www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rocktron Deep Blue


OntZ
 Share

Recommended Posts

cum zicea Morgan, stie deja toata romania de cat m-am agitat cu chorusu asta :)

 

ce pot sa spun... m-a dat pe spate din momentul in care am conectat-o la amp (si nu, acest efect nu a trecut, cum ati crede ca s-ar intampla la un incepator care e doar obsedat de o anume scula, si apoi isi da si el seama ca-i proasta). Este o pedaluta foarte versatila (si are un albastru superb :)), are un spectru foarte larg si la rate si la depth, iar cu intensitatea poti sa mergi de la un efect foarte subtil la robinet deschis de tot :)

 

are un sunet foarte cald de chorus analog, si da o adancime si o fluiditate foarte buna sunetului, mai ales pus dupa reverb, care ii mai da niste "lush-ness". Merge excelent si pe clean, si pe distors lucrat pe medii (pe scooped nu am incercat, ca nu prea folosesc, dar ma gandesc ca si-o face treaba si pe-acolo). Pe distors doar dai intensitatea un pic mai mica (daca nu vrei sa sune prea prezent, ca suna si prezent, si chiar bine, dar pe distors imi place mai subtil). Poate acoperi multe stiluri si preteaza bine.

 

cumparat de la MCMUSIC din Cluj cu 250 RON, isi merita lejer banii. Nu cred ca un Boss sau un Digitech sau orie pedaluta digitala (am auzit si de alea nu va fie frica) s-ar putea ridica la nivel. Eventuala concurenta, Boss CE-2, CE-1 (desi nu mi se par la fel de versatile, le ador sunetul)

 

parti rele? n-am doze calumea :(

 

nota: la pretul asta 10/10, isi face perfect treaba si nu cred ca o voi schimba prea curand

 

iar in spiritul haromny-central: daca ar fi pierduta sau furata, i-as trage o mama de bataie vinovatului si daca nu mai exista, l-as pune sa-mi ia alta B)

Link to comment
Share on other sites

Cu singura mentiune ca nu e analog,ci :) D*I*G*I*T*A*L :)

si,ca si pe Harmony Central,oricine poate pune reviewuri la orice,si poate spune in ele orice

P.S.ma pregatesc sa fac un review la un costum de balet si la niste pantofi speciali cu cuie pentru alergatul pe pista de zgura :)

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul

Am incercat si eu pedala asta cu ceva vreme in urma si am fost grav dezamagit de ea. Mai mult decat grav, pentru ca obisnuiam sa am un rack stufos cu aproape toate "essentials"urile de la Rocktron preferand modulele pedalelor, dar mi-am revenit intre timp si nu mai tin decat 2 module de la ei. Ca sa revin la pedala, mi se pare ca are o hiba legata de bypass-are pentru ca odata scoasa din lant baga un humm jos care devine enervant la volume mari si foarte mari. Vis a vis de sunet este OK, nu sunt un mare fan al "coloritului" chorusului ei, insa nu pot spune decat ca suna bine. Am returnat-o pe prima, cea cu humm-ul si am primit una noua in schimb, care a avut problema usor inversata, in sensul ca facea din cand in cand cate un poc micut, probabil ceva electrolitici nefericiti.

Nu am mai incercat-o pe a treia.

Am fost un mare fan al lui Rocktron si din pacate observ tot mai des ca apar sub senatura lor chinezarii autentice, cu un finish prost, mai lipsesc switch-uri de on / off, lipsesc si bypass-uri la unele pedale, etc etc etc. Deocamdata m-am lecuit de Rocktron si inainte sa mai iau ceva de la ei caut sa "pun mana" pe scula.

 

 

Mi-a luat-o Rares inainte, dar vroiam sa te intreb de unde ai tras concluzia ca ar fi analoaga ?

 

Review-urile de pe Harmony si nu numai "beneficiaza" de prestatia a destul de multi PR-related peeps ale unor pravalii de muzici. Nu as fi crezut daca nu as fi gasit o pravalie care are paid reviewers si care avea ceva contracte serioase.

In Bangkok a facut unul o pravalie si vroia sa faca o franciza Shure pentru gama lor de stage mic-uri pentru vocali, a scos omul produsul si a inceput sa-l promoveze in juma de Asia, pe toate forumurile erau clienti exaltati si multumiti ca au luat un SM58 in varianta X, dar produsul inca nu se lansase. Stiu asta ca era la noi la institut in teste inca :)

Link to comment
Share on other sites

de unde am ideea "gresita" ca e analoaga? mi-o zis tipii de la rocktron support in email cu ceva timp inainte sa o cumpar... nu vad de ce ar minti in privinta propriilor produse... :) ask them

 

l.e.: dar ce v-a dat voua ideea c-ar fi digital? cat despre hum... este foarte putin la volume mari, dar nu incat sa deranjeze, si mai audibil doar pe distors... oricum, nu este mai humm-os ca humm-ul ampului singur cu pedala, doar un pic diferit

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

My Bad

si :) pentru Rocktron.Altii cand folosesc Panasonic MN 3207 se lauda la fiecare al doilea rand,si in fiecare review oficial au grija sa ne aminteasca ca chipul asta nu se fabrica din anii 80 si ca rezervele sunt pe terminate,de aceea pretul pedalei creste de doua ori pe an,si oricum e astronomic.Rocktron nu face asta,pretul e derizoriu pentru un chorus analog,eu nici macar n-am gasit pe pedala in sine ,cutia (blisterul) ei sau pe siteul Rocktron cum ca ar fi analog.Nu am ascultat-o ,dar am s-o fac zilele astea,ca sa vad cum suna

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul
de unde am ideea "gresita" ca e analoaga? mi-o zis tipii de la rocktron support in email cu ceva timp inainte sa o cumpar... nu vad de ce ar minti in privinta propriilor produse... :) ask them

 

l.e.: dar ce v-a dat voua ideea c-ar fi digital? cat despre hum... este foarte putin la volume mari, dar nu incat sa deranjeze, si mai audibil doar pe distors... oricum, nu este mai humm-os ca humm-ul ampului singur cu pedala, doar un pic diferit

 

Cred ca e un soi de confuzie ori acceptiune prea larga a termenilor analog vs. digital, dar ca sa lamuresc de ce am zis ca e digital, mai jos e raspunsul :

 

quote: "The Deep Blue is a stereo chorus built around the legendary Panasonic MN3207 1,024-stage analog bucket-brigade delay chip" end quote

 

si daca ne uitam la spec-urile lui MN3207, vedem ca se prezinta intr-o capsula cu 8 pini si are aplicatii cat se poate de felurite, derivate din aceeasi familie putandu-se gasi in blocurile a zeci de DSP-uri, aplicatia lui principala fiind delayuri de semnal de pana la 51.2 ms.

Este un circuit integrat, cu porti logice, de unde a-i spune analog e un pic cam "digital" :)

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul

 

 

Got that MCMUSIC, cum ziceam mai sus e vorba de acceptiuni prea largi de termeni. Cum "motorul" e un I.C. cat de silicat se poate e mai greu sa-l iei ca fiind un full analog si ar insemna ca un Effectrode sa se numeasca Ultra Analog sau Mega Analog sau Giga Analog pentru ca sa se pastreze intr-un fel proportiile pure analog vs. IC "analog".

 

http://www.electric-guitar-review.com/2006...odes-tube-vibe/

Link to comment
Share on other sites

My Bad

si :) pentru Rocktron.Altii cand folosesc Panasonic MN 3207 se lauda la fiecare al doilea rand,si in fiecare review oficial au grija sa ne aminteasca ca chipul asta nu se fabrica din anii 80 si ca rezervele sunt pe terminate,de aceea pretul pedalei creste de doua ori pe an,si oricum e astronomic.Rocktron nu face asta,pretul e derizoriu pentru un chorus analog,eu nici macar n-am gasit pe pedala in sine ,cutia (blisterul) ei sau pe siteul Rocktron cum ca ar fi analog.Nu am ascultat-o ,dar am s-o fac zilele astea,ca sa vad cum suna

 

nu la toata lumea ii place aceasta pedala, e si o chiestie de gust. Pentru mine isi face treaba super! Am si cantat ieri cu ea la un concert (la care am f**ut Rediscovery de la Symphony-X) si mi-a placut foarte mult cum se comporta. Poate dupa o digitalizare (:() a inregistrarii voi reusi sa pun clipul. Problema e ca nu am un microfon calumea (adica nu am un microfon punct - numa ala de la casti) ca sa pun un sample cat de cat ok, dar cred ca o sa incerc un test cu telu (al carui mic, culmea, suna mai ok ca ala de pe casti :)) Ce pot sa spun despre pedala este ca suna si mai bine daca bagi medii in tonul de clean. Eu cu bass 3, mid 8-8.5 si trebble 8 am un ton foarte cald, dar si racoritor (cam proasta exprimare dar deh - ma relaxeaza cand il aud :)), cu rate cam la un sfert, depth pe la 2/3- 3 sf. si intensitate la 3 sf si un pic, iar pe distors intensitatea si depth mai mici. Oricum, este un chorus linistitor, dar poti sa-l faci sa semene si cu small clone (mere pe nirvana de rupe - as in chorus sound, not that i particularly feel proud of being able to play it...)

 

oricum, fata de deja standardul ce-2 (care l-am avut o saptamana in casa), mi se pare ca e destul de aproape, si chiar imi place un pic mai mult pentru ca nu se simte atat tendinta de flange. Dar daca as avea ocazia de un ce-2 l-as lua si ala, desi nu cred ca as face schimb B) incercati si daca va place luati, ca eu la pretul asta nu cred ca gasesc ceva mai bun ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.