www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest alexp2012

Deci.. no fretbuzz? Adica mi s-a parut ciudat ca sunetul il canta fara bazait si imediat ce luam degetul zbarnaia.. In special E gros! Banuiam eu coarda aia ca e prea lasata..

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Toate corzile suna clar, fara niciun bazait. Dar m-am mirat de coarda respectiva pentru ca (poate exagerez eu) pare mai elastica decat celelalte :D! Dar pe ea se simt cel mai bine bazaiturile acelea; corzile de mai jos (D, de exemplu) au un bazait mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca e problema din tehnica ta, cand ai spus ca bazaie "cand iei degetul". E-ul gros, in orice caz, bazaie cel mai mult. Este cea mai groasa coarda. Tu insa, daca nu esti acordat corect, se schimba toate datele problemei...

 

La o acustica e de preferat sa nu-ti bazaie nici o coarda. La electrica nu conteaza asa mult, cat timp nu se aude in statie.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine bazaie, e prima mea chiatara... am acordat-o cu softul de acordat si pare super ok insa cand ridic degetul de pe o coarda, vibreaza putin... chiar si cand cant se intampla sa imi atinga degetul si sa vibreze insa asta e altceva. E normal sa bazaie cand ridici degetul ?

 

Dimavery 303 AW

Link to comment
Share on other sites

Cine se uita la video-uri cu cantatul la chitara si n-a pus niciodata mana pe chitara, are impresia ca doar pui degetu acolo si suna excelent , in fond treaba nu sta chiar asa roz, iti trebuie ani si ani de exercitiu ca sa faci ceva bine macar (desigur ca exista si exceptii ) insa majoritatea chitaristilor celebri canta de mult timp, sau au exersat o gramada.

 

Ex: chitarist australian Glenn : canta de la 10ani , cativa ani exersa 10-12 ore + pe zi si tot nu e celebru dat fiind faptul ca multi de pe forum nici n-au auzit de el, deci chitara se studiaza si se exerseaza ani.

 

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Eu am rezolvat treaba ;) Intr-adevar, tehnica e de vina. Degetul trebuie tinut langa fret.

Edited by alexp2012
Link to comment
Share on other sites

Sunt incepator (2 luni si putin :D ) si am o nelamurire legata de acordul Sol . este corecta si varianta cu 4 degete? ( mi , la , si , mi ) eu asa am invatat-o de pe interenet , dar acum am observat ca majoritatea folosesc doar 3 degete , 1 , 2 , 3 sau 1, 2 , 4 (mi , si , mi )..mie imi suna diferit acordul cu 4 degete fata de cel cu 3 . dar m-am obisnuit asa si acum imi e greu cand schimb intre acorduri daca folosesc 3 degete . in special la trecerea din Sol in Re si invers , pt ca degetul 3 nu mai ramane pe si. este gresit ca am invatat asa ? sa folosesc doar 1, 2 si 4 in acord?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Intrebare stupida: e ok sa tin chitara 2-3 saptamani in cutia cu care a venit pana imi cumpar o husa ca lumea? Si in ce priveste husa, cum as putea sa ii asigur chitarei conditii optime in ea?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

e ok, nu se prafuieste, alt avantaj nu vad. :rolleyes: cat despre husa, parerea mea e ca daca e mai groasa e mai buna... o apara mai bine in caz de lovitura si iarna prinde numai bine

Link to comment
Share on other sites

Intrebare stupida: e ok sa tin chitara 2-3 saptamani in cutia cu care a venit pana imi cumpar o husa ca lumea? Si in ce priveste husa, cum as putea sa ii asigur chitarei conditii optime in ea?

Multumesc!

 

Consideră şi tu chitara mai mult o unealtă şi mai puţin o bijuterie. Mă gândesc că nu vorbim de un exemplar istoric cu valoare foarte mare. Dacă am vorbi de aşa ceva, cu siguranţă ai şti cum s-o întreţii. Ca idei de bază ar fi să n-o ţii într-o cameră unde umiditatea este ridicată, să n-o ţii lipită de calorifer în perioada rece, sub aerul condiţionat în perioada caldă. Mă rog, majoritatea sunt reguli generale, logic de respectat. Dacă nu te plimbi cu ea pe-afară poţi să renunţi la husă şi să-ţi iei un stativ.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare stupida: e ok sa tin chitara 2-3 saptamani in cutia cu care a venit pana imi cumpar o husa ca lumea? Si in ce priveste husa, cum as putea sa ii asigur chitarei conditii optime in ea?

Multumesc!

 

Da, se poate tine si in cutie, nu e nicio problema. O husa interesanta si buna (as zice eu) mi se pare asta, am asa ceva (ma rog, pentru electrica, dar e aceeasi chestie) si mi se pare super ok, si daca vrei sa tii chitara in casa, si daca vrei s-o scoti afara. Si tine cont si de ce ti s-a spus mai sus.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare tot pe aceeasi tema (pastratul chitarii ) . este afectata in vreu fel daca nu o tin pe stativ, ci pur si simplu rezemata de perete?vor fi probleme cu grifful? intreb , deoarece in ultima vreme am observat ca tensiunea corzilor a scazut si a capatat si fretbuzz .nu ma bag sa incerc sa o setez ca sigur n-o sa mai fie deloc cantabila :)) sau motivul ar putea fi corzile . am chitara de 2 luni si au cam inceput sa si oxideze . sau s-ar putea sa se fi slabit si miscat catre in sus "bucatile din plastic" (nu stiu cum li se spune :D ) care tin corzile in bridge?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.