www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

G5 este powerchord : http://www.justinguitar.com/images/BCv2_images/172-G5-chord.gif - asta e forma tuturor powerchord-urilor :)

Nu e in totalitate adevarat - ba nici chiar in general :) Cam toata lumea pe care-o stiu ia powerchordurile mai degraba pe 2 corzi, nu pe 3, eliminand octava.

Un tutorial bun, din punctul meu de vedere, pentru ca acopera partea importanta, si anume muting-ul:

Link to comment
Share on other sites

G5 este powerchord : http://www.justinguitar.com/images/BCv2_images/172-G5-chord.gif - asta e forma tuturor powerchord-urilor :)

 

 

Nu e in totalitate adevarat - ba nici chiar in general :) Cam toata lumea pe care-o stiu ia powerchordurile mai degraba pe 2 corzi, nu pe 3, eliminand octava.

Un tutorial bun, din punctul meu de vedere, pentru ca acopera partea importanta, si anume muting-ul:

Va multumesc pentru raspunsurile prompte.Ma voi uita acum

Link to comment
Share on other sites

Salutare,sunt nou pe-aici,asa ca daca nu postez unde trebuie,trimiteti-ma va rog in topicul bun :)

Am o problema cu inregistratul.

 

Vreau sa conectez chitara direct in calculator dar cand fac asta,in guitar rig mi se aude foarte foarte incet,si daca maresc volumul din oricare parte incepe sa bubuie cu ecou-uri si alte sunete si imi sparge timpanul sad.gif Mentionez si ca am un laptop praf ,nu stiu daca aia sa fie problema.Am cuplat acum chitrara la un procesor Zoom G2,apoi in calculator,si am setat procesorul pe un clean channel,si asa vad ca merge bine rig-ul...

Asta cred eu ca ar fi,am placa de sunet praf sau asa ceva,dar speram totusi sa nu fie ceva ce se poate rezolva din setari ...daca aveti vreo idee...smile1.gif

 

Procesorul o sa il inapoiez cat de curand (nu e al meu) deci din moment ce tot trebuie sa scot niste bani...in ce ar trebui sa-i bag ? Sa-mi iau tot un procesor ? Nu stiut absolut nimic despre placi desunet,interfete,etc...

 

Mersi in avans :)

Link to comment
Share on other sites

Arunca o privire si pe aici: http://forums.rgc.ro/topic/1152-ghidmultiefect-pe-calculator/

 

Bine ar fi sa investesti intr-o interfata audio sau intr-un procesor. Una dintre variantele ieftine de interfete audio ar fi asta: http://www.senia.ro/ucg102-interfata-audio-behringer-16229-3 sau ceva mai bunicel: http://www.soundcreation.ro/interfete-audio-prin-usb-pentru-inregistrari-cid51_3131/focusrite-scarlett-2i2-id8900.html

 

Poti folosi si placa de sunet onboard dar cu performante mult mai scazute, cu latente si alte probleme. Oricum pentru placile onboard ai nevoie de drivere ASIO pe care le gasesti aici. Poti lua si un procesor cu conectare pe USB care de obicei indeplineste si rolul de interfata audio si poti inregistra direct digital, fara conversie in analog.

 

E mult de discutat pe subiectul asta, solutiile sunt multiple, mai ieftine sau mai scumpe, mai bune sau mai proaste. E destul de important ce pretentii ai, cati bani esti dispus sa investesti, ce vrei sa faci exact, etc, etc.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zău că nu vă înțeleg. Sau am eu norocul de a cumpăra numai plăci onboard meseriașe?

 

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gwasapi.png

Paranteza: Am fost intrebat de cineva cu ce inregistrez ca suna destul de bine, si i-am zis ca inregistrez multitrack cu 2 placi audio la 10lei pe usb. A avut o reactie de genul: "aaa pai ia placa dedicata ca o sa sune muuult mai bine". Am incercat sa-i explic cate ceva, era depasit de situatie....ar suna mai bine ca asa zice marketingul sau ce?

 

Pentru persoana intrebatoare: nu ai nevoie de o placa audio dedicata, ci de un preamplificator.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

N-am vazut print screen-ul mai devreme ca eram pe telefon si n-am observat ca ai atasat ceva.

 

Cat despre combinatia placa de sunet onboard + Guitar Rig + calculator cu un procesor nu foarte performant si nu foarte mult ram, ma scuzi, dar pe mine unul m-a umplut de draci mult timp. Ca se poate si asa, se poate nu zice nimeni ca nu, dar personal nu o vad ca cea mai buna solutie in conditiile in care preturile la interfetele audio respectiv procesoare nu sunt totusi de speriat.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Merita sa investesc intr-o acustica noua (CD-60) sau un Squier Bullet/Affinity, avand in vedere ca am un Reghin la 200 de lei putin "modat" de mine? Diferente intre acustica si electrica stiu ca sunt, dar intre a mea si una mai scumpa, gen Fender/Takamine, este vreo diferenta foarte mare la felul in care se canta, sau micile erori care mai apar pot fi rezolvate prin exercitiu? ( de ex fret buzz, actiunea fiind destul de mare )

 

Stiu cateva melodii, formez acorduri barre destul de usor, improvizez cat de cat, schimb vreo 10 acorduri fara mari batai de cap si stiu cateva solo-uri - primul de la Comfortably Numb, Money, Apache, Wish you were here si ma stradui la Sweet Child O' Mine. Normal, dupa ce exersez sau mai cant ceva, ma dor degetele de imi vine sa urlu, si nu sunt chiar incepator :).

Edited by Cris'96
Link to comment
Share on other sites

La dilema acustica VS electrica n-are nimieni cum sa raspunda in afara de tine iar legat de Reghinul tau, depinde cat de buna sau cat de proasta e comparativ cu cea pe care intentionezi sa o cumperi. Insa daca zici ca nu esti chiar incepator te poti duce frumusel in magazin sa o probezi si iti vei raspunde singur daca merita sau nu.

 

Per total CD-60 nu e o chitara proasta, eu am una acasa si am pus mana pe mai multe. Depinde insa si cum o nimeresti, la gama asta de pret instrumentele pot avea si mici 'probleme', tocmai d-asta e bine sa o probezi personal.

 

Cat despre Squier, daca nu ma insel cu tine am vorbit pe privat, inca am Affinity-ul ala daca te intereseaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te hotarasti la electrica poti sa-ti iei un combo cu efecte si simulari de amp-uri gen Fender G-DEC Junior. E un fel de all-in-one care te va ajuta si sa iti dai seama ce-ti place/trebuie si ce nu.

 

SAU iti iei un procesor ieftin de genul Zoom G1 care second nu cred sa depaseasca 100-150 ron, canti in casti si cu timpul iti cumperi si un combo micut si chel pentru ca daca ai procesor in principiu nu mai ai nevoie de alte efecte pe combo. Eu am un Zoom G1 (nu e de vanzare) intr-o locatie in care mai zdrangan din cand in cand si pentru studiu isi face treaba foarte bine la banii astia.

 

SAU canti prin calculator printr-un soft de genul Guitar Rig. Aici parerile se pare ca sunt impartite legat de necesitatea unei interfete audio. Mie mi se pare ca e necesara, din cate am inteles din postarile de mai sus sunt colegi care considera ca placa de sunet onboard e ok pentru chitara. Asa o fi...

 

SAU pedale dar aici deja trebuie sa stii ce vrei si te si costa daca vrei multe si bune.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Merita sa investesc intr-o acustica noua (CD-60) sau un Squier Bullet/Affinity, avand in vedere ca am un Reghin la 200 de lei putin "modat" de mine? Diferente intre acustica si electrica stiu ca sunt, dar intre a mea si una mai scumpa, gen Fender/Takamine, este vreo diferenta foarte mare la felul in care se canta, sau micile erori care mai apar pot fi rezolvate prin exercitiu? ( de ex fret buzz, actiunea fiind destul de mare )

 

 

 

Între a ta și modelele mult mai scumpe ale altor producători pot fi diferențe foarte mari. CD 60 într-adevăr nu e o chitară rea, dar cam atât - nu rea, și scrie Fender pe ea. Eu ți-aș sugera două modele tot de la Reghin - acum na, depinde cum stai cu snobismul :)

 

http://magazinulrapsodia.ro/chitare/acustice/chitara-western-mahon-ctw-eq-hora

 

http://magazinulrapsodia.ro/chitare/acustice/chitara-acustica-jumbo-solo-mahon-hora-reghin

 

Eu nu știu să existe pe piață chitare cu fețe SOLIDE (nu placaj) la banii ăștia. Le-am încercat și sună mult peste modelele de bază de la Fender, Takamine, Ibanez și ce-o mai fi. Unde mai pui că sunt echipate cu preamp Fishman. Singura mea critică e că nu le fac și cu față de molid - ar suna mai deschis și ar evolua mai bine în timp, dar e chestie de opțiune personală. Tot ce le trebuie e un setup bun la început - dar asta e valabil la absolut orice chitară, inclusiv modele de mii de euro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ammons : Interesante amandoua, chiar nu stiam ca Reghin face si-asa ceva. Imi picase pata o vreme pe CD-60, ca deh, e Fender, dar astea mi se par la fel de bune, daca nu chiar mai bune. Pana la urma o sa merg special la Bucuresti sa-mi fac o idee, e cel mai bine asa :).

 

@sam : Daca imi iau electrica, o sa cant o vreme prin PC, si dupa imi iau un G-DEC sau ceva similar.

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la chitari acustice jumbo la peste 600 :D. Eu nu stiam decat de cateva modele mai ieftine.

Face face...am testat chiar saptamana trecuta modelul jumbo, standardu si cutawayu', toate cu top de cedru masiv, spate si laterale din placaj de mahon. Suna bine si se simt bine la mana. Asta imi place la ei, ca nu-si bat joc...chiar si la banii astia putini. Pe mine ma tenteaza rau aia jumbo electro-acustica. Cred ca mi-ar fi placut mai mult daca ar fi avut Presys+...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ammons : Interesante amandoua, chiar nu stiam ca Reghin face si-asa ceva. Imi picase pata o vreme pe CD-60, ca deh, e Fender, dar astea mi se par la fel de bune, daca nu chiar mai bune. Pana la urma o sa merg special la Bucuresti sa-mi fac o idee, e cel mai bine asa :).

 

Dă un semn cu câteva zile înainte să vii și dacă vrei dăm o tură împreună pe la magazin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa o solutie mobila pentru captat audio ce iese din mixer, in afara de laptop. Nu ma intereseaza sa trag separat toate canalele ci doar mix-ul (stereo), vreau sa fie compact, sa nu dea rateuri si sa nu fie foarte scump.

 

Aplicatia este filmarea unui concert si sincronizarea ulterioara a sunetului tras din mixer cu track-urile video de pe camere.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Vezi din gama reportofoanelor, sunt cu intrări de linie, pe la magazine gen Altex, etc ! ...

 

Dar tu știi dacă merită, pentru un concert ... 1000 de lei pentru un ZOOM Handy sau de genul ala nu cred că merită, pentru atâta lucru.

 

 

...........

 

 

Sau, mai bine, no school like the old school ! Ieftin și vintage :) :

 

 

14068062_1.jpg

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Vintage sa inregistrezi tu :)

 

Asta era si ideea, ca nu vreau sa dau 1000 ron pe un Zoom sau ceva similar pentru ca alea au si microfoane si alte functii extra care mie nu-mi folosesc. Daca cineva a gasit vreo solutie ieftina si buna sa-mi dea si mie un semn. Insa vreau o solutie testata, nu sa ma apuc sa testez eu toate reportofoanele de pe piata pana gasesc unul bun.

Link to comment
Share on other sites

Vintage sa inregistrezi tu :)

 

Asta era si ideea, ca nu vreau sa dau 1000 ron pe un Zoom sau ceva similar pentru ca alea au si microfoane si alte functii extra care mie nu-mi folosesc. Daca cineva a gasit vreo solutie ieftina si buna sa-mi dea si mie un semn. Insa vreau o solutie testata, nu sa ma apuc sa testez eu toate reportofoanele de pe piata pana gasesc unul bun.

 

http://www.premierguitar.com/articles/10_Best_Digital_Recorders_for_Guitarists

 

Boss Micro BR ar fi fără microfon, dar e mai scump decât câteva Zoom-uri cu microfon, aşa că nu-ţi prea înţeleg logica. Bine, mai sunt. Ia măcar mărcile, Tascam, Boss, Zoom şi aruncă-ţi un ochi pe site-urile lor. "Digital recorder" se numesc. Mă gândesc că şi căutarea după "reportorfon" sau "recorder" ţi-o pune beţe în roate în a găsi modele.

Link to comment
Share on other sites

 

http://www.premierguitar.com/articles/10_Best_Digital_Recorders_for_Guitarists

 

Boss Micro BR ar fi fără microfon, dar e mai scump decât câteva Zoom-uri cu microfon, aşa că nu-ţi prea înţeleg logica. Bine, mai sunt. Ia măcar mărcile, Tascam, Boss, Zoom şi aruncă-ţi un ochi pe site-urile lor. "Digital recorder" se numesc. Mă gândesc că şi căutarea după "reportorfon" sau "recorder" ţi-o pune beţe în roate în a găsi modele.

 

Logica era ca daca ar exista un model chior doar cu buton de rec si stop, teoretic ar trebui sa fie mai ieftin decat unul cu microfon, multitrack, efecte si alte fite. Mersi, mai cautam. Daca are cineva asa ceva de vanzare il rog sa-mi dea un PM.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai ieftină variantă, dacă tot ai laptopul, rămâne... tot laptopul ! Dar e bine că ai acces la punctul de mixaj !

 

Dar subiectul ăsta îmi amintește o dilemă de-a mea mai de multișor și anume : majoritatea trupelor care țin un gig, unde există un mixer, nu baga și ei un stick in mixerul ăla sau ceva, să-și înregistreze audio show-ul, să facă un clip, ceva ...

Nu știu, zic și eu, se poate face o buna promiovare pe youtube sau facebook sau etc, în interesul lor...

În schimb, nu , tati ! , șăruie un video, filmat cu camera de fotat de Mână Tremurândă, după 3-4 beri și-l mai și urcă pe iutub...

 

Just sayin' !

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dar subiectul ăsta îmi amintește o dilemă de-a mea mai de multișor și anume : majoritatea trupelor care țin un gig, unde există un mixer, nu baga și ei un stick in mixerul ăla sau ceva, să-și înregistreze audio show-ul, să facă un clip, ceva ...

Nu știu, zic și eu, se poate face o buna promiovare pe youtube sau facebook sau etc, în interesul lor...

În schimb, nu , tati ! , șăruie un video, filmat cu camera de fotat de Mână Tremurândă, după 3-4 beri și-l mai și urcă pe iutub...

 

Just sayin' !

 

.

 

Si eu mereu m-am intrebat asta, si sunt trupe bune care chiar canta si pe youtube au numai filmari cu telefonul de toata jena, unele postate culmea chiar de ei.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.