www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Fac Amp ...


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Hello ... vreau si eu sa imi fac un amplificator pentru ca bugetul nu-mi permite achizitionarea unuia din magazin :)

Optiunea mea e Marshall MG30DFX Guitar Combo Amplifier - 30 W sau Marshall MG50DFX Guitar Combo Amplifier - 50 W

Problema e ca nu gasesc schitele :) ... ma poate ajuta cineva?? Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

As vrea cu tot cu DFX :) ... da firmware ce e?? sunt cipurile alea??? Ca daca da ii greu si te montat un chip dinala :| are 100 picioruse si cu ciocanul de lipit nu prea merge ... Da nu pot cumpara DFX separat??? si nah ... numa sa fac legaturile :-s ... ca nah ... daca nu se poate renunt la effecte si fac doar preamp si power :-s ... sau nah daca voi stiti un amp mai bun la aceeasi putere 30 - 50 w ... chiar va rog sa imi ziceti :)

Link to comment
Share on other sites

As vrea cu tot cu DFX :) ... da firmware ce e?? sunt cipurile alea??? Ca daca da ii greu si te montat un chip dinala :| are 100 picioruse si cu ciocanul de lipit nu prea merge ... Da nu pot cumpara DFX separat??? si nah ... numa sa fac legaturile :-s ... ca nah ... daca nu se poate renunt la effecte si fac doar preamp si power :-s ... sau nah daca voi stiti un amp mai bun la aceeasi putere 30 - 50 w ... chiar va rog sa imi ziceti :)

Cred ca cel mai bine pentru tine ar fi sa-ti cumperi unul. Asta o spun din proprie experienta. Sunt oferte destule chiar la Mica Publicitate. Mai ales daca nu stii despre ce e vorba in desene.

Link to comment
Share on other sites

Clar, daca pt. tine problema e ca tre' sa lipesti 100 de pini, ar trebui sa te scutesti de probleme si sa cumperi unul. :)

Si eu am ajuns la concluzia ca un amplificator de genul asta (clona) homemade merita doar daca ai o gramada de componente prin casa deja si/sau iti permiti sa experimentezi pentru a ajunge la un sound propriu.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
:)( pai nu e chestia de bani ... ca as putea sa imi strang ... eu vreau sa fie facut de mine ... ca imi place foarte mult electronica ... si sa nu credeti ca-l fac singur :) nu asi fi in stare :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

de acord cu FiveseveN. Amplificatoarele pe care ti le-ai ales sunt mult prea complicate.

Ar trebui sa incepi cu unul mai simplu. De obicei ampurile pe lampi sunt mai simple, dar si mai periculoase pt ca functioneaza la tensiuni mai mari.

Incearca pe site-ul asta http://www.ax84.com/?pg=legacyprojects

 

Ar fi mult mai usor daca ti-ai cumpara un kit.

 

Ok ... unde gasesc schita? :)

 

Se numeste schema nu schita :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Ma rog, cea mai mare problema la un amp pe lampi este sa gasesti/construiesti transformatoarele de alimentare si de output corespunzatoare, precum si pentru bobina de filtrare (asa numitul "choke"). Si daca vrei sa ii pui si reverb pe arc, traful de reverb iarasi e dificil de gasit prin Romania. De fapt, problemele de mai sus m-au oprit pe mine sa imi fac un amp.

 

De scheme e plin netul...

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest metallicus69

In nici un caz nu are rost sa te apuci de o schema complicata, te vei plictisi, vei avea dificultati in a gasi piese, cu acelasi rezultat.

 

Incearca o schema simpla, cu componente recuperate, pe care le gasesti mai usor, si o dezvolti pe aceea.

 

De exemplu:

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?t=10702

 

Este ceva super bun pentru un incepator, este full-lampa si iti va da satisfactii de la inceput.

 

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.