www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Gibson Sg Standard, Ebony


Elethan
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Gibson SG Standard, finish ebony.

Pret: cumparata de noua din Austria, Viena, (Klangfarbe), pret 1500 euro.

De la cine a fost cumparat : Klangfarbe

 

Caracteristici: 2 doze, denumite tipic constructiei Gibson "Treble" si "Rhythm", prima pe neck, a doua pe bridge, respectiv doze Alnico 498T (bridge) si 490R (neck).Corp din mahon, fretboard din rosewood.Gatul este set-neck.Tipic pentru o chitara de calitate, asigura un sunet cald, plin de sustain.Culoarea este neagra.Bridge Tune'o'matic, iar corzile cu care a venit erau "Brite Wires .010-.046".Switch 3-way, 2 potentiometre volum, 2 ton pentru fiecare doza in parte.Tunere Schaller Green Keys.

 

 

Cum suna: Sunetul este caracteristic unui Gibson, putin diferit fata de Les Paul Standard datorita corpului mai subtire.Are un sunet foarte clar, bine conturat.Electronica este exemplar pusa la punct, potentiometrele asigura un control foarte bun, switchul schimba precis.Intreaga lucrare este extrem de silentioasa si de bine ecranata.Contrar spuselor multora, este o chitara care merge absolut la orice stil.De la heavy metal la blues-uri.

 

Parti rele: Nu prea am ce sa reprosez.Sunetul impecabil, finisaj peste orice am mai vazut.Reputatia Gibson are o baza solida.Griful este incredibil de usor si foarte rapid, iar precizia este la ea acasa.Singura chestie care o regret este ca nu am ales un model cu finisajul rosu...

 

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): 11 se poate? Fara a fi cat de putin subiectiv, si bazat si pe impresiile multora, pe sunetul ei, si nu in ultimul rand pe experienta mea, merita mult peste 10.

 

http://www.gibson.com

post-251-1129918548_thumb.jpg

post-251-1129918582_thumb.jpg

post-251-1129918908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...
In ce masura seamana cu un Epi SG G400 ca din ce citesc la caracteristici, doar dozele is diferite?

 

Eu cred ca difera in primul rand la calitate: Cum e facut grifful, selectorul de doze, butoanele de volum - etc. Conteaza foarte mult sa ai o chitara bine facuta. Eu am Epiphone LP Custom, si, desi arata foarte bine (am cantat pe un Gibson LP Custom din '72 si nu am sesizat nici o diferenta de imagine in afara de logo :)), griful e cam nasol - note moarte ... fret buzz etc.

 

Avantajul Epi-ului ar fi PRETUL - mult mai mic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 years later...
1 oră în urmă, vektor a spus:

*DING DING DING*

Noul record la dezgropat topicuri vechi!

Depasind vechiul record ce 6 ani si ceva cu o marja enorma, noul record aproape il dubleaza, la 11 ani fara 16 zile. Unbelievable!

@Micul chitarist :1st:

Și primesc vreun premiu? :)) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.