www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Depinde cât de detaliată vrei să fie "clasificarea". Presupunând că ne referim doar la doze magnetice "obișnuite" (fără e.g. Alumitone), din cea mai simplă perspectivă sunt de două feluri: single-coil și humbucking. Iar tonurile ce pot fi obținute se află în mare într-un continuum între "sună a Strat" și "sună a Les Paul".

Asta stiam si eu, dar multumesc pentru raspuns. Eu am acasa un strat harley benton, SSS ca doze vreau sa stiu pentru ce pot folosi bridge-u si necku, ce pot canta ce tip de ton obtin? 

Link to comment
Share on other sites

ce tip de ton obtin? 

Păi cel mai simplu e să bagi într-un amplificator (sau procesor, PC, ce folosești), cu o setare aproximativ clean, și ascultă, observă ce se întâmplă când selectezi diferitele doze și combinații. Apoi eventual repeți pentru diverse niveluri de saturație. E mult mai edificator decât să încercăm să-ți explicăm în cuvinte.

Iar dacă vrei o descriere exhaustivă a fenomenologiei, o găsești aici: http://www.till.com/articles/PickupResponse/index.html

Link to comment
Share on other sites

Asta stiam si eu, dar multumesc pentru raspuns. Eu am acasa un strat harley benton, SSS ca doze vreau sa stiu pentru ce pot folosi bridge-u si necku, ce pot canta ce tip de ton obtin? 

canti la chitara cu pana ..langa bridge apoi canti cu pana langa neck ...

cam acelasi   ton este captat si de doza ....

bridge  ..mai sec mai deschis ,

neck- ....mai inchis mai "moale"

 

 canti la chitara experimentezi si  vei descoperi singur ce ton in ce combinatiie apare ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt un nou posesor de chitara acustica Fender CD-60 si am o problema. Am incercat cateva acorduri, cam 30 min si ma omoara degetele. Doare frate, nu gluma. Din cauza asta degetul de pe o coarda de mai sus atinge coarda de mai jos si nu mai iese sunetul . E normal sa doara asa degetele sau sunt corzile prea sus(inalte... nici nu stiu cum sa ma exprim) si trebuie sa apas eu prea tare pe ele? Mentionez ca e prima data cand pun mana pe o chitara. E de la mine sau de la chitara problema? 

Link to comment
Share on other sites

Nu e rea ideea cu setup - ul, dar o să încerc să găsesc un meșter prin oras doar după ce o să o mai "muncesc" vreo lună zi de zi chitara ca să las un timp de acomodare degetelor. Poate sunt eu prea sensibil la degete, nu acțiunea prea înaltă.Oare o lună , zi de zi, este timp suficient acordat acomodarii?

Link to comment
Share on other sites

Revin. Problema nu era de la chitara. Cred ca e setata bine. Problema era de la mine ca apasam ca un dobitoc pe corzi ca eu credeam ca trebuie sa atinga coarda lemnul. Am observat ca e suficient sa atinga metalele respective(cred ca grifuri se numesc) ca sa scoata sunetul bun(nu stiu daca asa trebuie dar cu siguranta asa e mult mai placut pentru degete). Acum nu mai doare. Vorba folosita de tata "Decat un car de putere, mai bine un dram de minte!". Mai revin cu pe masura ce o sa intalnesc alte "probleme".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E foarte fain că ţi-ai dat seama de asta. Bravo !

M-a rugat mai demult un puştan să îi fac un setup la o chitară (una mai de fiţe chiar). El se plângea de intonaţie. Iau chitara şi după câteva note cântate îmi părea ok. Pun chitara în acordor...  tot ok. El tot o ţinea pe a lui, iar eu îi spuneam că a venit ok din magazin. Apoi îmi vine ideea şi îi spun să ia chitara şi cânte el ceva. E clar ce a urmat.........    Tăntălăul însă o ţinea pe a lui, că doar el e chitarist bun.

Ce am învăţat reparând şi reglând instrumente: în marea majoritate a cazurilor, problema nu e la echipament.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am nevoie de o parere/un sfat. Cand acordez chitara, E subtire nici macar nu mi-l detecteaza tunerul, adica dau in E si nu apare nimic pe ecran. Plus, la celelalte corzi, nu ramane pe nota buna. Adica o lovesc, si apare ca fiind nota A (De exemplu), dar imediat coboara undeva mai jos. Am chitara cam de un an si nu i-am schimbat corzile pana acum. Ar fi vremea ? Asta sa fie problema ? Stiu ca poate parea o intrebare stupida dar eh...chiar nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va rog, caut un combo/ head si cab., suficient de zgomotos pentru a fi folosit intr-un band. Problema este ca am un buget de 750 lei si caut ceva pe lampi fiindca vreau si un sunet bun cu distors saturat. Cantam fusion jazz, blues, rock. M-am gandit la Orange micro terror. Daca cunosteti o statie care suna cel putin decent si face galagie, lasati niste idei.

Link to comment
Share on other sites

Orange Micro Terror

  1. Nu e combo și nu se încadrează în buget împreună cu un cab.
  2. Are un singur canal și nu prea poate acoperi întreaga plajă tonală menționată.
  3. Nu e pe lămpi, e hibrid, dar asta nu te împiedică să obții "un sunet bun".

Toată lumea vrea putere mare, flexibilitate și fiabilitate la preț cât mai mic. Și desigur, pe lampă, pentru că reasons. Inevitabil toți își dau seama că nu se poate, întrebarea e de cât timp și investiții proaste e nevoie pentru a ajunge la acestă concluzie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va rog, caut un combo/ head si cab., suficient de zgomotos pentru a fi folosit intr-un band. Problema este ca am un buget de 750 lei si caut ceva pe lampi fiindca vreau si un sunet bun cu distors saturat. Cantam fusion jazz, blues, rock. M-am gandit la Orange micro terror. Daca cunosteti o statie care suna cel putin decent si face galagie, lasati niste idei.

Stai,de ce pe lampi? Pentru ca ai auzit tu ca ´´e mai bun´´?

Cu un head pe tranzistori poti obtine performante asemanatoare.

Cat despre buget,vrei sa faci din ca·at bici si sa mai si pocneasca. Nu o sa gasesti ceva decent in banii aia.

Si cum spunea si 57,MT nu e pe lampi.

Dar daca ai tu o obsesie cu MT,poti incerca asa.

 

http://www.thomann.de/be/orange_micro_terror.htm

si

http://www.thomann.de/be/harley_benton_g212.htm

 

Acum nu stiu cat de rock va suna doar cu un singur canal.(probabil o pedala/un procesor te va ajuta)

 

Este un pic peste bugetul tau dar mai poti strange niste bani intre timp. Uite,du-te cu plugusorul. ;)

Edited by Axel Goia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Vreau sa imi cumpar o chitara fender squier bullet strat si ca amplificator m-am gandit la asta: http://www.thomann.de/ro/fenderfrontman_10g.htm

Pana invat sa cant mai bine ca momentan sunt incepator.

Ce parere aveti ?

da, e ok pt inceput / apartament. numai sa nu iei de acolo, ca mai vin taxele de transport, parca 20 euro.

cauta la magazinele de la noi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut! Mi s-a rupt o coarda si evident, imi trebuie corzi noi. Sunt bune acestea pe un Epiphone Les Paul Special 2 ? http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/corzi-ro/chitara-electrica/dunlop-zwn1060-set-corzi-chitara-electrica-zakk-wyldeDaca puteti si vreti sa sugerati alternative mai bune, v-as ruga sa fie tot de pe acel site, e singurul magazin din Constanta si as prefera sa le iau direct, fara sa mai dau bani pe curier. Preferatii mei sunt Zakk Wylde si Slash, de aceea am optat pentru acelea.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Mi s-a rupt o coarda si evident, imi trebuie corzi noi. Sunt bune acestea pe un Epiphone Les Paul Special 2 ? http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/corzi-ro/chitara-electrica/dunlop-zwn1060-set-corzi-chitara-electrica-zakk-wyldeDaca puteti si vreti sa sugerati alternative mai bune, v-as ruga sa fie tot de pe acel site, e singurul magazin din Constanta si as prefera sa le iau direct, fara sa mai dau bani pe curier. Preferatii mei sunt Zakk Wylde si Slash, de aceea am optat pentru acelea.

 

In cazul in care chitara este noua si are inca pe ea corzile originiale, Epiphone LP Special 2 vin din fabrica cu D’Addario 010-046 adica astea: http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/corzi-ro/chitara-electrica/daddario-exl110-corzi-chitara-electrica

 

Alegerea grosimii corzilor si a producatorului este o optiune strict personala, dar daca iti plac Zakk Wylde si Slash nu inseamna ca grosimile folosite de ei se vor potrivi si degetelor tale si cu atat mai putin ca daca folosesti corzi cu semnatura lor vei suna ca ei.

 

Personal combinatia 010-060 mi se pare disproportionata si incomoda dar repet, e chestie de gusturi. Tine cont si ca daca pui o alta dimensiune fata de cele care sunt acum pe chitara va trebui mai mult ca sigur sa ii faci si un setup.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cine ma consiliaza si pe mine doua minute legat de Cubase? E vorba de o claviatura pe USB, e instalata, o vede, totul e OK. I-am facut un track de instrument in Cubase, o am acolo ca input, o aud, doar ca nu o pot intregistra. Probabil ca e o chestie simpla si imi scapa ceva si n-am rabdare sa caut prin toate setarile si nici sa citesc toate balariile pe net. Claviatura e un M-AUDIO Keystation 61ES dar nu cred ca asta are mare relevanta, problema cred ca e mai mult una generica. Help?!?

 

Multumesc anticipat!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o mica problema. Imi poate explica cineva cum fac sa inregistrez ce cant cu sculele de care dispun? > Squier tele affinity, boss gt6, vox ad30vt, un laptop samsung i3 2.3, 4gb ram, placa audio integrata (mai mult ca sigur) + cabluri multe de toate felurile. Nu vreau sunet calitate de studio, vreau ceva sa mearga spre decent. Nu vreau sa postez videouri pe youtube, ci doar sa ma aud cum cant, sa vad daca tin ritmul cum trebuie etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am cautat cuvantul "bariton" in tot forumul si nu am gasit ce ma interesa pe mine .

Care este diferenta dintre o chitara acustica(sau electro-acustica , indiferent) si o chtiara bariton (cum ar fi http://www.muzikia.ro/jumbo/8650-chitara-acustica-bariton-walden-b-1.html ) ? 

 

Si ... daca vreau sa pun pe chitara corzi mai groase sau mai subtiri decat cele cu care a venit chitara trebuie sa o duc la setat la un magazin sau cineva care se pricepe ?

Ma gandeam sa pun corzi mai groase 013-056 (asa ceva) .

Am inteles ca suna mai bine , mai clar desi se canta mai greu pe ele .

Dar un prieten mi-a spus ca e mai mare forta pe care o aplica aceste corzi groase asupra chitarei si risc sa se indoaie , chiar sa se rupa griful . 

Cum stiu daca imi permite sau nu imi permite chitara sa pun corzi groase pe ea ? In functie de ce ? In functie de lemn ? Conteaza sa fie griful din lemn solid ? (am vazut ca unele nu au griful din lemn solid) 

 

 

Mersi .

Edited by Timotei
Link to comment
Share on other sites

Pun si eu aici o intrebare ca sa nu mai fac un topic nou pentru atata lucru.

 

Am nevoie de practice amp ieftin pe post de 'shaorma cu de toate' si un coleg de forum mi-a propus la schimb un Fender G-DEC 30. E modelul vechi cu difuzor de 10", a nu se confunda cu 3 Thirty si nici cu G-DEC 15 sau G-DEC Junior.

 

A avut/are cineva asa ceva? E clar ca e un amp fara pretentii insa n-am ocazia sa-l probez, de aici si dilema. La bani ar iesi in urma schimbului la 400-450 ron (fara footswitch, care costa vreo 200 ron nou) deci destul de scump, dupa parerea mea.

 

Nu vreau teoria chibritului, vreau doar 2-3 pareri de la oameni care au pus mana pe el. Pe youtube si pe review-uri m-am uitat pana acum. Multumesc anticipat!

 

2350500000v4_hi-f743f79ec3bbc41ea15c9d76

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.