www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

La Ei Si Nu La Noi...


Guest MrJackson
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Lol... n-o sa fie niciodata la noi ca la japonezi. Rock-u (nu metalu neaparat) e un cult. In consecinta se vand chitare si nu Guitar Hero... :) Dar na, nu e momentu sa deschidem o polemica pe teme de genu. Vroiam doar sa impartasesc cu voi pozele :)

Link to comment
Share on other sites

E impresionant chiar si in conditiile in care pozele alea sunt stranse din mai multe magazine. Totusi sa nu uitam ca atat piata japoneza cat (mai ales) si aia americana au 50 de ani de traditie in spate.

 

 

PS: jackson se vinde si guitarhero in draci la ei , stai tu linistit :) Citeam o stire unde se firma ca in momentele cand exista in stoc , Amazon vindea 17 unitati Nintendo Wii pe secunda :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

No, stiu ca se vinde... dar stii la ce ma referam :)

 

Nu stiu daca pozele sunt din mai multe magazine. Ar trebui sa fie doar Ikebe Gakki. Poate Ninjacu stie mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Lol... n-o sa fie niciodata la noi ca la japonezi. Rock-u (nu metalu neaparat) e un cult. In consecinta se vand chitare si nu Guitar Hero... :) Dar na, nu e momentu sa deschidem o polemica pe teme de genu. Vroiam doar sa impartasesc cu voi pozele :)

 

sick dude! if all else fails, ma angajez janitor la unu din magazinele alea...will work for rice :)

Link to comment
Share on other sites

urmatorii 200 de ani lumina!

 

scuze, dar anul lumina e unitate de masura a distantei (distanta parcursa de o raza de lumina intr-un an)

 

In orice caz, n-am avut curajul sa ma uit mai departe de prima pagina a topicului ca nu poate creierul meu sa proceseze atatea chitari si si-asa sunt in pragul unei caderi nervoase. Numai cand ma gandesc ca n-am timp intr-o viata intreaga sa probez toate chitarile alea ca sa fiu sigur ca am gasit-o pe cea perfecta pentru mine ma apuca depresia.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum scria cineva pe forum: I think i just creamed myself

 

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=684401

Bestial, Les Paul cu Floyd (extrem de rar, dar am mai vazut) si cu config. dozelor de Strat (NU mai vazusem)!!! Way to go :)

 

scuze, dar anul lumina e unitate de masura a distantei (distanta parcursa de o raza de lumina intr-un an)

 

In orice caz, n-am avut curajul sa ma uit mai departe de prima pagina a topicului ca nu poate creierul meu sa proceseze atatea chitari si si-asa sunt in pragul unei caderi nervoase. Numai cand ma gandesc ca n-am timp intr-o viata intreaga sa probez toate chitarile alea ca sa fiu sigur ca am gasit-o pe cea perfecta pentru mine ma apuca depresia.

.....QUOTE (danzefirelli @ Dec 29 2007, 12:49 AM)

urmatorii 200 de ani lumina!

 

 

scuze, dar anul lumina e unitate de masura a distantei (distanta parcursa de o raza de lumina intr-un an)

 

Ba da, in cazul "nostru" (adica la romanica, heh heh) chiar ca nu mai conteaza, might as well, same difference, adica really, man ..... :)

post-2282-1198888736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Impresionant!

Maine plec in Japonia (as vrea eu) si acolo raman! :)

Jacksone, mi-ai facut inima rea, tre sa dai o bere cand si daca ne intalnim!

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca la ei este multi care cumpara, nu care doar vorbeste!

 

Eh, aici e de discutat.

1. Ei au o piata educata in materie de muzica si instrumente muzicale, noi nu.

2. Ei au 6-7 magazine de scule ca al vostru daca nu in fiecare cartier atunci in fiecare orasel, noi avem 6-7 magazine mai serioase in toata tara.

3. Ei investesc in marketing si educarea pietei muzicale, noi nu, sau insignifiant. Au fost cateva workshopuri si cam atat.

4. Cate concerte cu nume sonore au loc in Japonia pe an si cate sunt la noi. Proportia ar fi probabil de 20/1.

5. Stim ca au festivalurile acelea pe strada, in care trupe tinere se promoveaza pe tot parcursul anului si au tot felul de facilitati, pe acolo se plimba impresarii si daca sunt buni cu siguranta ii va remarca cineva. La noi e total altfel. La noi, e piesa aia a lu' ALTAR in care versurile sunt reprezentative pentru tot ce se intampla.

6. Venitul mediu lunar al unei familii e in jur de 5000 de dolari in Japonia. Cum naiba sa nu-si permita sa-i cumpere pustiului o chitara de 1000.

 

Astea sunt cateva din motivele pentru care la noi (din nou) nu vindeti suficient, ci sunt mai degraba multi privitori. Jack, investiti in educarea pietei si veti avea de castigat pe termen mediu.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC

1. Ei au o piata educata in materie de muzica si instrumente muzicale, noi nu.

 

OK!

 

2. Ei au 6-7 magazine de scule ca al vostru daca nu in fiecare cartier atunci in fiecare orasel, noi avem 6-7 magazine mai serioase in toata tara.

M&C Musical Instruments Distributor, este distribuitorul exclusiv pentru anumite brand-uri ( vezi site-ul nostru ) nu dealer si nu magazin. Lipsa dealer-ilor, precum vezi foarte bine, ne-a pus in situatia de a deschide cateva magazine. Mi-as dori sa fie unul ca Thomann in Romania, sa comande ( si sa plateasca ) containere de scule, sa ne negociem si sa le vanda apoi la preturile care le considera! Tin sa precizez, pentru cei care nu stiu, Thomann este un dealer, nu un distribuitor, adica comanda si cumpara de la distribuitorii exclusivi din Germania. Cu siguranta este cel mai important dealer din Europa. De remarcat, asa cum am spus mai sus el achizitioneaza marfa doar prin distribuitorii din Germania, cf regulamentului CE.

 

3. Ei investesc in marketing si educarea pietei muzicale, noi nu, sau insignifiant. Au fost cateva workshopuri si cam atat.

 

Te inseli, nu cred ca Musik Meyer ( distribuitorul exclusiv Marshall, Vox, Korg, Gibson) sau Roland Meinl ( distribuitorul Tama si Ibanez ) si toti ceilalti distribuitori din Germania, de care nici macar nu ai auzit se ocupa de educatie. E treaba altora.

 

4. Cate concerte cu nume sonore au loc in Japonia pe an si cate sunt la noi. Proportia ar fi probabil de 20/1.

 

Alta situatie care nu are legatura cu distributia instrumentelor muzicale. Totusi ai vazut afisul din decembrie al Phoenix-ului, sau biletul ala? O sa ai o surpriza, verifica!

 

5. Stim ca au festivalurile acelea pe strada, in care trupe tinere se promoveaza pe tot parcursul anului si au tot felul de facilitati, pe acolo se plimba impresarii si daca sunt buni cu siguranta ii va remarca cineva. La noi e total altfel. La noi, e piesa aia a lu' ALTAR in care versurile sunt reprezentative pentru tot ce se intampla.

 

E treaba impresarilor.

 

6. Venitul mediu lunar al unei familii e in jur de 5000 de dolari in Japonia. Cum naiba sa nu-si permita sa-i cumpere pustiului o chitara de 1000.

 

Alta discutie!

 

 

As putea inchide cele 5 magazine care le avem, economisesc peste 20000 de Euro/luna, construiesc o hala la Campulung Muscel, de unde sunt de altfel, ma costa de 20 de ori mai ieftin ca in Bucuresti, angajez 15-20 de tineri cu salariul de 1000 Euro pe luna si vand online. Platesc si transportul in Romania. Preturile vor fi cu 30% mai ieftine. Mentionez ca in proportie de 90 % preturile practicate acum, de noi, sunt cele de la Thomann. 30% mai ieftin? E o solutie?

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

DA

 

nu stiu cati cumpara online , in orice caz eu nu .

 

Cand se va organiza si la noi comertul , odata si odata in urmatori 100 de ani , poate .

 

Nu pooti sa vinzi la muzicanti adevarati copi si brand-uri necunoscute omline.Tebuie sa vina sa vada sa incerce sa auda.

 

Prieteni in germania merg personal la Thoman si acolo i-si aleg instrumente ,si la licitatie merg cu masina sa vada instrumentul sa-l incerce si numai dupa acea il cumpara daca le convine .

 

In plus cativa au patit-o cu "online" .

 

Trebuie sa ai magazin ca sa poata incerca instrumentistul cea ce cumpara .Chiar daca e habarnist .Nu mai are ce comenta dupa ce a cumparat ceva si el a ales dupa ce a incercat ce stie si el .Majoritetea se duc cu cineva care mai cunoaste cate ceva despre instrumente .

 

Si eu cumpar de multe ori cu 30% mai scump aici in tara deoarece ma duc si vad scula si sa o incerc , daca are ceva pot sa duc inapoi in 24 sau 48 ore , plus nu mai trebuie sa astept pana vine pachetul cu "surprize" si daca este o problema urmeaza inpachetarea, posta , scrisori etc .

 

Cei ce nu au magazin "in buricul targului " pierd potentiali clienti .

 

Problema pe net este foarte neserioasa !!!

 

daca va uitati la "n" produse ...toate au pretul de strigare de cand au aparut si erau noutatea zilei !!!

 

cand scrie ca "acum poti sa cumperi cu 30% mai ieftin nu ai cum sa crezi cand in oras la magazine se vinde cu 55% mai ieftin decat pretul "maxim" de pe net.

 

Asa ca deocamdata online pe net este o mare excrocherie si nici sa platesti oline nu se prea potriveste pe la noi .

 

 

De pe net inca nu am putut sa aflu pretul real actual al nici unei scule!! numai minciuni si pacalaleli .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC

1. Piata, inclusiv in domeniul instrumentelor muzicale, e in formare in Romania.

2. Preturile practicate de comerciantii seriosi din Romania trebuie sa fie la nivelul Thomann, altfel e ceva necurat la mijloc. Aici ma refer si la preturile sub nivelul de " referinta" Thomann.

3. Eu sunt optimist, zic 4-5 ani. Cel putin pentru brand-urile care le reprezinta M&C Musical Instruments Distributor. Vom deschide doua noi magazine, in Craiova si in Iasi, in primele luni ale lui 2008.

4. Totusi e nevoie de dealeri! Fara ei, distributia e deficitara. Avem si noi nevoie, distribuitorii de instrumente muzicale, de dealeri precum ( in domeniul electronicelor, electrocasnicelor, s.a ), Mega Galaxy, Altex, Domo. Ca ei trebuie sa arate adevaratul dealer de instrumente muzicale! Se pare ca acest domeniu, al instrumentelor muzicale, nu prezinta, pe moment, interes!

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

1. Piata, inclusiv in domeniul instrumentelor muzicale, e in formare in Romania.

2. Preturile practicate de comerciantii seriosi din Romania trebuie sa fie la nivelul Thomann, altfel e ceva necurat la mijloc. Aici ma refer si la preturile sub nivelul de " referinta" Thomann.

3. Eu sunt optimist, zic 4-5 ani. Cel putin pentru brand-urile care le reprezinta M&C Musical Instruments Distributor. Vom deschide doua noi magazine, in Craiova si in Iasi, in primele luni ale lui 2008.

4. Totusi e nevoie de dealeri! Fara ei, distributia e deficitara. Avem si noi nevoie, distribuitorii de instrumente muzicale, de dealeri precum ( in domeniul electronicelor, electrocasnicelor, s.a ), Mega Galaxy, Altex, Domo. Ca ei trebuie sa arate adevaratul dealer de instrumente muzicale! Se pare ca acest domeniu, al instrumentelor muzicale, nu prezinta, pe moment, interes!

 

Dupa cate stiu orice firma serioasa "face preturile" in functie de salaliul minim pe economia al unei zone .

 

De ex nu ai cum sa pui 50Eu pe un abonament de internet casnic la un salar mediu de 200 $ pe zona respectiva .

 

Tot asa sunt si DVD sau unele programe PC cu coduri zonale , care iau in calcul diferenta amintita.

 

La obiectele "de luxe" sunt ceva intelegeri interstatale /guvern in legatura cu accize si alte smecherii guvernamentale.

 

Instrumentele muzicale de larg consum normal ar trebui sa intre in cheltuieli pentru cultura , dar ? cine stie.

 

Preturile de afara sunt mult mai mici decat cele practicate la noi .

 

Daca nu este oferta convenabila la mine in oras plec in ungaria si cumpar mult mai ieftin asa ca sunt de acord sa se coboare preturile la cele reale .

 

Dupa cate stiu la Thomann merg baieti in magazinul/depozit si cumpara de acolo ,in plus se mai si targuiesc .

 

Si la noi te poti targui mi se pare in orice caz pe unele din contractele vanzare cumparare sta " pretul negociat ".

 

In plus toate firmele de electrocasnice si cele de instrumente ar trebui sa aiba ateliere de repartaii si intretinere/garantie, ce nu exista.Sunt obligate prin lege .Firmele care distribuie sau cele producatoare asigura si fonduri ptr functionarea acestor ateliere de reparatii in garantie , asigurand si piese de schimb la unele.

 

La noi in cele mai multe cazuri au o adresa al unui electriceano-electronist cu adreasa de acasa si nr. de telefon.

 

Au inceput si la noi cu faza de poti returnain 24 de ore ,dar ce sa descoperi in functionarea unei scule complicate in 24 de ore ,cu un manual al utilizatorului in sapte limbi ,si romaneste tradus de vai si amar .Nu ai cum sa inveti sa folosesti , deci alta smecherie autohtona .

 

Sau ce sa descopere un incepator la noua sa chitara , trei zile se uita la cat de frumos este lacuirea apoi incepe sa intrebe pe forum de toate si trec saptamani pana se prinde ce a cumparat.

 

De exemplu ptr toate "floyd rose" ce tin 2 zile ar trebui returnate chitarele si dati la protectia consumatorului sa se plateasca daune .

 

Firmele afara asigura un timp rezonabil ca sa te razgandesti si pur si simplu returnezi daca nu-ti convine ceva , adica nu corespunde cu descrierea calitativa etc..si se poate returnasi la cerere in cazuri cand de exemplu primesti cadou trei scule la fel ...etc

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Dupa cate stiu orice firma serioasa "face preturile" in functie de salaliul minim pe economia al unei zone .

 

Orice firma "serioasa" face preturile in functie de costuri :) Rata profitului calculata la cost trebuie sa fie strict mai mare decat rata dobanzii la banca. Altfel nu merita. Acte de caritate nu face nimeni, indiferent ca e 200$ salariul in zona aia.

 

Daca nu este oferta convenabila la mine in oras plec in ungaria si cumpar mult mai ieftin asa ca sunt de acord sa se coboare preturile la cele reale .

 

Reale sau convenabile, se pune intrebarea? Ca preturile lu nenea Hans nu sunt reale.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Orice firma "serioasa" face preturile in functie de costuri :) Rata profitului calculata la cost trebuie sa fie strict mai mare decat rata dobanzii la banca. Altfel nu merita. Acte de caritate nu face nimeni, indiferent ca e 200$ salariul in zona aia.

 

 

 

Reale sau convenabile, se pune intrebarea? Ca preturile lu nenea Hans nu sunt reale.

 

Toate preturile la instrumentele muzicale (cele scumpe) sunt exagerate. La cele ieftine, no name si branduri de 2 lei sunt poate putin peste pretul de achizitie, marja de castig nu e tocmai foarte mare.

Eu cred ca preturile lui nea Hans Thomann sunt cele dupa care ne ghidam si sunt cele reale. Nenea Thomann are o gramada de angajati de hranit, la niste salarii la care in Ro doar se poate (inca) visa. La noi se cam schimba situatia. Pretul se face in functie de pretul de achizitie, rata la banca si celelalte costuri. Punand insa in cumpana nivelul de salarizare de la noi, cred ca orice magazin serios ar trebui sa vanda la pret Thomann sau poate chiar sub.

Nestiind cum e politica de preturi la MC Music, nu vreau sa polemizez aici. Incerc doar sa pun degetul acolo unde dupa parerea mea e buba.

Problema e ca toti vor sa vanda la preturi "de afara" platind salarii "ca la noi". Karpi are dreptate cand zice ca trebuie luat in calcul si nivelul de salarizare mediu al regiunii respective. Pentru ca, inteleg ca avem intentia de a atrage cumparatorul local. Acela insa trebuie sa isi si permita sa cumpere scula. Daca nu, totul e vorbarie goala si speculatie afaceritarda. (geez, ce cuvant mi-a iesit! nici nu stiu daca exista, dar imi place cum suna!) :) si no offense!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa vedem daca politica de preturi la Thomann este coerenta sau pur si simplu Europa este incredibil de scumpa

 

Exemplul 1

Pe Music 123- SUA

http://www.music123.com/Ibanez-JS100-Joe-S...150588.Music123

 

La Thomann- Europa

http://www.thomann.de/de/ibanez_js100bk.htm

Diferenta 325 Euro in favoarea lui Thomann.

 

Exemplul 2

Pe Music 123- SUA

http://www.music123.com/ESP-LTD-KH-202-Kir...149007.Music123

La Thomann- Europa

http://www.thomann.de/de/esp_ltd_kh202bk_egitarre.htm

Diferenta 200 Euro in favoarea lui Thomann.

 

Exemplul 3

Pe Music 123- SUA

http://www.music123.com/Gibson-Les-Paul-St...149466.Music123

La Thomann- Europa

http://www.thomann.de/de/gibson_lp_std_50_faded_tb.htm

Diferenta 600 Euro in favoarea lui Thomann.

 

Si preturile si profitul incepe sa creasca cu fiecare chitara mai scumpa. Poate sa-mi spuna oricine orice dar sa nu cred ca pe transport si adaos poti sa pui 600 de Euro la chitara.....

 

Dar de, cred ca trebuie a ne multumim cu ideea ca Europa e pur si simplu scumpa si atat.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate stiu orice firma serioasa "face preturile" in functie de salaliul minim pe economia al unei zone .

 

De ex nu ai cum sa pui 50Eu pe un abonament de internet casnic la un salar mediu de 200 $ pe zona respectiva .

 

Adica o chitara trebuie sa fie mai ieftina la Craiova sau Iasi pentru aia de acolo castiga mai putin decat in Bucuresti? Asta ar insemna ca toti bucurestenii s-ar duce in provincie si in Bucuresti ar da faliment magazinul.

(Am ales Craiova si Iasul aleator, nu am nimic cu cei de acolo).

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Adica o chitara trebuie sa fie mai ieftina la Craiova sau Iasi pentru aia de acolo castiga mai putin decat in Bucuresti? Asta ar insemna ca toti bucurestenii s-ar duce in provincie si in Bucuresti ar da faliment magazinul.

(Am ales Craiova si Iasul aleator, nu am nimic cu cei de acolo).

 

Karpi s-a referit (cred eu) la modul national-macroeconomic, nu neaparat la Iasi si Craiova. Din cate stiu eu, salariul minim pe economie se face la nivel national, nu local.

On the other hand, daca magazinul din provincie e mai ieftin decat cel din Bucuresti, nu vad de ce n-ar da Bucurestiul faliment... :) (glumesc, desigur. Nici un magazin nu da faliment NUMAI pentru ca e mai scump decat altele. Aici concura o gramada de chestii)

 

Haideti sa vedem daca politica de preturi la Thomann este coerenta sau pur si simplu Europa este incredibil de scumpa

 

Exemplul 1

Pe Music 123- SUA

http://www.music123.com/Ibanez-JS100-Joe-S...150588.Music123

 

La Thomann- Europa

http://www.thomann.de/de/ibanez_js100bk.htm

Diferenta 325 Euro in favoarea lui Thomann.

 

Exemplul 2

Pe Music 123- SUA

http://www.music123.com/ESP-LTD-KH-202-Kir...149007.Music123

La Thomann- Europa

http://www.thomann.de/de/esp_ltd_kh202bk_egitarre.htm

Diferenta 200 Euro in favoarea lui Thomann.

 

Exemplul 3

Pe Music 123- SUA

http://www.music123.com/Gibson-Les-Paul-St...149466.Music123

La Thomann- Europa

http://www.thomann.de/de/gibson_lp_std_50_faded_tb.htm

Diferenta 600 Euro in favoarea lui Thomann.

 

Si preturile si profitul incepe sa creasca cu fiecare chitara mai scumpa. Poate sa-mi spuna oricine orice dar sa nu cred ca pe transport si adaos poti sa pui 600 de Euro la chitara.....

 

Dar de, cred ca trebuie a ne multumim cu ideea ca Europa e pur si simplu scumpa si atat.

 

Eu cred ca politica de preturi a lui Gibson si Fender e sa "lase" europa mai scumpa. Thomann cumpara si el de la Fender Germany. Aia ii dau pretul in functie de ce ke dicteaza firma-muma! Am folosit acum doar Fender si Gibson pt ca nu cred ca are rost sa intram in toate firmele...

Cred ca pt Europa, Thomann e stacheta dupa care sa se ghideze preturile. Pe de-asupra, am eu asa, vaga senzatie ca in toata Europa se cumpara mai putine instrumente muzicale decat in State (e doar o presupunere, nefondata si nesustinuta de nici o statistica.. "din burta", daca vreti)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

On the other hand, daca magazinul din provincie e mai ieftin decat cel din Bucuresti, nu vad de ce n-ar da Bucurestiul faliment... :) (glumesc, desigur. Nici un magazin nu da faliment NUMAI pentru ca e mai scump decat altele. Aici concura o gramada de chestii)

 

M-am referit la cazul in care o firma are mai multe magazine prin tara. Si-ar face singura concurenta daca ar avea preturi diferite, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Adica o chitara trebuie sa fie mai ieftina la Craiova sau Iasi pentru aia de acolo castiga mai putin decat in Bucuresti? Asta ar insemna ca toti bucurestenii s-ar duce in provincie si in Bucuresti ar da faliment magazinul.

(Am ales Craiova si Iasul aleator, nu am nimic cu cei de acolo).

Vorbesc de salarul mediu pe tara , venituri /castig /economie etc , asta functioneza de mult si este o politica a firmelor .

 

la poarta fabrici de ex o rabla de copie costa 30$ si se propune un pret ( convenit intre comercianti de fapt) sa zicem pana la maxim 100$ pana este noutate .Si pana nu apare altceva mai nou , detergentul "neobisnuit" care este mai nou si mai destept decat cele obisnuite .Cand apare produsul nou reduc pretul baieti pana la pretul de achizitie chiar si putin peste asa ca ei nu pierd nimic.Si cumparatorul se bucura ca a cumparat ceva de ocazie ieftin .

 

TCM o firma de tot felu ( Tchibo grup sau ce ) cica nu mai aduce produse ca se "cumparau" produsele la noi si ajungeau inapoi in germania si li-se facea concuranta cu preturile mai mici propriilor produse .E nu prea cred dar probabil smecheri pe acte au facut smecheria si au scos marfa la pret mic ca si "export" in romania , au primit probabil si TVA-ul ce-l aveau platit la stat ca apoi aceiasi marfa s-o ruleze un pic sub preturile din europa cu tot cu TVA .Asa ca au facut ceva banuti.

 

Bineinteles ca daca citesti ce a scris MCMUSIC se poate ..deschizi un DE-MA intr-un sat intr-un depozit -fost grajd sau alta constructie cu chirie mica si vin clienti sa cumpere ieftin si bun .Pe langa acest lucru s-ar putea vinde si online, la instrumentele ieftine si cu o politica de "garantie" destepta treaba ar merge struna.Asa ca poate fi mai ieftin decat in buricul targului .....DAR

 

In SUA ai garantie 3 ani cam la toate produsele, chiar se si schimba produsul in aceasta perioada daca nu-ti convine ceva.

 

Preturile online sunt negociabile apare pretul de "magazin" si langa ai o rubrica cu "your price" unde spui cat dai tu , daca le convine in 48 de ore ai scula acasa.

 

si multe altele ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.