www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Din cauza rahatului ala de cablu,de care m-am folosit muuult timp si care nu am sesizat ca e defect,era sa schimb si doze, amp etc.

Foarte tarziu mi-am dat seama ca e defect.

Din cauza acestui fapt output-ul dozelor era foarte mic.

Foloseam acest cablu care intra in procesor si din proc in amp.

Chestia e ca nu aveam brum sau sa nu se auda deloc sunetul chitarii, pentru ca asa imi dadeam seama mai inainte. Chestia ca se auzea in amp muult mai incet.

Inainte dadeam master volume amp la 2 maxim 3 si acum cu el defect la mai mult de jumatate adica 5-6.

Descarcam patchuri pentru zoom g3x de pe net,nici unu la mine nu era ok.

 

Deci dragi incepatori aveti grija la "cable" ptr ca din cauza lor puteti da vina pe alte componente din rig, si investitia e mult mai mare.

Am postat poate ii va fi de folos cuiva experienta mea.

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut, am si eu o intrebare.. am si eu o chitara electrica ''double m'' se numeste..are 6 corzi..
cand o acordez drop c.. se dezacordeaza si la drop b nu mai spun... sunt sanse sa fac cumva sa ramana acordata in acordaje d-astea mai ''hard''?
am incercat sa-i strang cheitele si tot nu merge.. sau sa-i pun ceva in bridge..
 
 

post-34092-0-65397000-1484581025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vrei să spui că nu păstrează acordajul în timp?

Bridge-ul e blocat (sau ai neapărat nevoie de el)?

Ai corzi de grosime adecvată?

 

Cheițele de acordaj?! Sau cum altfel ai vrea s-o acordezi?

Pai,nu-l pastreaza.. nu am nevoie de el nu folosesc tremolo.. da am corzi de marime adecvata.

m-am referit la faptul ca am strans cheiltele cu surubelnita

Miță tu esti?

Edited by SergiuButnaru
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am si eu o intrebare, sper sa mai fie activ cineva pe aici...

de vreo doua luni cant la chitara acustica, un stagg

stiu destul de multe acorduri (fara barre sau alte minuni) si le schimb ok, zic eu

chestia e ca stagg-ul pe care il am e imprumutat si ar trebui sa imi iau eu o chitara

nu sunt sigura daca sa imi iau tot una acustica sau una electrica, tinand cont ca vreau sa cant rock clasic/ metal

vreun sfat?

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice una acustica PLUS una electrica, fiecare cu rostul ei! SI daca la acustica mai e cum mai e cu alesul, la electrica sa te vad ....

daca e, am cui sa cer sfatul, multe persoane din jurul meu canta si la electrica si la acustica

am gasit un kit harley benton si pare ok

Edited by raluca.ababei
Link to comment
Share on other sites

Poate te uiti si la altceva... si nu te opresti la harley benton..

sincer nu vreau sa dau f mult la inceput, fiind prima chitara electrica

daca e de acustica, nu e o problema, sper sa fie ok squier

cred ca pana la urma imi iau acustica, macar pot sa cant oriunde, peste cateva luni bune ma mai gandesc si pt o electrica

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...]

nu sunt sigura daca sa imi iau tot una acustica sau una electrica, tinand cont ca vreau sa cant rock clasic/ metal

vreun sfat?

Daca te gandesti la Hope of Deliverance, mai degraba acustica. Daca te gandesti la Johnny B Goode, mai degraba electrica. Pentru metal, e destul de clar ca electrica.

 

daca e, am cui sa cer sfatul, multe persoane din jurul meu canta si la electrica si la acustica

am gasit un kit harley benton si pare ok

 

Nope. Nu. Nu kit Harley Benton. Arunci banii. Daca te tii de cantat, o sa vrei FOARTE repede altceva si o sa descoperi ca nu-l poti vinde. Daca nu te tii, iar o sa descoperi ca nu-l poti vinde. 

 

Daca as fi in locul tau, optiunile ar fi cam asa, in ordine:

 

1. o chitara decenta second (ceva gen Squier HSS pentru ce zici tu) cu amplificare la inceput in PC, dupa care un amp cu un difuzor decent

sau 

2. cel mai scump kit squier de pe piata - care vad ca inseamna un Squier strat HSS + amp Champion 20w - second daca gasesti, daca nu nou.

 

Varianta second ar trebui sa te scoata mult mai bine si mai ieftin, insa trebuie sa te ajute cineva.

Link to comment
Share on other sites

Daca te gandesti la Hope of Deliverance, mai degraba acustica. Daca te gandesti la Johnny B Goode, mai degraba electrica. Pentru metal, e destul de clar ca electrica.

 

 

Nope. Nu. Nu kit Harley Benton. Arunci banii. Daca te tii de cantat, o sa vrei FOARTE repede altceva si o sa descoperi ca nu-l poti vinde. Daca nu te tii, iar o sa descoperi ca nu-l poti vinde.

 

Daca as fi in locul tau, optiunile ar fi cam asa, in ordine:

 

1. o chitara decenta second (ceva gen Squier HSS pentru ce zici tu) cu amplificare la inceput in PC, dupa care un amp cu un difuzor decent

sau

2. cel mai scump kit squier de pe piata - care vad ca inseamna un Squier strat HSS + amp Champion 20w - second daca gasesti, daca nu nou.

 

Varianta second ar trebui sa te scoata mult mai bine si mai ieftin, insa trebuie sa te ajute cineva.

multumesc mult

daca imi iau electrica- squier hss, si daca imi iau acustica- squier sa

acum problema mea este daca sa raman la acustica pana invat mai multe, sau sa trec direct la electrica

am vazut ca multe persoane zic ca o acustica iti formeaza o anumite dexteritate si ca ar fi mai bine sa o stapanesti inainte sa te apuci de electrica....chiar nu stiu ce sa fac

Edited by raluca.ababei
Link to comment
Share on other sites

multumesc mult

daca imi iau electrica- squier hss, si daca imi iau acustica- squier sa

acum problema mea este daca sa raman la acustica pana invat mai multe, sau sa trec direct la electrica

am vazut ca multe persoane zic ca o acustica iti formeaza o anumite dexteritate si ca ar fi mai bine sa o stapanesti inainte sa te apuci de electrica....chiar nu stiu ce sa fac

HSS-ul e standardul minim de la care cred ca ar trebui sa incepi ca chitara noua luata fara prea mult ajutor - pe care sa vrei sa canti si ceva spre metal. Nu inseamna ca nu poti gasi mai ieftin si bun, insa probabil o sa ai nevoie de cineva care sa te ajute la ales. 

 

Acustica vs electrica - ce sa-ti zic? Fiecare instrument si fiecare stil de cantat implica anumite tehnici care trebuiesc controlate. Eu zic ca electrica e mai "usoara" in sensul ca nu taie la fel de rau corzile la degete. Pe de alta parte, o coarda de acustica care abia vibreaza, abia se aude - la chitara electrica suna mult si bine... O sa ai mai multe probleme cu sunetele care nu vrei sa se auda.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Sunt și procesoare pe principiul "mai multe pedale într-una" (e.g. mai toată seria ME de la Boss), numite mai descriptiv "multiefect". Dar majoritatea au și ampsim + cabsim (mai multe modele). La fel cum și aplicațiile pentru PC (și mai nou iOS) gen AmpliTube, ReValver și Guitar Rig caută să înlocuiască amplificatoare dar și efecte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut!

Recent mi-am cumparat o chitara electrica, LP, impreuna cu o interfata behringer ucg102. Am cumparat interfata pentru ca am Guitar Rig 5.

Ma gandesc ca nu se ridica la calitatea unui amplificator, dar momentan nu imi permit unul. Unul bun, oricum.

Nu am folosit un amplificator fizic asa ca nu stiu cum reactioneaza unul, "cum se simte" sa canti cu un amplificator. De aici rasare si problema/intrebarea mea.

Cand ridic gain-ul in Guitar Rig pana la nivelul in care suna bine notele individuale, acordurile (spre exemplu un La minor) suna groaznic (mult prea mult gain). Dar cand cobor gain-ul pana cand acordurile suna bine, notele individuale suna foarte curat.

E normal? Asta se intampla si cu un amplificator fizic? Ma uit la tutoriale pe youtube si nu am mai vazut problema asta la altcineva.

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

Da se intampla la fel ...gain mare .cu .distors mare = intermodulatie mare  din aceasta cauza se  canta de obicei numai POWERCHORD   ...Tonica , cvinta , sau cvarta  eventual octava ..FARA terta ...din cauza intermodulatiei cu terta pot sa apara armonice foarte disonante ..suna extrem de "  murdar "  practic groaznic .

Ca sa  se distinga notele dintr-un acord se utilizeaza nivelul de distors  "crunch "  ,  un fel de  "  gajait  suna notele mai " plin " mai  sau mai agresiv dupa modul de interpretare dar se distinge culoarea acordului ..

Orice amplif dus in distorsiune maxima face la fel . Diferenta intre  simularea digitala sau analogica si un amp real ar fi in mare parte difuzorul de chitara care suna  aprox intre 70 si 3500 Hz  ..cu multe neliniaritati in frecventa si in dinamica ce da soundul specific . 

Amplifurile de chitara  au sound soecific in functie de proiectare , tip ...tub sau tranzistor , si tipul de difuzor +boxa .Unele setari de distors ar putea sa sune " mai utilizabil " pe  amplif real dupa cum am scris din cauza  ca difuzorul limiteaza ...nu reda anumite frecvente prea joase sau altele peste 4000Hz ( respectiv mult mai slab decat o casca HIFI sau o boxa HIFI ..plus ampliful de chitara este de fapt un amplif "prost " , neliniar , banda ingusta , distorsioneaza , limiteaza ..face pe compresorul , ..iar boxa si ea  denatureaza ..ce da soundul de chitara electrica ,,,etc etc

Cu soundurile  creat cu procesor sau cu procesor soft in PC  avem tendinta sa mergem la limite ..neavand difuzorul real care limiteaza atat   frecventa cat si dinamica ..de aici apar probleme in mixaj  can dorim sa imitam  sonoritatea unei  trupe sau al unui  chitarist  ...

Edited by karpi
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare. Vreau sa fac un upgrade la chitara mea, am o pereche de doze EMG H4, si vreau sa imi pun pe bridge un EMG 81. Se poate face aceasta schema? Sa am o doza pasiva pe fata si una activa pe spate.. ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.