www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am o problema cu un microfon.. Nu e mare scofala, am dat 20 lei pe el din Carrefour si functiona destul de bine (il foloseam cu AP Tuner). Problema e ca l-am incercat si azi si trebuie sa trag foarte tare de coarda ca sa treaca de limita respectiva si sa identifice inaltimea.

Intrebarea e: la gunoi cu microfonul sau trebuie schimbate corzile (par in regula, suna la fel ca inainte)?

Daca il conectezi la PC vezi ca poti seta volumul microfonului..sigur de acolo e problema.Daca ai windows 7 este o optiune recording volume si poti sa setezi de acolo, ar trebui sa iti rezolve problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Daca il conectezi la PC vezi ca poti seta volumul microfonului..sigur de acolo e problema.Daca ai windows 7 este o optiune recording volume si poti sa setezi de acolo, ar trebui sa iti rezolve problema.

 

A functionat. Multam! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest utzulake

salutare.

am si eu o intrebare . bridge ul meu are pe o parte spatiu , nu este lipit ca pe cealalta parte . afecteaza cu ceva functionalitatea ei sau trebuie sa am in vedere ceva ?

specific faptu ca e partea dinspre curu chitarii nu partea dinspre corzi .

Link to comment
Share on other sites

Adica bridge-ul este departat de fata chitarei? E vorba de o chitara acustica?

Daca este asa inseamna ca este dezlipit si trebuie lipit deoarece se agraveaza in timp ducand chiar la smulgerea bridge-ului, eventual impreuna cu ceva material din top.

 

"trebuie lipit" - adica de cineva care stie ce face nu de catre tine cu superglue.

Link to comment
Share on other sites

Guest ThugLife

salutare lume....am si eu o intrebare pentru cunoscatori de chitare ...vreau sa imi cumpar o chitara zilele astea sunt un incepator nu tare as vrea sa investesc foarte multi bani de inceput in asa ceva..am vazut pe un site 2 chitari din care as vrea sa cumpar una si nu stiu pe care sa o aleg...poate ma indrumati voi ce-i cunoscatori sa o aleg pe ce-a mai buna.......si daca se poate sa imi spuneti si dece at-i alege chitara respectiva...:) ....este vorba despre o chitara

IBANEZ V50NJP si BEHRINGER GPK AGS722 BK pe care le-am atasat aici ...:) pretul pentru Ibanez e de 86 de euro si pentru Behringer e de 89 de euro......astept un reply din parte cunoscatorilor ...mersi anticipat...numa` bine..:D

post-23149-0-97462600-1352376270_thumb.jpg

post-23149-0-69293000-1352376344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Urmeaza de Craciun sa imi cumpar un procesor Boss ME 70 . Pe site-ul oficial boss este mentionat faptul ca functioneaza cu alimentatoare din seria Boss PSA , insa nu am gasit nimic in magazinele noastre de muzica asa ca dupa un mic research am aflat ca respectivul alimentator trebuie sa fie de 9V la 500 mA ceea ce corespunde cu un alimentator Zoom de pe MC . Faza asta cu alimentatoarele e doar o chestie de marketing sau chiar nu se potrivesc ?

Link to comment
Share on other sites

Nu e doar marketing, e singurul mod în care pot garanta că funcționează în parametrii specificați (care trebuie să satisfacă dierse norme, nu doar așteptările utilizatorilor). În caz că nu vine cu alimentator la pachet, da, ar trebui să funcționeze cu unul alternativ. Vezi să fie stabilizat (regulated power supply), să fie tensiunea corectă și amperaj suficient și să fie mufa și polaritatea care-ți trebuie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am o nelamurire pe care probabil multi incepatori o au.Sa cumpar un procesor second hand(ceva 300-400 lei)sau sa cumpar de banii astia cateva pedale tot mana a doua(un wah,distors,compressor si vad daca mai imi ajung banii)..la procesor ma gandeam la ceva de genul asta

 

 

E 400 lei nou,l-am gasit la mine in oras cu 300 de lei(probabil il pot duce undeva la 250 de lei).Se merita procesorul?

..

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mnezau,dar am v-amp 3 si nu ma satisface..tonul e destul de bun,dar nu prea pot combina efectele..adica nu pot adauga compressor +wah de exemplu,plus ca nu am la el pedala de expresie,plus ca toate preseturile nu pot fi folosite cu piciorul..deci in concerte e slab,dar pentru studiu acasa e acceptabil..

Link to comment
Share on other sites

Guest marinib

salut! poate s-a mai pus intrebarea asta dar trebuie sa stiu.acum invat chitara si incerc sa schimb 2 acorduri intre ele...acest lucru mi se pare imposibil adica...trebuie sa ma opresc si sa misc degetele pe rand.va veni vremea cand le schimb asa...din reflex?automat adica

Link to comment
Share on other sites

salut! poate s-a mai pus intrebarea asta dar trebuie sa stiu.acum invat chitara si incerc sa schimb 2 acorduri intre ele...acest lucru mi se pare imposibil adica...trebuie sa ma opresc si sa misc degetele pe rand.va veni vremea cand le schimb asa...din reflex?automat adica

 

Daca exersezi, sigur. Mult mai repede decat crezi acum :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Verestiuc Andrei

Salutare!

 

Insfarsit am strans si eu niste bani, maine plec sa imi iau chitara electrica. :)

 

Din dorinta de a face economie, nu vrea sa cumpar amplificator, vreau sa conectez chitara la PC iar din PC sunetul o sa mearga in statia mea de 115W. O sa am nevoie de un preamplificator ca sa nu am probleme cu impedanta, din pacate nu stiu prea multe despre preampuri. Orice pedala e buna pe post de preamplificator? Sau trebuie sa cumpar ceva anume?

 

Daca se poate aratati-mi ce sa cumpar de aici: www.soundcreation.ro .

 

Multumesc anticipat!

Edited by Verestiuc Andrei
Link to comment
Share on other sites

Sunt două lucruri pe care chitariștii le numesc "preamplificator":

1. Echipamentul care amplifică semnale mici de diferite feluri până la un nivel nominal pentru a putea fi utilizate ulterior (procesate, amplificate, înregistrate). De obicei acest preamp e "transparent", nu distorsionează intenționat semnalul și ca efect conține cel mult o serie de filtre controlabile (EQ). E aproximativ ce chitariștii ar numi un "clean boost" (gen MXR Microamp).

2. Un efect care îndeplinește rolul de mai sus dar adaugă și un "caracter tonal" specific, prin filtrarea și distorsionarea semnalului. Astfel de preamp-uri pot fi simple (o "pedală" de boost, OD sau distorsiune) sau pot include diverse opțiuni programabile (e.g. de la Mesa Boogie Triaxis la un "procesor" digital).

 

Tu poți folosi oricare dintre ele, cu rezultate diferite. Ce fel de tonuri vrei să obții? Ce rol ar juca PC-ul în această poveste?

Link to comment
Share on other sites

Guest Verestiuc Andrei

Pai statia mea nu are EQ, eu o folosesc conectata la PC. Rolul PC-ului v-a fi sa imi procezeze sunetul care vine din chitara si apoi sa mi-l trimita in statie care v-a fi folosita pe post de boxe.

 

Astfel sunetul ce pleaca din chitara merge direct in PC si de aia am nevoie de un preamp. Eu nu am cunostinte prea mari despre aceste lucruri, din ce am mai citit pe aici si am mai auzit si eu de la altii stiu ca am nevoie de un preamp ca sa nu se auda sunetul naspa deoarece placa de sunet integrata are impedanta mica.

 

 

Sper ca am explicat bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Dacă vrei să pleci de la un sunet cât mai "curat" ca să-l procesezi cum vrei îți trebuie un preamp "transparent", cea mai ieftină soluție fiind Behringer PB100, dacă n-ai un electronist care să-ți construiască unul.

Dacă te interesează doar tonuri distorsionate poți lua ce pedală de boost, OD sau distorsiune îți place (și o poți folosi și ulterior, în scopuri "tradiționale"). Dacă pedala are buffered bypass o poți folosi și ca buffer, dar nu ca preamp transparent.

Sau un procesor, care la fel rămâne util și în alte condiții, și te-ar putea scuti de folosirea PC-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Verestiuc Andrei

Multumesc mult.

 

Nu ai cumva o adresa de messenger sa iti mai pun vre-o 2-3 intrebari "live"? As fi foarte recunoscator. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.