www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson DXMG


teckus
 Share

Recommended Posts

DXMG este chitara la care visez de ceva vreme. Ieri am pus mana pe un JS30(Japan) si am ramas dezamagit, are un grif ca un butuc(pentru gustul meu) - gros incomod - dezastru. Diferentele intre dimensiunile grifului de JS30 si DXMG sunt mici: JS30 - (1st Fret: .775”, 12th Fret: .910” ) si DXMG - (1st Fret: .775”, 12th Fret: .880” ). Intrebarea mea este: oare tot asa de incomod ii si griful de la DXMG?- nu am gasit dimensiunile in adancime. Puteti face o comparatie(numai dupa dimensiunile grifului) intre DXMG si, sa zicem, un Ibanez RG350 - RG550(wizard II) - griful de RG550 mi se pare super. Ca alternativa este DK2 - (1st Fret: .735”, 12th Fret: .810” ) si DKMG - (1st Fret: .735”, 12th Fret: .810” ), - comparati si grifurile acestora cu wizard II, dar la DK2 nu-mi place headstock-ul si hrdware-ul cromat iar DKMG ii cam scump.

Please HELP !!!!! (nefiind din bucuresti nu pot sa le incerc personal)

 

Era sa uit - LA MULTI ANI RGC !!!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca tu vorbesti de grosimea grifului. Dar, nu este un factor important si forma? Respectiv, radius-ul grifului. Poate ca nu atit grosimea, cit radius-ul si forma dau senzatia de "butucanos". Cred ca este interesant de atins si chestiunea formei, la bas este f importanta, probabil si la chitara.

 

Off topic: dupa vreo 6 ani de cintat pe un bas romanesc, fineturi de zecime de inch devin irelevante... Orice altceva ti se pare picat din cer. :-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

din cele doua poze, nu se pot face deduceri in jegatura cu griffurile chitarilor... ma mai uit io poate gasesc nuste specificatii sau ceva... la ibanez de exemplu, pt wizard dadeau toate dimensiunile posibile... poate gasim asa ceva si pt jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io am pus mana pe rg cu wizard I ca asta am... si e superb grifful... sunt indragostiti de el.... pt celelalte doua nus... mi se pare ca intre wizard I si II nu e mare diferenta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest MrJackson

Straniu dar miau picat prin mana toate chitarile (ma rog, aproximativ... am testat un RG470, dar din cate stiu eu tot wizard II are). Acuma, griffu de la Jackson mi se pare putin mai lat decat wizard-u dar cam la fel de subtire (nu cunosc dimensiuni exacte, e in masuri de palma :)) sincer, pe mine nu ma deranjat nici unu desi acasa am griff Gibson-style (destul de ingust dar al dracului de gros...). Oricum, din cate imi aduc eu aminte, JS30 are cam acelasi griff cu DXMG-ul... poate ceva mai gros...

Link to comment
Share on other sites

Am incercat, ce-i drept, nici 2 min, un DXMG si imediat la scurt timp un LTD Deluxe 1000MH (imediat vine si comparatia). Ca Jacksonuri, in afara de DXMG, am mai pus mana si pe DKMG, DK2 si am cantat pe un Performer Kelly si Soloist.

 

1. Gaturile de DXMG / DKMG ar trebui sa fie la fel; mie mi s-a parut un pic mai subtirel DXMG, dar baietii de la Proguitar mi-au zis ca mi se pare mie.

2. La DXMG, gatul nu este atat de subtire cat la DK2, dar nu este catusi de putin un gat gros. Nu e insa nici cel mai ergonomic, parand un pic cam lat. Nu stiu daca este doar o senzatie, dar dupa ce am probat DXMGul, LTD-ul 1000 mi s-a parut mult mai comfortabil si ingust (repet, nu ca grosime a gatului, ci ca latime).

3. E si chestie de forma ("C-shaped neck", "D shaped"... etc, habar n-am care si cum) si radius. Alti factori de confort pt mana: finisajul spatelui gatului si tastele de pe grif (la o chitara mai scumpa, dar nu numai, acestea sunt slefuite cumva pe margini si nu te deranjeaza la mana catusi de putin). La DXMG mi-au placut canturile acelea albe de pe marginile grifului.

4. Ai toate sansele sa-ti placa mai mult un Ibanez RG. Categoric trebuie probat.

5. Depinde si de mana si de obisnuinta.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

teckus e greu sa iti raspunda cineva la intrebare... fiindca nu are nimeni mainile tale. trebuie sa te duci si sa probezi daca iti vine bine chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dap... LinX are dreptate in ceea ce spune acolo la un moment dat. DXMG-ul are un gat subtire, foarte subtire dar destul de lat. Fiindca e atat de subtire pare mult mai lat... Si da, si mie imi plac finisajele dupa Jackson. Mi se pare putin superioare celor de la Ibanez...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.