www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tehnici vocale


michel2233
 Share

Recommended Posts

Guest Trixter

Ma ca mai toti pe aci vad ca sunteti super talentati ,daca ar fii asa ar trebui sa fim cu toti in formatii de top macar din romania gen Fly project, Morandi si altele..asa va suna voua ca fredonati bine cand de fapt caraitul ala daca ai un microfon in mana il scoateti precum Enrique live in Romania!!sorry ptr replica si mai spuneti si voi piese grele care spuneti ca le luati gen child in time cu descreeratul ala care tipa!!

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

nu te ajuta cu nimic daca iti pare rau pt. replica, doar ca esti off-topik poate :)

In Romania sunt mai multi "talentati" decat am crede noi. Din pacate cantatul nu e o sursa de profit pentru marea majoritate.

Tocmai am spus ca nu e o profesie pt. mine si ca in principiu nu folosesc nici o "tehnica vocala"...

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

da, welcome here mr unknown humanoid and mr Trixter

spor cu formatia.. de cantatul mai sus, daca vrei neaparat, poate ar fi mai eficient sa incerci cu exercitii progresive, nu cu melodii.

Cat despre raportul calitate/succes in romania, hai sa nu incepem :) ca e mult de discutat si e si relativ, de gustibus..

Si mie imi place Unchained Melody si in prima faza e chiar necesar sa-ti tragi seva de undeva.. dar traducerile nu fac o literatura :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Trixter

Ok de acord cu voi baieti.Si eu la un moment dat lasasem muzica de o parte iar cand fredonam un cantec suna a vocea a treia,insa de vreo 2 saptamani am inceput iar cu vocalize si exercitii si mi-am venenit,apropo de child in time il pot scoate fara ultima parte unde mai trebuie sa exersez,si apropo dupa ce l-am cantat am ragusit de mi-a venit rau.

Cat despre vocile bune din Romania ,am pus ochii pe Cristi Nistor care dupa parerea mea nu e cine ce vocal,eu cant mai bine ca el insa nu stiu pe ce criterii a ajuns el sa cante acolo sus si sa fie invitat pe la Horia Moculescu. Am dat exemplu un cantaret care are cat de cat putin talent!!!

In rest bafta si tineti-va de muzica!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Trixter

M-am gandit sa mai postez un mesaj!!Decurand am inceput sa exersez la piesa Cameleon feat Paula Seling ineresanta voce cea a lui Cameleon,si e grea piesa ptr un baiat,insa incepe usor usor sa mearga treaba!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest songbird

Question pentru Luciana si restul lumii cu experienta intr-ale tehnicii vocale: credeti ca exista persoane care canta doar pe voce de cap?! daca o sa imi spuneti "sigur ca nu", as putea sa va contrazic.

 

Acesta este blestemul si binecuvantarea mea: nu pot canta deloc pe voce de piept! Mi-as dori, am incercat, am facut canto, faza cu cartile, tot tot tot... si nu se intampla nimic. Mi s-a spus sa nu fortez, ca daca e sa vina va veni de la sine. Dar sufar ca nu pot canta aproape nimic in tonalitatile "normale". Tot ce pentru un cantaret normal e ok pentru mine e prea jos.

Cant in voce de cap si am inceput sa exersez whistle register... am un range destul de mare, n-o sa intru in detalii chiar acum despre asta... Mariah Carey notes & all... si am si ceva forta, pe care o obtin strict din rezonanta & impostatie. Dar nu pot sa cant cu adevarat in forta :)

 

Advices, ideas?!... PM daca se poate ~ si discutam si pe aici.

Edited by songbird
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest mazdrunka

Sal sunt un user nou al acestui topic foarte interesant de altfel ,am si eu o intrebare:poate cineva sa imite melodia Lui Rightous Brother-Unchained Melady???Mi se pare o melodie foarte grea si vreau sa stiu daca puteti sa o imitati cat mai corect!!!!!!

 

Salut si bine ai venit!

Eu ma simt in stare sa cant piesa aia. O cantam destul de des cand eram mai mica.

Poate daca voi avea timp vreodata (desi cam greu) am sa o si inregistrez.

De fap, mie mi se pare usor sa cant orice. :)

 

Question: Cant exclusiv pe voce de cap... exista vreo modalitate prin care sa ajung sa stapanesc si vocea de piept?

 

E destul de complicat ce zici tu. Eu, de exemplu, nu pot sa-ti dau niciun sfat pana nu te aud cum canti si ce 'gresesti', daca gresesti. Poate ca tu ar trebui sa canti opera si poate ca nu poti. Dar, totusi, mi se pare IMPOSIBIL sa nu poti. Nu ai gasit tu profesorul potrivit pentru a face asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest songbird

Pai... am luat si lectii de canto clasic eventually, cand am vazut ca nu merge nicicum pe voce de cap. M-am gandit ca decat pop fara forta, mai bine clasica. Dar nu era pe sufletul meu... tot la pop-rock m-am intors :)

Mi-am postat cateva inregistrari mai vechi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8679

 

Ma rog, am fost la mai multi profesori, majoritatea mi-au spus sa nu incerc sa fac altceva din vocea mea, sa o las asa, ca are farmecul ei. Dar asta ar merge mai mult pe piese gen Enya :)

Momentan fac canto la Sc. Populara de Arta cu dna. Mirela Vlad si mi se pare ca am mai castigat un pic de volum...

Mai mult m-ar interesa sa aud daca mai are cineva astfel de "probleme".

Link to comment
Share on other sites

Question: Cant exclusiv pe voce de cap... exista vreo modalitate prin care sa ajung sa stapanesc si vocea de piept?

 

Este o problema comuna pentru toate vocile feminine care incep tehnica vocala cu canto classic.

 

Exercitiu: incuie-te in baie (sau in dormitor), pune-ti o patura groasa in cap, inchide ochii si imagineaza-ti ca eshti pe munte intr-o situatie dificila; pe versantul opus vezi echipa salvamont; incearca sa-i strigi: "aaaajutooooor!"

 

Atentioneaza in prealabil oamenii din casa, sa nu creada ca ti se intampla ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Danutza

Am citit si eu aici intr-un mod..frivol sa zic asa :) parerile voastre si vreau doar un singur lucru sa spun: bauturile alcoolice(in special vodca!) sunt foarte bune inainte de un concert, dar in cantitati limitate. F buna e vodca cand nu ai timp sa iti incalzesti vocea prea bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Incalzitul corzilor vocale e o chestiune de fizica, se face numai prin exercitii si vocalize.. ca vodka e buna pentru voce n-am mai auzit :)

fac rau cafeaua, bauturile acidulate, lactatele, bauturile alcoolice (mai ales tariile), bauturile foarte reci, bauturile foarte fierbinti.

in concluzie, orice ar putea fi placut e interzis :)

 

@dgeekoo - bun exercitiul ala

Link to comment
Share on other sites

Question: Cant exclusiv pe voce de cap... exista vreo modalitate prin care sa ajung sa stapanesc si vocea de piept?

 

Buna,

 

am intilnit problema asta inca la cineva care a cintat cu mine o piesa care imposibil se putea cinta cu voce de cap "L'aigle noir" de Barbara, nu ca nu se poate e ca nu suna bine. Am incercat sa lucram pe vocea vorbita, am schimbat si tonalitatea, parca reusisem, in final tot cu vocea ei a cintat, din obijnuinta poate si emotii.

 

E nu dau ore de canto dar ma intereasa chiar problema asta si am intrebat o prietena care numai asta face ce sfatuieste ea. Raspunsul iti l-am tradus din franceza, ma scuzi daca fac greseli...:

 

oh la la!! ajutor!!!

saraca!! in fond este o problema care se poate regla in citeva secunde sau citi va ani!!!

 

Exista d'ex. exerciciul:

YA YA YA in medium grave, sa urca pina la medium inalte.

O faci sa vorbeasca, sa se prezinte mai intii si apoi cu YA

De atitea ori pina ce seamana cu vocea vorbita.

O faci sa cinte o melodie in tonalitatiile joase, grave si vezi poate va fi mai mult sau mai putin timbrat (sper sa se zica asa)

Dar ai grija, vocea iei vorbita este timbrata? daca nu exerciciul nu foloseste, nu v-a fii o buna referinta pentru timbra vocea findca in fond problema este exact asta, nu timbreaza.

 

Nu timbreaza findca ramina cu vocea in spatea adica (im pare rau dar nu stiu cum se zice pe Ro., iti scriu fraza in original poate poti intreba pe cineva)

elle ne timbre pas car elle reste "grossi" a l'arriere (palais mou) dans la meme position que l'aigu.

 

Oricum exerciciu este clar acuma nu te- am auzit vorbind dar asta stii tu, incearca si vezi sau mai bine auzi.

Imi a fost clar si mie ca trebuie exersat cu vocea vorbita.

Formatia clasica este total altceva adaptata cintecului clasic. O profa imi a zis o data inchipuieti ca ai tot timpul un cartof fierbinte in git. Cel tirziu atunci imi am zis asta nu e de mine :)

 

Cu bauturile este adevarat ce cice Irina lafel cu alcolul ca nu incalzeste vocea, doar o unge :)

De cit o data iau si eu o gura de Rom, nu face rau si am mai auzit si de altii, mai stii.

 

Succes la exercitii

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig

fac rau cafeaua, bauturile acidulate, lactatele, bauturile alcoolice (mai ales tariile), bauturile foarte reci, bauturile foarte fierbinti.

*ahem* Oare unde auzisem ca e bine sa mai bei un lapte/iaurt ca nush ce bine iti face la voce? Anyway, deci in ziua cand ai concert n-ai voie sa bei de-alea si sa mananci ciocolata, amiright? Doar apa plata?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

eu in momentu de fata incerc sa cant chestii de-ale altora(in general de-astia de heavy metal: halford, tim the ripper, matt barlow, dickinson etc) si ma chinui sa fac notele inalte pe care ei le produc, si as vrea sa stiu, a mai incercat cineva asa o perioada indelungata de timp? iese ceva decent sau trebuie sa fac canto?(desi nu vreau) mentionez ca stiu chestiile de baza de cantat: stat drept, diafragma incordata etc.+ca de vreo juma de ora incerc sa cant cu dintii inclestati ca am auzit ca face bine...

suggestions?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest soldatu'

Am ºi eu o micã întrebare. Sper cã nu s-a mai pus.

 

Cum facem sã grohãim? Existã tehnici speciale? Nu de alta dar nu prea mã ține gâtul. Când eram mic (vreo 14-15 ani) fãceam groha-groha fãrã nici un fel de probleme cântând Obituary sau Pro-Pain. Peste un an doi deja mã durea gâtul dupã o reprizã de grohãit.

 

Acum ,la 26 de ani, nu pot sã grohãi nici mãcar un amãrât de refren gen "Biotech is godzilla" fãrã sã mã apuce durerea de gât.

 

Trebuie sã procedezi într-un anumit fel ca sã-ți protejezi corzile vocale când grohãi sau mai bine sã mã las de sportul ãsta dacã nu pot?

 

 

De fapt când spun "grohãialã" ma refer la grohãialã ca în hardcore sau thrash nu ca în death.

Edited by soldatu'
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Let us do it step by step...

@Cursedone: Daca-ti gasesti un profesor bun pentru tine, n-are ce rau sa-ti faca, ba taman din contra; gandeste-te bine la ce vrei sa faci, pentru ca treburile astea cam trebuie sa fie luate din pripa...Ma ,,esplic'' imediat.

 

@soldatu': S-a mai pus, dar intr-o maniera intrucatva diferita - se vorbea despre ,,death grunt''. Asta e topicul. Ei, si, cu ocazia asta, pun si eu pe hartie ce-am vrut sa spun, ca de multa vreme mustesc astea-n mine.

Incep cu un exemplu, sper io, nimerit.

Un om a practicat rugby in adolescenta. Zece ani mai incolo, dupa ce si-a iesit bine din forma, se trezeste, dimineata, la o ora oarecare, arunca patura de pe el si, la scurt timp dupa, e pe teren, impotriva unei echipe complete. Incearca sa marcheze un eseu din jumatatea proprie si constata ca de-abia fuge; dupa cateva sfortari supraomenesti, nici nu mai trebuie sa-l placheze adversarii, ca nu mai poate sa continue. Inchipuie-ti ca mai si cade o namila d-aia pe el, sau mai multe, dupa noroc. Ei...taman asta s-a intamplat cu matale. La fel, pot sa te intreb de ce nu simti asa mult o accidentare decat atunci cand esti neincalzit?

Toti instrumentistii pamantului sunt mai baftosi ca solistii, pentru ca, daca lor li se strica scula - ei, asta ie, la reparat sau la rebut cu ea, luam una noua cand avem bani. La noi, coardele vocale, daca se ,,strica'', ajungem sub cutit si dam slava Cerului daca mai putem sa cantam dup-aia.

 

*In exemplul meu, observa ca am spus ceva de vr'o incalzire - si bine-am facut, pentru ca o grama' de oameni o ignora si nu-i indicat. Exista un DVD de-i zice ,,The Zen Of Screaming''; fa rost de el sau da-mi un PM si te rezolv io, daca nu-l gasesti. Ai sa vezi si ce voce nenatural de ragusita au unii guristi de roace extreme acolo - si-ai sa si inveti cate ceva despre ce ai de facut. Dupa cum excelent a remarcat un coleg forumist, filmul ala e bun doar daca stii, deja, cum sa faci ce sa faci; no problemo, I'm getting there.

 

*,,No pain, no gain'' e un principiu aberant in multe momente, dar n-am sa comentez viziunea grosolana a locuitorilor unei anumite tari acum. Daca te doare, te opresti - indiferent ca esti la sala de forta sau cu microfonul la buze. Tot cu niste muschi lucrezi. Afar' de incalzire, evita alimentele iritante si bauturile acidulate, care au efect similar; tine-ti gatlejul in permanenta umezit, folosind apa plata tinuta la temperatura camerei. Ca sa nu-ti necajesti matele in viitor, e bine sa aiba si proverbialul strop de lamaie, dar asta-i alta poveste.

 

*Growling, grunting, screaming, screeching and all their related forms are NOT singing. Daca-i asa, atunci trebuie sa abordezi un pic altfel. Iti trebuie un set bun de plamani, in orice caz, deci se recomanda sa faci un sport - eventual, nu sah, ,,nu te supara, frate'' sau Dungeons 'N' Dragons si sa nu fumezi. Au sa zica unii: pai, bine, dar cati monstri sacri fumau, sau fumeaza, ca niste turci? Pai da, am sa zic io, dar pentru cata vreme-i tine? Uite la nenea Minculescu, uite la nenea Ozzy, care-au mai luat si cate altceva pe langa, da' tot un drac e.

Despre o gramada de cantareti s-a spus ca ,,parca se tem de microfon'', ca-i apuca tracul cand e sa-si faca meseria, si e normal; sunt o grama' de oameni cu ochii si urechile pe ei...si, in definitiv, una e sa faci corp comun cu un instrument (cati au reusit?) si alta e sa fie vorba doar de tine si de cum ai fost inzestrat, nu tu efecte, nu tu procesoare, nu tu nimica. (Nu prea-i apreciez pe cei care se slujesc de asa ceva ca sa-si suplimenteze o voce mai necajita)

Cum scapi de asta depinde exclusiv de tine, dar, daca simti ceea ce canti, daca mai si crezi ce zici acolo, ajunge sa nu-ti pese in asemenea hal. (Poti sa cazi in extrema as'lalta si sa te trezesti ca tie ti se pare ca suni perfect cand dai, de fapt, gherla dupa gherla, dar si asta se poate rezolva - eventual, daca te poti auzi in timp ce prestezi.)

 

*Acuma - o fi, n-o fi bine, nu stiu, dar la mine a mers - sa-ti spun ce am facut io si ce fac. Am inceput invatand cum sa respir folosindu-ma de o parte mai mare din plaman - asta am prins de la un medic, dupa ce am scapat de o pneumonie nasoala care m-a lasat cu un singur ,,lung'' functional. E bine sa stii si un pic de retorica, sa poti tine un discurs, macar sa te certi cu tine insuti in fata oglinzii. Vechii greci invatau sa articuleze corect cuvintele avand pietre in gura, orientalii si-au intemeiat artele martiale pe respiratie abdominala; n-or fi fost ei asa prosti...Bun. Uita-te la ce fac niste oameni fara prea multa tehnica, dar cu o forta de penetrare imensa: parlitii aia de punkeri. Ce fac ei ca sa animeze asa tare gastile alea de dubiosi? ,,Sing loud, sing proud.'' E bine sa poti sa te tii dupa un asemenea vocal (trupa ti-o alegi tu; eu ti-as arata cateva melodii, dac-o sa vrei...), pentru ca, daca te trezesti ca nu mai ai aer, mai ai de muncit.

Ai vazut cum suna Gollum din Stapanul Inelelor? Actorul din spatele lui zicea ca si-a facut vocea aia privindu-si pisicile, care faceau asa cand aveau ghemotoace de blana in gat. Stii Star Wars, Razboiul Stelelor? Cauta sa vezi cum vorbeste un Ithorian, sau asculta-l pe Darth Nihilus din Knights Of The Old Republic II, ca sa-ti dau exemplu de niste timbre vocale iesite din comun. Ai auzit cum maraie un caine? Cauta sa imiti genul ala de sunet, la intensitate mica, pentru inceput; daca-ti iese, mai urci o idee, exersezi - usor, cu pauze - pana esti sigur ca-ti iese si ca ai atins acel prag; daca ai inceput asta dimineata, mai fa o proba seara, fara sa uiti vreodata de incalzire. Merge asta? Du tehnicile pana la un ton de conversatie si discuta asa cu cineva, spune un basm scurt numai cu un tip de voce; daca-ti iese far' sa te doara, tot asa, treptat, ajungi sa poti sa racnesti ca lumea, moment in care va trebui sa asculti multa muzica si sa furi meseria - sa vezi cum isi deschid baietii/fetele gura live, in ce pozitie stau etc.

 

Hai, ca am batut destul campii; sper sa fi zis si ceva folositor in toata debandada asta. Sa iertati Dumneavoastra daca v-am plictisit sau jignit - n-am vrut.

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

@Chiperiu:

 

Mulţumesc pentru sfaturi şi pentru răbdarea de a da atâtea explicaţii. Tindeam să cred că "grohăitul" vine în mod natural. Dar dacă e aşa cum spui tu, cred că renunţ la tentative pentru că sunt un simplu amator şi nu cred că pasiunea de a "grohăi" nu este aşa de mare încât să sacrific câteva ore pe zi pentru exerciţii şi nicidecum să renunţ la vicii (tutun, bere, condimente" doar aşa ca să mă dau vocal hardcore. O să caut dvd-ul menţionat de tine cu "The Zen of Screeming" să studiez problema mai pe îndelete. Dar dacă nu se poate, nu-i bai, în fond există şi alte genuri de muzică care se pot cânta mai lejer.

 

BTW, tu ce cânţi în general? Ce stiluri poţi aborda? În afară de încălzire mai faci şi alte ecerciţii? Ca să ajungi la nivelul de acum a trebuit să exersezi?

Edited by soldatu'
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Cu mare placere. Cum am zis si mai sus, sper sa n-o fi luat-o prea agresiv pe aratura. Scuza, te rog, lentoarea raspunsului...

 

De cantat, eu ma duc spre what they call extreme metal...am ajuns la black prin viking, se presupune ca urmeaza sa-mi pun aparatul vocal la treaba in directia asta in viitor, cu trupa-n care am fost si eu luat; imi ies roaring vocals, gen melodic death, dar mai am de lucrat la grunt-ul despre care se vorbeste in threadul sus-mentionat, mai incerc si cate ceva pe clean, dar...cine-a zis despre Costel Lapusneanu ca suna ca un popa de tara nu m-a auzit pe mine, mai mult nu zic. Afar' de incalzire, ma tin, si acuma, de exersatul tonalitatilor astora in vorbire, ca sa pot sa tin ceva mai mult; i-am citit, de exemplu, cobaiului meu cateva din scrierile ,,corosive'' ale lui Creanga acum cateva zile, slujindu-ma de screaming.

Am exersat o gramada si de-abia pot sa ma numesc ,,gurist''; am mult de lucru, trebuie sa pun plamanul la treaba, sa fur meseria si, mai cu seama, sa invat. Cu voia Domnului, o sa am vreme sa pun in practica...si o sa pun gheara pe ceva cu care sa ma-nregistrez, ca sa vad si eu ce crede lumea despre mine.

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

Am rãsfoit dvd-ul cu tanti aia cu "The Zen Of Screaming", nimic de spus, pare nice, rezultatele par a veni destul de repede dar din pãcate sunt prezentate doar câteva exerciții ºi nici asta în mod cursiv, adicã nu prezintã efectiv o metodã. Majoritatea timpului îi fãceau reclamã trupeții ãia lu' tanti. Oricum, am încercat câteva din exercițiile prezentate (presupun cã în mod greºit) dar un exercițiu dintre alea chiar mi-a folosit: faza cu "bebe" i.e. e mult mai bine sã cânți cu mãrul lui Adam jos. Se simte. Faza e cã în modul ãla scot eu niºte sunete dar nu foarte inteligibile.

 

Pãcat cã gagica face doar reclamã, oricum e priceputã ºi putea chiar sã conceapã o metodã completã care sã acopere materia. Dar probabil cã i-ar fi luat pâinea de la gurã. Cine ar mai fi venit la lecțiile ei dacã ar fi putut sã învețe singur acasã?

 

Am totuºi senzația cã majoritatea grohãitorilor, fie ei hardcore, fie ei death fac treaba în mod natural fãrã exerciții.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Lipseste taman CDul cu tehnicile propriu-zise, daca ai gasit ce-am si eu, dar Melissa ,,scapa'' multe chestii esentiale, mai ales cand exerseaza cu trupetii si le-arata unde gresesc si cum sa rezolve...Mai, rezultate are; afar' de aia, asculta Arch Enemy, sa vezi ce face o domnisoara micuta si draguta cu vocea ei; a trecut si ea prin ,,scoala'' asta. Senzatia domniei-tale e buna, dar, din nefericire pentru ei, ajung sa para ca s-au intalnit cu lupu' sau ca vorbesc din butoi, scuza-mi exprimarea regionala, in interviuri si-n viata de toate zilele.

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

No', mie mi-ar plãcea sã sun ca Gary Meskil de la Pro-Pain. Adicã hardcore pur. Ca sã aduc în termeni "chitaristici" hardcore e un overdrive iar death e deja fuzzy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu stiu daca s-a spus in topicul asta,nu l-am citit tot,am gasit de curand si e oarecum de ajutor o metoda video de voce ,se cheama The Zen Of Screaming ,o gasiti pe torrente,spor!

Link to comment
Share on other sites

Nu..totul tine de muschiul diafragmatic..trebuie sa fii complet relaxat si cu ala bagi efecte!!cautati pa dcc singing tehniques sunt niste fisiere mp3 unde sunt lectii de canto!!

 

de fapt legatura maxima intre acest muschi si voce este:

TREBUIE SA TE OBISNUIESTI SA RESPIRI "DIN STOMAC" ADICA SA RESPIRI CU AJUTORUL ACESTUI MUSCHI!!

nu trebuie sa respiri "ridicand cutia toracica"... ... ci trebuie sa respiri cu ajutorul "burtii"

 

toti "vocalistii" stiu tehnica aceasta de respiratie.

Nu vei scoate nici un fel de "coloana de aer" din cutia toracica... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest me4musik

salut... :) sunt nou pe forum.. shi ash vrea sa fac muzica "tare"... nush probabil ca talentat sunt... dar ce ash vrea eu... dak cunoashtetzi careva un profesor foarte bun de muzica vocala usuara (nu clasica). stiu ca principii comune au amandoua, dar stiu si eu atat ca sunt diferite in practica :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest euterpe
Pai... am luat si lectii de canto clasic eventually, cand am vazut ca nu merge nicicum pe voce de cap. M-am gandit ca decat pop fara forta, mai bine clasica. Dar nu era pe sufletul meu... tot la pop-rock m-am intors :)

Mi-am postat cateva inregistrari mai vechi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8679

 

Ma rog, am fost la mai multi profesori, majoritatea mi-au spus sa nu incerc sa fac altceva din vocea mea, sa o las asa, ca are farmecul ei. Dar asta ar merge mai mult pe piese gen Enya :)

Momentan fac canto la Sc. Populara de Arta cu dna. Mirela Vlad si mi se pare ca am mai castigat un pic de volum...

Mai mult m-ar interesa sa aud daca mai are cineva astfel de "probleme".

 

 

mmvai...ce pot sa vad! draga mea songbird... fiecare voce are specificul ei....unii impresioneaza prin volum, altii prin inflexiuni sau prin numarul de octave atinse, prin timbrul special sau distinct de tiparele clasice. :( ideea e ca la baza unei voci bune sta talentul...B) si la vocea ta( nu e un compliment, ci o observatie) nu stiu exact ce volum ai vrea sa atingi... mie mi se pare ca ai volumul indicat pentru tonalitatea ta....;):) bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.