www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"galeria" Mea... ;)


GhitaB
 Share

Recommended Posts

:) bravo mai fratioare am ascultat in mare piesele postate de tine si intradevar miau placut ...................

Dar eti legat tot timpul de melodia muzicala o urmaresti nota cu nota

nu e rau chiar asta face sa fie atit de clasic si foarte linistit dar incearca sa te diferentiezi un pik daca vrei sa scoti piesele astea cintind la chitara ,doar in cazul, in care o sacinti tu la toate instrumentele si in acelasi timp la voce , dar am inteles ca va fi instrumental deci la un moment dat va trebui sai dai o imagine muzicala

aici ai axpus foarte frumos linia dar trebuie sa o developezi adica ai introsuci un solo mai vezi o coda sau ceva de genul al doilea refren

piesele tale sint foarte frumoase , in sfirsit un chitarist pe piciorele lui , adica faci parte din putinii care nu fac raliuri de F1 cu chitara

Se vede ca cu compozitiile astea vrei sa te opresti la inima omului nu sa treci pe linga iel .

BAFTA CONTINUA (normal asta e tot secretul muzicii )

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult, RAY5! :)

Mã bucur cã cineva mai face câte un popas pe topicul ãsta.

 

Cu solo aºa e... Ar trebui sã lucrez mai mult la el, sã-l fac sã iasã la plimbare în unele locuri...

Nu prea reuºesc sã fac pe chitarã (tot) ce aud în minte... :)

Cred cã îmi lipseºte ºi exercițiul...

Solo cânt aproape numai când înregistrez ceva instrumental...

În rest cânt vocal ºi mã acompaniez cu chitara.

 

Asta îmi doresc: sã mã opresc la inima omului ºi sã-i fac parte de un moment de liniºte într-o lume (atât de) agitatã.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult, RAY5! :)

Mã bucur cã cineva mai face câte un popas pe topicul ãsta.

 

Cu solo aºa e... Ar trebui sã lucrez mai mult la el, sã-l fac sã iasã la plimbare în unele locuri...

Nu prea reuºesc sã fac pe chitarã (tot) ce aud în minte... :)

Cred cã îmi lipseºte ºi exercițiul...

Solo cânt aproape numai când înregistrez ceva instrumental...

În rest cânt vocal ºi mã acompaniez cu chitara.

 

Asta îmi doresc: sã mã opresc la inima omului ºi sã-i fac parte de un moment de liniºte într-o lume (atât de) agitatã.

 

incetul cu incetul o sa reusesti nu poti face totul acum imediat pe loc e o cale mai lunga dar cine are rabdare ajunge

 

acum ca nu poti pune totul ce ai prin minte pe chitara asta nui grav deocaùmdata mai invata si cu timpul ajungi trebue multa munca mult exercitiu ca pe de geaba esti talentat sau ai ideei fantastice daca nu muncesti sa poti sa developezi ceti trece pein cap acolo au sa ramina

 

deocamdata rabdare si multa munca

iar cit despre faptul ca nu vine in fiecare zi cineva sa viziteze tredul nu -ti fa probleme e normal situ e vast si nu putem sa vedem tot ce se intimpla de fiecare data

Link to comment
Share on other sites

O "schițã" dupã o piesã creºtinã veche. La versiunea asta nu am nici un ritm... Dupã ce îmi fac un fel de TAB sper sã-mi iasã ceva mai organizat... (Înregistrarea e fãcutã tot cu Ibanezul meu electroacustic folosind Cool Edit Pro. Efectele le-am pus dupã înregistrare...).

GhitaB___Iubirea_Lui__schita_.mp3

 

(ªtiu... Câtã descriere pentru o improvizație! :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

"Iubire jertfitoare". O piesã creºtinã veche (de la grupul "Emaus") aºa cum mi-a ieºit. Azi am învãțat-o, azi am înregistrat-o.

Ascultați-o numai dacã sunteți siguri cã nu o sã vã afecteze negativ. Sugestiile / comentariile / etc sunt binevenite... ca întotdeauna. :) Audiție plãcutã! :)

 

GhitaB___iubire_jerfitoare__Emaus_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca inregistrezi piese religioase nu se pune problema sa fii mai agresiv.. desi merge si treaba asta in anumite comunitati.

 

Intrebarea mea este strict tehnica.. tragi chitara cu microfon sau din pickup? Si folosesti un efect gen chorus/flange/phaser?

Multumesc, gajdo! :)

 

Fac asa:

- Din chitara electroacustica in calculator prin cablu...

- Din microfonul de la casti tot in calculator (in cazul ca inregistrez si voce, se intampla rar)

- Programul: Cool Edit Pro (inregistrez mai multe lucruri: armonie, solo, bass)

- Mixajul tot cu Cool Edit Pro - de aici si efectele ca sa sune cumva. Altfel suna mai rau.

Totul e improvizatie. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.