www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Vă salut,

 

Nu știu exact unde ar trebui să pun întrebarea asta, așa că îmi încerc norocul aici. Dețin chitara LÂG TL66D LH și aș vrea să știu dacă există vreun accesoriu care să o facă să sune mai tare. Din păcate, nu este electro-acustică, dar mi-aș dori să se audă mai tare, în special când o folosesc afară și este gălăgie. Aveți vreo sugestie? Menționez că încerc să cânt cât se poate de tare, dar ar fi ideal dacă ar exista un accesoriu care să amplifice intensitatea sunetului. Mulțumesc în avans.

Link to comment
Share on other sites

un microfon, si o statie portabila pe baterii.

mai complex, doza, electronica, statie portabila.

 

Cu precizarea ca doza poate fi:

- interna, care se monteaza in interiorul chitarei si presupune niste operatiuni destul de complexe, scule, etc, nu e chiar la indemanda oricui.

- externa, care pur si simplu se ataseaza la chitara si se leaga printr-un cablu la amplificator. Adica asa ceva: https://www.google.ro/search?q=external+acoustic+guitar+pickup&espv=2&biw=1920&bih=991&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=lcSSVcjsD4muUf2EgLgN&ved=0CAYQ_AUoAQ

 

Personal insa cred ca cea mai buna varianta este sa vinzi acustica si sa-ti iei o electro-acustica daca ai ajuns la concluzia ca ai nevoie de amplificare. Restul solutiilor sunt si scumpe (daca vrei ceva calitativ) si incomode si s-ar putea nici sa nu dea rezultatele asteptate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Microfon + amplificare portabila este o solutie functionala, care costa probabil mai mult decit chitara. Si trebuie sa gasesti amplificare pt acustica, nu pentru electrica, altfel nu mai prea recunosti sunetul.

Daca nu s-a obosit nimeni sa intrebe, intreb eu: te-ai gindit sa folosesti corzi mai groase si o pana mai groasa? Acum ce folosesti? Un dreadnought e facut ca sa se auda destul de bine neamplificat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Microfon + amplificare portabila este o solutie functionala, care costa probabil mai mult decit chitara. Si trebuie sa gasesti amplificare pt acustica, nu pentru electrica, altfel nu mai prea recunosti sunetul.

Daca nu s-a obosit nimeni sa intrebe, intreb eu: te-ai gindit sa folosesti corzi mai groase si o pana mai groasa? Acum ce folosesti? Un dreadnought e facut ca sa se auda destul de bine neamplificat.

 

Mulțam tuturor pentru sugestii. Ideea de bază este că se aude tare, dar nu suficient. Poate mi se pare mie totuși. Am să încerc cu pană mai groasă, deși îmi sunt mai comode cele subțiri. 

 

Pe viitor plănuiesc să trec la o electro-acustică, dar eu mă căutam soluții strict pentru exterior. Mă adaptez așa, fiindcă nu vreau să mă complic cu microfoane, stații etc. Mulțam oricum pentru idei.

Edited by Ferdy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o aria pe care am dat 450 de lei de aproape un an si nu am schimbat corzile inca. Am incercat sa o acordez dupa ureche sa ma dau rotund si am rupt coarda SI . Am luat un set Ernie Ball cu 36 de lei. L-am pus singur pe chitara si suna de parca ar fi elastic. Si ceva ciudat e la coarda SI. Libera suna nota SI si pe primul fret suna Do# in loc sa sune Do. Grosimea corzilor e 0.12-0.54. O acordez cu o aplicație pe telefon. Ce fac? Cum rezolv?

Edited by Timotei
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, doresc sa imi achizitionez o chitara electrica, nu am nici o tangenta cu cantatul dar vreau sa invat. Am un buget de 500 ron. Intrebarea mea este daca pot folosi chitara fara amplificator in primele luni si sa simulez cu pc+software+combina? Iar in 2 luni sa ma.orientez si spre un amplificator

Link to comment
Share on other sites

Am o aria pe care am dat 450 de lei de aproape un an si nu am schimbat corzile inca. Am incercat sa o acordez dupa ureche sa ma dau rotund si am rupt coarda SI . Am luat un set Ernie Ball cu 36 de lei. L-am pus singur pe chitara si suna de parca ar fi elastic. Si ceva ciudat e la coarda SI. Libera suna nota SI si pe primul fret suna Do# in loc sa sune Do. Grosimea corzilor e 0.12-0.54. O acordez cu o aplicație pe telefon. Ce fac? Cum rezolv?

C#  in loc de C 

 

probabil se atinge coarda tasta urmatoare .......

 

Ai acordat chitara normal in E ?

 

Daca corzile nu sunt tensionate se poate ca gatul sa nu fie "incovoiat " si se "indreapta /inclina " catre spate astfel se poate sa se schimbe  pozitia ca "inaltimea" a  tastei urmatoare ...gatul trebuie sa fie usor curbat in sus ca sa poti regla o "actiune " ( inaltimea corzilor fata de taste /gat )   joasa .

 

Ce poti sa incerci este sa acordezi chitara sa fie in E ...si eventual sa ridici coarda usor din calusul reglabil ...daca ai asa ceva  ( sadle  de la bridge ) astfel coarda se va "ridica " si poate nu se mai atinge de urmatoarea tasta C# .

 

Procedeul este descris pe net si aici pe rgc.ro ...

 

cauti ...bridge /sadle ....action settings

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pot garanta că nu știi la ce mă refer.

O "interfață OK", cu intrare de impedanță mare, preamp și ASIO găsești și la 30 EUR. Am văzut chiar și plăci onboard cu intrări Hi-Z, dar nu e un feature suficient de comun ca să poți spune "bagă acolo că merge".

Pentru că după asta o să ne întrebe de ce are zgomot, și după ce mai strânge două alocații își ia un combo de 2 lei și ne zice că ampsim-urile sunt proaste, că până și combo-ul lui Xiaowei "sună mai bine". Well no fucking surprise, dacă ăla are intrare de instrument, nu de linie sau microfon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut!

Detin o chitara electrica Ibanez RG350EXZ, care are un bridge Edge-Zero II. Toate bune si frumoase, sunt foarte multumit de chitara din toate punctele de vedere, cu exceptia faptului ca nu pot (sau mai bine zis nu stiu) sa schimb acordajul. Am incercat mai multe metode vazute pe youtube, si citite pe diverse pagini web dar nu am reusit. Am doua chestii la care v-as ruga sa ma ajutati.

 

1) Daca imi poate explica cineva cum se acordeaza acest bridge/ floyd rose/ ce o fi el.

2) Am inteles ca sistemul tremolo se poate bloca cu o chestie tremolo-no. Avand in vedere ca eu nu folosesc mai deloc acest tremolo, nu m-ar deranja sa il blochez, dar daca il blochez, pot acorda chitara normal, doar din cheite fara sa umblu in spate?

 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

@bruudi: Cred ca faci niste confuzii. Acordarea chitarei se face din cheite, nu din bridge. Din bridge reglezi actiunea si intonatia, indiferent de acordaj. Cat despre blocarea bridge-ului, nu are nicio legatura cu acordajul. Tremolo se blocheaza ca sa eviti dezacordarea chitarei in timpul cantatului, dezacordare care e in general mai frecventa la chitarele cu tremolo decat la cele cu bridge fix.

 

Insa daca ai umblat la bridge, cel mai probabil l-ai dereglat. Iar daca ai urmarit filmulete pe youtube si nu ai inteles cum functioneaza, cred ca ar trebui sa duci chitara la cineva care se pricepe sa ti-o regleze la loc.

Link to comment
Share on other sites

@sam: Mutumesc de raspunsuri. Este posibil sa fac unele confuzii. Stiu ca se acordeaza din cheite. De bridge m-am luat pentru ca atunci cand vreau sa schimbi acordajul (spre exemplu cu un ton mai jos) acesta isi modifica pozitia, pozitie care trebuie reglata mai apoi din arcurile alea din spate. Chiar daca reglez din nou bridgeul sa fie la nivelul corpului chitarei, ea ramane in acordaj standard. Am incercat si metoda aia cu ridicarea bridgeului din tremolo si blocarea lui cu o bucata de lemn sau ceva. Am acordat asa, si m-am dus chiar pana in drop C, daca imediat cand am eliberat bridge-ul a ajuns inapoi in acordaj standard.

 

Poate vorbesc prostii. Recunosc, sunt cam paralel cu aceste floyd rose-uri.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa invat sa cant la chitara dupa tutoriale de pe net . Pot invata singur sau trebuie sa ma duc la niste cursuri ? 

 

Ce chitara sa imi cumpara ?   Acustica sau electrica ? 

 

Buget 300-400 lei ... poate mai mult pentru ceva care merita .  As cumpara de aici ... ca au sediu si in Iasi:  http://www.fly-music.ro/17-chitare-chitari-chitara

Link to comment
Share on other sites

autodidacti au fost multi chitaristi celebrii din istorie, poate tu vei fi unul dintre viitorii. se poate invata dupa tutoriale, insa in functie de abilitati voi avea sau nu nevoie de un profesor pentru eventuale corectii. conteaza si unde vrei sa ajungi, personal eu cant pentru propriul amuzament si disperarea familiei, si atunci ma rezum la tutoriale si carti.

 

in ceea ce priveste chitara, conteaza din nou ce vrei si ce iti place sa asculti. dau din nou exemplul personal, mie imi place orice muzica unde exista o chitara distorsionata, deci chitara acustica nu m-a interesat foarte tare (poti canta clean si pe electrica, insa nu este acelasi lucru).

 

deci, in conditiile date sfatul meu este sa cauti o chitara SH de pe forum, sunt foarte multe bune la preturi decente. fiind incepator, daca vei cumpara una noua in max 6 luni o sa vrei sa o schimbi si atunci vei pierde foarte mult din pretul de nou. daca gasesti ceva la mica publicitate, apoi o poti vedea/testa in magazin si apoi o cumperi de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna seara, am nevoie de ajutorul vostru ,tocmai ce m-iam luat o chitara  si inarmat cu dorinta puternica de a invata sa cant de cateva zile ma tot chinui pe acorduri nu prea inteleg care este cauza pentru care atunci cand iau acordurile unele corzi nu suna ,se blochaza si pe langa asta se mai aude si un bazait cam iritant nu prea reusesc sa iau tote acordurile curat .

 

Va multumesc  !

Link to comment
Share on other sites

Ba, evident, intelegi care este cauza :)

nu prea reusesc sa iau tote acordurile curat .

 

 

Cauzele ar fi cam asa:

 

1. nu pui degetele cum trebuie

2. nu pui degetele unde trebuie

3. apesi prea mult sau prea putin

4. lovesti si corzi care nu trebuie lovite.

 

Pe langa astea, exista si posibilitatea sa aiba nevoie chitara de un reglaj, insa as paria ca tu esti cauza majora, nu chitara. Exerseaza pana e ok. Intai incet, daca e nevoie coarda cu coarda, pana se imprima acordul atat in memoria musculara cat si in ureche. Apoi schimbarile. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Scriu aici ca sa nu initiez un topic nou: stie cineva ce model de chitara foloseste chitaristul cu care canta Feli aici? Pare a fi un Larrivee, dar nu sunt sigur.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VXbpW8rtt6I

 

M-ai facut curios si am facut eu un mic research pentru tine.

 

http://www.manne.com/en/acustivibe/

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.