www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator]Koch Powertone II


Adi
 Share

Recommended Posts

Vad ca nu s-a mai postat aici de mult si mie imi plac foarte mult review-urile :) asa ca m-am gandit sa va mai incurajez ( chiar daca esta e primul meu post B) ).

 

Nume echipament : Koch Powertone II 6550 + cab Koch TS412SL + Loadbox Koch LB120

 

Pret : cam 3235 E ( powertone - 1925 E, cab - 960 E, loadbox - 350E ) inclusiv transport si taxe.

 

De la cine a fost cumparat : dealer-ul Koch in Romania..... Cearny!!!

 

Caracteristici :

Powertone: Amplificator pe lampi ( 4*12ax7 pentru preamp si 4*6550 pt poweramp ) de putere maxima 120W.

Are :

- 3 canale ( Clean, Gain si Ultra Gain )

- EQ pt canalul clean si EQ comun pt celelalte 2 canale

- Setare de "Presence" pt canalele de Gain ( care practic face parte din EQ )

- Setari pt Gain si Ultra Gain pe canalele omonime

- Doua setari de master volume ( Rythm Volume si Solo Volume )

- Comutator de Speaker Damping ( High, Low, Very Low )

- Spring Reverb

- 2 Input-uri ( Normal, Bright Clean )

- Iesiri de Cabinet pe 16, 8 sau 4 ohmi

- Iesire de Recording

- FX Loop Serial si FX Loop Paralel ( asta face bypass la circuitu de reverb si potentiometrul de reverb poate fi folosit pt FX Mix )

 

TS412SL: Speaker cabinet de tip Slanted cu 4 diff-uri Koch Custom VG90 de 12". Are intrari pe 16ohmi si pe 4ohmi.

 

LB120: Atenuator de semnal care poate sa manance 120W. Practic o mare rezistenta. Foloseste la ampurile pe lampi pt ca astea suna mult mai bine date monstruos de tare si uneori chiar nu poti sa suporti :)

Are:

- intrare pe 16ohmi

- iesiri la 2%, 15%, 40%, 100% din putere.

- iesire de casti cu volum pentru ea

- iesiri de recording ( line ) RCA si Jack cu setari de voicing

 

Cum suna :

 

Canalul Clean : Sunetul e perfect curat si tonalitatea depinde incredibil de mult de doza folosita ( milt mai mult decat la Behringer-ul pe care l-am avut inainte ). Pe doza din bridge cu EQ-ul setat corespunzator am reusit sa reproduc aproape exact sunetul lui Hetfield din inregistrarea de la Sanitarium. Single coil-ul suna foarte bine la acorduri iar doza din neck suna foarte adanc sau chiar jazzy ( depinde de egalizare ). Spring reverb-ul isi face datoria din plin aici. Eu de felu meu sunt cam nebun cu distorsiunea si nu prea pot pot sa stau pe clean mai mult de 5 min continuu, dar cu ampul asta am reusit cateva ore!

 

Canalul Gain : Ce sa zic? Aici e tonul! Cu setarile de EQ, Presence si Gain si comutand intre dozele de la chitara se pot obtine o multitudine de sunete, unul mai bun ca altul. Practic orice se gaseste aici, de la overdrive usor de blues la distorsiune de genul Mustaine ( partile de ritm ). Poate sa sune foarte cald si cremos si poate si sa urle heavy metal. In general un canal de ritm e de inteles ca asta face cel mai bine dar se descurca de minune si la solouri, mai ales chestii gen Gary Moore sau Santana.

 

Canalul Ultra Gain : Aici se rup capete. E in stare sa-ti distorsioneze semnalul mai mult dacat mi-as fi putut imagina in acelasi timp pastrand-ul "strans", precis si perfect inteligibil. Este creat in principiu pt solo dar scoate foarte bine ritmuri de trash ( Metallica, Megadeth, Pantera, Slayer ), power, heavy metal mai suparat si daca chiar tii neaparat death, doom, black.

 

Controlul de speaker damping practic afecteaza cat de infundat suna. Io-l tin in general pe very low ( cel mai infundat ) dar si celelalte au farmecul lor.

 

Cabinet-ul duce pana la 360W. Suna excelent, acopera foarte bine gama de frecvente, e pe roti :) si urla mai tare decat pot sa suport eu.

 

Loadbox-ul isi face treaba exact cum ar trebui. De fapt chiar am reusit cu LB-ul la 2% sa dau amp-ul la 3/10 si nu au venit vecinii sa ma anihileze. Ca idee, fara LB nu pot sa stau in camera daca trec de 2/10 volum la care ampul nu prea e la potential maxim. Iesirea de casti ma distreaza.. nu ca ar fi ceva deosebit dar imi place sa-mi imaginez cata putere iese din monstrul ala si cum e redusa la un zumzait in castile mele.

 

Toate astea si inca nu e folosit cum trebuie pt ca dozele la chitara mea actuala lasa de dorit ( Ducan Designed ). Sunt absolut fascinat si abia astept sa-mi vina chitara cu emg-uri sa vad ce poate.

 

Parti rele : N-am gasit inca.. poate cand o sa trebuiasca sa schimb lampile... Si mai faptul ca sunt foarte grele (ampul si cabul) dar macar stiu ca-s solide :(

 

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): 10

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.