www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Da, se activează/dezactivează individual efectul selectat (plus boost-ul separat), asta e paradigma de interacțiune. Și seria de efecte se salvează în patches, câte trei pe bank. Deci ai acces direct la fiecare din 4+1 efecte, pe care le poți selecta și ordona oricum (în afară de boost-ul pe lampă care e mereu la final). Cu două apăsări ai acces la cele 3 seturi (patches) de efecte dintr-un bank.

Cel de la BOSS are o interfață similară dar oferă mai puține efecte și nu le poți ordona cum vrei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest FlorinSalomia

Salut! Daca imi bag chitara bass intr-un procesor de bass si apoi intr-un amplificator de chitara electrica o sa sune bine?

Link to comment
Share on other sites

imbinarea intre degetul mare si aratator nu trebuie sa atinga grifful , cu alte cuvinte trebuie sa te sprijini doar in degetul mare pe spatele grifului , arcueste toata mana spre in fata, ca sa iti cada degetele pe acord perpendicular , nu inclinat la unghi mic .

 

Nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi : ceva de genul

 

holding-the-guitar-sitting-classical-electric-with-strap.jpg

 

Canta relaxat si nu sta incordat , forta cu care apesi corzile trebuie sa fie suficienta cat sa scoata sunet , nu trebuie sa apesi pe corzi pana iti faci rani la degete ,asa cum fac majoritatea . Respiratia e iarasi importanta , multi tind sa-ti tina respiratia intre pasaje , mai ales daca e ceva "greu " sau rapid .

 

Recomand si aici learn and master guitar by steve krenz

 

 

Sunt o sumedenie de tutoriale pe youtube/google : uite unul care mie-mi place :

 

 

 

SA NU TI ACORDUL CUM IL TINE EL , CU DEGETUL MARE PESTE GRIFF , tocmai asta explicam mai sus , du degetul mare mai jos , ascuns in spatele grifului .

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

imbinarea intre degetul mare si aratator nu trebuie sa atinga grifful , cu alte cuvinte trebuie sa te sprijini doar in degetul mare pe spatele grifului , arcueste toata mana spre in fata, ca sa iti cada degetele pe acord perpendicular , nu inclinat la unghi mic .

 

Nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi : ceva de genul

 

holding-the-guitar-sitting-classical-electric-with-strap.jpg

 

Canta relaxat si nu sta incordat , forta cu care apesi corzile trebuie sa fie suficienta cat sa scoata sunet , nu trebuie sa apesi pe corzi pana iti faci rani la degete ,asa cum fac majoritatea . Respiratia e iarasi importanta , multi tind sa-ti tina respiratia intre pasaje , mai ales daca e ceva "greu " sau rapid .

 

Recomand si aici learn and master guitar by steve krenz

 

 

Sunt o sumedenie de tutoriale pe youtube/google : uite unul care mie-mi place :

 

 

 

SA NU TI ACORDUL CUM IL TINE EL , CU DEGETUL MARE PESTE GRIFF , tocmai asta explicam mai sus , du degetul mare mai jos , ascuns in spatele grifului .

 

De ce sa ascunda degetul mare ? Sa tina acordul cum poate numa sa-l tina .

 

Vreau sa vad baietii care atarna chitara la genunchi cum tin "corect" degetul mare , pe de alta parte se tin/prind note pe coarda 6 si cu degetul mare ..

 

Cei care-si tin respiratia trebuie sa aiba masca de oxigen ca sa nu lesine la un "guitar run" de doua masuri ..

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

salut.

 

Am si eu o intrebare referitoare la ciupituri.

Nu reusesc sub nici o forma sa ciupesc bine cozile in acorduri gen Re major, Re minor ,La, la minor. Sol de exemplu imi iese.

In momentul in care ciupesc ultimile 3 corzi ... coarda ciupita se atinge putin de degetul de la mana stanga de langa coarda respectiva si suna urat.

 

De exemplu in cazul lui re in momentul in care ciup ultima coarda, aceasta ultima coarda se atinge de degetul mainii stange pus pe coarda anterioara si sunetu este suparator.

Imi puteti arata o tehnica prin care sa imi iese ciupitura pe asfel de acorduri?

Edited by AurelianR
Link to comment
Share on other sites

o sa vezi ca daca icnerci si icnerci..sa tii corect mana...si dupa sa facic ipitura..o sa iasa..icnearca sa pui fecare deget pe coarda icnat sa sune perfect..adica sa nu bazaie sau altceva..si pe urma fa cipitura...dar cum a zis is dl. Eugen..Exercitiu..

 

Prietene, nu ai scrisul foarte citet :D

 

Exercitiu si iar exercitiu.. :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan.tm

Salut, ma numesc Bogdan. Sunt din Timisoara si sunt interesat sa invat sa cant la chitara. As dori ca inainte de achizitia unei chitari sa aflu daca este ceva ce ma atrage cu adevarat si daca am talent pentru asa ceva. As fi foarte recunoscator daca cineva din Timisoara mi-ar putea imprumuta o chitara in acest scop. Cine doreste ma poate contacta prin PM si ramane sa ne intelegem.

Link to comment
Share on other sites

Interesul pentru chitara trebuie intretinut , asta inseamna ca trebuie sa te atraga chitara respectiva , si sa asculti chestii noi des ca sa vrei sa le inveti . Nu ajunge sa imprumuti o chitara 5-10 zile , pt ca stiu oameni care au cantat luni -ani si tot s-au lasat , daca nu esti hotarat nu te apuca. Depinde si la ce nivel vrei sa si ajungi .

 

Inca ceva de obicei cei care se invata sa cante la chitara , vor sa cante anumite piese la inceput pt unii e Slash pentru alti e folk si asa mai departe (in cazul meu Yngwie Malmsteen- Brothers), asa ca te intreb de ce ai vrea sa inveti chitara?.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Bogdan.tm, trebuie să-ţi placă dinainte să te apuci. Eu am vrut să cînt de mic, de prin generală. Am tot amînat momentul şi m-am apucat la 30 de ani. Niciodată nu e prea tîrziu să-ţi satisfaci dorinţele. Chiar dacă e descurajant la început, dacă-ţi place cu adevărat vei simţi nevoia să evoluezi. Înainte să mă apuc ziceam că bag cîte 10-15 minute zilnic. De fapt pun mîna pe chitară şi cînd o las mă trezesc că e noapte. Trec cîteva ore fără să le simt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salve natiune !

 

Revin cu o problema la scumpa roscata.. ( chitara :) )

 

Am un fel de fretbuzz pe toate fret-urile DAR doar pe coarda D ( re ).. Si nu suna ca si un fretbuzz , suna chiar foarte urat , ca si cum ar zbarnai niste piese .. si nu prea are cum sa fie fretbuzz normal ca e pe aprope toate fret-urile..

 

Din ce cauza poate fi ? Poate fi de la bridge ? Adica am mai intalnit eu fretbuzz dar niciodata unu ca asta..

 

Am pus corzi noi si timp de o saptaman doua a mers super bine , iar acuma am fretbuzz DOAR pe coarda D pe aproape toate freturile..

 

edit: in amplificator coarda se aude perfect... dar daca dau mai incet volumul amplificatorului ( ceea ce fac destul de rar ) sau cant la rece se aude foarte nasol..

 

Daca pun o scobitoare sau o bucatica dintr-un burete sub coarda se poate rezolva ?

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca cea care bazaie este coarda, si nu altceva? Daca zici ca e vorba de o singura coarda, ma gandesc ca bazaitul sa nu fie cumva de la saddle, sau de ce nu, sa-ti bazaie o doza. La Cort, spre exemplu, am momente cand imi "joaca" usor de tot doza din bridge si imi da un mic buzz, dar tot asa, la rece.

 

Vezi mai intai exact ce si pe unde are joc, sa-ti dai seama mai bine unde sa "actionezi".

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

Am o intrebare care probabil a mai fost pusa de nenumarate ori, insa problemele si greselile variaza de la o persoana la alta, asa ca o sa incerc sa fiu cat mai detaliat in ceea ce imi iese si ce nu-mi iese.

Am chitara de aproape 2 ani de zile insa pana acum foarte putin timp nu am incercat niciodata sa cant si chitara si voce.Nu sunt extraordinar cu vocea insa cu chitara ma descurc destul de bine. Problema pe care o am este ca nu pot sa le fac simultan. Toata problema e cu ritmul. Spre exemplu in piesele in care nu e nevoie de strumming ci doar de picking si e un ritm mai constant, fara variatii multe, reusesc sa scot ceva. Unde apare un strumming pattern mai simplu sau mai complex( ma refer aici la tot ce iese dintr-un ritm constant gen: jos jos jos jos- 1 strum per beat, sau 2 sa zicem, sau sus jos sus jos sus jos sus jos -//- - la astea nu e problema , si mi-ar fi rusine daca as avea) incep sa ma poticnesc si nu mai iese absolut nimic ...

Ce sfaturi aveti pentru mine? Stiti poate niste tutoriale pentru asa ceva? Orice lucru e binevenit.

Ms anticipat.

Edited by dark_one
Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

pai eu as recomanda sa canti mai lent piesa si daca nu iese nici asa sa stai si sa asculti atent melodia si sa vezi fiecare silaba pe ce bataie vine... o sa ma intrebi poate daca asa trebuie facut la fiecare cantec, insa raspunsul e nu, cu timpul capeti experienta. deci exerseaza cat mai mult si nu te lasa chiar daca nu-ti iese din prima! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.