fender de 12W suna fantastic era a lui Nick Krakowsky de la Pro Musica acum ani buni .

 

Aceste statii sunt pentru exersat acasa si daca nu au zgmot sunt bune si pentru inregistrari , nu conteaza atat tonul . tonul final al face mixeristul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.