www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Anticomercial


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Oricine a facut muzica de dragul muzici, nu de dragul banilor, fanilor, faimei, aceastea fiind doar "efecte secundare"

Oricine a cantat ceva diferit pentru ca asa a simtit el(ei), sau a incercat sa aduca un stil mai aproape de perfectiune in viziunea lui, continuand sa experimenteze.

As putea sa ai enumar linistit aici pe Hendrix, MAB, Buckethead (cred ca multi ma vor ataca pentrul el), Minor Threat, Dead Kennedys (ca sa mai diversificam, chiar daca stiu ca toti virtuosi de pe aci au o parere gata facuta despre punk, chiar daca nu stiu cu ce se mananca), Black Sabbath, Anathema , Ulver si tot asa.

Nu cred ca are treaba cu underground sau nu...chiar daca de multe ori cei cu still propiu raman in underground pentru ca nu accepta ce vor casele de discuri,.

Ce parere aveti ?

Edited by Murdoc
Link to comment
Share on other sites

+1 @Costi Iorga si Susceptor .. e misto sa gasesti cuvantul care exprima exact o idee :)

 

eu vad asa lucrurile..

 

Trupa/artist/produs 'comercial' =

 

1. creat dupa o reteta testata si confirmata, al carei succes de piata este garantat pt un anume segment tinta

2. care apartine unui curent/stil popular intr-un anume moment; la moda

 

problema este urmatoarea

 

chiar daca este proiectat dupa reteta, rezultatul poate fi de calitate foarte buna. de exemplu.. Leona Lewis suna bine (voce buna, instrumental corect ba chiar misto de tot in anumite locuri). Killers sunt pe toate radiourile si nu cred ca aveti ceva cu ei. Stefan Banica isi stie meseria extrem de bine si din punctul meu de vedere isi merita succesul. Publicul sau nu ar fi ascultat oricum Gorgoroth asa ca.. next:

 

o trupa de superheavydeathmetal care produce un album pt propriul public este o trupa comerciala conform definitiei 1 :)

 

in incheiere: a pretinde ca esti 'anticomercial' mi se pare o forma de poser-ism. e absurd... de unde d###u stii tu ca esti anticomercial? poti fii inovator si atunci nu ai idee daca ai sau nu public dar si inovatia de dragul inovatiei e o tampenie.

 

haaccc.. back to my episode of Medium :)

 

cu asta sunt si eu de acord!

cel mai bine ai subliniat toata chestia!

tot respectu din partea mea!

Link to comment
Share on other sites

hai nu am innebuni ? serios...vai nu stiam fara sa imi zici tu...e o diferenta intre a face bani...si a fi comercial....a fi comercial inseamna ca tiai vinde si mama doar k sa devi mai recunoscut sau alte sh"t-uri dastea....a face bani inseamna sa iti mearga mintea...sa te descurci in viata....dar esti baietel mare...intelegi tu astea....sau le stii....

Offtopic: când ajungi în Bucureºti te scot la niºte beri ºi discutãm.

 

Ontopic: ori problema e pusã prost din start, ori termenul de comercial e prost înțeles.

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad
Offtopic: când ajungi în Bucureºti te scot la niºte beri ºi discutãm.

 

Ontopic: ori problema e pusã prost din start, ori termenul de comercial e prost înțeles.

 

 

ok...cum doresti....mai e putin pana atunci....keep in touch

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.