www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si foarte important, poate cel mai impotant:

 

Fiti foarte atenti la pozitia corpului cand cantati/repetati!

 

Nu recomand de nici o culoare sa va invatati sa cantati cu chitara tinuta pe piciorul drept (la dreptaci) - o sa va mute mana dreapta intr-o pozitie foarte dubioasa si o sa va faceti mai mult rau decat bine. Cea mai buna pozitie pentru invatat/repetat este cea clasica - chitara pe piciorul stang, plasat pe un ceva care sa-l tina mai sus (niste carti groase de exemplu), in asa fel incat pragusul sa fie undeva in dreptul umarului.

 

Atceva foarte important: Fiti foarte atenti la muschii care se tensioneaza cand n-ar trebui sa faca nimic! Mai ales umeri care tind s-o ia in sus, abdomenul care se incordeaza fara motiv, degetele care devin ghiare din cauza crisparii. Opriti-va mereu si concentrati-va asupra starii de tensionare a muschilor! Ca principiu, daca nu-l folosesti, nu tre' sa fie incordat.

Eu m-am invatat sa cant pe piciorul drept si sunt dreptaci.Nu stiu ce e asa de rau in asta, in timp ce si Toni Dijmarescu canta tot pe piciorul drept :) !

 

Salut!

 

Am si eu o problema, am cumparat o chitara electrica second si am observat ca pe fretul 6 la coarda mi subtire "zbarnaie"atunci cand lovesc coarda. E singurul loc de pe intreg gatul chitarii in care sunetul nu se aude clar.

 

Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns sa stiu ce am de facut mai departe!

 

Multumesc anticipat!

Daca sunt corzi noi asta e "buba".Daca nu sunt noi, nu stiu ce ar putea fi! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am invatat sa cant pe piciorul drept si sunt dreptaci.Nu stiu ce e asa de rau in asta, in timp ce si Toni Dijmarescu canta tot pe piciorul drept :) !

 

 

Daca sunt corzi noi asta e "buba".Daca nu sunt noi, nu stiu ce ar putea fi! :)

 

Edy ia-o mai usor cu sfaturile de "cunoscator"

 

Pozitia recomandata a chitarei este pe piciorul stang (pentru dreptaci), aceasta este pozitia de chitara clasica, mainile se aseaza mai firesc pe chitara.

Pozitia cu chitara pe piciorul drept este cel mai des folosita de chitaristi "non-clasici".

 

Problema doi - este vorba de fretbuzz si deoarece bazaitul este doar la o anumita tasta rezulta ca tastele nu sunt corect nivelate. Corzile vor bazaii indiferent ca sunt vechi sau noi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cânt cu chestia asta de vreo 10 ani pe piciorul drept.

 

1_gitano_225.jpg

 

 

Unii dintre cei mai mari chitariști din lume cântă uneori cu lower-bout direct pe picior (de ex Juanjo Dominguez). Într-adevăr important e ca mâinile să nu stea aiurea - practic, e bine să fie cât mai aproape de corp și cât mai sus. Fizică simplă, chestia cu pârghia și brațul forței

Link to comment
Share on other sites

Puneam de nylon, si nici nu le schimbam daca nu rupeam a 6 a coarda :( .O intrebare: As putea sa pun 3 corzi de bronz la ultimele 3 corzi si primele 3 sa fie de nylon??

 

Ai putea, cine te-ar putea opri... :) Iar ca sa ai un sound unic, pune-le intercalate, una d-aia, una d-aia. S-ar putea sa revolutionezi industria.

 

Ti-a mai spus si colegul lefmir mai sus. Daca e chitara clasica, n-ai ce sa cauti decat cu nylon pe ea. Griful la clasice nu e construit sa suporte tensiunea corzilor metalice si se va curba ca o p...anseluta. Chitarele acustice sau electrice au in interiorul grifului o tija de metal (otel) numita truss rod care printre altele preia aceasta tensiune. Vezi aici.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Puneam de nylon, si nici nu le schimbam daca nu rupeam a 6 a coarda :( .O intrebare: As putea sa pun 3 corzi de bronz la ultimele 3 corzi si primele 3 sa fie de nylon??

Coane, problema ta e in felul urmator. O coarda metalica trebuie intinsa mult mai zdravan decat una echivalenta de plastic pentru a produce acelasi sunet (lasand la o parte o multime de detalii). Chitara clasica e gandita pentru corzi de nylon. Daca i le schimbi cu corzi metalice, o scoti din parametrii de utilizare. Ce se poate intampla e doar la ghici si depinde de cat de norocos esti cu chitara. In situatia (aparent) cea mai rea iti sare repejor griful din cutie, eventual si cu o bucata de cutie. Daca asta nu se intampla, tensiunea crescuta duce la doua efecte: curbarea (ca un arc) a grifului spre interior si desprinderea cu incetul a grifului de corpul chitarii. Nu vreau sa stiu ce se intampla daca-l tensionezi asimetric.

 

In principiu, daca ai deformat gatul, treaba e foarte probabil sa necesite un neck reset, care costa binisor mai mult decat o chitara entry-level.

 

Raspunsul final e urmatorul: POTI sa pui pe clasica si corzi de bas, ca e a ta, nu te impiedica nimeni. Insa daca ii pui alte corzi decat cele pentru care a fost construita, e indicat sa stii bine ce faci si care-s riscurile.

 

Tot ce ti-am zis aici e explicat si ras-explicat pe forum. Insa cine mai studiaza in ziua de azi...

 

PS. Na, ca mi-a luat-o Sam inainte

Link to comment
Share on other sites

Salut. As dori sa aflu de unde provin, cum se numesc si cum se formeaza aceste acorduri si acest arpegiu. Primele acorduri sunt cantate pe solo-ul de la Necrophagist - Fermented offal discharge iar arpegiul este din Culinary Hiperversity. Multumesc.

E|---------------------------------|---------------15--19------------|--

B|---------------------------------|-----------18--------------------|--

G|---------------------------------|--------18------------------------|--

D|--4---9--2-----5-----------------|---17----------------------------|--

A|--2---7--0-----3-----------------|19-------------------------------|--

E|--2---0--0-----3-----------------|---------------------------------|--

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut. As dori sa aflu de unde provin, cum se numesc si cum se formeaza aceste acorduri si acest arpegiu. Primele acorduri sunt cantate pe solo-ul de la Necrophagist - Fermented offal discharge iar arpegiul este din Culinary Hiperversity. Multumesc.

E|---------------------------------|---------------15--19------------|--

B|---------------------------------|-----------18--------------------|--

G|---------------------------------|--------18------------------------|--

D|--4---9--2-----5-----------------|---17----------------------------|--

A|--2---7--0-----3-----------------|19-------------------------------|--

E|--2---0--0-----3-----------------|---------------------------------|--

 

nu inteleg ce vrei sa stii despre acordurile alea :/ daca vrei sa stii cum se fac, urmeaza tabulatura, (pont: la primul si la al 4lea ar trebui sa iei cu un singur deget corzile E si A pa freturile din tab daca ma intelegi)

 

cat despre arpegiu, probabil se face prin tehnica avansata numita "sweep picking"

in care pe scurt dai cu pana ca o matura de sus pana jos pa corzi (si invers) in tim ce faci arpegiul cu cealalta mana

exemplu aici

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi pun pe chitara straplock-uri si sa imi iau curea.La ce ar trebui sa fiu atent cand iau cureaua, exista riscul ca daca materialul ii sa zicem mai prost sa se largeasca gaura de pe ea si sa am surprize dupa aceea?

 

Nu mi-e clar daca faci diferenta intre strap locks si strap buttons. Butoanele largesc intr-adevar gaura din curea, pentru ca forta e aplicata pe-o zona mica. Pe langa asta, e mai probabil sa-ti scape chitara din curea (chestie de design). Lock-urile "apuca" bine de-o suprafata mare de material, si nu prea vad cum ar putea largi gaura respectiva. Sigur, daca cureaua e fabricata din hartie igienica, n-o sa reziste nici la lockuri, nici la butoane.

 

http://www.musiciansfriend.com/strap-locks

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-e clar daca faci diferenta intre strap locks si strap buttons. Butoanele largesc intr-adevar gaura din curea, pentru ca forta e aplicata pe-o zona mica. Pe langa asta, e mai probabil sa-ti scape chitara din curea (chestie de design). Lock-urile "apuca" bine de-o suprafata mare de material, si nu prea vad cum ar putea largi gaura respectiva. Sigur, daca cureaua e fabricata din hartie igienica, n-o sa reziste nici la lockuri, nici la butoane.

 

http://www.musicians...com/strap-locks

Am inteles.Nu imi era prea clar cat de bine se fixeaza la strap locks partea care vine pusa pe curea si ma gandeam ca s-ar mai putea misca pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.Nu imi era prea clar cat de bine se fixeaza la strap locks partea care vine pusa pe curea si ma gandeam ca s-ar mai putea misca pe acolo.

 

Partea care se fixeaza pe curea se strange cu piulita intre doua saibe deci nu are ce sa largeasca atata timp cat e stransa ferm. Insa daca materialul din care e facuta partea aia a curelei e prost, se manca, se macina si intr-un final se poate rupe.

Link to comment
Share on other sites

Partea care se fixeaza pe curea se strange cu piulita intre doua saibe deci nu are ce sa largeasca atata timp cat e stransa ferm. Insa daca materialul din care e facuta partea aia a curelei e prost, se manca, se macina si intr-un final se poate rupe.

O curea de genul asta ar fi ok? http://www.guitarshop.ro/curea-chitara-fender-2_p984.html

Link to comment
Share on other sites

O curea de genul asta ar fi ok? http://www.guitarsho...der-2_p984.html

 

Intamplator am niste strap lock-uri montate exact pe modelul asta de strap. Pielea sau imitatia aia de piele de la extremitati nu e de cea mai buna calitate exact cum iti spuneam si s-a exfoliat un pic. Depinde acum si cat de intensiv il folosesti. Am sa incerc sa-ti trimit niste poze sa te lamuresti singur.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.