www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Of... e mai complicat. În primul rând, mixajul pt. live e diferit de mixajul din studio. Ce iese din master bus-ul mixerului te ajută cel mult împreună cu o captare corectă cu microfon. Dacă înregistrezi multitrack e altă poveste.

 

Laptop-ul e într-adevăr cea mai practică variantă, dacă îl ai. În rest, reportofoane de tot felul au și intrări auxiliare, e.g. http://www.emag.ro/reportofon-sony-icd-bx140-4gb-functie-mp3-negru-argintiu-icdbx140-ce7/pd/D700LBBBM/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Captat ce iese din mixer si sincronizat ulterior cu track-ul video din camera nu poate fi mai prost decat ce capteaza camera cu microfonul propriu orice ai face. Nu vorbim aici de calitate de studio sau de imprimat albume unplugged. Vorbim de o inregistrare care sa sune decent, ceea ce microfonul camerei sau telefonului nu-ti ofera niciodata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!Am si eu 2 intrebari.Am primit chitara(electrica Ibanez GRX20) cu corzi de gauge 9 - 42.Mi s-a rupt High E-ul ,si acum vreau sa cumpar alt set de corzi.Daca o sa cumpar un set de corzi cu un gauge mai mare,spre exemplu 11 - 48,gatul chitarei va avea de suferit?Sa cumpar tot de 9 - 42?Multumesc anticipat!

Edited by Sociopat Alex
Link to comment
Share on other sites

Salut!Inca o intrebare(scuzati de deranj :D ) .Pot sa fac combinatie de set-uri?Adica o combinatie intre 9 - 42 cu 10 - 46.Sa zicem ca din setu 10 - 46 folosesc doar High E si G (corzile),si restu le las de la 4 - 92(adica corzile B D A E) ,este vreo problema?

 

Nu e "problema", insa vezi ca-s seturi gata facute in stilul asta. Parca le zice top heavy or something.

Aproape sigur o sa trebuiasca intonate corzile schimbate, daca ai bridge mobil, probabil ca trebuie reglaj un picut mai mult - nimic complicat totusi.

 

LE. Posibil sa fie "top heavy skinny bottom" :)

Edited by leopold
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

vin si eu cu o intrebare, rog aveti rabdare cu mine :D

Se da-un laptop , un amplif stereo, 2 boxe bookshelf, o electroacustica. Pentru ca mai ascult flacuri, ar fi de dorit sa folosesc o placa de sunet mai rasarita, nu ce are onboard laptopul. Acum, pentru ca m-a apucat fiorul lectiilor de chitara, ma gandesc ca pe viitor-dupa ce mai asimilez cunostinte, voi dori sa pot inregistra bazaielile produse.

SI de aici, intrebarea: am vazut tot felul de interfete audio pe usb, de genul :

http://www.soundcreation.ro/interfete-audio-prin-usb-pentru-inregistrari-cid51_3131/focusrite-scarlett-2i2-id8900.html

Se preteaza la ce aberez eu mai sus? Pot pur si simplu sa folosesc interfata, doar ca placa de sunet? Are vreo noima folosirea ei, castig ceva, sau e doar de dragul de a face stack up pe drumul semnalului audio, cu prostioare cu butoane?

Intreb pe cei care folosesc asa ceva....si ma pot lamuri.

Ms.

 

Link to comment
Share on other sites

Daca vei conecta chitara direct in intrarea de microfon a laptopului, vei auzi un bazait si multe alte bazaconii pe langa ce canti tu. Respectiva placa audio ia semnalul de la chitara si il converteste in ceva ce poate fi preluat si inregistrat sau redat de calculator. Cam asta ar fi singurul motiv, in conditiile expuse de tine, pentru a face investitia.

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

Ce placă integrată are laptop-ul? Poate reda și înregistra la 96 KHz / 24 bit (nu că ar exista un motiv irefutabil pentru a o face) ?

realteck high definition audio-pfff, la setari playback si record 16 bit/192KHz. O sa testez semnal direct in placa de sunet integrata, ceva mai tarziu, si revin cu feedback, daca sunt bazaieli.

Ma uit la ce flac uri am pe pc, si sample rate ul e la 44KHz cu bitrate 1081kbps.

I am lost:)) scoate placa ce pot flacurile, au ba?

in ceea ce priveste preamplificatorul, printr un procesor multiefect, cu pream integrat, iese ceva? adica, intreabarea este de fapt, la un zoom g2.u, poti conecta si electro acustica? nu il am la mine, ca testam si nu mai puneam intrebari tampite...dar este imprumutat unui coleg.

Edited by mathe adrian
Link to comment
Share on other sites

Ma uit la ce flac uri am pe pc, si sample rate ul e la 44KHz cu bitrate 1081kbps.

I am lost:)) scoate placa ce pot flacurile, au ba?

Last time I checked 192 > 44 :). Deci da.

 

 

la un zoom g2.u, poti conecta si electro acustica?

Da, și poți face orice ai face cu una electrică (desigur, va suna cu totul altfel). Dar nu e necesar pentru a înregistra electroacustica în PC.

Link to comment
Share on other sites

salutare..ma puteti ajuta si pe mine cu niste taburi cu lickuri pt gama minora pentatonica in pozitia 1? incerc sa improvizez cate ceva in aceasta gama si nu prea imi iese nimic :( am tot citit ca este bine sa stii perfect niste lickuri pe care sa le poti folosi ca baza..stiu ca internetul este plin dar nu reusesc sa gasesc niste taburi ok. multumesc

Link to comment
Share on other sites

despre chei nu stiu mai nimic ..sau sa fiu sincer, chiar nimic :D multumesc mult pentru raspuns, dar cred ca nu pot intelege de-acolo cum e treaba cu cheia .mi se pare foarte complicat si vad doar niste puncte pe griff:)

 

Păi problema e-n felul următor. Orice piesă e scrisă într-o cheie. Poate fi La minor, poate fi Sol major, nu prea ştii. Beleaua este că că degeaba încerci tu să improvizezi într-o anumită cheie, pe bun backing track care e într-o altă cheie. Câteodată e posibil să meargă, dar, de cele mai multe ori va suna fals.

 

Sincer, mi se pare inutil să te apuci de game dacă nu cunoşti deloc chestiile de bază. Nici nu prea înţeleg cum le-ai putea învăţa.

 

Gama, în sine, e o înşiruire de note după anumite criterii. Dacă nu ştii ce e aia notă, cu ce te-ar putea ajuta să ştii cum le poţi înşirui?

Link to comment
Share on other sites

Intr-o saptamana o sa cumpar, in sfarsit, prima electrica, un Bullet Strat, si sunt nehotarat in privinta dozelor : SSS sau HSS. Ma voi baza in general pe chestii Pink Floyd, Dire Straits, Deep Purple, Nirvana, si inregistrari proprii (muzica electronica + chitara electrica). Problema e ca, pe langa clean-uri vreau si ceva distors ca sa pot canta "Smells like teen spirit" cat de cat bine (n-am probleme pe acustica) si mi-e ca un SSS n-ar suna la fel de "plin" ca un HSS, iar un HSS n-ar avea sunetul specific unui Stratocaster.

 

A, da, o voi conecta mai intai la PC, prin Guitar Rig si dupa voi lua un combo, cand voi dispune de finantele necesare.

 

Deci, cu sau fara humbucker? :)

Link to comment
Share on other sites

Humbucker-ul poate fi "splitat", eu zic ca-ti ofera mai multa flexibilitate. Ce-i drept si dozele simple pot fi legate in serie pentru a obtine un soi de humbucker dar nu-i chiar acelasi ton, din pricina pozitiei.

Cat despre "sunetul specific de Strat", il ai in continuare pe celelalte doze, si e discutabil cat de autentic e sunetul ce-l poti obtine cu un Bullet. In the right neighbourhood, oricum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.