www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tehnici vocale


michel2233
 Share

Recommended Posts

Guest mihaionila

In ceea ce priveste vocea unui solist....nu cred ca mai sunt multe lucruri de adaugat la acest capitol decat ....ex.cu mama invataturii este repetitia...pina nu mai sti de tine..si pina iti dai seama ca ...ti-ai depasit cumva limitele ..vocale...dar mai intervin anumite tehnici...din pct-ul meu de vdr...pt ca si micrifonul este tot o tehnica...si acum ma refer la faptul ca in microfon nu se "pufaiesc anumite litere cantate...gen "P" sau alte sunete cu litere care ies pe gura cu mult aer..si fac ca microfonul sa redea un fel de explozie ...care trece prin amplificare....pt.ca microfonul pt.cei mia multi solisti este ...metoda de a se face auziti...dar in realitate microfonul este o ....ureche....exact!...o ureche..care este foarte sensibila la orice ati scoate voi pe gura cantand...si tocami de aceea microfonul trebuie indepartat in situatia in care folositi vocea de piept sau vocea de cap....ca sa nu distorsioneze in boxe..si foarte apropiat cand se canta fraze muzicale joase sau chiar soptite....Va rog sa nu luati exemplu de la Rapp-eri....pt ca aceea nu fac altceva decat sa vorbeasca niste fraze..nicidecum sa le cante si sa le intoneze...muzical...sau ...daca se intmpla la un rapp-er sa incerce sa cante o fraza...si microfonul ramane tot la gura...e clar ca lumina zilei ca nu are habar ce inseamna "tehnica de microfon"...Pe de alta parte aici nu sa vorbit despre "EMISIE"..emisia vocala trebuie sa fie ...intotdeauna ...chit ca te adresezi cantatnd in limba romana sau engleze..cu A-ul deschis ....(iti poti introduce ca sa te obisnuiesti cu acel A...ghiontul de la degetul mare de la oricare mana...cand tii pumnul strans ..si degetul mare lipit de pumn)...daca nu v-ati dumirit ..va fac o poza...si fiecare vocala emisa sa te duca cu mintea ...de ex.la vocalize....A...sa te duca cu mintea ca esti pe cale sa spui...Aaaaaa...er........A merge spre E....si E spre I ...I spre N....O spre U...U spre N....nicuna din literele de la final despre care am vorbit nu se spun..ci iti formezi emisia gandindu-te ca asa va suna corect ...gandind..fiecare Litera catre o alta...care te ajuta sa ai o emisie corecta...ca nu cumva A sa iasa spre Î ....la O ...trebuie sa fie gura cat mai rotunda...si la U cat mai rotunda da inchise buzele...cam astea sunt cele 2 puncte despre care am dorit sa va spun...care sa va foloseasca pe segmentul voce!Cu orice alte detalii..va stau la dispozitie...Pace si Lumina

 

Scuze pentru greseli..am scris in graba...si acum cand citesc..imi vine rau....Buzele la U ..nu inchise....ci stranse...scuze..pt erori...gen...engleze...in loc de engleza sau micrifonul..in loc de microfonul...imi fac autocritica...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,

Am tot vazut aici ca s-a vorbit de sustinere... intr-un mod foarte neclar, de unde si 'nevoia' de a intreba: ce inseamna aceasta sustinere?

De asemenea, am observat o nedumerire relativ generala asupra respiratiei...in sensul 'cum respir din diafragma?'. Din nou simt nevoia sa intreb: exista cineva din specia umana care respira fara diafragma?

Propun ca exercitiu atat mental cat si practic, o documentare medicala fiziologica a aparatului vocal (gasiti pe net tot ce este nevoie) si apoi raspundeti la intrebarile de mai sus!

Bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mihaionila

Sustinere..Daniel...inseamna ca nota pe care o canti sa fie sustinuta de coloana de aer care iese din diafragma si care sa fie un sunet lung...care incepe si se termina mult mai tarziu decat o nota cantata pe mai multe consoane scurta si suna ca o vocala lunga..de ex...Pe de alta parte se vede treaba ca nu prea ai predat muzica ...eu da...majoritatea fetelor vin si trag aer doar in cavitatea toracica..fara sa duca nici macar un cm mai jos aerul si unele nici nu au habar ca pot trage aer in diafragma adica pina in locul unde incepe pubisul la baza burtii daca vrei sa ma exprim mai pe romaneste...Nu toata lumea are timp sa studieze...tehnici ...sa nu mai spun de lectii de anatomie...:)))))

Link to comment
Share on other sites

Sustinere..Daniel...inseamna ca nota pe care o canti sa fie sustinuta de coloana de aer care iese din diafragma si care sa fie un sunet lung...care incepe si se termina mult mai tarziu decat o nota cantata pe mai multe consoane scurta si suna ca o vocala lunga..de ex...Pe de alta parte se vede treaba ca nu prea ai predat muzica ...eu da...majoritatea fetelor vin si trag aer doar in cavitatea toracica..fara sa duca nici macar un cm mai jos aerul si unele nici nu au habar ca pot trage aer in diafragma adica pina in locul unde incepe pubisul la baza burtii daca vrei sa ma exprim mai pe romaneste...Nu toata lumea are timp sa studieze...tehnici ...sa nu mai spun de lectii de anatomie... :)))))

 

Dupa cate stiu femeile normal/natural respira toracic , ca sa respire si cu diafragma trebuie sa invete sa faca exercitii ,nu stiu daca ele ptr cantat au nevoie de asa ceva sau nu .

 

Barbatii respira natural si totracic si cu diafragma fara nici o problema ( o fi ceva in legatura cu aptitudini ptr depunerea unor eforturi fizice mai mari .in diferite pozitii ale corpului ..?)

Cam atat tin minte de la ora de anatomie .. a spus pe atunci proful cum si ce DAR ....cine este atent 100% la ce spune proful.

Link to comment
Share on other sites

Sustinere..Daniel...inseamna ca nota pe care o canti sa fie sustinuta de coloana de aer care iese din diafragma si care sa fie un sunet lung...care incepe si se termina mult mai tarziu decat o nota cantata pe mai multe consoane scurta si suna ca o vocala lunga..de ex...Pe de alta parte se vede treaba ca nu prea ai predat muzica ...eu da...majoritatea fetelor vin si trag aer doar in cavitatea toracica..fara sa duca nici macar un cm mai jos aerul si unele nici nu au habar ca pot trage aer in diafragma adica pina in locul unde incepe pubisul la baza burtii daca vrei sa ma exprim mai pe romaneste...Nu toata lumea are timp sa studieze...tehnici ...sa nu mai spun de lectii de anatomie... :)))))

 

bun... sa vedem...

1."coloana de aer care iese din diafragma si care sa fie un sunet lung" .. adica diafragma contine aer?!?.... eu stiam ca e un muschi.... tesutul muscular nu prea vad eu cum reuseste sa contina aer dar ma rog...

2. "si care sa fie un sunet lung...care incepe si se termina mult mai tarziu decat o nota cantata pe mai multe consoane scurta si suna ca o vocala lunga..de ex" ... abia astept sa te vad cum imi canti consoane...

si 3... (my favourite)... daca imi arati tu pe tine cum tragi aer pana in zona pubiana (banuiesc ca stii unde se afla daca tot ai vorbit de ea).... vei deveni automat cel mai tare om in viata. legenda vie.. epic...

desigur revenim insa la realitate si realizam, anatomic, ca diafragma nu depaseste nivelul coastelor flotante nici in cea mai incordata forma a ei, acest muschi (alaturi de cei intercostali) avand rol in procesul numit respiratie (inspiratie- contractie a diafragmei, avand ca rezultat presiune negativa asupra plamanilor deci umplerea lor cu aer/ expiratie - relaxarea diafragmei, rezultand presiune asupra plamanilor deci eliberarea aerului din plamani)

Cat despre cat am predat eu muzica... este irelevant relativ la ce ineptii poti sustine draga domnule....

 

Multumim FiveseveN pentru link ;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate stiu femeile normal/natural respira toracic , ca sa respire si cu diafragma trebuie sa invete sa faca exercitii ,nu stiu daca ele ptr cantat au nevoie de asa ceva sau nu .

 

Barbatii respira natural si totracic si cu diafragma fara nici o problema ( o fi ceva in legatura cu aptitudini ptr depunerea unor eforturi fizice mai mari .in diferite pozitii ale corpului ..?)

Cam atat tin minte de la ora de anatomie .. a spus pe atunci proful cum si ce DAR ....cine este atent 100% la ce spune proful.

 

Din ce se poate observa la un autostudiu individual, diafragma are rol in respiratie la orice om. Desigur exista mai multe feluri in care acest proces (respiratia) foloseste unii muschi implicati mai mult fata de altii. Nu are sens sa discutam pe larg ce feluri si ce muschi sunt implicati pentru ca apare riscul sa plictisim si n-as vrea asta.

Insa ce e concret, pentru o coloana de aer constanta si controlata, este nevoie de o respiratie costdiafragmatica antrenata.

Sustinerea, cum spunea si domnul onila (incomplet/incorect dar pe aproape) se realizeaza cu ajutorul acestei coloane de aer.

Ce nu s-a precizat insa, este relatia dintre modul in care este emisa nota (fie ea articulata sau nu) si aceasta coloana de aer.

Sunt multe de vorbit la acest capitol pentru ca relatia dintre emisie si aer difera in functie de situatie si de fiecare om in parte (mai concret de constructia fiecarui aparat vocal in parte - in sensul ca nu exista o regula concreta valabila pentru toata lumea, de ex ce inseamna sustinere pentru mine nu este neaparat valabil pentru altcineva)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am citit si eu cate ceva pe aici, problema mea este mare, pot canta punk fara probleme, dar nu pot canta altceva... pot canta melodiile The Ramones, dar ceva in gen Judas Priest nu am nicio sansa. Am incercat si hard-rock dar degeaba... Ce tehnica imi trebuie pentru a canta metal?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Cristian Dieheart

in legatura cu fumatul si bautul

eu unul fumez de 5 ani :D si nu pot sa zic ca mi-a afectat extrem de tare vocea

am juns sa imi descopar un stil propriu (sunt un bass-bariton si am o voce mai dark )

cu bautul e poveste mai luna deoarce : trebuie sa ti descoperi nivelul in care poti sa poti sa canti

si nu cred ca pentru mine ,alcoolul, este un dusman al corzilor vocale :D

EU abordez chestii mai agresive si poate nu toata lumea e interesata de asa ceva

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Incearca sa canti precum vorbesti! :) works for me. si nu ma refer la naturalete (usor de spus, greu de facut hehe) ci la faptul ca in felul asta iti descoperi cu adevarat vocea de piept...cea folosita in vorbire si te dezobisnuiesti sa canti GATUIT si strans..iar corzile tale iti vor multumi :) .

Ca exercitiu poti incerca sa RECITI pur si simplu versurile pe melodia pe care o studiezi, in ritmul piesei, atunci cand simti ca sunetul nu e ok si ai un disconfort.

De exemplu un vers rostit..urmatorul cantat...iar alternanta asta permanenta ar trebui sa iti conduca glasul acolo unde trebuie, sa te ajute sa iti relaxezi gatul si iti gasesti punctul de rezonanta ideal astfel incat sunetele emise sa nu mai fie chinuite, infundate..ci puternice si luminoase :wee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce se poate observa la un autostudiu individual, diafragma are rol in respiratie la orice om....

 

Normal. Diafragma (sau "diafragmul", in termeni biologici, cu referire la muschiul respectiv) este "pompa" de aer a organismului. Ideea in cazul cantatului este unde trimiti/colectezi aerul atunci cand inspiri. De asta iti poti da seama observand daca iti umfli pieptul sau abdomenul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut

Practic, aerul inspirat il colectezi in plamani indiferent de cat vei 'umfla' burta... si plamanii... din ce stiu eu... sunt cazati in cutia toracica... nu in burta... poate exista si ... exemplare dubioase... desi sunt sceptic :D

In orice caz... in afara ca expiratia trebuie controlata corespunzator cantarii (si calculate inspiratii pentru noi reprize de emisie sonora)... nu exista nici o dilema referitoare la ce faci cu aerul tras in plamani si daca cineva are astfel de dileme... le-as recomanda sa nu isi mai bata capul cu povesti din popor. Air goes in... air comes out... frumos controlat uniform in functie de nevoie. Practice makes perfect!!!

Cam atat despre aer...

Link to comment
Share on other sites

Salut

Practic, aerul inspirat il colectezi in plamani indiferent de cat vei 'umfla' burta... si plamanii... din ce stiu eu... sunt cazati in cutia toracica... nu in burta... poate exista si ... exemplare dubioase... desi sunt sceptic :D

Nu cred ca trebuie sa tin eu o lectie de biologie, totusi, pe langa bascalia pe care o faci, trebuie sa recunosti ca plamanii sunt moi, spongiosi, in concluzie permit modificarea formei proprii. Deci poti sa mentii cusca toracica in pozitie fixa cand inspiri si totusi sa iei aer. In acest context plamanii se vor "umfla in jos", presand organele de sub ei, de aceea se umfla abdomenul. Asa ca, crezi sau nu, exista o asanumita respiratie abdominala, si aceasta are un rol important in felul in care canti.

Bineinteles, poti sa o ignori, multi o fac si apoi se mira ca sunt altii mai buni decat ei. "Practice makes perfect" doar daca o faci corect.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut

Practic, aerul inspirat il colectezi in plamani indiferent de cat vei 'umfla' burta... si plamanii... din ce stiu eu... sunt cazati in cutia toracica... nu in burta... poate exista si ... exemplare dubioase... desi sunt sceptic :D

 

Evident că aerul nu pătrunde în burtă. Exact cu asta încep şi eu discursul către studenţii mei.. Dar ea se umflă sub presiunea diafragmului, care se alungeşte, (întins fiind de depărtarea coastelor în actul inspiraţiei) apăsând astfel organele abdominale. Limpezită problema?

Respiraţia abdominală este cea mai complexă, cea mai sigură, cea mai sănătoasă, cea cu care ne naştem şi pe care o folosim inconştient în timpul somnului. Fetele respiră mai mult toracal superior pentru a minimaliza presiunea abdominală asupra viitorului făt - natura ştie să se apere. Bărbaţii nu au această problemă, dar cei care au făcut sport, în special alergări, au respiraţia transferată în regiunea superioară, unde se respiră des şi rapid - pe efort, capacitatea plămânilor fiind redusă în această zonă.

Există până şi o respiraţie dorsal superioară, (facând analogie cu branhiile) dezvoltată mai ales la înotători. Prima dată am discutat despre aşa ceva în cadrul unui workshop din Sibiu, ţinut împreună cu regretata Anca Parghel.

Pentru alte lămuriri vă stau la dispoziţie pe privat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Incerc sa revitalizez tema asta cu un subiect despre care s-a discutat foarte putin pentru ca uneori este considerat nedemn de atentie, interes, importanta, etc. Ma refer la ceea ce,personal. imi place sa numesc "voce extrema": growl, brutal growl, scream, high scream, pig squeal, etc. In primul rand nu inteleg de ce unii desconsidera cu atat de mult dispret acest mod de, hai sa-i spunem asa, intonare a anumitor sunete. Mi-au trebuit vreo cateva luni si foarte multe exercitii pana am scos din mine primul do in growl cantat absolut corect, desi tentative au fost cu nemiluita, tentative care m-au indus in eroare crezand ca fac ok ceea ce fac, dar ma aflam extrem de departe de adevar :))) Nu pot sa inteleg repulsia celor care canta clean fata de cantatul asta "nedomesticit", este ca si cum ai spune ca un fruct este mai bun ca altul, dar, la sfarsitul zilei, fiecare manaca ce-i place sau isi face o salata de fructe :)))

Ok. Cateva aspecte extrem de importante pe care le-am dobandit in ultimele luni de cand am inceput sa exersez serios in zona asta:

 

1. Daca doare, opreste-te. Faci ceva extrem de gresit. Growlingul cere un efort muuuult mai mare decat cleanul, daaaar NICIODATA nu trebuie sa doara. Din acest motiv recomand ca primele exercitii sa fie in compania cuiva care stie cu ce se mananca treaba asta.

2. In muzica asta nebuna, de satanisti, stereotipii etc, oamenii au range-uri extrem de diferite. Range-ul tau este zona in care te simti cel mai confortabil. La fel ca la partea de clean, incepi cu o zona mica pe ca o explorezi o perioada de timp pana o stapanesti, apoi urci sau cobori cate putin pana ajungi pe pitch-urile de care ai nevoie. Fata fiind, eu incerc sa lucrez foarte mult zonele de brutal growl pentru ca sunt mult mai dificile decat cele de scream (si, recunosc, am o slabiciune pentru ele :P )

3. Trebuie sa exersezi constant. Eu am pierdut foarte mult timp aiurea facand pauze lungi intre sesiunile de cantat si de fiecare data trebuia s-o iau de la capat. Nu e ceva ce poti exersa linistit stand la bloc, sa fim seriosi :))) 

4. Ai grija cu ce coveruri lucrezi, ideal ar ficeva cu versificatie serioasa ca sa vezi cat aer poti duce (again, aici nu e ca la clean, la inceput poti obosi lejer dupa o singura strofa cantata corect), iar atunci cand lucrezi un cover, canta asa cum poti tu, nu incerca sa imiti pe nimeni.

5. Apa, multa apa plata.

 

Pentru mine Zen of Screaming a fost degeaba. Am lucrat cu acest material mai mult pentru incalzirea corzilor vocale, dar pe urma am descoperit ca absolut orice soi de vocalize era ok. Foarte multi vocali din sfera asta nu fac vocalize, au impresia ca e ei ca ei "poa sa bage direct" ca nu trebuie "decat plaman" sau ce alt bullshit se mai poate spune. Este extrem de posibil sa poti canta de vreo cateva ori fara vocalize si sa fii ok pe urma, dar nu la inceput, my friend. La inceput ai gatu firav ca o papadie chiar daca esti malac 2/2. 
Va recomand niste metode de 'autodescoperire' cu ajutorul acestui nene care a inteles exact ca si muzica asta e tot arta, ca growlu e tot cantat, ca trebuie cineva sa explice treburile astfel incat sa poa' sa inteleaga tot omu cum sta treaba

http://www.vokillacademy.com/vocal-tutorials/

Pe clean, inainte cantam prost spre semi decent,dar de cand cu growlu am inceput sa sustin note frumoase si pe clean. Intr-adevar, sunt grele trecerile de la un gen la altul si foarte putini reusesc sa o faca. Nu-s omu cel mai potrivit pentru a da sfaturi, dar m-am gandit ca v-ar fi utile cateva lucruri care mi-au fost spuse si mie si care mi-au prins fenomenal de bine. De la a nu putea canta nimic de genul asta la gasirea unui range comod, a fost o aventura destul de furtunoasa :)

 

Daca mai este pe aici vreun amator de asa ceva care ma poate ajuta si pe mine cu o problema pe care incerc sa o depasesc si nu-mi iese de nici o culoare. Am un obicei prost (pentru ca sunt incapatinata) de a exersa dupa piese interpretate de barbati si care vin cu tone de vers. Incerc sa cant coerent, adica sa se inteleaga foarte bine ce spun acolo si mi se intampla absolut de fiecare data sa raman fara aer, desi incerc sa respir pe unde am loc de respirat, etc. Mi s-a spus ca treaba asta se dobandeste in timp, dar cat timp? :) Fac constant exercitii de respiratie, nu cred ca e de acolo. Unii vocali mai taie din vers si respira cand simt nevoia, nu mi se pare fair. Sunt femeie si imi este de 10 ori mai greu sa fac chestia asta decat un barbat, asa ca, absolut orice sfat este binevenit.
 

Atasez un exemplu al problemei de mai sus cu mentiunea ca filmarea este de pe la sfarsitul unei sesiuni de canto, erau niste ore bune de cantat, mega frig, etc. Am refuzat sa cant pasajele alea de clean tocmai ca sa pot respira ok. Exersez zone grave si asta cere mult aer ca sunetul sa aiba volum. Let me know if you can help, dau o bere sau un ceai cu miere :D

 

Please, be judgy, toti au inceput de undeva :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Zen of Screaming nu m-a ajutat cu absolut nimic nici la inceput si nici acum, in schimb am descoperit ca pe fry e mult mai simplu si mai lazy asa ca o mai rup pe fry cand cedez pe vers, motiv pentru care acum inteleg de ce nu se inhama domnisoarele si anumiti domni la note mai brutale. Am exersat mult de la clipul ala, care e deja vechi, si am inteles ca secretul e sa nu te opresti, sa impingi si mai tare cand simti ca-ti amorteste juma de corp sau te ia cu semi-lesin pentru ca data viitoare o sa poti din ce in ce mai mult. Incalzitul gatului pe clean e foarte util, multa apa, fara fumat si cantat cat mai des cu putinta.

 

 

Sucit ca nu statea mobilu ala de nicio culoare, dar nu asta conteaza :P eu ma mai iau sa-mi ascult gherlele acasa.

Edited by Prettyfly WiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 

Daca mai este pe aici vreun amator de asa ceva care ma poate ajuta si pe mine cu o problema pe care incerc sa o depasesc si nu-mi iese de nici o culoare. Am un obicei prost (pentru ca sunt incapatinata) de a exersa dupa piese interpretate de barbati si care vin cu tone de vers. Incerc sa cant coerent, adica sa se inteleaga foarte bine ce spun acolo si mi se intampla absolut de fiecare data sa raman fara aer, desi incerc sa respir pe unde am loc de respirat, etc. Mi s-a spus ca treaba asta se dobandeste in timp, dar cat timp? :) Fac constant exercitii de respiratie, nu cred ca e de acolo. Unii vocali mai taie din vers si respira cand simt nevoia, nu mi se pare fair. Sunt femeie si imi este de 10 ori mai greu sa fac chestia asta decat un barbat, asa ca, absolut orice sfat este binevenit.

 

Atasez un exemplu al problemei de mai sus cu mentiunea ca filmarea este de pe la sfarsitul unei sesiuni de canto, erau niste ore bune de cantat, mega frig, etc. Am refuzat sa cant pasajele alea de clean tocmai ca sa pot respira ok. Exersez zone grave si asta cere mult aer ca sunetul sa aiba volum. Let me know if you can help, dau o bere sau un ceai cu miere :D

 

Please, be judgy, toti au inceput de undeva :)

 

 

Nu sunt pe felie cu genul acesta de cantat in general, dar pornind de la ideea ca principiile de baza se aplica in orice gen, totul sta in dozaj. Inspiri cat poti, scazi volumul (canti mai incet, te dai mai tare din microfon), cand inspiri fa-o puternic (cat de mult poti). De asemenea, daca ce canti este in tonalitatea potrivita tie, efortul este cu mult mai mic. Imi imaginez ca e nevoie de foarte mult aer ca sa scoti sunetul asta dur, deci exercitiile de respiratie sunt esentiale. Inspira pe 4 timpi (secunde) si incearca sa scoti sunet omogen timp de cat mai multe secunde (macar 12).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Interesant topicul, ma bucur sa mai vad si astfel de preocupari si bune intentii...as avea insa o intrebare pentru cunoscatori. M-ar interesa cum se poate obtine zgarietura aceea gen ...ceva intre Bonnie Tyler, mai spre soft...sa zicem gen Pink...cu siguranta trebuie sa existe o anumita tehnica vocala care sa permita unei voci (deja lucrate) sa o poata asimila, implicit reda... Mersi anticipat pentru eventuale raspunsuri concludente.

 

Salutare. Interesant topicul, ma bucur sa mai vad si astfel de preocupari si bune intentii...as avea insa o intrebare pentru cunoscatori. M-ar interesa cum se poate obtine zgarietura aceea gen ...ceva intre Bonnie Tyler, mai spre soft...sa zicem gen Pink...cu siguranta trebuie sa existe o anumita tehnica vocala care sa permita unei voci (deja lucrate) sa o poata asimila, implicit reda... Mersi anticipat pentru eventuale raspunsuri concludente.

 

Ce iti zic e din experienta mai mult. nu stiu cat de mult se aplica tuturor... la o voce dezvoltata observi intervalul de note unde poti lucra cu aceasta 'raguseala'.  cineva care canta de ceva ani buni va observa ca intre nota x si nota y canta cel mai natural, cel mai usor. de obicei (adica la mine, ca n-am studiat pe alti oameni) este cu 1 ton- 1 ton juma mai sus de la cea mai joasa nota pe care o pot atinge (corect! adica lejer), asta inseamna un la3, pana cand ajung la limita unde imi vine s-o iau pe falset... asta presupune vreo 2 tonuri minus de la ultima nota pe care pot s-o iau pe piept dar ma chinuie. Asta e zona in care vocea ti se va dezvolta cel mai bine, cel mai cu "carne", aici poti lucra sa adaugi acea "zgarietura". Din pacate mai depinde si de timbru, dar in mare cred ca poti face ceva de genul cu orice voce, mai putin vocile feminine foarte subtiri. Ideea e sa adaugi mult aer si sa bagi putina carne pe sunet, mi-e greu sa explic cum sa faci asta. Daca ai idee de putina fonetica, felul cum pronunti consoanele "guturale" (de ex. h-ul) iti poate da o idee. Fa niste execitii cu grupurile "ha-ha-ha" (arpegii/game sau ceva de genul), cam asa ar trebui sa pui sunetul, sa-l scoti din gat (acolo e "carnea" pe care-o vrei in sunet). cel mai bine iese efectul pe vocale ca a-ul din "how", si pe e. pe grupul "ha" merge super.

 

 

imi dau seama ca e cam tarziu pt raspuns, dar poate ajuta pe altcineva

Edited by iulia_i
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut! As avea si eu o nelamurire.. Cant de cand eram mica, si acum am ajuns la varsta de 24 de ani si pot sa zic ca Dumnezeu m-a binecuvantat cu o ureche muzicala foarte buna, pot canta terta sau alto la aproape orice piesa..si de o luna de zile am inceput sa iau lectii de canto, deoarece ragusesc foarte tare cand cant . Stiam ca nu cant corect, dar am tot lasat lucrurile sa mearga asa de la sine.. Well, acum am invatat care e tehnica corecta de a canta, stiu sa imi folosesc diafragma, daaar cand sunetul ajunge in gat il strang de numa'...mi-a tot spus profa' sa ma relaxez si atunci o sa sune mult mai oke.. incerc sa relaxez si numa' nu-mi iese.. Are cineva o explicatie asa " ca pentru prosti" ? :)) Imi doresc tare mult sa trec peste piedica asta, ca sa pot avansa mult mai bine.. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

24? Frumos. Multi inainte! 

Cred ca e dificil sa te poata indruma cineva doar textual in acest sens. Sper sa gasesti solutia, insa - sincer - am indoieli ca o vei afla online.

Totusi, pune accent pe incalzirea graduala a vocii si incearca sa lucrezi la ambitus in ideea extinderii in sus, dar nu forta. Nu e un rezultat care il obtii "peste noapte" ci o sa ai mult de lucru. Dar se poate.

Mult succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare tuturor.Eu ma numesc Ionuț am 28 de ani.cant de mic de pe la 6 ani,dar din păcate nu am avut posibilitatea sa fac ore de canto..iar acum un an de zile am inceput sa ma documentez putin in legatura cu "tehnica vocala " si am observat ca nu cantam deloc corect.cantam fără respir diafragmei și cantam din gat..întrebarea mea este: pot sa încep la aceasta vârstă sa fac ore de canto?poate careva sa ma ajute sa găsesc un profesor bun,dar care sa poată sa exerseze cu mine prin Skype?din păcate nu sunt în tara iar aici unde locuiesc nu știu limba ca sa pot sa iau legătura cu un profesor de canto...poate sa ma ajute careva?va mulțumesc frumos 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 23/09/2017 at 02:17, Jony89 said:

Salutare tuturor.Eu ma numesc Ionuț am 28 de ani.cant de mic de pe la 6 ani,dar din păcate nu am avut posibilitatea sa fac ore de canto..iar acum un an de zile am inceput sa ma documentez putin in legatura cu "tehnica vocala " si am observat ca nu cantam deloc corect.cantam fără respir diafragmei și cantam din gat..întrebarea mea este: pot sa încep la aceasta vârstă sa fac ore de canto?poate careva sa ma ajute sa găsesc un profesor bun,dar care sa poată sa exerseze cu mine prin Skype?din păcate nu sunt în tara iar aici unde locuiesc nu știu limba ca sa pot sa iau legătura cu un profesor de canto...poate sa ma ajute careva?va mulțumesc frumos 

 

Caută un curs pe un site cum ar fi udemy. Găsești curs întreg la bani decenți chiar și pentru cineva aflat în România. De exemplu aici https://www.udemy.com/topic/voice-training/

Vezi că sunt și reduceri în perioada asta (dacă nu e cumva doar strategie de marketing).

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.