www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imaginea scenica


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

Imaginea scenica pentru baieti: make-up gotic sau de black depinde ce gen se canta, la fete : fond de ten, putina spuma de par , make-up normal.In ceea ce priveste hainele , solistu se imbraca cum doreste, sa se simta cat mai comod(sa nu transpire,sal jeneze) :) etc......In concluzie fi tu insati!

si altfel e naspa? :)

 

sau nu mai au imagine?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest seraphx

nu conteaza atat de mult imaginea , uite sa luam un exemplu eu de abia pot sa ma uit la un concert intreg led zeppelin ca nah .. il vezi p page p scena cum facea etc ... era vremea :) dar era cam gay totusi chiar daca stim ca el nu`i gay da nah asa mi s pare mie, si totusi imi plac destul de mult led zeppelin :) trec peste faza cu imagina .. muzica ma intereseaza , o sa ajungem ca fetele alea tampe care se uita la mtv "uite ce dragutz e vocalu "

Link to comment
Share on other sites

pt anii 70 led aveau imagine...sa nu ne cacam pe noi. Si conteaza imaginea. Nu la fel de mult precum continutul (muzica & mesajul), dar conteaza.

Link to comment
Share on other sites

ba conteaza foarte mult si imaginea...n-a zis nimeni parada modei

 

 

fiecare cu parerea lui

PAREREA MEA (sa se stie k nu dau in cap la oameni sa fie de acord) e ca cine vine sa te asculte vine sa te asculte. din punctul asta de vedere e bine (asta tot dupa mintea mea mai mult sau mai putin creata/neteda) sa tratezi publicul k p un public format din orbi (ma intelegeti voi c vreau sa zic).

binevoitorii n'au decat sa imi sara in cap pt kestia asta

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

pt anii 70 led aveau imagine...sa nu ne cacam pe noi. Si conteaza imaginea. Nu la fel de mult precum continutul (muzica & mesajul), dar conteaza.

man the 70s are over no offence.. eu ma refer la prezent ca muzica a ramas imaginea s`a dus .., oricum nu mai continui ideea ca daca nu vrei sa ma asculti e problema ta

Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu tine la faza asta. dar imaginea are si ea rol in promovarea trupei. pe langa sound, si imaginea reprezinta trupa respectiva: iron maiden, metallica, slipknot, guns n roses...fiecare cu imaginea ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

asta e o kestie comerciala.. , mozart de exemplu daca ascultzi asc pt ca itzi placea sau pt imagine (tinand cont de vremea lui nu cred ca se pune problema ca avea imagine scenica :) ) , prefer oameni normali care canta bine , acu nah ai si tu dreptate unii si prin imagine fac bani :) mai greu muzica :)

Link to comment
Share on other sites

bine zicea michel la un moment dat: este foarte frumos cand niste muzicieni imbina melodia cu o atitudine misto,cu,eventual,niste costumatii tari,un spectacol de lumini interesant si multe alte elemente.toate astea, daca sunt facute cu cap si cu suflet,cred ca ar ajuta mult mai mult publicul sa traiasca emotiile si sentimentele din timpul unui concert.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

sunt de parere ca atunci cand te duci la un concert.. atmosfera trebuie creata prin muzica nu prin cum t imbraci etc.. , si eu personal cand ma duc la un concert asc inainte muzica oamenilor si dp aia vad daca sunt si live ok daca interpreteaza bine piesele si daca sunt ok p scena e partea a 2a tre sa vina ca un bonus pt un fan :) , asa ar trebui sa asc anna lesko ca presupun ca ar avea imagine scenica :)) :) , and then i rest my case ca dp aia exagerez p topicu asta.. fiecare ce crede ce vrea.. asculta ce vrea

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

asta zic si eu :) , uite un exemplu bun in care muzica se imbina cu showul este ce faceau Pink Floyd in liveuri .., eu mi`am spus parerea legata de imagine.. care ma enerveaza ca sunt destule trupe care fac bani si aduc fani pt imagine mai putin pt muzica.. , d`aia am spus ca nu conteaza.. imaginea :) , si da MUZICA CONTEAZA

Link to comment
Share on other sites

Io cred ca despre imagine scenica se poate vorbi doar in cazul "show"-rilor. Si nu se reduce la toale, dupa cum cred multi care-si dau cu parerea pe aici. E o diferenta intre un show si un concert. Te duci sa-i "vezi" pe Rammstein, dar ii "asculti" pe Dream Theater. Nu zic ca un show nu se bazeaza pe muzica, dar nu exclusiv. Si nu confundati imaginea scenica cu atitudinea. Imaginea scenica e o chestie superficiala, dar daca n-ai un pic de atitudine risti sa nu poti comunica ceea ce vrei sa exprimi prin muzica ta.

Link to comment
Share on other sites

haideti ma...lasati gunoaiele astea...anna lesko vinde altceva :) ...anywayz...la un concert nu o sa mearga nimeni niciodata cu ochii inchisi. check out cunning stunts, vai at the astoria london, etc. Nu poti spune guns fara sa te gandesti la pleata lu slash sau la dansu lu axl rose, nu poti spune korn fara sa te gandesti la head si munky, nu poti spune bon jovi fara sa te gandesti la frezele alea penale (tot ca imagine se pune :) ) nu poti spune U2 fara sa te gandesti la bono cu ochlari la ochi in permanenta sau la edge cu ciupilica pe cap, nu poti spune rhcp fara sa te gandesti la flea cu dansurile lui si lista continua...

Link to comment
Share on other sites

haideti ma...lasati gunoaiele astea...anna lesko vinde altceva :) ...anywayz...la un concert nu o sa mearga nimeni niciodata cu ochii inchisi. check out cunning stunts, vai at the astoria london, etc. Nu poti spune guns fara sa te gandesti la pleata lu slash sau la dansu lu axl rose, nu poti spune korn fara sa te gandesti la head si munky, nu poti spune bon jovi fara sa te gandesti la frezele alea penale (tot ca imagine se pune :) ) nu poti spune U2 fara sa te gandesti la bono cu ochlari la ochi in permanenta sau la edge cu ciupilica pe cap, nu poti spune rhcp fara sa te gandesti la flea cu dansurile lui si lista continua...

 

ca o simpla obsevatie: ascult si io rammstein da nu consider k ce fac ei e tocmai muzica...

in al doilea rand, u2 se prezinta destul de simplu pe scena. si fac muzica. ti'ai dat cu firma'n cap

si nu am de gand sa ma mai bag in alte discutii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.