www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Valoare Chitara


Les Paul 1960
 Share

Recommended Posts

Am primit cadou o chitara electroacustica acum 3 zile si doresc sa aflu mai multe despre ea(stiu doar ca e made in Bulgaria si ca e veche)

Daca stie careva ceva despre model sa imi spuna si mie(an fabricatie, marca, ce fel de doza are si un pret cu care as putea sa o dau)

Pozele le gasiti putin mai jos.

Multumesc.

post-5050-1198864204_thumb.jpg

post-5050-1198864233_thumb.jpg

post-5050-1198864250_thumb.jpg

post-5050-1198864266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E facuta din un orfeu - deci nici macar e.a de fabrica nu e.

 

Valoare practica ... max 100 roni, mai putin daca nu merg alea cum trebuie.

Collector's value ... nush. Poate ai noroc :)

Functioneaza cum trebuie(am incercat cu on cablu vechi de la un video + un jack de la o casca :)))

Are un sunet f special, mai metalic(mai am o acustica si diferenta e mare)

Link to comment
Share on other sites

Aia e mufa din si instrumentele facute in blocul sovietic se incapatanau sa o foloseasca fara un motiv foarte precis(sau cunoscut mie)

ai 2 variante:

1) sa inlocuiesti mufa cu un jack normal (Destul de complicat dupa parerea mea)

2) sa vezi cum corespund pinii si sa faci un cablu mufa DIN - jack mono . Ar trebui sa ai o masa (de obicei pinul din centru ) si un fir cald (de obicei pinul 1) , restul de 3 pini nu sunt folositi.

Link to comment
Share on other sites

Aia e mufa din si instrumentele facute in blocul sovietic se incapatanau sa o foloseasca fara un motiv foarte precis(sau cunoscut mie)

ai 2 variante:

1) sa inlocuiesti mufa cu un jack normal (Destul de complicat dupa parerea mea)

2) sa vezi cum corespund pinii si sa faci un cablu mufa DIN - jack mono . Ar trebui sa ai o masa (de obicei pinul din centru ) si un fir cald (de obicei pinul 1) , restul de 3 pini nu sunt folositi.

 

sau ai putea sa o folosesti doar ca acustica, mai ales daca are doar valoare sentimentala

Link to comment
Share on other sites

Aia e mufa din si instrumentele facute in blocul sovietic se incapatanau sa o foloseasca fara un motiv foarte precis(sau cunoscut mie)

ai 2 variante:

1) sa inlocuiesti mufa cu un jack normal (Destul de complicat dupa parerea mea)

2) sa vezi cum corespund pinii si sa faci un cablu mufa DIN - jack mono . Ar trebui sa ai o masa (de obicei pinul din centru ) si un fir cald (de obicei pinul 1) , restul de 3 pini nu sunt folositi.

 

Am facut un cablu dintr-o mufa de la un videorecorder vechi + un jack de la o casca si merge(stereo).

Doza suna bine dar nu stiu ce marca este(am incercat chitara pe un casetofon si daca dau low la maxim si volumul la fel, scoate un sunet "havy"(o sa fac o inregistrare si o so o pun aici).

Mi-a spus domnul profesor de chitara ca gasesc mufa DIN in Muzica la parter, ma duc luni sa vad cat costa.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
si dupa 3 ore de cantat???...btw...ce mufa de magnetofon are...ash zice ca si-a batut fata joc de tine..a scapat de un gunoi de prin pod...daca te iubea iti facea cadou un gibson les paul .

magnetofoanele rullz... :) pe un magnetofon cant :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
si dupa 3 ore de cantat???...btw...ce mufa de magnetofon are...ash zice ca si-a batut fata joc de tine..a scapat de un gunoi de prin pod...daca te iubea iti facea cadou un gibson les paul .

 

Ce rai sunteti,dupa ce e moca :)

Poate a fost din mila ca nu avea baiatul pe ce sa cante. (si eu am fost rau)

 

Acu sincer,cine iti da ceva moca,in ziua de azi? Ar trebuii sa apreciezi gestul chiar daca era o mufa .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
Guest madalin93
Am primit cadou o chitara electroacustica acum 3 zile si doresc sa aflu mai multe despre ea(stiu doar ca e made in Bulgaria si ca e veche)

Daca stie careva ceva despre model sa imi spuna si mie(an fabricatie, marca, ce fel de doza are si un pret cu care as putea sa o dau)

Pozele le gasiti putin mai jos.

Multumesc.

 

 

baga id meu: mada_bossu_93 plz si vb pe mes;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.