www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imaginea scenica


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

Guest mazdrunka

Eu chiar as vrea sa aflu cum credeti voi ca trebuie sa fie imaginea scenica a unui vocal (sau a trupei in general, dar in special a vocalului - pentru ca in general, la vocal ne uitam mai mult la un concert).

Este esential ca imaginea sa scenica sa fie neaparat legata de muzica pe care o interpreteaza? De fapt, trebuie sa existe o imagine? Poti fi tu, te poti imbraca asa cum vrea muschiu tau sau... exista niste reguli de care sa e musai te tii? Oare chiar conteaza?

 

Sper sa dezbatem mai pe larg acest subiect. Chiar ma intereseaza. Puteti veni cu sugestii de trupe care au sau nu au o imagine si au succes si datorita acesteia. Ma refer la trupele rock. :)

 

Si inca ceva... cum da pe scena ca imagine o tipa vocal ce canta si la chitara?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

well uite,spre exemplu tu,ti-ai schimbat lookul cred ca la inceputul anului in curs.acum arati mult mai inspre o vocala de trupa rock,prin faptu ca pari mai agresiva,si mai aparte.arati smeker,parerea mea.o gagica,care canta la chitara arata bine,daca e sa cante la electrica,la folk eh,prefer electrica.iar ca trupe de la noi care au o imagine a lor,well nu stiu daca mai e,dar era firma.geniali intrumentisti,geniale melodiile si aratau complet aparte.aveau stilul lor.nu cred ca exista anumite tipare,ci pur si simplu fiecare tre sa urmeze un stil al formatiei,ca de ex nu poa sa fie toata trupa imbracata gen 70 si vine vocalul imbracat in piele si cu permanent,da nasol.in opinia mea si voi trupa sahara aveti un stil al vostru knida laid back,chilled,relaxed.Don kno,cred ca deviza e sa fie stilul trupei,nu doar al unuia dintre trupeti.cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Depinde de fiecare...Totusi, nu pot nega ca mi s-ar parea aiurea o blonda care sa cante ceva suparat...Oricum, cel mai important este talentul, desi la prima vedere conteaza celelalte aspecte, din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Apropo de Firma, ii cunosc, imi sunt amici. Am facut scoala de canto cu Dani, vocalul. Nu stiu ce probleme au avut in ultima vreme, ca nu am mai vorbit demult, dar intr-adevar, Dani avea FATZA de scena. Se comporta mai ciudat, mereu....DUS ca sa zic asa....iar ca imagine.... aveau toti ceva. Inca au, pentru ca exista. Ca si gagiu, arata bine si fetele cam...mor dupa el. Are si voce, e si foarte creativ.

:)

Link to comment
Share on other sites

imaginea in ziua de azi cred ca deja a ajuns la 5-50 cu muzica in sine(inclusiv in rock,metal sau alte stiluri), iar in altele chiar predomina muzica(din pacate).

 

va pot spune exemplul meu.chiar daca sunt instrumentist si ma intereseaza muzica , nu pot sa neg ca absolut la orice concert la care particip ma uit sa vad cum si cu sunt imbracatzi artistii, ce mesaj promoveaza(prin imagine, atitudine). mai concret , de ex ma uit sa zicem la kitarist sa vad cum e imbracat , un de cum si de ce isi tzine kitara sus sau jos, cum se misca, etc.presupun ca si tu te uiti la alti vocali cum tin microfonul in mana, cum se misca, cum incearca sa intre "in contact" cu publikul caruia ii se adreseaza and so on...nu?

 

deci, io as zice ca e esentiala imaginea unei artist pe scena(inclusiv a celor care in APARENTZA nu tin cont de aspectul lor :) .gandeste-te ca muzica e produsul , iar imaginea e ambalajul. nu exista produse neambalate :) .sau altfel spus, intr-un fel se vand produsele ambalate si altfel cele "varsate"

sper ca m-am facut inteles

Link to comment
Share on other sites

Da, normal, sunt total de acord! Si eu ma uit la alti chitaristi, cum se comporta... dar ce parere aveti despre instrumentisti care tin chitara prea sus sau vocali care imita flagrant pe cineva, sau ca poarta tricou cu mai stiu ce formatie super cunoscuta (de exemplu Maiden :))? Totusi cred ca vocalul este imaginea de fata a trupei, si trebuie sa transmita ceva original, si diferit.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Ce inseamna in ziua de azi 'a fi original'?

Eu cred ca a disparut, incet-incet, cuvantul asta.

Am avut multe idei care mi se pareau a fi unice si 'nefolosite', dar s-a dovedit a nu fi chiar asa...

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu repede, repede in discutia asta, doar asa ca simplu spectator al concertelor voastre ... unul din motive este ca am asistat, din intamplare la cateva concerte la care a cantat si Luciana (mazdrunka), si RipperClone, Elethan ... si asa cu am mai comentat pe alocuri, o fac si acum. Prezenta scenica este foarte importanta, lucru evidentiat si de voi mai sus. Acum aproximativ un an am fost intamplator la un concert (habar nu aveam de comunitatea rgc, nici nu stiu daca exista pe atunci) ... unde am vazut o trupa care incerca pe scena sa transmita si altceva decat numai muzica lor .... era un tip, chitarist, si nu numai el, care era imbracat in ceva care sugera numele trupei, motiv pentru care am retinut numele acestei trupe ... pe tipul ala il cheama Felix si mi-a fost foarte usor, dupa 6 luni, tot intamplator, sa-mi aduc aminte de trupa in care canta "Sahara" .. sa-mi aduc aminte unde au cantat ... si de atmosfera din seara aia. Si de HB imi aduc aminte, dar parca persisita un stativ care mi-a opturat imaginea trupei ... RipperClone stie despre ce vorbesc. Este important pentru o trupa, mai ales cand este la debut, sa reuseasca sa-si faca o imagine pentru public, stim cu totii despre ce este vorba cand spun "pantaloni scurti si sapca" sau "stelute pe ochi" ... cu toate ca cei amintiti ar fi trezit oricum interesul doar prin muzica lor. Elethan, stie el ce stie cand spune "Maiden pe tricou" ... am observat atunci ca aveau cam toti din trupa alte preferinte scrise pe tricou, si doar solistul trupei aparea ca ceva distinct pe scena, ceilalti fiind doar elemente de acompaniament, de decor ... eu zic sa va mai ganditi la asta. Fiindca, la naiba ... uit numele trupei, care este foarte inspirat .. Blind Spirits (ati putea si voi sa va faceti acolo niste tricouri pe care macar sa scrie sau sa apara ceva care sa sugereze numele trupei, nu costumatii la fel, ca la carciuma sau ..., dar ceva care sa va reprezinte .. O data cu succesul asigurat cred ca iti poti permite sa apari sau sa fi asa cum iti doresti. Mike Stern, chitarist de jazz, canta de obicei in blugi si tricou, apare pe scena complet sters .. insa are o prezenta cand canta ... oauuu. Eu zic sa va dati drumul la originalitate si sa puneti la punct o strategie de promovare a imaginii voastre in lipsa unui producator/impresar, creator de moda sau mai stiu eu cine. Luciana ar arata bine pe scena cu o chitara de gat, mai ales daca stie sa o si foloseasca, oricum ea are o prezenta destul de puternica, ca dovada si pozele facute de mine la cantarea lor, se misca ... gesticuleaza .. traieste pe scena .. transmite ceva ... cel putin eu asa am simtit. Si la HB ... cand l-am vazut pe bass-ist urcand pe scena, si apoi in cantare, mi-am zis ... uite tipul asta (daca ar avea loc pe scena, ca era cam inghesuita scena aia) ar face o treaba buna ... lucru confirmat apoi de comentariile celorlalti prezenti la concert. Mai cred ca daca cineva este original, sa zic asa, nativ ... adica se simte in largul lui in propria piele inclusiv pe scena, e ok ... daca nu, daca sunteti mai timizi, intoarceti acest neajuns in favoarea voastra, si construindu-va o imagine, un rol. Poate gresesc ... dar asta este parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Acum depinde foarte mult si de "venue". Totusi sa-mi fie scuzat, dar intr-un club gen Big Mamou nu prea ai ce "joc" scenic sa faci. Abia ai loc pe scena, stai teapan si canti la nimereala pentru ca nici nu te auzi. In momentul ala, numai de prezenta scenica nu-ti mai arde, trebuind sa te stapanesti ca la sfarsitul melodiei sa nu-l trimiti la origini pe "sunetist".

Dar pe o scena decenta, vocalul tre sa faca atmosfera. Sa comunice cu publicul si prin gesturile pe care le face nu numai prin muzica, sa transmita ENERGIA aia si oamenilor din fata lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Apropo de sunetul din Big mamou, ultima data, acum joi, chiar a sunat super bine. M-am auzit, s-a auzit toata lumea. A fost chiar ok.

Cat despre spatiul de pe o scena, la noi exista foarte putine cluburi unde ai loc sa te misti.

Dar sa stii ca si in Big Mamou te poti misca, daca vrei.

Eu m-am suit pe mese odata. :)

A venit un nene dup-aia sa ma dea jos. Dar... cantam Metallica, si nu am putut sa ma abtin. :)) :)

Link to comment
Share on other sites

:) Hehe, absolut! Dar sustin si eu ce s-a mai zis.Ce prezenta scenica sa am cand ai vazut si Michel, cum stateam in juma de metru patrat si eu si basistu si pedalele noastre.Oricum am mai incercat sa mai ma misc nitel ca am si iesit cat am putut mai in fata.Si asta am vazut la o gramada de alte trupe.Oricum cred ca discutia degeneraza oarecum spre off-topic :) adica nu e vorba de prezenta scenica a solistilor? :)
Link to comment
Share on other sites

:) Hehe, absolut! Dar sustin si eu ce s-a mai zis.Ce prezenta scenica sa am cand ai vazut si Michel, cum stateam in juma de metru patrat si eu si basistu si pedalele noastre.Oricum am mai incercat sa mai ma misc nitel ca am si iesit cat am putut mai in fata.Si asta am vazut la o gramada de alte trupe.Oricum cred ca discutia degeneraza oarecum spre off-topic :) adica nu e vorba de prezenta scenica a solistilor? :(

Stiu, stiu ... ai dreptate ... scenele sunt mici .... ma refeream insa si la altceva ... imbracaminte, accesorii specifice stilului sau ceva mai personal ... ceva care sa va faca diferiti de marea majoritate a celor care se afla in sala ... mai mult, am fost tentat sa privesc un tip din public care era imbracat cu o camasa de zale, zale de fier .. nu stiu ce naiba era .. daca intelegi ce vreau sa spun. Era interesant sa vad asta pe scena ... nu in public ... cred :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Chiar trupa de metale grele daca esti, sa mai vii in ziua de azi imbracat in zale mi se pare penibil. Nu zic ca nu conteaza cum esti imbracat, dar, cel putin pentru mine, conteaza mai mult cum interactionezi cu publicul. Si avand in vedere ca in 80% din timp trebuie sa canti, nu poti vorbi cu ei. Asa ca tre sa ai un minimum de spatiu sa te poti "exprima". :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca michel se refera la chestii gen jobenul lui slash, medalionul lui iommi, eddie de la maiden, bandana lui hendrix sau a lui knopfler, uniforma lui young, chitara in buline rr sau cea a lui zakk wilde, etc.. si probabil nu se rezuma la accesorii.

la noi n-am prea vazut asa ceva, singura trupa care imi vine in minte si care mi-au ramas acolo pentru imagine e 'defect'... solistul era imbracat in cfr-ist, avea fluier si basca (am gasit si ceva poze din seara aia - http://www.trupadefect.com - underworld, 2005; cearny, check out pic no6!). poseda si un reghin dezacordat dar cine sa mai observe asta..

pacat ca ceilalti 2 membri faceau nota discordanta la capitolul imagine.

(eu tot aici as baga si breteaua cu munitie a lui covaci, daca nu exagerez deja)

 

later edit: am uitat de barbile celor de la zz top, altfel nu i-as fi tinut minte. in fond, asta e scopul imaginii, nu?

Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Dar exemple de gagici la voce, cu imagine scenica beton?

Pe mine personal ma impresioneaza Gwen Stefani, care are o vestimentatie ce zic eu ca ii pune in valoare personalitatea. O doare undeva daca i se vede un pic de burtica. Stie ce atitudine sa ia pe scena si asta e cel mai bine.

Daca ar fi dupa mine, eu, ca fata, m-as imbraca.... asa cum imi place mie... cat mai lejer, sa fiu cat mai naturala... dar... daca as face asta, lumea ar zice ca sunt prea...stearsa... nu stiu ce sa zic... in fond, ar trebui sa nu ne intereseze atat de mult cu ce suntem imbracati sau ce vopsele ne punem pe fata, sau ce spray-uri de par folosim. Eu as zice ca imaginea unui om, in general, vine in primul rand din interior. Mai ales in ochi... poti citi omul. Cum zicea da Vinci... 'ochii sunt oglinda sufletului'.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cu tot respectul, dar Gwen Stefani este exponentul fitzelor si al prostului gust, dupa umila mea parere.Daca tot zici de gagici la voce, mie imi place Tarja(care era...), tipa de la Within Temptation(imi scapa numele) si, de ce nu, Shakira, care are prezenta scenica din plin.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Uite-te la un concert No Doubt, sa vezi ce misto era. Gagica ajungea sa faca flotari pe scena. Si are super voce, pot sa zic... unica. Are idei, e creativa, iar stilul de imbracare nu e deloc fitsos.... e pur si simplu ea. Cat despre tajna, mie nu-mi place de nici o cluare Nightwish. Dar sa nu deviem... gusturile nu se discuta. Nu? :)

 

A...si am uitat de Shakira. mie ea mi se pare putin exagerata. ca miscari. ca imagine e ok. dar sa nu deviem. :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. nu tot timpul vocalul este imaginea formatiei. Exista si exceptii, gen AC/DC, unde Angus Young era imaginea formatiei.

 

 

 

fara Bon Scott putea sa faca pe titirezu' si-n cur si-n cap ca tot nu scoteau trupa la lumina (vorbesc de perioada de inceput)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea de necunoscator este ca nu trebuie sa te iei prea in serios in momentul in care te urci pe scena(ma refer la atitudine). Cred ca daca ai atitudinea potrivita, poti canta si in pijama. Eu unul daca as avea trupa, as canta in pantaloni de pijama.. comod, uncool si "original" sper (Luciana spunea ca a disparut originalitatea), lasand sunetul si miscarile sa faca totul. Ca solist vocal este mai greu.. cred ca aici s-au cam epuizat ideile.. mastile de gaze nu merg, ochelarii de soare sunt discutabili.. "blugi" poarta toata lumea, hainele de piele sunt cam lame, deloc obscure sau "suparate".. concluzia mea este ca atitudinea face haina sa arate bine. Desigur, este parerea unui visator... :)

Link to comment
Share on other sites

mmm...ma indoiesc, ca cineva ar putea urca pe scena in pijama si canta. pai daca e vorba de o formatie care inca lucreaza la imaginea scenica si inca se chinuie sa isi faca un oarecare renume, ce parere isi fac ascultatorii/privitorii? in fine...io nu pot nici macar sa dublez vocea vocalului (nu ca nu ma tine...in public nu pot) asa ca nu stiu de ce vorbesc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.