www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si daca vreau sa cand hard rock ( GnR , Led Zeppelin ) , cam ce "marimi" imi trebuie ? 010-046. ?

Mai studiaza problema ..

 

These are the guitars of Jimmy Page.( adica cateva reprezentative )

http://theekevin.tumblr.com/post/106630970/these-are-the-guitars-of-jimmy-page-these-are

 

Are si Slash cateva

 

http://slashsnakepit.chez-alice.fr/materiel/guitares/guitares.php

 

Asa ca poti sa-ti dai seama ca nu stim ce corzi folosesc la care piesa etc ...

 

0.1 -46 sunt OK in general , mai groase suna mai bine dar cum nu ai colectie de 100 de chitare pe una singura cu un singur tip de corzi trebuie sa faci "bici din ^$$&* si sa si pocneasca "

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si daca vreau sa cand hard rock ( GnR , Led Zeppelin ) , cam ce "marimi" imi trebuie ? 010-046. ?

 

Eu zic sa folosesti "marimea" (adica grosimea) de corzi pe care o simti tu cel mai bine la mana. Poate ca (,) chitaristul X de la trupa Y foloseste corzi groase, ca asa-i place si se simte bine, pe cand tu te simti mai bine cu corzi mai subtiri, mai moi. Cata vreme nu-ti bazaie chitara pe nicaieri si te simti bine cu corzile pe care le ai (si, evident, iti place cum suna), poti sa folosesti cam orice grosime vrei tu, indiferent ce vrei sa canti. Mai greu e daca vrei sa canti in acordaje mai joase, ca atunci nu poti folosi corzi subtiri.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-are nici o legătură locația în care cânți cu tipul de doză. Caută thread-urile în care s-a explicat diferența dintre pasive și active.

 

le-am citit..din cate am inteles cele pasive au "semnal" care daca ai prea multe pedale si cabluri se pierde o parte din el pana ajunge la amp/cabinet...in vreme ce la active "semnalul" este mai puternic si nu se prea pierde....daca am inteles bine...cele pasive nu mai au un sunet prea "plin", in vreme e activele isi mentin tonul indiferent de situatie....

deci sunt mai bune activele mai ales pentru un chtiarist solo ? (ca si idee cant solouri asemanatoare psychosocial-slipknot :D)

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

deci sunt mai bune activele mai ales pentru un chtiarist solo ?

 

Sunt mai bune din mai multe motive obiective. Sunt totuși unelte folosite către o finalitate estetică, deci sunt implicate și motive subiective în alegerea dozelor (i.e. să îți "placă"). Pentru unii cele din urmă devin mai importante, deși desigur nu e o consecință a naturii dozelor active ci a priorităților utilizatorului și diversității și accesibilității modelelor de pe piață. După cum am mai spus, dozele active se pot construi astfel încât să sune precum cele pasive dar nu și invers. Dacă producătorii aleg să o facă sau nu și de ce e altă discuție.

 

voi ce "marimi" folositi pentru corzi ?

Există un thread numit "Ce corzi folosim".

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu unul am folosit de la corzi 9-46 pana la 13-56....si cel mai multumit sunt de cele 13-56. iar ca si firma DR STRINGS sunt foarte bune, de asemenea si D'addario (depinde de ce gasesc la senia, dar sunt cam identice dupa parerea mea cele doua)

 

si as avea si eu o intrebare...pe un ibanez mtm2 niste corzi 10-60 cum ar fii ? ma refer la corzile de 10 13 17 sa nu fie prea lasate...sa pot face solo uri...shreeding, sweep etc etc ...adica folosesc si un tuning destul de jos, respectiv Drop B....deci daca are cineva primele corzi de 10 13 17 si le poate baga pentru o clipa in C# G# E si sa vada daca se poate canta as fii foarte recunoscator :D

Link to comment
Share on other sites

eu unul am folosit de la corzi 9-46 pana la 13-56....si cel mai multumit sunt de cele 13-56. iar ca si firma DR STRINGS sunt foarte bune, de asemenea si D'addario (depinde de ce gasesc la senia, dar sunt cam identice dupa parerea mea cele doua)

 

si as avea si eu o intrebare...pe un ibanez mtm2 niste corzi 10-60 cum ar fii ? ma refer la corzile de 10 13 17 sa nu fie prea lasate...sa pot face solo uri...shreeding, sweep etc etc ...adica folosesc si un tuning destul de jos, respectiv Drop B....deci daca are cineva primele corzi de 10 13 17 si le poate baga pentru o clipa in C# G# E si sa vada daca se poate canta as fii foarte recunoscator :D

 

Nu stiu daca poti sa canti in Drop B cu 10 13 17 pe post de corzi subtiri... poate pe o chitara cu extended scale. Poate un set de 11 (cel putin) ar face fata o idee mai bine, desi si-asa mi se pare cam putin. Ca sa-ti faci o idee, eu folosesc 11 14 18 in Drop C# (Db) si sunt ok, nu mi se par greu de "manevrat". Cred ca un set de 12-13 ar fi cel mai potrivit pentru Drop B. In plus, la o chitara cu scale normal (cum inteleg ca ar fi mtm2), nu cred ca ar fi greu de cantat pe o asemenea grosime in Drop B, pentru ca tu practic folosind corzi mai groase in acordaj mai jos pastrezi o tensiune apropiata de cea de la acordajul standard.

 

Desi nu stiu, incearca si corzi mai subtiri, poate n-or sa bazaie asa de rau.

 

Dar asa de curiozitate , voi ce "marimi" folositi pentru corzi ? Nu ma refer sa imi iau eu cum aveti voi sau stiu eu , doar asa de curiozitate :D

 

Am folosit 9-42 (cele care au venit cu chitara), 10-46 (pana acum) si au fost ok, si 11-50 - heavy core (momentan) si sunt si mai ok. Pentru mine :)

Link to comment
Share on other sites

Hello... din nou.. Iarasi am o problema cu chitara.. Deci face un fel de fretbuzz dar e un zbarnait mai anost.. si pe fiecare tasta am acel zbarnait , deocamdata mi-am pus numai coarda E subtire de la ernie ball super slinky si am vazut aceasta problema.. Este de la coarda sau chitara ? Nu cred ca e fretbuzz pentru ca nu are acel sunet mai subtire , este ceva ca si cum ar da rateu sau stiu eu ... si este pe fiecare tasta :) Am umblat prin trussrod dar nu prea se intampla nimica... gatul trebuie sa fie perfect drept sau sa aiba umpic de "curbura"

Link to comment
Share on other sites

Hello... din nou.. Iarasi am o problema cu chitara.. Deci face un fel de fretbuzz dar e un zbarnait mai anost.. si pe fiecare tasta am acel zbarnait , deocamdata mi-am pus numai coarda E subtire

 

Ai pus doar una din cele 6 corzi, Mi-ul subţire, am înţeles corect ? E o glumă, nu ?

Dacă da, montează-le pe toate şi verifici după aceea... DO NOT DO THAT AGAIN !

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Deci daca le pun pe toate 6 nu mai suna ? Nu , nu este o gluma :D in sensul ca am pus una , si am cantat asa umpic am apasat niste note sa vad cum suna si a sunat naspa..

 

Numa' tu ştii ce-ai învârtit la truss cât a fost coarda aia pe chitară . În mod sigur când vor "intra în acţiune" şi celelalte 5, care-s mai "musculoase" ca amărâtul ăla de Mi subţire, va fi distracţia mare...

 

Mi-ai adus aminte de-un banc :

Intră un pistolar într-un Western Saloon :

- Aş dori sa vă între ceva ...

- Amice, aici întâi se trage, apoi se vorbeşte !

Bang ! Bang ! ... îi rade pe toţi, dupa care se-apropie de unu' din ei, care mai respira :

- Fii amabil, unde e gara ?

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Haha ramurel :):D Ok , o sa pun toate corzile si o sa revin cu un edit !

 

EDIT: Dap , merge bine... si acum pot sa spun , ca pot recomanda Ernie Ball Super Slinky :D Suna super bine , mai bine ca D`addario ... Pot sa zic ca D`addario sunt niste corzi low-entry ( parerea mea ) se rup rapid dar suna ok :D Mersi :)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

gatul trebuie sa fie perfect drept sau sa aiba umpic de "curbura"

 

Gatul nu tebuie sa fie perfect drept - ideal ar fi ca el sa fie foarte usor curbat "in jos", ceva asemanator cu poza de mai jos, ca sa-ti faci o idee (ma rog, imaginea e facuta grosolan in Paint, in realitate curbura trebuie sa fie foarte mica, aproape insesizabila). Dar asta o verifici abia dupa ce ai pus toate corzile.

 

Data viitoare cand mai schimbi corzile, daca nu ai nevoie sa cureti griful sau sa executi alte operatiuni care necesita scoaterea completa a corzilor, cred ca ar fi totusi mai "sanatos" pentru trussrod sa nu scoti toate corzile odata, ci sa scoti cate una si sa o inlocuiesti, dupa care mai scoti inca una si o inlocuiesti etc.

post-18966-0-03687600-1338390627_thumb.jpg

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce?

 

Din ce am tot citit pe net pe vremea cand aveam fobie de invartit trussrodul, am inteles ca un grif "prea drept" poate provoca fretbuzz intre nut si pozitia 7. In teorie, gatul poate sa fie si perfect drept, insa preferabil ar fi sa existe o oarecare curbura.

 

Am vazut ca sunt mai multi care zic asta.

 

Acum, ma rog, daca pe chitarist nu-l deranjeaza eventualul fretbuzz, presupun ca poate canta si cu griful perfect drept... din cate vad, aproape totul (daca nu chiar totul) la o chitara tine de preferintele fiecaruia...

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, eu mereu le-am setat drepte, sau cel putin asa mi se pare. Ca si orientare, cand pun un deget pe tasta 1 si unul pe tasta 12, vreau sa am un spatiu cat mai mic intre fret-ul 6 si coarda. Cat mai mic inseamna sa vad raza de lumina intre fret si coarda.

Mie nu mi se pare sa aiba vreo curbura. Dar nu spun ca fac ca la carte sau nu, pur si simplu asa am observat ca obtin rezultate care ma multumesc. Cant si cu mult gain si acordat putin mai jos si nu prea ma deranjeaza fretbuzz-ul.

Am intrebat pentru ca nu imi dadusem seama de motiv, dar m-a lamurit 57.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.