www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

In general la chitara clasica macaralele vin oarecum de sub chitara inspre in sus. La cea western/cu corzi de metal, in general macaralele vin lateral (dreapta, stanga). Bine, asta e o indicatie slaba.

 

Mia conteaza si cum arata griful. La chitarele clasice griful este in general mai lat si mai 'carnos'.

Link to comment
Share on other sites

Guest cealicu_ca

hmmm tapping = sololul de la ThunderStruck de exemplu?!?

 

bare? am inceput de vreo luna, cu mici pauze (in unele zile chiar nu am cum sa cant la chitara). corzile cred ca sunt bune, suna foarte bine. nu le-am luat prea subtiri (moi) ci ceva mediu... in fine, ideea e ca F suna bestial acum... ca iau si primele doua corzi :D

 

asa... si nu numai, noul G e tare rau de tot :D

 

in rest... ma bag si eu la niste solouri, nu de alta dar m-a obsedat multa vreme thunderstruck si cand mi-a iesit prima oara am simtit nevoia de un paharel de whiskey...

 

pentru solouri, daca stie cineva, un link ceva... neste sfaturi, lectii, piese... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Daca F si G ti se par foarte mishto -mai exerseaza -nu te gandi la solo acum- fara suparare! mai aia pana acolo!

Link to comment
Share on other sites

Guest Lightbringer
Originally posted by cearny

In general la chitara clasica macaralele vin oarecum de sub chitara inspre in sus. La cea western/cu corzi de metal, in general macaralele vin lateral (dreapta, stanga). Bine, asta e o indicatie slaba.

 

Mia conteaza si cum arata griful. La chitarele clasice griful este in general mai lat si mai 'carnos'.

 

Merci...oricum cam asa banuiam si eu.Daca sunt suficiente indicatiile astea inseamna ca cei de la reghin vand chitari clasice cu corzi metalice(mai bine zis sarme reghin)...sau e deja o chestie consacrata? :D

Link to comment
Share on other sites

Guest cealicu_ca

ma refeream ca suna la fel si totusi oarecum altfel decat clasicul Sol Major :-D

 

si totusi, ce e tapping?

 

cat despre solo... nu stiu ce sa zic... nu cred ca a "exersa" este cuvantul potrivit pentru ce fac eu... pur si simplu cant ca sa ma simt bine... orice... dau de pe net saptamanal 1 sau 2 taburi si din cand in cand mai fac si eu cate ceva (ma prostesc mai mult)... :-P

 

ideea e ca uneori vreau si altceva decat fingerpicking sau acorduri clasice...

 

si asa e... ignorance is bliss ;-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru
Originally posted by cealicu_ca

ma refeream ca suna la fel si totusi oarecum altfel decat clasicul Sol Major :-D

 

si totusi, ce e tapping?

 

cat despre solo... nu stiu ce sa zic... nu cred ca a "exersa" este cuvantul potrivit pentru ce fac eu... pur si simplu cant ca sa ma simt bine... orice... dau de pe net saptamanal 1 sau 2 taburi si din cand in cand mai fac si eu cate ceva (ma prostesc mai mult)... :-P

 

ideea e ca uneori vreau si altceva decat fingerpicking sau acorduri clasice...

 

si asa e... ignorance is bliss ;-)

Tapping - atunci cand lovesti corzile(de obicei cate o nota pe rand) cu degetele mainii drepte(asta daca nu esti stangaci);) pe griff si nu deasupra cutiei de rezonanta sau a dozelor

 

ex: cu aratatorul mainii stangi tii nota SI(coarda si pozitia 12)

iar cu aratatorul mainii drepte lovesti(nu ciupesti) nota re#-sa zicem-(coarda si pozitia 16)

Link to comment
Share on other sites

Cearny stiu ca esti destul de ocupat. dar ai zis mai sus ceva de niste exercitii pe care le-ai facut tu pentru degete. poate daca le mai ai poti sa le pui si aici, ca tare-s curios. mersi mult

 

 

P.S. Si pentru cei pe care ii cheama Ion, Ioan a big Happy Birthday guys, sa aveti sanatate si tot ce v-a doriti voi ( chiar si un Les Paul, prietenii stiu de ce;) ). Happy rocking guys, see ya

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...
Guest M0rPhEuS

Am cautat cu search dar nu am gasit.

 

Ce-i ala un flagiolet si cum se obtine? :) Si cu acordatu in flagioleti.. Total pe dinafara..

Link to comment
Share on other sites

pt: vladxus

inceark intai sa faci cateva ex. pe coardele libere (fara acorduri) astfel o sa te obisnuiesti cu ciupitul corzilor

mi-e greu sa-ti explic dar poate iti pun attachment . :) sau pana atunci face altcineva acest lucru!!!

 

Acum am vazut ca "mi-ai" scris. Mersi de sfat dar intrebarea era pusa de mult :). Intre timp am evoluat si eu (foarte putin intradevar) si reusesc sa fac acordurile cu barre :) . Ce mai, imi trebuie un profesor sa ma puna pe calea cea buna.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Am o mare nelamurire:

 

melodia Adei Milea_Colind I( NINGE ) arata asa:

 

 

A E

Ninge-asa frumos afara

D A

Lumea s-a inchis in casa

A E

Si infipta in mancare

D A

E mai grasa, mai frumoasa

 

Acum intreb pe cineva care stie melodia:

 

Literele: A, E, D, A, A, E, D, A reprezinta corzile pe care tre' sa le ciupesc, dar doar atat fac?

doar acele corzi? si gata?

Edited by ilinka
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Am o mare nelamurire:

 

melodia Adei Milea_Colind I( NINGE ) arata asa:

A E

Ninge-asa frumos afara

D A

Lumea s-a inchis in casa

A E

Si infipta in mancare

D A

E mai grasa, mai frumoasa

 

Acum intreb pe cineva care stie melodia:

 

Literele: A, E, D, A, A, E, D, A reprezinta corzile pe care tre' sa le ciupesc, dar doar atat fac?

doar acele corzi? si gata?

Literele reprezinta acordurile pe care trebuie sa le iei(fie ciupite, fie cu bataie)

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Asta cum o cantam?

 

-----------------Am-------------Dm---------- G----------- *----

E|-------0-------------1---------------3-----------------------|

B|---------1---------3---3---------------3---------------------|

G|-----2-----2-----2-------2---------0-----0-------0-----0-----|

D|---2---------0-0-----------------0-------------0-----0-------|

A|-0-------------------------0---2-----------0-3-----2-----3-2-|

E|-----------------------------3-------------------------------|

 

Ce is cu acordurile alea deasupra ca nu inteleg. Ar trebui cantate notele normal sau acordurile respective?

Sau?

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Asta cum o cantam?

 

 

 

Ce is cu acordurile alea deasupra ca nu inteleg. Ar trebui cantate notele normal sau acordurile respective?

Sau?

 

 

pai ceea ce vezi in tab ..reprezinta chiar acordurile kre le vezi mai sus.. . luate in ciupeli sau arpegii .

daca esti atent la fiecare parte a tabului ai sa vezi ca regasesti acordurile kre sunt mai sus..

 

le canti asa cum iti arata in tab .. .notele..in ordinea de acolo....acordurile de sus...sunt..k sa iti dai seama.. ce canti ..in cazul in care nu reusesti sa iti dai seama...in timp ce canti ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

A, deci practic pot sa ignor acordurile de sus?.. in sensul ca pot citi doar notele. Acordurile is puse doar de orientare? Adica o sa imi fie mai simplu daca pun acordu, si arpegiez corzile, schimb si iara tot asa..?

Link to comment
Share on other sites

pai da...alea sunt puse acolo . k sa stii ce canti ..in cazul in care esti incepator . .. presupun k o sa canti tabul ala..pe clean .. deci poti sa'l arpegieze fara probleme.... insa nu merge pe un distors..pt k nu o sa se inteleaga in sensul . k acele corzi libere or sa sune ff murdar.

 

deci.. ai putea sa ignori acordurile si sa faci tabul asa cum il vezi .acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Deci cel mai corect ar fi sa pun mana stanga in acordul respectiv si sa arpegiez, schimb, arpegiez mai departe..

Eu zic ca e bine ca le-au pus, macar asa ma agit sa invat acorduri noi (pt. ca DA, nu le stiu :) )

 

Merci de raspunsuri. M-am lamurit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

Riff 1

e--------------------------------------------------

B--------------------------------------------------

G--------------------------------------------------

D--2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-------------------------

A--2-2-2-2-2-2-3-3-3-3-3-3-2-2-2-2-2-2-0-0-0-0-0-0-

E--------------------------3-3-3-3-3-3-2-2-2-2-2-2-

 

OMG....what the hell does this mean? stiu k cifrele reprezinta fretul in care tre sa apas....da uite k sunt de mai multe ori...2-2-2-2-2-2-2-2...etc..c fac? apas pe fretu 2 coarda D si lovesc coarda de 12 ori? sau c? k nu ma prind la chestia asta...lolz....a si ink o chestie...ce e cu ordinea?stiu k ati mai postat despre ordine da nu ma prind de o faza....cum fac? intai execut c scrie la coarda D si dupa trec la A si tot asha? sau le iau de sus in jos? hello????????? can u help me, plz.....

Link to comment
Share on other sites

Riff 1

e--------------------------------------------------

B--------------------------------------------------

G--------------------------------------------------

D--2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-------------------------

A--2-2-2-2-2-2-3-3-3-3-3-3-2-2-2-2-2-2-0-0-0-0-0-0-

E--------------------------3-3-3-3-3-3-2-2-2-2-2-2-

 

OMG....what the hell does this mean? stiu k cifrele reprezinta fretul in care tre sa apas....da uite k sunt de mai multe ori...2-2-2-2-2-2-2-2...etc..c fac? apas pe fretu 2 coarda D si lovesc coarda de 12 ori? sau c? k nu ma prind la chestia asta...lolz....a si ink o chestie...ce e cu ordinea?stiu k ati mai postat despre ordine da nu ma prind de o faza....cum fac? intai execut c scrie la coarda D si dupa trec la A si tot asha? sau le iau de sus in jos? hello????????? can u help me, plz.....

 

 

pai uite...cand iti apar mai multe pe aceasi linie...adik una sub cealalta..inseamna k trebuie sa le lovesti pe amandoua in acelasi timp . nu pe rand. cand ele se repeta.. lovesti cele doua corzi A si D de cate ori iti apar .de 12 ori..sau cat sunt acolo . vezi k la un moment dat pe A se schimba...apare 3 in loc de 2 ..iar acolo unde apar 3 note una sub cealalta.. le lovesti pe toate 3 . E ,A ,D

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

lume...o sa pun si io o intrebare poate pt voi stupida :) ...e posibil sa paraie unele corzi dak chitara e neacordata? k de expl. mie imi parie fff urat coarda La cand apas pe tasta 2....c puteti sami spuneti? multumesc anticipat

Edited by dark_loving_heart
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

fretbuzz... corzi vechi sau grif un pic stramb... asta in cazul unei acustice... sau pragus mancat copt, etc... sper sa nu ma insel. dak da, rog corecturi

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

mah chitara nu e veche k am luat-o sambata :) ...grifu nu mi se pare stramb...in schimb ceea c e cu adevarat stramb, am remarcat e inaltzatorul(cred k asha se numeste :) ...obiectul ala deasupra cordarului...care desparte corzile...lolz)...so? asha tre sa fie sau e vreo defectiune? :) .............

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.