www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Scriu aici ca sa nu initiez un topic nou: stie cineva ce model de chitara foloseste chitaristul cu care canta Feli aici? Pare a fi un Larrivee, dar nu sunt sigur.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VXbpW8rtt6I

 

Si ca sa-ti dau informatii complete, Horea Crisovan (chitaristul lui Feli in clipul postat de tine) este si endorser Manne in Romania. Un tip de nota 10, am schimbat astazi cateva vorbe cu el online. Iar chitara suna intr-adevar excelent. Nu-i fac reclama pentru ca n-am nimic la afacere, dar am ascultat-o azi in multe inregistrari si daca imi voi schimba acustica in viitorul apropiat, voi lua in calcul si varianta asta. E drept ca si pretul e unul pe masura... 

 

Iar ca o paranteza, acusticele care m-au impresionat in ultima vreme nu au fost Taylor, Guild, Martin, etc. Din contra, au fost producatori/lutieri 'anonimi'. Printre altele, am zgranganit un pic pe o acustica ceheasca a unui coleg de forum, un brand de care nu auzisem pana atunci si care mi-am schimbat un pic perspectivele. Valabil si in cazul chitarelor electrice. Dupa umila mea parere (chitarist amator de altfel) de cele mai multe ori, brand + multi bani nu e neaparat egal 'love'. Parerea mea...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate la copilasi! Multumesc de informatie si de acord cu tine cu privire la branduri. Pe mine m-a impresionat prima data cind am auzit chitara asta (cred ca a cantat live la vocea Romaniei) si versiunea live mi se pare cel putin la fel de reusita ca si cea de "radio". Si chitara e o frumusete, pe langa soundul care e de acustica si totusi diferit de alte modele celebre de altfel. As vrea sa aud ceva muzica celtica pe o astfel de chitara, cred ca ar merge. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Seara bună :D

 

Am și eu o întrebare, nu neapărat despre muzică dar îmi afectează foarte grav muzicalitatea. 

Am un amplificator Laney LX12, îl folosesc acasă legat la (sau de) un LP Special II - nimic prea deosebit, nu sunt eu mare talent dar sună bine și mă relaxează. 

 

Problema este că de fiecare dată când trec de pe clean pe over drive (sau chiar și pe clean, la volum înalt) aud un bâzâit static, electric. Cu over drive/ul la maximum, dacă dau amplificatorul tare (cât să treacă de 40%) nu mai pot sta în cameră. Și când lovesc prima notă, bâzâitul static se subțiază, mai să-mi spargă timpanele (ca la microfonie, dacă știți sunetul ăla înalt, ascuțit, dureros). 

 

Am observat că dacă ating cu pielea părțile metalice ale amplificatorului (exemplu, șuruburile de deasupra) sau țin o mână relaxată pe cheile de acordare, efectul bâzâitor este oarecum diminuat (deși odată ce urc volumul, este irelevant ce ating, cu ce și unde) dar mi-e greu spre imposibil să cânt cu o singură mână. Pot lovi cu degetul mare E/ul dar nu cred că se consideră cântat. 

 

 

Întrebarea - evident, e o problemă cu instalația electrică a casei. Împământarea, poate? 

Există un dispozitiv, ceva soluție ieftină să evit problema asta? Port papuci de cauciuc? 

 

Apreciez ajutorul! 

Link to comment
Share on other sites

Eu port papuci de cauciuc in casa (nu stiu din a cui vina e asta), si zgomotul de fond se diminueaza considerabil.

Si cireasa de pe tort, e faptul ca daca umblu descult, ma si curenteaza corzile. (electrica fiind).

So, rubber shoes!

Coane, scoate amplificatorul din priza si suna un electrician. Sa fie bine, ca sa nu fie rau...

Link to comment
Share on other sites

Eu port papuci de cauciuc in casa (nu stiu din a cui vina e asta), si zgomotul de fond se diminueaza considerabil.

Si cireasa de pe tort, e faptul ca daca umblu descult, ma si curenteaza corzile. (electrica fiind).

So, rubber shoes!

 

 

Frustrant de enervante, jumătățile astea de informații, după părerea mea !  De parcă ar trebui eu sa ghicesc ce amplificator are sau să-i verific dacă are pământare-n casă ș-alte cele ! 

 

Și-așa, orice începător care trece pe-aici își face impresii aiurite și apar mitologii tâmpite !

 

@Waterloo, și mască și mânuși de sudură să nu uiți  să pui pe tine când dai drumu' la amplificator ! :( 

Mai bine vezi dacă nu ai un rahat de chinezărie de amplificator !

 

Dați și vor informații complete când deschideți gura !

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca nu folosesc chitara la amplificator la ora actuala. Si daca am folosit amplificatore, au fost un Marshall de 30w, unul de 15, un fender deluxe 85, un line 6 si un randall de 75 (de-a lungul timpului). Toate faceau la fel, d'aia n-am dat nume si alte informatii despre ele. Si nu e curent de ti se ridica parul pe ceafa, il simti foarte-foarte-foarte putin.

Si da, sigur e de la impamantare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

 

Tot stangaci sunt, insa daca nu ai mai pus mana pe chitara pana acum e bine sa iti cumperi chitara normala, nu de stangaci.

In cazul meu a durat cred ca vreo 2-3 luni pana m-am obisnuit, imi venea aiurea prima data, dar acum e ok. Lectiile si toate cele sunt facute ptr. dreptaci asa ca o sa iti vina mai usor mai tarziu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Well, probabil, mai ales cu Death Metal. Dar acum că am revizitat schema mi se pare c-ar trebui să fie suficient pentru majoritatea aplicațiilor, deși se poate modifica ușor pentru mai mai mult gain și/sau saturație.

Tu ce cauți de fapt? Că DS-1 și DM sunt tare diferite. Vrei mai mult sustain pentru solo sau cânți piese de la Mortician și consideri că-ți trebuie mai multă saturație? În orice caz, poate un overdrive înaintea canalului OD ar fi mai util.

Treaba asta cu gainul e cu diminishing returns, oricât de silențioase ar fi dozele la un moment dat vei avea prea mult zgomot, microfonie, oscilații interne etc. Altfel nu te-ar împiedica nimic să pui 10 distorsiuni în serie.

Link to comment
Share on other sites

Dar acum că am revizitat schema mi se pare c-ar trebui să fie suficient pentru majoritatea aplicațiilor, deși se poate modifica ușor pentru mai mai mult gain și/sau saturație.

 

 

adica amplif. meu marshall mg100dfx ar fi sufcient ?

 

zgomotul , oscilatii, microfonie nu le pot atenua cu un noise gate?

Link to comment
Share on other sites

adica amplif. meu marshall mg100dfx ar fi sufcient ?

 

zgomotul , oscilatii, microfonie nu le pot atenua cu un noise gate?

Asta te intreaba si 57: suficient pentru ce?

 

Noise gate-ul nu-ti elimina zgomotul. Taie TOT semnalul care intra in el cata vreme e sub un prag. Cand depasesti pragul, trece si semnalul, si zgomotul. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Va salut! Este primul meu mesaj aici, am rasfoit forumul, dar imi pare rau daca s-a mai discutat. (Si sigur s-a mai discutat, dar nu am gasit eu).

Am o chitara  Hora W11204 pe care cant pentru prima data, dar nu reusesc bine sa prind acordurile. Tot ating si alte corzi cu degetele... E normal ca incepator, sau e chitara prea mica?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Va salut! Este primul meu mesaj aici, am rasfoit forumul, dar imi pare rau daca s-a mai discutat. (Si sigur s-a mai discutat, dar nu am gasit eu).

Am o chitara  Hora W11204 pe care cant pentru prima data, dar nu reusesc bine sa prind acordurile. Tot ating si alte corzi cu degetele... E normal ca incepator, sau e chitara prea mica?

 

Multumesc.

E normal ca incepator,?

 

Da .

 

Exerseaza , vezi o metoda de chitara sa nu exerseazi doar asa fara sa si inveti cate ceva ( pacat de timp  daca nu si inveti cate ceva in acelasi timp cat exersezi "tehnica" )

 

Dupa un timp  te obisnuiesti si vei tine degetele  corect ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

am o problema cu cablul de la chitara la amp pe care nu o pot explica zici ca e de dosarele x.

amplificatorul se aude mult mai incet fata de volumul pe care il avea inainte la acelasi setup.

am luat la verificat cablul cu pricina

se intampla asa: 

- cablul fara mufele jack are continuitate la ambele fire (masurat cu multimetrul pe ohmi). intre firul central si celalalt nu conduce, deci e ok.

- mufele masurate separat fara cablul atasat nu au scurt intre pini.

- in momentul cand lipesc o mufa, daca masor cu multimetrul la capatul mufei intre firul central si celalalt am o rezistenta, nu scurt. nu ar trebui sa conduca deloc.

- nu tin in scurt celalalt capat al firului si nici nu ating cu mana firele. 

 

ps: o mufa cu ambele fire lipite si celalalt capat al firului lasat liber si cu multimetrul masor intre cele doua fire si e ok

dupa ce pun carcasa mufei respective imi conduce intre cele doua fire, deci am o rezistenta. carcasa  atinge firul exterior, pe cel de masa pe celalalt nu.

ce dracu are ca innebunesc?

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Update

Am schimbat cablul totul a revenit la normal.

Totusi ma framanta de ce nu functioneaza vechiul cablu de ce e relativ in scurt.

Nu am o explicatie.

Am pus mufele si am miscat si de el, indoit etc.

 

probabil vechiul tau cablu e intrerupt..trreci peste asta si canta mai departe; eventual iti cumperi unukl mai bun (scump) si poate o sa scoti si un hit cu el (y)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! De câteva zile exersez la chitară, nu am ambiţii, planuri care să depăşească statutul de hobby. Rup din timpul meu cam jumătate de oră pentru asta, nu mă dor prea tare degetele (buricele lor), mie mi se pare că progresez încurajator. Am în paralel şi multă informaţie de procesat, dar nu mă grăbesc. Reuşesc să fac trei acorduri G,C şi D şi să le schimb tot mai bine, mai repede, dar am o problemă pe care văd că nu o pot depăşi - când ridic degetele mâinii stângi de pe corzi, acestea zbârnâie, deranjant. Am încercat să le ridic mai încet, să apăs mai tare sau mai slab, nu am reuşit să găsesc ceva care să îmi arate că sunt pe drumul cel bun. Poate mă puteţi ajuta, vreun sfat, ceva care să mă ajute să depăşesc faza aceasta. Ştiu că prin exerciţiu, practică se rezolvă multe, dar mă gândesc să nu fie altceva.

Mulţumesc!

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa apesi pe corzi cu vârful degetelor, ti se intampla asta pentru ca tragi usor de corzi in jos cand ridici degetele, fara sa iti dai seama iar daca e electrica se aude, si da e deranjant, nu stiu ce altceva ar putea sa te mai ajute incearca doar sa nu tragi degetele in jos cand le ridici deci ridica-le chiar desupra corzilo si tine minte, cu varf degetelor, si nu te grabi, fa-o incet, asta e tot cu ce te pot ajuta sper sa iti fie de folos

 

Trimis de pe al meu Galaxy Nexus folosind Tapatalk

Am să încerc, fac ce pot. Dar şi dacă apăs pe o singură coardă cu atenţie, tot se aude când atinge banda de metal de pe tastieră şi reverberează când las coarda. Oricum, cred că apăs prea tare. Deocamdată, nu am pe nimeni în anturaj să mă ajute, noroc cu internetul şi internauţi binevoitori. Ca tine Dimebag Darrel, mulţumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.