www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Povestiri


saxoo
 Share

Recommended Posts

Imi amintesc vremurile cand singura grija era procurarea zilnica a petului de bere si din cand in cand o tuica de prune la un gratar...

Tatal celui mai bun prieten al meu a avut intr-un an foarte multa tuica pe stoc, tinuta in debara. La fiecare sfarsit de saptamana, amicul sutea sticla de tuica, mai cumparam alte bauturi si carne si faceam un gratar pe cinste... berea curgea garla si pentru "noi astia mai caliti" era pusa deoparte sticla de 2L cu tuica, si nu era orice tuica: licoarea aia te zguduiade sus pana jos de nu stiai ce-i cu tine, avea si o aroma de nedescris. Gratarul se termina cam de fiecare data cu o betie crunta.

Un tip, G, a venit cu noi pentru prima data, l-am pus sa aduca lemne pentru foc deoarece nici nu pusese bani si nici nu adusese nimic de acasa. Omul a mancat, a baut bere, vodka si deodata vede si sticla de tuica. Pana sa ne dam noi seama ce se intampla, asta bause 250 ml, care s-au adaugat la celelalte bauturi care se certau care sa ramana si care nu in stomac. Problema nu era ca bause fara sa contribuie, ci faptul ca nu stiam cat alcool poate sa duca si ne cam era frica, restul stiam ce poate face tuica aia; bineinteles ca a plecat cu ambulanta de la "gratar". Dupa ce am epuizat mancarea si ne-am mai trezit oleaca, am strans bautura ramasa si am mers la cineva acasa (lucru planificat dinainte).

Pe la 4 dimineata, dupa consumul unei cantitati de alcool suficienta pentru a calma Orientul Mijlociu, dormeam fiecare pe locul in care cazusem la datorie... cand deodata incepe sa bata cineva la usa de ziceai ca o darama. Ajung la usa sprijinindu-ma de perete, degeaba uit pe vizor ca oricum nu eram in stare sa disting ceva, dar aud vocea lui G pe hol. Deschid usa, intra G, plin de noroi, cu un furtun de perfuzie iesind de sub maneca si cu acul infipt in vena. A zis ca se trezise cu jumatate de ora in urma, s-a incaltat si a sarit pe geamul spitalului.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

AHAHAHAHAHAHA TARE FAZA!!!!

 

A,da ? stai sa vezi, prietene, alta faza ...tot de la moldoveni, daca tot am prins "esperienta" :

Se facea ce erea o trupa in deplasare in Republica Moldova, organizata, acum, deplasarea , la plecare au trebuit certificate de "neapartinator de patrimoniu " pentru toate instrumentele pe care le aveam !

Bun, mergi cu chitarele, efectele, etc, la expertiza, la muzeografi, sa certifice ca nu sunt in patrimoniu acele aparate !

La intrare :

Plecam, cu trenul, ajungem la granita, trecem la fratii nostri, si ... control vamal !

Vin vamesii si ne intreaba : aveti ceva de declarat ? nu, zicem noi, doar ce exista si in declaratiile oficiale ! 3 chitare, 5 efecte, 4 amp-uri, etc...

Ne controleaza, amical, cu ceva aparate care pot identifica niscaiva urme de metale pe noi !

Bine, treceti ! cand am ajuns in gara de dupa fasie, primul om pe care l-am vazut pe teritoriu strain era un "atlet" care facea alergari la minus 30 grade la bustul gol, pe streasina garii fiind turturi de gheata ! incredibil...

Trece perioada de sedere , venim la controlul vamal de iesire :

Aveti ceva de declarat ? intreaba vamesul rus ...

Un fost component al trupei, Lemmy - bass ( D-zeu sa-l ierte, a preferat sa paraseasca aceasta lume acum 3-4 ani ) se pregatise special, isi lipise monezi pe corp doar ca sa-i streseze pe vamesi la un eventual control cu aparatul mentionat mai sus ! cica nu, nu avem nimic de declarat ...

Bun , si incepe : dar aici ce suna ? o copeica, vine raspunsul ... scoate copeica, zice vamesul ! dar aici ce mai suna ? inca o copeica, zice Lemmy... scoate copeica, turbeaza vamesul ... si tot asa, ca se umpluse compartimentul de " autoritati " care incercau sa ne dovedeasca drept sabotori ai economiei nationale, ca le furam fierul !

Bun, eu si restul trupei ajunseseram la curu" gol, ca ne dezbracasera vamesii complet ( pentru a dovedi ca suntem plini de fier furat ) iar oamenii de pe peron se grupasera la geamul vagonului , pentru o mai facila observatie !

 

Ajung vamesii si la mine, ma intreaba : ai ceva de declarat ? nu, nu am nimic ... imi plimba aparatul, acesta suna, si-mi confisca o agrafa care tinea loc de nasture la blugi ! este metal rusesc, zic ei... este o agrafa, zic eu, si chiar am nevoie de ea... imi cad pantalonii !

Daca nu ai declarat-o la intrare, nu poti sa iesi cu ea ! vine raspunsul...

 

Vine faza tare, deliranta ... un roman, cu siguranta mic traficant de frontiera, stresat, transpirat, observand controlul amanuntit la care am fost supusi, vine gafaind langa mine si-mi zice : ba, ce ti-au luat ? o agrafa, zic eu...

Dar oare pe mine ma prind ? zice el... dar ce ai, il intreb eu.. cica : vreo cateva butelii de aragaz , zice el !ninja.gif

 

Necrezandu-mi urechilor, arunc o privire in respectiva gara de frontiera : era plina cu cateva sute de butelii, d-zeu stie la ce foloseau, rosii, 1 metru inaltime, 0.5 metri diametru, gara era full de butelii ! il intreb : ce-esti nebun, nu-ti dai seama ce faci ? el zice : poate nu se observa....ca poate s-a luat de voi ca sunteti pletosi...blush.gif

 

Am abandonat o cursa vadit inegala, : prietene, s-ar putea sa te descurci... zic eu ...dar nu cred...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc vremurile cand singura grija era procurarea zilnica a petului de bere si din cand in cand o tuica de prune la un gratar...

Tatal celui mai bun prieten al meu a avut intr-un an foarte multa tuica pe stoc, tinuta in debara. La fiecare sfarsit de saptamana, amicul sutea sticla de tuica, mai cumparam alte bauturi si carne si faceam un gratar pe cinste... berea curgea garla si pentru "noi astia mai caliti" era pusa deoparte sticla de 2L cu tuica, si nu era orice tuica: licoarea aia te zguduiade sus pana jos de nu stiai ce-i cu tine, avea si o aroma de nedescris. Gratarul se termina cam de fiecare data cu o betie crunta.

Un tip, G, a venit cu noi pentru prima data, l-am pus sa aduca lemne pentru foc deoarece nici nu pusese bani si nici nu adusese nimic de acasa. Omul a mancat, a baut bere, vodka si deodata vede si sticla de tuica. Pana sa ne dam noi seama ce se intampla, asta bause 250 ml, care s-au adaugat la celelalte bauturi care se certau care sa ramana si care nu in stomac. Problema nu era ca bause fara sa contribuie, ci faptul ca nu stiam cat alcool poate sa duca si ne cam era frica, restul stiam ce poate face tuica aia; bineinteles ca a plecat cu ambulanta de la "gratar". Dupa ce am epuizat mancarea si ne-am mai trezit oleaca, am strans bautura ramasa si am mers la cineva acasa (lucru planificat dinainte).

Pe la 4 dimineata, dupa consumul unei cantitati de alcool suficienta pentru a calma Orientul Mijlociu, dormeam fiecare pe locul in care cazusem la datorie... cand deodata incepe sa bata cineva la usa de ziceai ca o darama. Ajung la usa sprijinindu-ma de perete, degeaba uit pe vizor ca oricum nu eram in stare sa disting ceva, dar aud vocea lui G pe hol. Deschid usa, intra G, plin de noroi, cu un furtun de perfuzie iesind de sub maneca si cu acul infipt in vena. A zis ca se trezise cu jumatate de ora in urma, s-a incaltat si a sarit pe geamul spitalului.

 

Prietene, am crezut ca lesin de ras, adevar graiesc !

Hai sa va mai spun o faza, strict autentica :

La vizita medicala, periodica, la care ne supune compania la care lucrez, eram cu toti colegii mei, 7 cu tot cu mine, la un centru de analize din Iasi, in fata garii ! nu dau nume, dar draugr il stie cu siguranta !

 

Bun, si intram la luat sange ! eu intru in seria a doua, fiind cate 3 in fiecare serie, si in acea sala era un paravan dupa care erau dositi cei care faceau urat, lesinau, etc...

Nestiind ce este dupa paravan, intru, ma inteapa, plec, impreuna cu colegii, si urcam la etaj, pentru alte examinari !

Dupa un timp apare un coleg pe care il pierdusem la un moment dat, avand atasat la gat un " fluturas" precum cel care se pune la vena copiilor in spitale, palid la fata, si suierand din cand in cand, Ii zic : ce-ai ma, ai ragusit, nu poti respira, ce se aude suieratul asta ?

Pai ma aerisesc, vine raspunsul, ca am lesinat cand imi luau sange, mi-a intrat aer pe vene, si mi-au pus in loc de aerisitor ( ca la calorifere ! ) acest fluturas la gat ! din cand in cand elimin aerul adunat ...biglaff.gif

 

Fara cuvinte...

Link to comment
Share on other sites

Alta faza, tot cu tuica. M-a sunat un vecin si m-a chemat la el. Eu ii spun ca trec mai tarziu deoarece aveam altceva de facut. Ajung acolo, vecinul meu si inca nu amic erau turta. Vecinului ii murise bunicul si acesta ii lasase mostenire o cantitate mare tuica si vin (de fapt ramasese bautura de la pomenire). Beau si eu ceva si singurul treaz din casa a ramas cainele (care oricum se purta de parca era baut tot timpul). Bineinteles, ideea de a iesi din casa inainte sa vina mama astuia si sa gaseasca 3 pletosi beti pe canapea a fost a cainelui.. Iesim noi pe strazi, ne mai trezim si mergem intr-un bar din centrul orasului (Botosani). Astia 2 se pun pe baut, eu stau cuminte cu o cafea pentru ca urma sa ma intalnesc cu prietena. M-a sunat prietena, i-am salutat pe baieti si am plecat. Mai tarziu eram intr-un parc si deodata imi suna telefonul... ma uit destul de mirat, era patronul barului in care fusesem cu o ora in urma (mai dadeam rockoteci prin cele 2 crasme ale lui, de asta avea numarul meu). Ii raspund politicos, el ma intreaba ce mai fac, intra in vorba, zice de rockoteci, si la un moment dat zice: "De fapt nu de asta te-am sunat. Stii unu', i se spune D, pletos, barbos, inalt, care urla in ultimul hal cand se imbata si are un caine care nu te lasa sa-l scoti din bar?" La care eu: "Da, sta in bloc cu mine". Patronul: "Pai, draga Edy... Daca tot sta in bloc cu tine... Vino in p***a matii si ia-l acasa".

 

in fata garii ! nu dau nume, dar draugr il stie cu siguranta !

Locuiesc din Octombrie chiar langa Gara si nu l-am remarcat. Daca se vindeau acolo tigari sau bautura sigur il miroseam.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

A,da ? stai sa vezi, prietene, alta faza ...tot de la moldoveni, daca tot am prins "esperienta" :

Se facea ce erea o trupa in deplasare in Republica Moldova, organizata, acum, deplasarea , la plecare au trebuit certificate de "neapartinator de patrimoniu " pentru toate instrumentele pe care le aveam !

Bun, mergi cu chitarele, efectele, etc, la expertiza, la muzeografi, sa certifice ca nu sunt in patrimoniu acele aparate !

La intrare :

Plecam, cu trenul, ajungem la granita, trecem la fratii nostri, si ... control vamal !

Vin vamesii si ne intreaba : aveti ceva de declarat ? nu, zicem noi, doar ce exista si in declaratiile oficiale ! 3 chitare, 5 efecte, 4 amp-uri, etc...

Ne controleaza, amical, cu ceva aparate care pot identifica niscaiva urme de metale pe noi !

Bine, treceti ! cand am ajuns in gara de dupa fasie, primul om pe care l-am vazut pe teritoriu strain era un "atlet" care facea alergari la minus 30 grade la bustul gol, pe streasina garii fiind turturi de gheata ! incredibil...

Trece perioada de sedere , venim la controlul vamal de iesire :

Aveti ceva de declarat ? intreaba vamesul rus ...

Un fost component al trupei, Lemmy - bass ( D-zeu sa-l ierte, a preferat sa paraseasca aceasta lume acum 3-4 ani ) se pregatise special, isi lipise monezi pe corp doar ca sa-i streseze pe vamesi la un eventual control cu aparatul mentionat mai sus ! cica nu, nu avem nimic de declarat ...

Bun , si incepe : dar aici ce suna ? o copeica, vine raspunsul ... scoate copeica, zice vamesul ! dar aici ce mai suna ? inca o copeica, zice Lemmy... scoate copeica, turbeaza vamesul ... si tot asa, ca se umpluse compartimentul de " autoritati " care incercau sa ne dovedeasca drept sabotori ai economiei nationale, ca le furam fierul !

Bun, eu si restul trupei ajunseseram la curu" gol, ca ne dezbracasera vamesii complet ( pentru a dovedi ca suntem plini de fier furat ) iar oamenii de pe peron se grupasera la geamul vagonului , pentru o mai facila observatie !

 

Ajung vamesii si la mine, ma intreaba : ai ceva de declarat ? nu, nu am nimic ... imi plimba aparatul, acesta suna, si-mi confisca o agrafa care tinea loc de nasture la blugi ! este metal rusesc, zic ei... este o agrafa, zic eu, si chiar am nevoie de ea... imi cad pantalonii !

Daca nu ai declarat-o la intrare, nu poti sa iesi cu ea ! vine raspunsul...

 

Vine faza tare, deliranta ... un roman, cu siguranta mic traficant de frontiera, stresat, transpirat, observand controlul amanuntit la care am fost supusi, vine gafaind langa mine si-mi zice : ba, ce ti-au luat ? o agrafa, zic eu...

Dar oare pe mine ma prind ? zice el... dar ce ai, il intreb eu.. cica : vreo cateva butelii de aragaz , zice el !ninja.gif

 

Necrezandu-mi urechilor, arunc o privire in respectiva gara de frontiera : era plina cu cateva sute de butelii, d-zeu stie la ce foloseau, rosii, 1 metru inaltime, 0.5 metri diametru, gara era full de butelii ! il intreb : ce-esti nebun, nu-ti dai seama ce faci ? el zice : poate nu se observa....ca poate s-a luat de voi ca sunteti pletosi...blush.gif

 

Am abandonat o cursa vadit inegala, : prietene, s-ar putea sa te descurci... zic eu ...dar nu cred...

 

AI DE CAPU MEU CA SI CREAPA SPLINA-N MINE DE RAS :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Alta intamplare legata de acea crasma din centru:

Nu mai stiu ce ocazie era, dar stiu ca berea si taria au curs mai ceva ca Siretul si Prutul. La un moment dat unuia dintre noi (P) i se face rau, da sa iasa, vomita pe scarile localului. La bar era patronul... ia omul galeata si mopul. Era foarte deranjat de "eveniment", dar am facut ceva consumatie in seara aia, plus ca eram clienti fideli, asa ca nu a zis nimic, nici macar nu a vrut sa dea mopul unuia dintre noi care s-a oferit sa curete. Termina patronul barului de curatat, pune mopul in galeata si exact atunci iese P din crasma si vomita din nou in exact acelasi loc. Eu si inca un tip l-am luat pe P de acolo, cu gandul sa-l ducem acasa. Auzeam de la 100metri injuraturi in urma noastra. Dupa intamplarea asta, P nu a mai trecut cel putin o saptamana pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Alta faza, tot cu tuica. M-a sunat un vecin si m-a chemat la el. Eu ii spun ca trec mai tarziu deoarece aveam altceva de facut. Ajung acolo, vecinul meu si inca nu amic erau turta. Vecinului ii murise bunicul si acesta ii lasase mostenire o cantitate mare tuica si vin (de fapt ramasese bautura de la pomenire). Beau si eu ceva si singurul treaz din casa a ramas cainele (care oricum se purta de parca era baut tot timpul). Bineinteles, ideea de a iesi din casa inainte sa vina mama astuia si sa gaseasca 3 pletosi beti pe canapea a fost a cainelui.. Iesim noi pe strazi, ne mai trezim si mergem intr-un bar din centrul orasului (Botosani). Astia 2 se pun pe baut, eu stau cuminte cu o cafea pentru ca urma sa ma intalnesc cu prietena. M-a sunat prietena, i-am salutat pe baieti si am plecat. Mai tarziu eram intr-un parc si deodata imi suna telefonul... ma uit destul de mirat, era patronul barului in care fusesem cu o ora in urma (mai dadeam rockoteci prin cele 2 crasme ale lui, de asta avea numarul meu). Ii raspund politicos, el ma intreaba ce mai fac, intra in vorba, zice de rockoteci, si la un moment dat zice: "De fapt nu de asta te-am sunat. Stii unu', i se spune D, pletos, barbos, inalt, care urla in ultimul hal cand se imbata si are un caine care nu te lasa sa-l scoti din bar?" La care eu: "Da, sta in bloc cu mine". Patronul: "Pai, draga Edy... Daca tot sta in bloc cu tine... Vino in p***a matii si ia-l acasa".

 

 

Locuiesc din Octombrie chiar langa Gara si nu l-am remarcat. Daca se vindeau acolo tigari sau bautura sigur il miroseam.

 

MedCenter, in stanga la Vama Veche ! ma mir ca nu l-ai mirosit, are chiar la intrare un chiosc full de bautura si tigari !rulez.gif

Link to comment
Share on other sites

Deci, eream o gasca "organizata', stand intr-o seara de vara, prin 90-91, intr-o parcare din cartier ! pierdeam timpul, in asteptarea celui care sa dea ceva de baut ! vine un fost coleg de breasla, Vuc poreclit, care tocmai ce-si cumparase o pereche de " adidasi " nou - nouta !

pantofi de sport, pantofi de tenis, prefer sa le spun adidas, datorita usurintei in exprimare .

Bun, erau albi curat, iti luau ochii, miroseau a nou, etc ! prietenul se decide sa faca cinste, sa ude acea pereche ! ca a cheltuit cu bautura de 4 ori mai mult decat a dat pe adidasi, este cu totul alta discutie...rulez.gif

Dupa un timp de adapare, apar nevoile firesti, si Vuc pleaca, cu promisiunea ca revine in scurt timp, ca doar nu avea de mers decat 4-5 metri pana la primul boschet !

Stam, bem, stam, bem, Vuc nicaieri... plec si eu sa ma usurez, si, in timp ce-mi cautam scula prin pantaloni, vad ceva la radacina boschetilor,, ca prin ceata, alb curat, forma de pantofi, etc... nou nout ... si suna ciudat la contactul cu ...stiti voi ce !

Cer sprijinul unui amic, poreclit Palat, 2.1 metri H, 180 Kg , etc, ...va inchipuiti despre ce vorbesc... cica: ba, hai sa ma ajuti, ca-i ceva in neregula ! trag de respectiva aratare, apar niste picioare... trag in continuare, apare si un trunchi... s-a dovedit faptul ca in continuarea adidas-ilor vazuti la baza boschetului urma Vuc, doborat fiind de greutati, se pare ca cazuse in boscheti, reusise cumva sa se rasuceasca cu fata in sus, si, apoi, adormise in pozitia in care l-am gasit : nu am reusit sa-l reanimam, oricat ne-am sfortat ! parea impacat cu soarta, potrivnica, ce-i drept ...

 

 

Trece un timp , se face 12 noaptea, hotaram sa mergem fiecare la casa lui, ca e si maine o zi,,,

Pe drum, spre casa, mort de beat fiind, imi strafulgera o idee prin cap : cum sa fac sa nu ma simta maica-mea...in loc sa intru pe usa ( ca ma aude cand bag cheia ) caut sa intru pe geam ( locuind la parter ) , si astfel scap cu fata nesifonata ! zic eu... mi-e greu , acum, sa-mi explic conexiunile care s-au facut in mintea mea, ca sa ajung in camera mea oricum trebuia sa trec prin camera ei ! deci degeaba orice strategie...

Dar, mergem inainte ... deschidem geamul de la bucatarie, ne cataram , ne prelingem, de fapt, cu capul inainte, iar la locul de destinatie/ sosire, dau cu capul intr-un lighean ! zgomot, scandal, etc...

Ma redresez, cu demnitate, si ma asez la masa, banuind ca zgomotul este auzit, si inevitabil , va urma o vizita de recunoastere... observ o cratita pe aragaz, imi pun in farfurie, cu gandul ca daca mananc voi fi cumva mai treaz !

Termin de mancat, aici trebuie sa precizez ca am " servit" elegant, cu clasa, ca de, daca pica mama si ma vede, macar sa aiba ce vedea !

 

Plec din bucatarie, trec prin camera cu belea ( capuri de pereti, degetul mic de la picior paturit in mobila, etc ) si adorm, relaxat, in patul meu ... am scapat cu fata curata !

 

A doua zi dimineata : Marius, dar ai venit tarziu ieri, si cred ca ti-era rau, am auzit zgomote prin bucatarie ...nu, mamica, eram fresh, m-am impidicat si eu, ca omul...

Dar ai mancat ceva ? da, am mancat ceva ciorba de carne cu cartofi !

Dar noi nu avem ciorba, de unde ai mancat ? pai din cratita aia alba, de pe aragaz, raspund pierit...

 

Mai copile, dar in cratita aia era zoaia de la spalatul vaselor, cu detergent ( pe atunci nu se gaseau produse specifice acestei activitati ) si mai era buretele de vase, carpele folosite ! ce ciorba ai mancat tu ???

 

Si cand ma gandesc ca am taiat carpele cu cutitul, si le-am servit cu furculita, mneah, elegant, ce dreaq ... si cu paine feliata...death.gif

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci, eream o gasca "organizata', stand intr-o seara de vara, prin 90-91, intr-o parcare din cartier ! pierdeam timpul, in asteptarea celui care sa dea ceva de baut ! vine un fost coleg de breasla, Vuc poreclit, care tocmai ce-si cumparase o pereche de " adidasi " nou - nouta !

pantofi de sport, pantofi de tenis, prefer sa le spun adidas, datorita usurintei in exprimare .

Bun, erau albi curat, iti luau ochii, miroseau a nou, etc ! prietenul se decide sa faca cinste, sa ude acea pereche ! ca a cheltuit cu bautura de 4 ori mai mult decat a dat pe adidasi, este cu totul alta discutie...rulez.gif

Dupa un timp de adapare, apar nevoile firesti, si Vuc pleaca, cu promisiunea ca revine in scurt timp, ca doar nu avea de mers decat 4-5 metri pana la primul boschet !

Stam, bem, stam, bem, Vuc nicaieri... plec si eu sa ma usurez, si, in timp ce-mi cautam scula prin pantaloni, vad ceva la radacina boschetilor,, ca prin ceata, alb curat, forma de pantofi, etc... nou nout ... si suna ciudat la contactul cu ...stiti voi ce !

Cer sprijinul unui amic, poreclit Palat, 2.1 metri H, 180 Kg , etc, ...va inchipuiti despre ce vorbesc... cica: ba, hai sa ma ajuti, ca-i ceva in neregula ! trag de respectiva aratare, apar niste picioare... trag in continuare, apare si un trunchi... s-a dovedit faptul ca in continuarea adidas-ilor vazuti la baza boschetului urma Vuc, doborat fiind de greutati, se pare ca cazuse in boscheti, reusise cumva sa se rasuceasca cu fata in sus, si, apoi, adormise in pozitia in care l-am gasit : nu am reusit sa-l reanimam, oricat ne-am sfortat ! parea impacat cu soarta, potrivnica, ce-i drept ...

 

 

Trece un timp , se face 12 noaptea, hotaram sa mergem fiecare la casa lui, ca e si maine o zi,,,

Pe drum, spre casa, mort de beat fiind, imi strafulgera o idee prin cap : cum sa fac sa nu ma simta maica-mea...in loc sa intru pe usa ( ca ma aude cand bag cheia ) caut sa intru pe geam ( locuind la parter ) , si astfel scap cu fata nesifonata ! zic eu... mi-e greu , acum, sa-mi explic conexiunile care s-au facut in mintea mea, ca sa ajung in camera mea oricum trebuia sa trec prin camera ei ! deci degeaba orice strategie...

Dar, mergem inainte ... deschidem geamul de la bucatarie, ne cataram , ne prelingem, de fapt, cu capul inainte, iar la locul de destinatie/ sosire, dau cu capul intr-un lighean ! zgomot, scandal, etc...

Ma redresez, cu demnitate, si ma asez la masa, banuind ca zgomotul este auzit, si inevitabil , va urma o vizita de recunoastere... observ o cratita pe aragaz, imi pun in farfurie, cu gandul ca daca mananc voi fi cumva mai treaz !

Termin de mancat, aici trebuie sa precizez ca am " servit" elegant, cu clasa, ca de, daca pica mama si ma vede, macar sa aiba ce vedea !

 

Plec din bucatarie, trec prin camera cu belea ( capuri de pereti, degetul mic de la picior paturit in mobila, etc ) si adorm, relaxat, in patul meu ... am scapat cu fata curata !

 

A doua zi dimineata : Marius, dar ai venit tarziu ieri, si cred ca ti-era rau, am auzit zgomote prin bucatarie ...nu, mamica, eram fresh, m-am impidicat si eu, ca omul...

Dar ai mancat ceva ? da, am mancat ceva ciorba de carne cu cartofi !

Dar noi nu avem ciorba, de unde ai mancat ? pai din cratita aia alba, de pe aragaz, raspund pierit...

 

Mai copile, dar in cratita aia era zoaia de la spalatul vaselor, cu detergent ( pe atunci nu se gaseau produse specifice acestei activitati ) si mai era buretele de vase, carpele folosite ! ce ciorba ai mancat tu ???

 

Si cand ma gandesc ca am taiat carpele cu cutitul, si le-am servit cu furculita, mneah, elegant, ce dreaq ... si cu paine feliata...death.gif

 

 

 

 

 

Am ras de n-am stiut ce-i cu mine!

 

 

Am patit si eu ceva asemanator destul de recent (ultima vizita prin Botosani). Fu rockoteca, varul meu a dat de baut (ii dadusem o chitara electrica drept cadou de ziua lui, ce naiba). Imi amintesc cum am plecat din crasma, imi amintesc cum am ajuns acasa, dar ce s-a intamplat intre timp n-am idee (si stau departe de locul in care a fost rockoteca). Deci ajung acasa, imi fac patul... intra maica-mea in camera (nu m-am miscat prea silentios) si vede patul facut si eu dormind pe covor. Ma trezeste, eu ii spun ca am nevoie la baie, dar in loc sa merg in directia potrivita, ma indrept spre balcon, deschid usa, intru in balcon , deschid larg geamul si ma p*s pe fereastra fix in bucataria vecinei de la etajul 2, inchid geamul de la balcon, trec inapoi in camera mea, ii spun maica-mii ca n-am baut nimic (fara sa ma intrebe) si ma culc.

Recunosc, a fost destul de aiurea sa dau ochii cu maica-mea a 2-a zi, desi ea se purta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic

Edited by draugr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am ras de n-am stiut ce-i cu mine!

 

 

Am patit si eu ceva asemanator destul de recent (ultima vizita prin Botosani). Fu rockoteca, varul meu a dat de baut (ii dadusem o chitara electrica drept cadou de ziua lui, ce naiba). Imi amintesc cum am plecat din crasma, imi amintesc cum am ajuns acasa, dar ce s-a intamplat intre timp n-am idee (si stau departe de locul in care a fost rockoteca). Deci ajung acasa, imi fac patul... intra maica-mea in camera (nu m-am miscat prea silentios) si vede patul facut si eu dormind pe covor. Ma trezeste, eu ii spun ca am nevoie la baie, dar in loc sa merg in directia potrivita, ma indrept spre balcon, deschid usa, intru in balcon , deschid larg geamul si ma p*s pe fereastra fix in bucataria vecinei de la etajul 2, inchid geamul de la balcon, trec inapoi in camera mea, ii spun maica-mii ca n-am baut nimic (fara sa ma intrebe) si ma culc.

Recunosc, a fost destul de aiurea sa dau ochii cu maica-mea a 2-a zi, desi ea se purta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic

 

 

 

 

Se pare ca mai exista oameni care stiu sa se distreze ...ma dor obrajii de cat am ras...

 

Revin , in scurt timp, cu alte naratiuni !rulez.gif

Link to comment
Share on other sites

Am iesit intr-o seara cu un amic la o bere. Berea aia s-a cam inmultit si s-au adaugat 400ml de Jager. Ii spun amicului meu ca plec acasa, neavand nici bani de dat pe bautura si dimineata dadeam colocviu la chimie. Asta ma roaga sa mai stau si zice ca mai da el o bere sau doua. Am stat, am mai baut multa bere, apoi tipul a dat si cateva shot-uri de stroh (am facut concurs care bea mai repede nu mai stiu cate shot-uri, patca 5 sau 6, tipul era in bani). Pe la vreo 3 si ceva noaptea, printr-un adevarat miracol reusesc sa ajung acasa. Colocviul era la 10 dimineata, eu m-am trezit la 9:30. Ma imbrac la repezeala cu ce gasesc si iau un taxi. La colocviu stiam de 5, am copiat de un 9. Mandru de realizarea mea am zis ca merit sa stau relaxat intr-o crasma, sa fumez si sa beau cafea. Intru in barul in care fusesem cu o seara inainte. Barmanul din tura respectiva nu deschisese inca localul, dar m-a lasat inauntru. ma asez, aprind o tigara, rasfoiesc ziarul si deodata observ la masa din colt (plina de sticle goale) pe amicul cu care bausem cu cateva ore in urma. Dupa ce am plecat eu, el a continuat sa bea. L-am luat in brate l-am urcat in tramvai, apoi am luat un autobuz (noroc ca statia e langa blocul lui)... l-am buzunarit dupa chei si l-am lasat pe canapea in garsoniera in care locuia in chirie. Ma suna seara si imi zice foarte mandru ca a baut pana dimineata si, desi nu isi aminteste cum, a reusit sa ajunga acasa (din Piata Unirii pana in CUG e ceva de mers) pe picioarele lui. Nu e cazul sa va spun ce moaca am facut cand am auzit asta.

Link to comment
Share on other sites

Bun, hai sa vin cu una tare !

Strict autentic, si cu invataminte de tras : cum ramane omul cu reputatia compromisa, si ce inseamna viteza de propagare a zvonurilor, a barfelor, intr-un spatiu dat !

 

Sa intram in subiect :

Cu cateva zile dupa confirmarea oficiala a dezastrului de la Cernobil s-a nimerit sa-mi serbez ziua de nastere ! cum altfel decat invitand crema betivanilor din cartier la o cinste . Strangeam bani de vreo cateva saptamani, "ajutor de mama" fiind pe atunci, deci fara venituri, ce mai recuperam de la mama sau de pe la vecini, contra ajutorului acordat in gospodarii ! cel mai des prestam servicii de aprovizionare a camarilor, si eream platit destul de bine !thumbsup.gif

Bun, chem vreo cativa amici, special antrenati intr-ale bautului de pleasca, ca si mine, dealtfel, la fostul strand municipal, ca era berea mai ieftina ! si-ncepem... dupa aceea am aflat ca am baut cu frenezie, ma manifestam ca pestele in acvariu ... am cedat, la un moment dat, si m-au dus acasa doi vlajgani, sportivi de performanta, care nu beau cat noi dar aveau vechi state de serviciu in livrarea la domiciliu a epavelor !

Calculasem, anterior, sa ajung acasa cam pe la ora cand obisnuia maica-mea sa-si bea cafeaua cu vecinele, deci aveam mai mari sanse sa scap nefragezit !

Ma reazama vlajganii de usa, si pleaca . Deschid usa : singur acasa !!! ma reped direct in pat si adorm...

 

Dupa un timp, incep sa-mi revina simturile : mai intai mirosul : ce pana mea miroase in camera la mine ca-n biserica ? oare ce-o fi ?

Apoi auzul : se auzeau soapte in jurul meu, rugaciuni murmurate, oameni miscandu-se, si ceva sfaraia ...

Apoi vazul : reusesc sa-mi crap un ochi, injectat, tulbure, dar disting niste umbre care se miscau in jurul meu : ma ridic brusc in capul oaselor si arunc o privire : .....eram la mine in dormitor, dar inconjurat de niste babe din vecini, si maica-mea suspina intr-un colt, fiind consolata de alta baba : cica lasa, Marie, c-o sa fie bine , ai sa vezi !

 

Ma decid sa aflu, mai intai, ce au babele in cap, ce au de gand, si apoi sa actionez ! daca au o varianta valabila, merg pe mana lor, daca nu , vedem : arunc, pierit, un saru-mana ...

Dintr-un colt se aude un glas asprit, de la fumat intensiv si consum exagerat de cafea : v-am spus eu, fetelor, ca ajuta tamaia si agheazma ! tamaie, agheazma ? ma uit inspre sursa vorbelor, si o vad .. da, era ea, tanti B, cosmarul oricarui tanar petrecaret, cunoscuta fiind ca facand parte din aripa dura a babelor de cartier, un fel de lider de opinie in cele bisericesti, si cu o fata care arata ca a trecut prin multe la viata ei ...

Ma uit mai aproape de mine si vad o vecina , tanti S, care era mai mamoasa, si chiar ma simpatiza... decid sa ma aliez cu ea : nu-s ce s-a intamplat, tanti, ca mi-e cam rau, nu ma simt prea bine, zic eu ! sigur de la radiatii, zice ea. Ce radiatii ? prind eu ideea din zbor, avand prilejul sa demonstrez maica-mii ca eu de fapt sunt nevinovat, isi facuse o impresie gresita despre mine...

Pai cred ca ai stat in soare, afara, si te-au iradiat astia, rusii ..zice tanti S ! asa e, ma reped eu, stateam de vorba cu un coleg de scoala, discutam despre o problema de fizica, si am simtit asea, o apasare, de aia am venit sa ma intind in pat ! ti-am zis eu, Marie, se intoarce baba catre maica-mea, si tu care credeai ca...

Ma uit in jur, si vad pe un taburet un recipient in care sfaraia ceva, si iesea fum, niste lumanari, o sticla cu ceva apa in ea, si o oglinda !

O-ntreb : da astea ce-s, tanti ? pai ardem tamaie, si te-am stropit cu agheazma, ca sa-ti revii .. in gandul meu, daca nu mai poate omul sa se-nbete, linistit, ca porcul , fara sa vie babele sa-l afume cu tamaie, atunci am ajuns vremuri grele... gandind eu asa, obidit, despre ce vremuri am ajuns, imi vine-n gand oglinjoara pe care o zarisem : dar oglinda la ce foloseste ? intreb eu .

Pai a adus-o tanti-ta B, zice tanti S, ca nu eram sigure ca mai respiri, si a vrut sa verifice ! death.gif

 

Pare-se ca atat de beat am fost, ca am zacut 4-5 ore, nemiscat ca busteanul, iar maica-mea intrase in panica si ceruse sprijin in vecini !

M-au ascultat , initial, cu urechea, dar, nefiind sigure ca mai prezint semne vitale, au verificat cu oglinda daca nu cumva m-am savarsit din viata ...

 

Nu stiu exact ce le-a spus maica-mea, si ce au inteles ele, dar venisera pregatite cu cele crestinesti, animate de intentii bune, dealtfel . Cu siguranta rugaciunile pe care le-am auzit, tamaia, agheazma, erau menite sa ma izbaveasca de cel rau, si sa ma ajute in lupta pe care o duceam cu radiatiile...

Oricum, faza cu oglinda mi-a confirmat banuielile referitoare la tanti B, cu siguranta tinea in ea secrete tenebroase,babatia avea pregatire, si cunostea amanunte care nu erau stiute chiar de oricine ...

 

In timp ce cugetam la aceste aspecte, SOC !!! realizez ca babele erau ele prietenoase, serviabile, dar erau si cele mai barfitoare din bloc ! acum ce fac ? daca transpira treaba dincolo de camera asta, s-a dus in ma-sa reputatia mea in cartier, cladita cu truda, de pletos dur, care nu sta prea mult pe ganduri daca e de o betie sau vreun caft, ceva, si cu succes teribil la fete !

Arunc pastila, sa tatonez terenul : dar acum mi-e bine, mi-a trecut, va rog sa nu spuneti la nimeni,... stai linistit, puiule, zic babele in cor, ca stim si noi cum e cu tineretul... m-am linistit, au promis...

Ma spal, ies afara, si ochesc doua fatuci la care tot faceam presiuni, sa ne combinam, ca de , nu vor avea nimic de regretat !

Ma-ndrept spre ele, galant, si ma izbeste-n fata : ce-ai , ba, te-au radiat astia ? ti s-a facut rau de la soare, saracul de tine, esti cam gingas ...... cum, stai, ca nu, ca eu, de fapt, blush.gif ... da,da,da , las ca stim noi...

Am pus capul in pamant si am plecat , scrasnind din dinti si mestecand blesteme... doar mi-au promis... ca nu dau vorbe...acu ce ma fac ? s-a dus in p..da ma-sii renumele meu...

Asta in cartier, urmeaza cartierul vecin...

 

Trec catava zile si ma trimite maica-mea la cumparaturi in cartierul vecin, ca se auzise ca primeau ceva la alimentara respectiva !

Il mobilizez pe un amic, un mardeias poreclit Nani, sa ma insoteasca drept garda de corp, ca aveam ceva probleme cu niste baieti din zona !

I se spunea Nani datorita pumnului de fier pe care il detinea, unde lovea , acolo adormea omul, subit ! si te puteai baza pe el, caftul era viata lui ... deci, hai Nani, cu mine ! nu merg, ba , ca mi-e lene, zice el ! dau o bere ! zic eu , ca am ceva probleme cu niste baieti d-acolo ! ba, zici ca iese ceva smardeala ? intreaba el. Cre ca da, zic eu ! Hai, atunci, zice el ..

 

Stam la coada respectiva, la alimentara, in fata noastra doua babe ! una din ele scoate umbrela, si cealalta o intreaba : de la soare ? cica nu, pentru radiatii, zice aialalta... n-ai auzit ? ce s-aud ? cu baiatul ala din Decebal, ca i s-a facut rau pe strada si l-au afumat vecinele cu tamaie, altfel nu scapa ... Eu ma facusem mic, toti oamenii de la coada isi dadeau cu parerea pe subiect, Nani asculta cu atentie : si odata se-ntoarce vlajganul si racneste cu gura pana la urechi, razand : tu esti, ba, fraiere, de tine vorbesc babalacii astia ...

 

Am parasit, alergand, adunarea respectiva, si am ajuns acasa ferm hotarat sa ma urc la vreo sihastrie, prin munti, unde sa nu ma stie nimeni, asa de rusine imi era ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...

si au trecut anii...si acum esti ok. ti-ai tuns parul, ai aruncat hainele de piele, nu mai bei....etc

noroc de agheazma.

cine zice ca nu-i buna....

 

Ai dreptate, partial...biggrin.gif

Dar acele vremuri nu le-am regretat si nu le voi regreta niciodata, au savoarea lor ! Eream un pustan fara alte griji principale decat muzica, fara stres, fara obligatii !rulez.gif

Oricum, aceste relatari ale experientelor mele personale, chiar asa amuzante cum par, nu le recomand drept exemplu demn de urmat in viata, ma adresez aici tinerilor care ar citi aceste randuri, ci le-am scris strict pentru amuzamentul vostru, si daca am reusit sa va descretesc fruntile, si sa va aduc un zambet pe buze in aceste vremuri stramtorate, inseamna ca mi-am atins scopul !

Link to comment
Share on other sites

Bun, hai sa vin cu una tare !

Strict autentic, si cu invataminte de tras : cum ramane omul cu reputatia compromisa, si ce inseamna viteza de propagare a zvonurilor, a barfelor, intr-un spatiu dat !

 

Sa intram in subiect :

Cu cateva zile dupa confirmarea oficiala a dezastrului de la Cernobil s-a nimerit sa-mi serbez ziua de nastere ! cum altfel decat invitand crema betivanilor din cartier la o cinste . Strangeam bani de vreo cateva saptamani, "ajutor de mama" fiind pe atunci, deci fara venituri, ce mai recuperam de la mama sau de pe la vecini, contra ajutorului acordat in gospodarii ! cel mai des prestam servicii de aprovizionare a camarilor, si eream platit destul de bine !thumbsup.gif

Bun, chem vreo cativa amici, special antrenati intr-ale bautului de pleasca, ca si mine, dealtfel, la fostul strand municipal, ca era berea mai ieftina ! si-ncepem... dupa aceea am aflat ca am baut cu frenezie, ma manifestam ca pestele in acvariu ... am cedat, la un moment dat, si m-au dus acasa doi vlajgani, sportivi de performanta, care nu beau cat noi dar aveau vechi state de serviciu in livrarea la domiciliu a epavelor !

Calculasem, anterior, sa ajung acasa cam pe la ora cand obisnuia maica-mea sa-si bea cafeaua cu vecinele, deci aveam mai mari sanse sa scap nefragezit !

Ma reazama vlajganii de usa, si pleaca . Deschid usa : singur acasa !!! ma reped direct in pat si adorm...

 

Dupa un timp, incep sa-mi revina simturile : mai intai mirosul : ce pana mea miroase in camera la mine ca-n biserica ? oare ce-o fi ?

Apoi auzul : se auzeau soapte in jurul meu, rugaciuni murmurate, oameni miscandu-se, si ceva sfaraia ...

Apoi vazul : reusesc sa-mi crap un ochi, injectat, tulbure, dar disting niste umbre care se miscau in jurul meu : ma ridic brusc in capul oaselor si arunc o privire : .....eram la mine in dormitor, dar inconjurat de niste babe din vecini, si maica-mea suspina intr-un colt, fiind consolata de alta baba : cica lasa, Marie, c-o sa fie bine , ai sa vezi !

 

Ma decid sa aflu, mai intai, ce au babele in cap, ce au de gand, si apoi sa actionez ! daca au o varianta valabila, merg pe mana lor, daca nu , vedem : arunc, pierit, un saru-mana ...

Dintr-un colt se aude un glas asprit, de la fumat intensiv si consum exagerat de cafea : v-am spus eu, fetelor, ca ajuta tamaia si agheazma ! tamaie, agheazma ? ma uit inspre sursa vorbelor, si o vad .. da, era ea, tanti B, cosmarul oricarui tanar petrecaret, cunoscuta fiind ca facand parte din aripa dura a babelor de cartier, un fel de lider de opinie in cele bisericesti, si cu o fata care arata ca a trecut prin multe la viata ei ...

Ma uit mai aproape de mine si vad o vecina , tanti S, care era mai mamoasa, si chiar ma simpatiza... decid sa ma aliez cu ea : nu-s ce s-a intamplat, tanti, ca mi-e cam rau, nu ma simt prea bine, zic eu ! sigur de la radiatii, zice ea. Ce radiatii ? prind eu ideea din zbor, avand prilejul sa demonstrez maica-mii ca eu de fapt sunt nevinovat, isi facuse o impresie gresita despre mine...

Pai cred ca ai stat in soare, afara, si te-au iradiat astia, rusii ..zice tanti S ! asa e, ma reped eu, stateam de vorba cu un coleg de scoala, discutam despre o problema de fizica, si am simtit asea, o apasare, de aia am venit sa ma intind in pat ! ti-am zis eu, Marie, se intoarce baba catre maica-mea, si tu care credeai ca...

Ma uit in jur, si vad pe un taburet un recipient in care sfaraia ceva, si iesea fum, niste lumanari, o sticla cu ceva apa in ea, si o oglinda !

O-ntreb : da astea ce-s, tanti ? pai ardem tamaie, si te-am stropit cu agheazma, ca sa-ti revii .. in gandul meu, daca nu mai poate omul sa se-nbete, linistit, ca porcul , fara sa vie babele sa-l afume cu tamaie, atunci am ajuns vremuri grele... gandind eu asa, obidit, despre ce vremuri am ajuns, imi vine-n gand oglinjoara pe care o zarisem : dar oglinda la ce foloseste ? intreb eu .

Pai a adus-o tanti-ta B, zice tanti S, ca nu eram sigure ca mai respiri, si a vrut sa verifice ! death.gif

 

Pare-se ca atat de beat am fost, ca am zacut 4-5 ore, nemiscat ca busteanul, iar maica-mea intrase in panica si ceruse sprijin in vecini !

M-au ascultat , initial, cu urechea, dar, nefiind sigure ca mai prezint semne vitale, au verificat cu oglinda daca nu cumva m-am savarsit din viata ...

 

Nu stiu exact ce le-a spus maica-mea, si ce au inteles ele, dar venisera pregatite cu cele crestinesti, animate de intentii bune, dealtfel . Cu siguranta rugaciunile pe care le-am auzit, tamaia, agheazma, erau menite sa ma izbaveasca de cel rau, si sa ma ajute in lupta pe care o duceam cu radiatiile...

Oricum, faza cu oglinda mi-a confirmat banuielile referitoare la tanti B, cu siguranta tinea in ea secrete tenebroase,babatia avea pregatire, si cunostea amanunte care nu erau stiute chiar de oricine ...

 

In timp ce cugetam la aceste aspecte, SOC !!! realizez ca babele erau ele prietenoase, serviabile, dar erau si cele mai barfitoare din bloc ! acum ce fac ? daca transpira treaba dincolo de camera asta, s-a dus in ma-sa reputatia mea in cartier, cladita cu truda, de pletos dur, care nu sta prea mult pe ganduri daca e de o betie sau vreun caft, ceva, si cu succes teribil la fete !

Arunc pastila, sa tatonez terenul : dar acum mi-e bine, mi-a trecut, va rog sa nu spuneti la nimeni,... stai linistit, puiule, zic babele in cor, ca stim si noi cum e cu tineretul... m-am linistit, au promis...

Ma spal, ies afara, si ochesc doua fatuci la care tot faceam presiuni, sa ne combinam, ca de , nu vor avea nimic de regretat !

Ma-ndrept spre ele, galant, si ma izbeste-n fata : ce-ai , ba, te-au radiat astia ? ti s-a facut rau de la soare, saracul de tine, esti cam gingas ...... cum, stai, ca nu, ca eu, de fapt, blush.gif ... da,da,da , las ca stim noi...

Am pus capul in pamant si am plecat , scrasnind din dinti si mestecand blesteme... doar mi-au promis... ca nu dau vorbe...acu ce ma fac ? s-a dus in p..da ma-sii renumele meu...

Asta in cartier, urmeaza cartierul vecin...

 

Trec catava zile si ma trimite maica-mea la cumparaturi in cartierul vecin, ca se auzise ca primeau ceva la alimentara respectiva !

Il mobilizez pe un amic, un mardeias poreclit Nani, sa ma insoteasca drept garda de corp, ca aveam ceva probleme cu niste baieti din zona !

I se spunea Nani datorita pumnului de fier pe care il detinea, unde lovea , acolo adormea omul, subit ! si te puteai baza pe el, caftul era viata lui ... deci, hai Nani, cu mine ! nu merg, ba , ca mi-e lene, zice el ! dau o bere ! zic eu , ca am ceva probleme cu niste baieti d-acolo ! ba, zici ca iese ceva smardeala ? intreaba el. Cre ca da, zic eu ! Hai, atunci, zice el ..

 

Stam la coada respectiva, la alimentara, in fata noastra doua babe ! una din ele scoate umbrela, si cealalta o intreaba : de la soare ? cica nu, pentru radiatii, zice aialalta... n-ai auzit ? ce s-aud ? cu baiatul ala din Decebal, ca i s-a facut rau pe strada si l-au afumat vecinele cu tamaie, altfel nu scapa ... Eu ma facusem mic, toti oamenii de la coada isi dadeau cu parerea pe subiect, Nani asculta cu atentie : si odata se-ntoarce vlajganul si racneste cu gura pana la urechi, razand : tu esti, ba, fraiere, de tine vorbesc babalacii astia ...

 

Am parasit, alergand, adunarea respectiva, si am ajuns acasa ferm hotarat sa ma urc la vreo sihastrie, prin munti, unde sa nu ma stie nimeni, asa de rusine imi era ...

 

MEGA TARE FAZA....AM RAS CU LACRIMI!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Pentru stratosaurus ar trebui facut un topic separat "Uite ce patiti daca faceti ca mine....." sau "Amintiri din haiducie (aka copilarie)" :rulez:

 

P.S.: Ion Creanga ii pantaloni scurti pe langa tine frate stratosaurus :rulez:

 

Multumesc mult pentru aprecieri, si , repet, ma bucur ca va amuza ! e mare lucru in ziua de astazi sa poti sa zambesti , sa razi cu pofta !

 

Mai am ceva pregatit, tre sa le pun " in fraza " ! aceste intamplari sunt strict reale, dar le mai nuantez, pun unele amanunte in alta lumina, pentru a fi cat mai amuzante !

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Ma simt dator sa revin asupra ultimului post, si sa dezvolt putin personajul " Nani ", Bogdan, de fapt !

De ce fac asta ? pentru ca nu era un bataus in adevaratul sens al cuvantului, era un om sensibil, cu suflet mare, cu singura meteahna : incaierarile !

L-am respectat foarte mult, ca prieten, si deasemenea si el ma respecta, si este o datorie de onoare pentru mine sa-l prezint in adevarata lumina !respect.gif

 

Poate , de fapt cu siguranta, nu este o povestire amuzanta, poate nici nu-si are locul aici :

 

Nani iubea poezia, muzica, era un baiat foarte cult, cu foarte bune rezultate la scoala, din parinti profesori, frate sportiv campion de nivel national ! stiu ca absolvit o facultate de renume in Iasi, si nici o aparenta nu-ti dadea de banuit, daca nu-l cunosteai, ce bruta putea deveni cand simtea miros de incaierare ! parca simtea nevoia sa se bata, nu conta cu cine, cu cati, cum, doar sa se bata ! se dezlantuia frenetic, era fericit cand dadea si cand incasa ! ...un tip blond, cu ochi verzi...

 

Cum l-am cunoscut : ma organizasem cu baietii sa bem ceva, pe malul Bahluiului, eu cu chitara, ei cu berea, treaba-i buna ! invitat : Nani, musafir, pe atunci nu facea parte din gasca noastra, stia si el sa cante la chitara, si se lipise .

Mai cantam eu, mai canta el, mai beam ceva, ne simteam bine ! vine randul meu sa cant, Nani ceruse ceva Led Zep, incep, si se aud, din spate, niste injuraturi, misto-uri, adresate catre mine ! erau vreo 12-14 tigani, componenti ai unei gasti din alt cartier, treceau pe acolo in drum spre casa si s-au gandit sa anime cumva atmosfera : zis si facut.

Ba, pletosule, mai tunde-te, ba, si invata sa canti. si voi, ailalti, ce va uitati asa urat, ca va facem si va dregem !

 

Ne ridicam in picioare, si hai la ei, nu puteam inghiti asa ceva, ca eram la noi acasa, cum s-ar spune ! dar eram doar 5, cu tot cu Nani ( atunci nu stiam ce-i poate capul ) iar ei erau multi ai dreaq ... ma uit, Nani nu se ridicase de jos, din iarba, bea in continuare si se uita pe dealuri ! imi zic : treaba-i nasoala, am ramas doar 4, asta se da chinez...

 

Nu apucam sa facem vreo miscare, ca-l aud pe Nani ragaind ( pare-se ca istovise sticla de bere ) mai trage ceva fumuri din tigara, si vine si el, agale !

Se uita in jur, si intreba, alene : care-i seful vostru ? iese o namila de tigan , tatuat tot , in fata, ranjind, cu o tigara lipita de coltul buzei : eu sunt, ba, care-i treaba ?

Acum vine faza, parca o vad cu incetinitorul : se uita putin Nani la fata lui, il studiaza vreo 2-3 secunde, si cand ii lipeste o zmeata, UNA SINGURA, in gura tiganului, s-a terminat meciul ! ...s-a dat un pas inapoi, studiind-ul atent pe gealat, fara sa mai faca nici o miscare, sa incerce sa profite de socul incasat de galigan : bruta a mai apucat sa tuseasca de doua ori, a incercat sa scuipe afara chistocul care-i ajunsese in gat, si parca l-a apucat cineva de picioare si l-a tras in sus : s-a prabusit cu capul inainte ! scena m-a marcat profund, nu vazusem in viata mea asa ceva, iar Nani, visator, pleaca si mai destupa o bere !

Se lasase o liniste mormantala, tiganii erau inmarmuriti, cum l-a culcat la pamant pe sefu " un pusti ? l-au strans de pe jos si au plecat in liniste...

Din spate ma striga Nani : hai ba, roachere, si baga Led Zep-ul ala odata .

 

Am ramas prieteni buni, si nu doar pentru ca aveam spatele asigurat cu el, il mai invatam niste chestii la chitara, si ma respecta pentru asta, iar eu il respectam pentru adevarata lui fire, nu pentru performantele dovedite in timpul cafturilor !

 

L-am reintalnit, din intamplare, acum 2-3 luni, este sofer de camion, si este fericit !... om cu studii superioare, performer la invatatura... habar n-am ce-o fi in sufletul lui, de fapt ... un mister pentru mine, care m-am crezut prietenul lui...

 

Daca ce am scris acum contravine, cumva , politicii forumului, cer scuze, dar m-am simtit dator sa fac asta !

Link to comment
Share on other sites

Eram in excursie la munte prin liceu si intru in camera unor fete. Baut fiind, ma uit mirat pe perete si observ o oglinda (in camera mea nu exista un asemenea accesoriu). Imi aranjez putin pleata si imi studiam barba proaspat aranjata. O colega ma intreaba ce fac, eu raspund "ma uit in oglinda", la care ea: "cat ai baut? aia e o icoana cu Jesus!"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@draugr

Imi amintesc vremurile cand singura grija era procurarea zilnica a petului de bere si din cand in cand o tuica de prune la un gratar...

Tatal celui mai bun prieten al meu a avut intr-un an foarte multa tuica pe stoc, tinuta in debara. La fiecare sfarsit de saptamana, amicul sutea sticla de tuica, mai cumparam alte bauturi si carne si faceam un gratar pe cinste... berea curgea garla si pentru "noi astia mai caliti" era pusa deoparte sticla de 2L cu tuica, si nu era orice tuica: licoarea aia te zguduiade sus pana jos de nu stiai ce-i cu tine, avea si o aroma de nedescris. Gratarul se termina cam de fiecare data cu o betie crunta.

Un tip, G, a venit cu noi pentru prima data, l-am pus sa aduca lemne pentru foc deoarece nici nu pusese bani si nici nu adusese nimic de acasa. Omul a mancat, a baut bere, vodka si deodata vede si sticla de tuica. Pana sa ne dam noi seama ce se intampla, asta bause 250 ml, care s-au adaugat la celelalte bauturi care se certau care sa ramana si care nu in stomac. Problema nu era ca bause fara sa contribuie, ci faptul ca nu stiam cat alcool poate sa duca si ne cam era frica, restul stiam ce poate face tuica aia; bineinteles ca a plecat cu ambulanta de la "gratar". Dupa ce am epuizat mancarea si ne-am mai trezit oleaca, am strans bautura ramasa si am mers la cineva acasa (lucru planificat dinainte).

Pe la 4 dimineata, dupa consumul unei cantitati de alcool suficienta pentru a calma Orientul Mijlociu, dormeam fiecare pe locul in care cazusem la datorie... cand deodata incepe sa bata cineva la usa de ziceai ca o darama. Ajung la usa sprijinindu-ma de perete, degeaba uit pe vizor ca oricum nu eram in stare sa disting ceva, dar aud vocea lui G pe hol. Deschid usa, intra G, plin de noroi, cu un furtun de perfuzie iesind de sub maneca si cu acul infipt in vena. A zis ca se trezise cu jumatate de ora in urma, s-a incaltat si a sarit pe geamul spitalului.

laugh.gifGenial...

 

@ stratosaurus :

Mai copile, dar in cratita aia era zoaia de la spalatul vaselor, cu detergent

Deci la asta am ras in prostie! Am citit toate povestile tale. Absolut genial :)

Link to comment
Share on other sites

Una tare : cum reactioneaza oraseanul la intalnirea cu duhurile din mediul rural !

 

Dupa chefuri si betii comise in mod repetat, dupa scandaluri nesfarsite cu vecinii ( chiar mergea vorba prin cartier ca omul care tragea clopotele pe la biserica umbla sa-si faca o stampila cu numele meu, asa de multe cereri erau sa fiu trecut pe toaca ) maica-mea decide sa ma deporteze la tara, la bunica-mea, minim 2 saptamani, spre aerisire si limpezirea gandurilor ... penitenta era lipsa oricarui stimul propice mie, si insotit fiind doar de carti si caiete !

Ma urca in autobuz, cursa de Botosani ( satul fiind in jud pomenit ) cam cu forta, dar, ma rog... sa zicem...

Ajung la bunica, batrana se facea ca nu ma recunoaste ( avusese ceva experiente neplacute cu mine , una din ele fiind cand am incercat, fara succes , sa-i dau foc la casa ... eram mic pe atunci ) si ma-ntreba pe cine caut ! eu i-am zis ca-s nepotul, iar intrebarea urmatoare a fost : si cat stai ?

Intru in curte, ma cazez, si ies la aer ! baba ma supraveghea, banuitoare, din coltul ochilor, pregatita sa riposteze la orice atitudine ostila ar fi venit din partea mea . O iau cu vorba, bandit fiind, si atmosfera se relaxeaza... ma pregateam sa ma retrag in fundul gradinii, sa fumez, si intind mana sa-mi iau o tigara din buzunar, SOC ! imi uitasem pachetul acasa, si nici lovele nu aveam deloc !

Ma gandeam, infrigurat, la ceva solutii, sa imprumut bani de tigari de la batrana nu prea mergea, ca ma dadeam neprihanit, sa iau pe datorie de la crasma din sat iar nu se potrivea, nu ma cunostea nimeni, de ce sa-mi dea pe datorie ?

M-a batut gandul , la un moment dat, sa fac o proba in fata oglinzii cu o esarfa legata pe fata, daca era sa o talharesc in miez de noapte m-ar fi recunoscut, oare ? dar mai bine nu, n-ar fi dat bine la palmares, si la o eventuala reuniune de familie batrana ar fi asmutit neamurile asupra mea... dar daca, totusi , nu ma recunoaste ? ... dar mai bine nu, lasa...

 

Si-i zic : bunica, dar cu matasea aia de porumb care-i treaba ? care matase, nepoate, intreaba batrana, aiurita... aia de pe cocenii de porumb din gradina ! zic eu. Ce sa fie, nepoate, asa-s ei, asa-i modelu" ... Da-mi-o mie, zic eu , ca-mi trebuie la scoala ! ia-ti-o, nepoate, daca ai nevoie ! da" niste ziare vechi nu ai ? uscate sa fie... ...da nu cumva vrei sa duhani ( sa fumezi ) ? intreaba bunica. Nu, bunica, tre sa le duc la scoala , pentru un proiect, zic eu, si neaparat sa fie uscate ...

Bine, pune-le dupa soba, sa se usuce, zice bunica-mea, neincrezatoare ...

Se usuca recolta, rasucesc ceva tigari in ziar.... marfa... ca se crucea bunica-mea de repeziciunea cu care disparea materialul pus la uscat, mde, ce sa-i faci ! mai nepoate, da parca era plin, aici, dupa soba ! da, da, da, le-am pus in rucsac, si-mi mai trebuie...

 

Se lasa seara, dosisem ceva vin , capsunica, din beciul bunicii, pastrat, probabil , pentru clipa despartirii ! bun vinul, nimic de zis..rulez.gif

Ma aciuasem pe prispa, nestiut de nimeni,fumam, beam, aer curat, ceva de vis.

Pe la o bucata de noapte vine batrana, auzise, cu siguranta, cand scoteam dopul de la sticla, si cand turnam in pahar ! da ce faci aici ? pai ce sa fac , bunica, uite ma gandeam la scoala, ca mie dor... da in pahar ce ai ? uite mi-am luat ceva intaritor, ce mie dor tare, ce sa fac... Asa...

Si-ncepe bunica-mea : nu-i bine sa stai singur, afara, ca uite ce s-a-ntamplat, mai demult, cu un tanar ... si-mi baga o poveste de groaza, cu stafii, duhuri, etc, dupa aia inca una, si tot asa... pesemne batrana ce si-a zis : daca nici asa nu-l bag in casa pe vicios, sa nu-mi spui mie pe nume ... precizia expunerii, cu date concrete, nume de persoane, localizare in spatiu, etc, m-a pus pe ganduri, cam incepusem sa dardai, si nu de frig...

Am incercat sa deviez discutia, bunica da zi mai bine ce face porcul, ca era cam trist ... lasa porcul, ca-i bine, da uite ce s-a intamplat, si-mi baga iar o poveste .

M-a convins... intru in casa si ma bag in pat ! asternuturile reci, incepuse si ceva vant afara, atmosfera nu era chiar prielnica somnului !

Incepusera sa scartiie toate prin casa, auzeam zgomote nefiresti, mi se parea ca se misca si tablourile, cam naspa...

La un moment dat, cum ma foiam eu , simt ca-mi trece ceva peste picioare ! sar ca ars, cu inima-n gat : in cadrul geamului, acesta fiind deschis, o pisica neagra, cu ochi stralucitori, se uita fix la mine ... mars d-aici, bestie ce esti ! pisica statea acolo, nemiscata, parca radea de mine ...

Incepuse si usa sa se miste , de la curent, eram morcovit tot, nu stiam cum sa ma bag mai adanc sub plapuma !

Deodata, sa ma scap pe mine, nu alta, usa se deschide larg si vad venind spre mine o aratare alba, din cap pana-n picioare, cu o mana intinsa spre mine si bolborosind ceva ! prietene, acu-i atunci, mi-am zis in gand, te-au ajuns blestemele vecinilor - asta-i sprintul vietii tale, ori tu, ori ei ! uite geamul deschis, ce mai stai ? izbucnesc urland din pat, drept spre geam, il iau inainte, din zbor, pe motan ( saracul nu apucase sa reactioneze la turnura neasteptata pe care o luasera evenimentele ) cad cu el in brate in gradina, sar gardul si, urland in continuare, parasesc perimetrul si trec drumul intrand in casa vecinei de vis a vis !

 

Acum, gandind retrospectiv, imi dau seama ca vizita unui barbat la miez de noapte in casa unei femei ,vaduva de ceva vreme,ar fi fost de bine, se putea lasa cu bucurie la asternut, in fapt de seara, dar cand barbatul navaleste cu parul valvoi, gesticuland si urland " sari-mi, mamaie, in ajutor, ca m-au incoltit dihaniile ... si sunt inca tanar..." ei, acest fapt nu putea avea conotatii pozitive in acest sens, ba chiar deloc...

Tin minte ca femeia se uita cu ochii cat cepele la mine, rostind vorbe intelese doar de ea, cu mana stanga deasupra inimii si in dreapta strangand, spasmodic, o cruciulita, pesemne sfintita de preotul din sat si folosita, evident, drept pavaza in clipele de cumpana ! si, nu sunt prea sigur, dar cred ca am vazut si un firicel de saliva cum i se scurgea pe la coltul buzelor...

Ne-am linistit, incet-incet, si eu si ea, si i-am povestit cum sta treaba, de-a fir a par ! stai, baiete, linistit, ca nu exista asa ceva, imi zicea femeia, poate mai mult din dorinta de a scoate nebunul din casa ...

Asta-i ce-am patit eu !

Urmeaza continuarea cu ce s-a petrecut in casa bunicii, aflata din chiar gura unui participant activ la elucidarea istoriei, nea Ilie !

Nea Ilie era un vecin de-al bunicii, un zdrahon de mosneag, cat toate zilele, cu experienta in aflarea si aducerea pe calea cea buna a posedatilor de-alde mine !

Mi-a povestit, mult timp dupa aceea, cum au decurs lucrurile dupa ce am fugit din casa bunicii :

Mai omule, a venit tanti Ileana ( asta era bunica ) si m-a scos din casa, cica hai , bade Ilie, si m-ajuta ! ce-i, femeie, ce se aude urland asa ? e bezmeticul de nepot, ala de la Iasi, s-a omenit aseara cu o sticla de vin, si a "nebunit la tampla ! ...mi-a fumat si toata matasea de pe strujeni, cre ca si asta a ajutat....a-nceput sa racneasca, in miez de noapte, a sarit sa-l stranga de gat pe motan, s-au incaierat in gradina, l-a si dovedit, dealtfel... uite-l colo, lat, fara suflare... a sarit gardul si a fugit pe ulita, strigand in continuare ! ....si un" s-a dus ? colo-n sus , spre primarie... Aici batranul cazuse pe ganduri, pesemne ca sa-si aminteasca ceva mestesuguri vechi, din batrani, de ajutor in asemenea cazuri, cu tineri oraseni scapati de sub control, dedati la blestematii, si cu evidente tulburari de comportament ! ...si nu in ultimul rand trebuia intocmita o potera, ca sa-l gaseasca si sa-l aduca, cetluit...

 

Atunci am intrat eu in casa bunicii, insotit de vecina, sa-i dovedesc ca nu exagerez - aratarile cele albe erau reale, si fara tagada !

Dupa ce-i povestesc bunicii ce si cum ( mosneagul se pozitionase in spatele meu, neavand incredere ca sunt in deplinatatea facultatilor mintale,si se pregatea sa ma imobilizeze ) bunica imi spune : mai copile, mai, dar eu eram , in camasa de noapte, si veneam sa te invelesc, ca te-am auzit cum te foiai si cum gemeai !... am crezut ca te-ai dezvelit si ti-e frig ...

 

Nu va spun ca n-am mai stat mult acolo, a doua zi bunica m-a escortat la autobuz, si m-a urcat tocmai in spate, pe ultimele locuri...

Cand sa coboare am vazut ca a stat de vorba putin cu soferul, si aruncau priviri furise inspre mine ! am aflat, de la sofer, ca-l mituise : nene, mergi ca vantul, orice ai auzi sau vedea, sa nu te uiti in spate,sa nu te opresti, baga talpa gospodareste , da-i gaz ! ...si prima oprire - Iasi, nu mai aproape !

 

 

Sarbatorile cu bine si Paste fericit tuturor RGC-istilor !

Hristos a inviat !!!

Link to comment
Share on other sites

Decembrie 2002, dracu stie unde, probabil prin Rahova, daca-mi mai aduc eu bine aminte, ca au trecut... 2011 minus 2002 egal... umm... 1+1=3... habar n-am. Oricum, acum multi multi ani. Eram cu doi tovarasi si ne-am apucat sa dovedim ultimul pachet de tigari, asa, pe sec, adica fara bautura, ca n-aveam bani.

Am dovedit noi ce-am dovedit la pachet, pina la ultima tigara, pe care a scapat-o un idiot in zapada. Now we're fucked! Nu mai avem tigari, nu avem bautura, nu putem sa mergem la biliard... naspa rau. Si mai e si frig. Inteleptul grupului (adica eu) a venit cu o idee aparent geniala.

 

- Koaye, gata, stiu cum sa facem rost de bani!

- Huh? ceilalti mirati. CUM???

- Hai sa-i vindem carucioru' ala vechi lu' mosu' de la var, ca ala cumpara si fier vechi. Ne-o da acolo de un pachet de tigari.

 

La vremea respectiva fumam L&M Lights si costa vreo 45 de mii pachetu'. Luam noi carucioru' si drept spre baraca mosului cu el. Am luat-o pe scurtatura, printre blocuri si-am nimerit exact pe la tomberoane. Cineva pusese acolo un calorifer vechi. That was a "holy shit!" moment. L-am lasat dracului de carucior si fuga acasa sa luam sania. Ne-am intors noi cu sania si hai sa punem caloriferu' pe sanie. Cind sa-l ridicam... ridica-l daca poti. Avea 16 elementi. Fucking shit!

Ca sa scurtez, nu va mai spun ce-am patit pina l-am pus pe sanie. Cert e ca am plecat cu el la drum, l-am tirit pina la trecerea de pietoni. Am bagat ceva viteza, sa prindem verdele si pe la jumatea trecerii, a inceput sa clipeasca semaforu', ceea ce era naspa, ca se facea rosu'. Am bagat viteza si mai mare si cind sa ajungem pe celalalt trotuar, s-a dus dracu' sania. Caloriferu' a ramas in strada, blocind banda intii. Ne-am luat injuraturi de la niste soferi suparati, am legat funia de la sanie de calorifer si a fost mai usor sa-l tragem. In fine, am ajuns la mos, ne-a dat 600 de mii!!! pe el.

 

Am ajuns "acasa", adica in barul in care ne faceam veacul (o bodega nenorocita, plina de mosi betivi care beau posirca cu musca pe pahar). L&M Lights, doua sticle de Saniuta si una de Aliluia si trei fise la biliard. Dupa aia au mai urmat alte nu'sh cite fise la biliard, citeva sticle de Saniuta. Bineinteles ca ne-am imbatat manga, la modul la care boram in masa de biliard, in gaurile alea prin care cad bilele. Am borit noi acolo o vreme, dupa aia ne-am dus afara de-am mai borit o tura. Eu am borit pe masina unei muieri, unu' din tovarasi bora intr-un prezervativ iar celalalt tovaras avea doua hanorace pe el si a borit intre ele. Dupa seria de borituri si dupa ce-am luat citeva cazaturi cu fata in zapada, ne-am mai trezit. "Hai-napoi in bar!". Si inapoi in bar am fost. De data asta ne-am pus la masa din fund, locul nostru preferat. Chestia e ca de la bar nu se vedea ce se intimpla la masa aia, asa ca, na, era misto acolo. Am luat un bidon de bere si ne-am pus iar pe baut. La un moment dat unu' zice "Ba, ridicati-va picioarele". Am ridicat noi picioarele, ma si nu-ncepe ala a se pisa direct sub masa, de ziceai ca curge niagara. M-a stropit pe pantaloni nenorocitu' si l-am tinut minte. Mi-am zis in gind "pai nu m-o trece si pe mine..." si citeva minute mai tirziu asa m-a-ncercat o pisare... n-am zis nimic, am trecut la actiune si m-am ###### direct in adidasu' aluia. Nu stiu ce dracu facea, ca idiotu' n-a simtit nimic. Nici acum nu cred ca stie ca l-am spurcat.

 

Am plecat noi din bar... beti manga. Berea aia a activat alcoolu' ramas de la Saniute si ne-am facut iar muci. Cum coboram noi o panta intunecoasa, eu am alunecat, am cazut in cur si m-am dus la vale. Noroc ca m-am oprit (cu timpla!) intr-un copac. Ceilalti rideau de se cacau pe ei. De fapt, au ris atit de tare incit au cazut si ei, idiotii si s-au dus la vale de parca alergau dupa aur. Unu' din ei s-a oprit intr-un stilp, da' celalalt s-a dus la vale rostogolindu-se ca un covor desfasurindu-se. Nu-mi mai aduc aminte exact ce s-a intimplat dupa aia, cred ca am adormit o vreme, nu mai stiu sigur. Nu-mi aduc aminte cum am ajuns la fintina arteziana, cert e ca m-am trezit cind am cazut cu fata in fintina... atunci am realizat ca nu mai aveam bani si ca ne-am dus la fintina ca sa pescuim monede de 1000 si de 5000. Ud fleasca, parca nu-mi venea sa ies d-acolo, ca apa din fintina era mai calda decit aerul d-afara. L-am tras si pe Jamy in fintina (sa nu fiu eu singuru' ud) si ne-am apucat de-am cules toate monedele. Am plecat d-acolo bogati, ne-am dus si-am luat inca un bidon de bere la 2l, l-am baut, dupa care ni s-a facut foame.

 

In drum spre alimentara ne-am dat seama ca nu mai avem tigari. Ne-am intilnit cu un tovaras care avea niste Carpati, nu'sh de unde le facuse rost. Ne-a dat ala carpati si cind sa ni le aprindem, nu mai aveam bricheta. Na, las' ca-i cerem aleia de la alimentara. Ajungem la alimentara si cind sa cerem foc, ne-a troznit demnitatea. Cum sa ne facem noi de ris, cu Carpati? Stiu cum sa nu ne facem de *****!!! Am luat din scrumiera un filtru' de Kent si-am bagat carpatiu' in filtru' respectiv. Ciocan in geam, vine aia si deschide geamu', ii cer un foc si cind sa-mi aprind, imi cade carpatiu' din filtru' direct in magazinu' aleia, intre perete si lada de inghetzata. M-am certat cu aia, ca nu voia sa-mi dea tigara... pina la urma am recuperat cirpaciocu. Dupa aia am rugat-o frumos sa ne faca cite un sandwich "cioc si gheare, ca de obicei, va rog". Nu mai avea cioc si gheare (parizer ieftin adica) asa ca am luat o conserva de peste. Am "desfacut" conserva cu un cataroi si nu'sh cum am reusit s-o vars pe toata pe jos. Aia n-au mincat nimic, eu am fost mai norocos. Datorita faptului ca eu am fost cel care a varsat conserva, mi-am varsat-o pe pantaloni, asa ca am mincat bucatile de peste direct de pe nadragi... aia doi au facut foamea. Dupa aia ne-am dus si ne-am ***** in lift la Vanessa (o colega pe care o "iubeam" toti trei). Mai departe ne-am dus la unu' acasa si-am dormit acolo. Ne-am luat la bataie, am spart lustra, era sa ne scape subwooferu' pe balcon, ma rog, betivi stuff.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din ciclul "Intamplari la sala de repeptitii" trebuie sa va popvestec un tare

 

Intr-o zi din vara trecuta ma suna Paul Opris (vocalul din Godmode) si ma intreaba daca am sala libera pe weeckend, ca are niste prieteni olandezi care abia au venit in Cluj si au ceva trupa de metalcore ( Cut Ellifex ii zicea) si vor sa faca o repetitie inainte de concert (urmau sa concerteze in Cluj). Zis si facut. Vine safrsitul de saptamana si vin baietii olandezi, foarte simpatici, cu varste cuprinse intre 20-25 de ani. Aveau si sculele dupa ei (chitaristii aveau Peavey-uri 6505 iar basisitu avea o magaoaie de head Trace Eliot) foarte dotati baietii. Se baga oamenii la repetatat, aveau piesee foarte faine si bine lucrate. Eu dupa ce le ajut cu montarea si reglajele pe la mixer, ma retrag in hol unde aveam o sticla de jinars de pe valea Citzcaului, pruna curata, 52 de grade. Nu de alta dar eram racit (nu stiu cum aracit tocmai vara) si cum sunt alergic la antibiotice, ma tratam cu tzuicomicina. In pauze mai ieseau baietii la o tigara si ma vad cu sticla la care exclama toti in cor: "oooooooo tuica tuica, ha?!?" Mno ma duc in bucatarie, iau din dulap vro cateva paharele si ii sevesc pe baieti cu tzuica. Sa vezi atuncea grimase si lacrimi pe obrajii lor.:yay:. Dupa vro doua shoturi se baga oamenii iar la repetat.

 

Intre timp prietena mea prajea niste carnati de casa iar in cuptor se chinuiau niste cartofi la copt. Face si o castroana de mujdei de usturoi cu smantana din ala de iti desfunda sinusurile. Ii zic muierii sa faca mai multe portii poate le-a fi olandezilor foame, ce stiu io. Dupa ce repeta astia, se aseaza toti pe coltaru din hol, unde toti se vaitau ca nu mancasera nimic in ziua aceea (rockeri advarati, isi iau caloriile din alcool nu din mancare). Nu gata bine de zis ca apar io cu un platou cu carnati de casa prajiti si inca unu cu cartofi copti aburinzi, dupa care vin cu arma secreta THE MUJDEI FROM HELL!!! Fooooaiiii sa vezi cum se luptau lupii la gurile lor de numa numa. Mno, or bagat astia mujedi de le-or puscat amigdalele. Apoi dupa o asa masa hai sa bem un jinars adevarat de prune de Chitzcau. FRAAAAATTEEEEE sa vezi plansete si vaiete pe bietii olandezi!!!!!! Faceau ca astia de la Gorgoroth cand scuipau flacari pe scena! Am ras de m-am prapadit! Pe unu dintre ei il durea o masea dar dupa tratemntul de mai sus nu mai simtea nimic. Unu dintre ei se dadea si mai viteaz, lua o lingura de mujedi si apoi baga un shot de jinars in uralele celorlalti.........la un moment dat nu mai putea vorbi. Altul fusese la magazinul din colt si numa' ce-l vad ca apare cu o lada de bere, mega minunat ca ce ieftina e berea in Romania, la care io ii zic:"stai frate ca ai luat-o cu tot cu sticla, era mai ieftina daca iti dadeam io sticlele" (aveam prin garaj vro doua lazi de sticle goale de la ceva activitazi beutorice din trecut). Ce mai o iesit un chef de numa' !

 

A doua zi cand or venit dupa scule (in seara aia nu mai erau in stare sa se tina pe picioare dapoi sa mai care sculele), aveau toti niste fetze botzite de numa'.

 

Concluzia: nu amesteca berea cu jinarsu ca a doua zi te doare casca!!!! :yay:

Link to comment
Share on other sites

Repetam acum 2 ani intr-o cladire nefolosita apartinand de un liceu. Va spun pe scurt ce a fost in ziua de 6 iunie 2009 in sala de repetitii:

 

-de la 10 la 13 am explicat unui amic niste lucruri esentiale la chitara (desi nu ma consider eu in masura de a da lectii);

-de la 13 la 15 eram singur, stateam pe canapea in sala de repetitii (s-au intamplat multe pe canapeaua aia) cu chitara in brate; mai o improvizatie, mai o bere, mai o tigara;

-de la 15 pana la vreo 17... asta nu se spune (s-au intamplat multe pe canapeaua aia);

-de la 17 la 18 am aranjat boxele etc;

-la 18 a venit basistul si ne-am apucat de lucru pe un track de tobe facut acasa;

-la 20:15 vine vocalul (in sfarsit);

-la 21 vocalul e dat afara din trupa de catre mine pe motiv ca m-am saturat sa-si aduca prietena proaspat posesoare de buletin la repetitii si ca din cauza lui nu am reusit in 4 luni sa definitivam nimic;

-la 21:15 vocalul este afara in ploaie cu prietena lui; eu si basistul ne-am apucat de baut in sala cu niste amici; cantam si luam la voce diversi metalisti alcoolici din cercul nostru;

-la 21:45 vine paznicul sa ne ne roage sa iesim sau macar sa ne dam statiile mai incet si se enerveaza ca suntem cam multi si ca fumam in interiorul cladirii; il corupem cu un pet de bere si niste vodka;

-la 23:30 plecam de la sala... direct in crasma.

Si asa s-a desfiintat prima mea trupa.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost cu nevasta-mea prin viena (era prin 2009).Mergem la un tonomat de abonamente sa ne luam abonamente de transport in comun, cand apare de nicaieri un drogat care mai ca se urca pe noi calarindu-ne, sa i dam un euro (eins euro).Mai frate dar efectiv nu mai scapam de el, sa se urce pe noi la propriu si nu alta...Intr-un tarziu am scapat de el (l-am vazut mai tarziu in metrou fericit cu o sticla de bautura in mana, pesemne careva se indurase sa ii dea drogu').

Alta faza, nu mai stiu exact daca tot in acea zi, dar tot in perioadea aceea, mergand pe strada ne intalnim cu 2, un tip si o tipa, faceau reclama nu mai stiu la ce.Si-au dat seama ca suntem romani si au zis: aa, romani... (cu alte cuvinte: jegurile societatii, voi vorbiti cu noi??!!!1 ) - am ramas masca :)

Am ramas foarte dezamagit de acei "romani' =- natie mai dezbinata ca noi nu exista - parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.