www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut ,

Am o problema, cred , am un Squier Affinty strat , iar astazi am descoperit ca atunci cand sunt pe doza de neck sau pe neck si middle , amplificatorul nu mai canta pe canalul de overdrive . Cand comut pe middle simplu, middle si bridge sau bridge , fara a atinge amp-ul , canalul de overdrive , functioneaza. Nu imi dau seama daca e o problema de la amplificator sau de la chitara . Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Am o problema, cred , am un Squier Affinty strat , iar astazi am descoperit ca atunci cand sunt pe doza de neck sau pe neck si middle , amplificatorul nu mai canta pe canalul de overdrive . Cand comut pe middle simplu, middle si bridge sau bridge , fara a atinge amp-ul , canalul de overdrive , functioneaza. Nu imi dau seama daca e o problema de la amplificator sau de la chitara . Multumesc.

Pe clean ai aceeasi problema? E modificata schema chitarei in vreun fel?
Link to comment
Share on other sites

Nu are cum să se schimbe canalul sau să nu "funcționeze". Saturația e proporțională cu amplitudinea semnalului de intrare: dacă-i mare, se aude mai distorsionat. Dacă-i mic se aude mai puțin distorsionat, iar dacă e suficient de mic se aude "clean", chiar dacă e pe canalul OD.

V. http://en.wikipedia.org/wiki/Distortion_(music)#Theory_and_circuits

În cazul tău, dacă diferența e dramatică, ori doza de neck

  • e setată foarte jos (ca înălțime)
  • e mult mai puțin sensibilă decât restul (deși cred că-s la fel)
  • e defectă, are un scurt sau fir întrerupt undeva.

Problema a apărut subit sau e posibil să fi existat de la început și doar recent ai descoperit că ai doză de neck?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

D'asta am intrebat....ca ar fi fost SF daca pe clean functiona ok si pe OD nu se auzea deloc pe neck, ca asa ai zis...vezi ce a scris 57 mai sus, de asemenea vezi pe site-ul fender inaltimea standard pentru doze. Spira in scurt nu prea se poate fara interventii mecanice. Sensibilitate diferentiata pe doze exclus la affinity.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am facut un video , (sunt cateva greseli , sunt incepator )

. Apar niste distorsinui, pe pozitia pozitia a2a , dar e din cauza volumului si a camerei care era aproape de amp :| .

Nu am descoperit doza de neck acum , am folosit-o si pana acum, dar in weekend am fost plecat, si cand m-am intors, nu mai functiona. Pe primele 2 pozitii, cele cu pricina, am descoperit ca nici canalul de clean nu functioneaza (deloc), iar pe OD , se aude cleanul fara ton . Celelalte 3 pozitii functioneaza bine .

Link to comment
Share on other sites

Se pot intampla 2 chestii: ori ai un scurt pe firele de la doza de neck(poate e ecranata cavitatea din fabrica si s-a desizolat vreun fir), trebuie sa investighezi scotand pickguardul si inspectand circuitul; ori s-a stricat potentiometrul de ton aferent dozei de neck; incearca sa dai de el in timp ce canti o coarda libera si sa-i misti axul stanga-dreapta, daca semnalul e intermitent de la ala e problema.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut . Sunt incepator , si am cateva nelamuriri in legatura cu chitara mea acustica ( Hora western ) : gatul chitarei nu e perfect plan - distanta este de 1 mm si este masurata cand corzile erau acordate. ( acordez dupa aplicatia pentru android Gstrings ) , distanta corzii E gros la tasta a 12 a este intre 4-5 mm , iar pentru a face un acord sa sune bine trebuie sa apas cu greu pe corzi , la acordurile barre nicio sansa , nu suna deloc bine . Mi-am cumparat cartea de la Phil Capone si incepusem sa citesc din ea , dar ma dispera chitara . Si inca ceva , am mai frecat cu smirghel calusul ( cred ca asa se numeste chestia aceea de la cordar ) dar tot sunt distante corzile ..

 

 

-dupa astea imi acordez chitara: http://www.girlshare.ro/33528979

-gatul chitarei: http://www.girlshare.ro/33528983.4

-chitara: http://www.girlshare.ro/33528984.5

-distanta corzilor pe treapta 12: http://www.girlshare.ro/33528986.7

Edited by AlinFin
Link to comment
Share on other sites

Am 26 de ani si invat de aproximativ jumatate de an pe o chitara electrica, in special cu lectiile lui justin :) stiu ca s-a mai discutat de multe ori pe acest subiect aici pe forum, dar indraznesc sa intreb cateva lucruri despre un program de studiu. eu studiez cam 1 ora pe zi, de 4-5 ori pe saptamana pt ca timpul din pacate nu-mi permite mai mult, sau poate sunt lenes :D programul meu de studiu e cam acelasi de fiecare data si nu cred ca este bine .de exemplu : 10min incalzire (finger gym, spider) , 10min minora pentatonica (prima pozitie) , 10 min majora pentatonica, cu ceva improvizatii peste backing track care nu prea imi ies deocamdata, 10 min legato (hammer on , pull off inclusiv pe game) , 5 min bending, 15 min cantece (intro de la sweet child o mine si fade to black , atat stiu :)) ce ar mai trebui introdus in program? eventual ceva exercitii noi pt ca m-am si plictisit grav de aceasta rutina si nu mai am deloc chef sa studiez zilnic .

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

Pe langa rutina pe care inteleg ca o ai deja, incearca sa inveti in fiecare zi cate ceva nou, oricat de mic. Ca e un riff de la o piesa care iti place, ca e o progresie, o gama, niste acorduri noi, pozitia notelor pe grif, mai putin conteaza. Dupa care cand repeti le iei si le rotesti cum iti vin in minte. Usor usor vei strange un bagaj de chestii aparent disparate dar care cu timpul vor incepe sa se lege.

 

Nu stiu daca e cea mai recomandata metoda dar functioneaza si cu siguranta iti va rupe rutina si te va ajuta sa acumulezi informatii noi fara un efort prea mare si fara sa faci acelasi lucru zilnic.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si asa ..note , octave, acorduri arpegiate, power chords, dar nu stiu ..simt ca nu progresez. din aceasta cauza consider ca imi trebuie un program riguros, stabilit pe zile . sunt o persoana destul de dezordonata si mi-e greu sa-mi stabilesc singur acest program de studiu . ca scop, as dori sa ajung un cantaret de camera :)

Cand am inceput cu electrica dupa 1 an de zdranganit la acustica, am mers la cineva vreo 5-6 sedinte care m-a indrumat si mi-a aratat cate ceva ..dar cred ca eram prea slab sa inteleg ceva . acum nu-mi mai permit sa iau lectii din varii motive: financiare, job , timp liber etc.

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

am invatat singur sa cant si am exersat tot o ora pe zi invatand parti din cantece. atat, si asa am invatam vreo 3(inca am acelasi program) pe saptamana si invatam powerchorduri si toate astea invatand niste cantece care le contineau. am mai aruncat acum pe langa diverse acorduri si o scara minora.

exemple: Sweating bulets are: succesiuni de powerchorduri; o scara cromatica; scari cantate pe palm mute; pul off-uri cacalau; riffuri cu alternate picking si palm mute badass si utile; personal eu am invatat sa fac palmute cum trebuie pe piesa asta.

ideea mea personala este sa cant tot timpul ce imi place, nu ce ar trebui sa invat hehe, daca constat ca nu stau bine cu acordurile, de exemplu invat cantece care le contin din plin care sa imi placa care ma ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Atunci spune-ne la ce răspuns te așteptai, să-ți putem confirma prejudecățile mai cu spor. Dacă nici să asculți exemple și comentarii și să tragi singur concluzii nu poți, noi în ce fel te-am putea ajuta?

 

Humbucker-ul a fost inventat ca să evite captarea EMI-ului, în special a celui emis de rețeaua electrică (50 sau 60 Hz "hum"). Pentru asta-ți trebuie două bobine, ceea ce înseamnă inductanță, capacitate etc. duble. Majoritatea dozelor duble sunt legate în serie, ceea ce rezultă de obicei la o frecvență de rezonanță (pentru că o doză e un filtru RLC) mai joasă. Eu am presupus că ți-ar fi mai util niște exemple audio decât aceste propoziții. Poate m-am înșelat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si foarte important, poate cel mai impotant:

 

Fiti foarte atenti la pozitia corpului cand cantati/repetati!

 

Nu recomand de nici o culoare sa va invatati sa cantati cu chitara tinuta pe piciorul drept (la dreptaci) - o sa va mute mana dreapta intr-o pozitie foarte dubioasa si o sa va faceti mai mult rau decat bine. Cea mai buna pozitie pentru invatat/repetat este cea clasica - chitara pe piciorul stang, plasat pe un ceva care sa-l tina mai sus (niste carti groase de exemplu), in asa fel incat pragusul sa fie undeva in dreptul umarului.

 

Atceva foarte important: Fiti foarte atenti la muschii care se tensioneaza cand n-ar trebui sa faca nimic! Mai ales umeri care tind s-o ia in sus, abdomenul care se incordeaza fara motiv, degetele care devin ghiare din cauza crisparii. Opriti-va mereu si concentrati-va asupra starii de tensionare a muschilor! Ca principiu, daca nu-l folosesti, nu tre' sa fie incordat.

Multumesc pentru sfat sunt incepator si merge binisor.Foloseam pozitia gresita tinand chitara pe piciorul drept si pozitia mainii drepte mi se parea cam fortata insa ma obisnuisem si asa.Dupa ce am citit aceasta postare si am incercat pozitia,a fost cu mult mai bine,am mai mult libertate in folosirea mainii drepte.Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfat sunt incepator si merge binisor.Foloseam pozitia gresita tinand chitara pe piciorul drept si pozitia mainii drepte mi se parea cam fortata insa ma obisnuisem si asa.Dupa ce am citit aceasta postare si am incercat pozitia,a fost cu mult mai bine,am mai mult libertate in folosirea mainii drepte.Multumesc!

Postarea respectiva se referea la chitara clasica. La acustica e chiar incomod de cantat in pozitia asta, cu atat mai mult cu cat pozitionatul chitarei pe piciorul stang te obliga sa o ridici de cap in sus ceea ce nu e o pozitie naturala pentru acustica sau electrica.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ma numesc Mihail,incantat de cunostinta.Sunt incepator insa acord cat de mult timp posibil studiului si exersarii.Am o chitara cam trecuta, veche dar in stare destul de buna, mai ales pentru stadiul in care sunt eu .Chitara este acustica,corzile sunt metalice D'Adarrio..Am invatat acordurile principale si ceva stiluri de strumming.Fac progrese zilnic.Cam ce melodii rock mi-ar putea fi accesibile avand in vedere stadiul in care ma aflu:am ceva sanse la muse,nickelback,breaking benjamin,three days grace,three days down,Scouting for Girls,HIM,Guns and Roses?daca nu va rog sa imi dati cateva exemple de melodii si ceva sfaturi.Multumesc anticipat.P.S Acest forum este foarte folositor


 

Postarea respectiva se referea la chitara clasica. La acustica e chiar incomod de cantat in pozitia asta, cu atat mai mult cu cat pozitionatul chitarei pe piciorul stang te obliga sa o ridici de cap in sus ceea ce nu e o pozitie naturala pentru acustica sau electrica.

 

Deci ar trebui sa raman la pozitionarea ei pe piciorul drept asa cum am vazut intr-un videoclip aici?Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Atunci spune-ne la ce răspuns te așteptai, să-ți putem confirma prejudecățile mai cu spor. Dacă nici să asculți exemple și comentarii și să tragi singur concluzii nu poți, noi în ce fel te-am putea ajuta?

 

Humbucker-ul a fost inventat ca să evite captarea EMI-ului, în special a celui emis de rețeaua electrică (50 sau 60 Hz "hum"). Pentru asta-ți trebuie două bobine, ceea ce înseamnă inductanță, capacitate etc. duble. Majoritatea dozelor duble sunt legate în serie, ceea ce rezultă de obicei la o frecvență de rezonanță (pentru că o doză e un filtru RLC) mai joasă. Eu am presupus că ți-ar fi mai util niște exemple audio decât aceste propoziții. Poate m-am înșelat.

 

Nu mai conteaza. Voi merge la un magazin de chitara si o sa testez un strat sss si unul hss si voi observa atunci diferenta. :)

Multumesc pentru informatii!

Edited by Kozma Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfat sunt incepator si merge binisor.Foloseam pozitia gresita tinand chitara pe piciorul drept si pozitia mainii drepte mi se parea cam fortata insa ma obisnuisem si asa.Dupa ce am citit aceasta postare si am incercat pozitia,a fost cu mult mai bine,am mai mult libertate in folosirea mainii drepte.Multumesc!

ai citat ceva postat acum 10 ani :)) si eu am facut asta odata pana m-am lamurit cum sta treaba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Postarea respectiva se referea la chitara clasica. La acustica e chiar incomod de cantat in pozitia asta, cu atat mai mult cu cat pozitionatul chitarei pe piciorul stang te obliga sa o ridici de cap in sus ceea ce nu e o pozitie naturala pentru acustica sau electrica.

hmm? eu cred ca pentru electrica piciorul stang e cel mai indicat. mana dreapta sta mult mai comod pe langa bridge si capul sta foarte bine ridicat (nu prea sus) merge foarte bine cand tii piciorul stang ridicat pe niste carti.

Link to comment
Share on other sites

Pot avea un raspuns la aceasta postare http://forums.rgc.ro/topic/18-threadul-oficial-cu-intrebari-ale-incepatorilor/?p=866209 ?Multumesc anticipat!

Poti canta ce vrei tu :)

 

Nu mi-e clar ce intelegi prin acordurile principale sau prin cateva stiluri de strumming. In principiu POTI canta aproape orice, cu un numar de simplificari. In general, ti-as recomanda sa incepi cu ceva cat mai simplu, si ca acorduri, si ca bataie, duci cantecul pana la cap, il canti "cu banda", pana nu mai ai probleme. De aici o poti lua pe doua cai: 1. inveti altceva, cu elemente suplimentare (alte acorduri, formule ritmice mai complicate, samd), sau 2. lucrezi la cantecul respectiv pana-l faci sa sune cat mai aproape de original, aici putand intra floricele, palm muting, solo-uri, powerchords, floricele pe optime, saisprezecime etc, etc.

 

Prin ambele metode inveti cate ceva nou.

 

Daca vrei recomandare, armonia de la knocking on the heaven's door e probabil cea mai simpla.

Link to comment
Share on other sites

Poti canta ce vrei tu :)

 

Nu mi-e clar ce intelegi prin acordurile principale sau prin cateva stiluri de strumming. In principiu POTI canta aproape orice, cu un numar de simplificari. In general, ti-as recomanda sa incepi cu ceva cat mai simplu, si ca acorduri, si ca bataie, duci cantecul pana la cap, il canti "cu banda", pana nu mai ai probleme. De aici o poti lua pe doua cai: 1. inveti altceva, cu elemente suplimentare (alte acorduri, formule ritmice mai complicate, samd), sau 2. lucrezi la cantecul respectiv pana-l faci sa sune cat mai aproape de original, aici putand intra floricele, palm muting, solo-uri, powerchords, floricele pe optime, saisprezecime etc, etc.

 

Prin ambele metode inveti cate ceva nou.

 

Daca vrei recomandare, armonia de la knocking on the heaven's door e probabil cea mai simpla.

Multumesc pentru recomandare,o voi incerca.Ca si acorduri stiu ca si acorduri majore G major,F major,C major,D major,E major,A major;ca si acorduri minore D minor,A minor,E minor si ca septacorduri E7,D7 si B7.Iar ca si ritmuri de strumming ca tehnica a mainii drepte stiu ritmul normal JS, acela JS JS SJ si acela JJ SS JS ,desi mai incerc sa imi formez si altele proprii sau sa invat si altele.Sunt constient ca am multe de invatat dar incerc in primul rand sa simt melodiile,si acum este mai bine fata de cand am inceput cam acum doua luni.Cam batran pentru a mai invata la chitara dar sper ca pasiunea ma va ajuta

Link to comment
Share on other sites

Prostii :-) ești 4 ani mai tânăr decât eram eu când am pus prima oara mana pe o chitara. Drept e ca as fi preferat sa studiez când eram puști, dar asta e. Bafta!

Si eu as fi preferat,insa ca si adult consider ca esti mult mai organizat,constiincios si mai incapatanat in a exersa pana reusesti,ceea ce echilibreaza balanta,echilibreaza supletea muschilor copiilor si dexteritatea ce se poate dezvolta mai repede.Deci avem si noi avantajele noastre.Multumesc pentru urare!

Edited by Sammael
Link to comment
Share on other sites

Ma scuzati ca deranjez,am o intrebare probabil prosteasca.Incerc sa gasesc cum se face G5 pe chitara si pe youtube din cate am vazut in comentarii unele videoclipuri instructive sunt gresite.Oricum unul mai de incredere arata ca primul deget sta pe a sasea coarda iar al treilea respectiv al patrulea deget pe corzile 2 si 1.Este corect?Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.