www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator] Kustom 12w


BCRich
 Share

Recommended Posts

Nume: Kustom

Pret: 99euro

Magazin: Undeva in Belgia

 

O statie ideala pentru casa,inregistrari,concerte(preluata de un microfon...normal)

Suna de intzepenesti,in video nu a reglat respectivul pentru metale dar are un gain super.

 

Partzi proaste: nu are pedalier si e prea mica :)

Partzi bune: full lampi, scoate un sunet clar si de calitate,dif. Celestion.

Nota:7/10(din cauza celor de mai sus)

 

 

O mica demonstratie,e setata pentru ce vrea respectivul sa cante.Se vede pe filmare ca merge cu gain-ul la jumatate pe distorsiune.

 

 

P.S. Ca sa fac si o comparatzie...sunetul pe dist. e de cel putzin 5 ori mai bun decat la un AVT50 Marshall(am asa ceva)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Nume: Kustom

Pret: 99euro

Magazin: Undeva in Belgia

 

O statie ideala pentru casa,inregistrari,concerte(preluata de un microfon...normal)

Suna de intzepenesti,in video nu a reglat respectivul pentru metale dar are un gain super.

 

Partzi proaste: nu are pedalier si e prea mica :)

Partzi bune: full lampi, scoate un sunet clar si de calitate,dif. Celestion.

Nota:7/10(din cauza celor de mai sus)

 

 

O mica demonstratie,e setata pentru ce vrea respectivul sa cante.Se vede pe filmare ca merge cu gain-ul la jumatate pe distorsiune.

 

 

P.S. Ca sa fac si o comparatzie...sunetul pe dist. e de cel putzin 5 ori mai bun decat la un AVT50 Marshall(am asa ceva)

 

suna groaznic , de cantat nu vorbesc .

Link to comment
Share on other sites

suna groaznic , de cantat nu vorbesc .

 

 

de ce nu dezvoltzi ideea? ai palit cu parul si atat.

Ca nu are 500W? Ca are Celestion? Ca are lampi?

Ca iese un sunet mai putzin bun pentru muzica simfonica?

,,de cantat nu vorbesc"-asa e ,depinde si cine canta, si ce vrea sa cante cu ea, am uitat sa specific asta.

Metal, e rupere si imi sustzin ideea.

 

Referitor la comparatzie...le am pe amandoua (avt50 si Kustom12) si sunt mai multumit de kustom legat de efect.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Ceva ce am tras cu Tel mobil...nu e calitativ bun sunetul dar se cunoaste cam ce poate statzia.

http://www.youtube.com/watch?v=-VE_uBbkhXc

 

karpi,astept sa argumentezi cele spuse de tine.

domination...orion.... becoming....... :)

nu prea poti sa iti dai seama prea bine cum suna din iregistrarea ta...calitatea proasta... dar primele impresii sunt bune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Problema este ca amplificatorul tau nu este full lampi, asa cum spune titlul topicului. Este un hibrid : preampul este cu o lampa 12AX7, iar etajul de putere este solid-state. Chiar si pe musiciansfriend.com este trecut la categoria 'hybrids'.

Despre cum suna nu ma pronunt, pana la urma depinde de gusturi. Cel mai important este ca iti place tie.

Link to comment
Share on other sites

mult succes la inregistrari...

 

btw, ce parere ai de inregistrarea mea? Ca buget solutia este chiar mai ieftina si n-am pus nici o compresare sau alte filtre. Brumul este din cauza de single coil. Si chiar sunt curios daca se prinde cineva despre ce amplificare este vorba.

 

test.mp3

Habar n-am despre ce scula este vorba, dar suna de 100 de ori mai bine ca acel kustom.

Link to comment
Share on other sites

trace elliot dirt box (adica fix canalul de drive de la supertramp asa cum a intuit bine deadlok :)) + behringer ultra-g + calculator

 

LE: @ronniefrown - am dat gainul la maxim ca sa se comporte cat mai aproape de kustom. Am tras 3 bucati, prima cu mediile la jumatate, a doua cu mediile la maxim si a treia cu mediile la minim. Restul de setari erau pe maxim.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Inafara de faprul ca suna sintetic,ce e drept nici inregistrarea mea nu e cine stie ce...

Daca ash baga si pedalierul meu...

Dar aici vorbesc de statie...parerile sunt impartzite.

Cei care sunt interesatzi shi-au facut deja o parere cred.

(uite de aceea am cerut dreptul la replica la aceste recenzii de scule :) )

 

Nu vreau sa trasnform acest topic in ,,mama ce am acasa!" dar...ce zicetzi de asta:

(normal ca la chitara ma refer)

Tato_guitar_terminat.mp3

Link to comment
Share on other sites

Man nu stiu care e faza cu piesa aia Tatu si ce vrei sa demonstrezi cu ea dar iti spun o singura chestie: sample-urile pe care le-ai postat nu ma conving deloc iar ce ai tu este un amp solid state cu preamp pe lampa si daca nu stiai, preampul pe lampa n-are absolut nici o valoare atat timp cat puterea finala nu este pe lampa. Amp-urile astea kustom n-au impresionat pe nimeni... sunt undeva la nivelul de behringer iar provenienta lor este tot tara orezului. Ai un amp de 12W cu puterea pe tranzistori (daca nu cumva e integrat) si difuzor de 8W celestion care n-o sa rupa niciodata gura targului. Mi-e tare greu ca il poti compara cu un Fender Champion 600 sau cu un Epiphone Valve Junior care sunt full lampa si care nici alea nu suna cine stie ce. Deci prin urmare ei faceau comert pe mare si ampul tau tot sintetic va suna, dar niciodata mai bine decat ce am postat eu.

 

Cer unui moderator schimbarea titlului acestui topic pentru ca nu avem in nici un caz Amp Kustom 12W full lampi ci mai degraba Amp Kustom 12W punct.

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa demonstrez nimic...dar tu?

,,am dat gainul la maxim ca sa se comporte CAT MAI APROAPE de kustom" deci recunosti ca e superioara fatza de ce ai facut tu.

In fine m-am grabit cu catalogarea ei,full lampa,dar oricum ramane o statie super tare(mai buna pe dist decat AVT50 Marshall),e parerea mea si o sustzin.

 

P.S. Am preluat sunetul din mufa ei pentru cashti,la boxa e alta treaba,nu am avut nici spatiul si nici modul de a prelua sunetul de la boxa cu microfon.

(dezavantaj eu, la faza asta,cu prima ocazie am sa revin cu o inregistrare de studio.)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Am dat gainul la maxim pentru ca asa ai facut si tu sample-ul. Am vrut sa respect oarecum si parametrii tai de testare. Gainul la maxim nu este deloc preferatul meu.

 

Astept si parerea celorlalti membri ai forumului. Care suna mai bine, mai agresiv si mai legat? Chitara BCRich in Kustom de 12W sau chitara Fender Strat (atentie, single coil) in Trace Elliot Dirt Box si simulare de cabinet.

 

Raman la parerea mea ca faci reclama gratuita unei chinezarii. Iti garantez ca Epiphone Valve Junior cu orice pedala de drive in fata matura pe jos cu kustomul asta.

Link to comment
Share on other sites

se pare ca nu ai vazut nota mea(oare degeaba se baga note?)

Gain la 1/2 pana la jumatatea inregistrarii.De la jumatate incolo e full Gain.

Nu fac reclama,ideea e ca pe mine ma satisface pe deplin sunetul (e o parere-fiecare are dreptul la una).

La ceea ce cantzi(apreciez si imi place),cred si eu ca nu foloseshti gain la maxim,eu da.

 

 

P.S.Nu compara Fender cu B.C.Rich...nu au nici in clin nici in maneca una cu alta.

Dozele de B.C.Rich de pe asta, le gaseshti si la chitarile de 100euro.Chiar m-ai pus la ambitzie...o sa trag cu B.C.Rich USA custom made,dimarzio custom made :)

(normal ca tre sa sun la studio ca acolo pot sa fac preluare prin microfon,uite cum ma bagi tu la cheltuiala hahahaha :) )

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
mult succes la inregistrari...

 

btw, ce parere ai de inregistrarea mea? Ca buget solutia este chiar mai ieftina si n-am pus nici o compresare sau alte filtre. Brumul este din cauza de single coil. Si chiar sunt curios daca se prinde cineva despre ce amplificare este vorba.

 

test.mp3

nici a ta nu suna cine stie ce... nu prea aud nici un bottom end pe acolo (parerea mea) dar clar suna mai definit si mai tight ca inregistrarea cu kustomu ala

Link to comment
Share on other sites

Piesa e o chestie trasa de mine(la chitara ma refer)...si am vrut sa arat ce fel suna o statie de 2 lei cu ceva ajustari

In fine Legat de chitara B.C.RIch Virgin cu care am tras (dozele sunt de serie,asta e partea negativa,ea e super tare,vezi recenzie la chitari)

Totushi ash vrea sa se ramana doar la faza cu statia Kustom sa fie on-topic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.