www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salve!

 

Cand ma duc la magazin sa imi cumpar un penel intodeauna ma uit la cati mm are . Eu deobicei cumpar de 0.50 , 0.60 mm , este bun ? Mi-e imi place mai mult stilul Rock , nu stiu daca penelul afecteza sunetul dar daca da , astept o explicatie si un raspuns . " Cati mm e bine sa aiba penelul " ?:)

 

Poate ca la altii li se pare absurda intrebarea dar... E buna grosimea penelului : 0.50,0.60mm ?

Link to comment
Share on other sites

Salve!

 

Cand ma duc la magazin sa imi cumpar un penel intodeauna ma uit la cati mm are . Eu deobicei cumpar de 0.50 , 0.60 mm , este bun ? Mi-e imi place mai mult stilul Rock , nu stiu daca penelul afecteza sunetul dar daca da , astept o explicatie si un raspuns . " Cati mm e bine sa aiba penelul " ? :)

 

Poate ca la altii li se pare absurda intrebarea dar... E buna grosimea penelului : 0.50,0.60mm ?

 

Aici e de chitaristi. Forumul pictorilor e in alta parte.

 

In orice caz, voi presupune ca te-ai referit la pana. Intrebarea este absurda in general, nu doar pentru unii sau altii, presupunan ca iti folosesti propriile parti ale corpului pentru a canta la chitara, mai bine decat tine n-are cum sa stie nimeni de ce accesorii ai nevoie. Iti cumperi 10 pene, diferite grosimi si materiale, incerci, vezi care-ti place mai mult si alea sunt cele mai bune. Simplu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

In fiecare zi ma uit pe youtube la niste video-uri cu , chitaristi care fac jamming... Am gasit niste backings , si am incercat sa cant niste game.. Dar nu imi reusesc... Stiti un video , un tutorial ceva care m-ar putea ajuta sa invat sa fac jamming? Stiu ca asta e improvizatie dar , nu stiu ce sa improvizez :-?

Am vazut pe unii care faceau licks, si am cautat niste licks pe internet dar... n-am gasit ce imi trebuia...

multi o sa-mi zica "google it " dar mai bine astept raspunsul unor experti si poate niste sfaturi,site-uri

Link to comment
Share on other sites

Pai ce anume n-ai reusit sa canti din gama? Ai notele din gama respectiva, le identifici pe neck si aia e gama. Ai Am, sa zicem, cauti un backing track in Am si canti notele gamei respective peste. A ceva tot trebuie sa sune.

Lick-urile sunt cam aiurea daca nu ai o baza teoretica. Daca nu stii in ce gama este lick-ul respectiv, mi se pare imposibil sa faci ceva cu el. Adica nu-l poti integra in context.

Incepi cu notiuni introductive de teorie muzicala. Nu te speria de notatii si de portative ca le intelegi. Macar sa ai o baza, sa stii sa identifici notele pe griff, sa intelegi cum se formeaza gamele majore si minore, sa intelegi de ce se numeste gama A minor si nu gama lui Gheorghe, sa inveti care sunt relativele gamelor. Orice gama majora are o gama relativa minora si invers, astfel incat, notele care o compun sunt aceleasi, difera doar radacina. Lucru ce te ajuta, deoarece tu deja stii ca din moment ce cunosti pozitiile gamei C major, stii si pozitiile gamei A minor.

Alta chestie, cand inveti o gama, invat-o cu un backing track din gama respectiva in spate. Il pui acolo pe repeat. Chit ca la inceput canti doar doua note timp de 5 minute, incerci sa o canti si pe a 3-a. Urechea, ajutata de backing track iti va spune daca ai plecat din gama sau esti tot acolo.

In rest, rabdare si tutun...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Nu sunt convins ca am nimerit bine threadul, da' atat timp cat it's called intrebari ale incepatorilor I'll go for it.

 

In speranta ca voi reusi sa manuiesc o chitara electrica, mi-am cumparat nu de curand una + un amp vox vt30 care cam stie sa le faca pe toate. Am zis ca restul accesoriilor le iau pe parcurs, in functie de necesitati. Insa marea mea problema, poate chiar eterna.. (m-am mutat de 4 ori deja de atunci) is vecinii. Tot timpul se gaseste unul sa-mi strice ziua si cheful. Cum nu vreau s-o las balta, am zis sa incerc cu castile. Nu prea le-am nimerit nici cu ele (nu-mi acopera toata urechea) + un sunet oribil. Daca e cineva in aceeasi situatie ca mine, sau foloseste casti si e foarte multumit de combo ul care-l are, please share cu ce aveti. Sunt dispus sa mai continui cu investitiile, atat timp cat imi rezolva problema cu soundul la casti si-mi acopera majoritatea detaliilor tehnice necesare pt a invata.

 

Orice sugestie suplimentara e binevenita.

 

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

Cu casti poti sa folosesti un procesor care are cabism. Sau Guitar Rig. Eu a doua varianta o folosesc si sunt mai mult decat multumit. Exista si Vox Amplug, foarte bune jucariile. Dar da si tu mai incet amp-ul.

 

Ca o sugestie de procesor, ceva de genul e ok.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu iti recomand varianta cu procesor, dar ca detinator de PocketPOD iti dau un sfat: neaparat incearca unul inainte sa-l cumperi daca vrei sa canti chestii foarte suparate. Mie mi se pare ca nu are suficient gain pentru asa ceva.

 

LE: Sa nu crezi ca e un procesor prost! Isi face treaba foarte bine in rest. Mai sus e doar o parere personala.

Edited by mc.chiken
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mersi de atentie 'mnezaule.

indeed, ma gandeam si la voxamplug, dar nu prea am inteles o faza: au preset urile blocate, sau ce-s cu multiplele versiuni la ele?

 

poate suna dumb, au vreun efect daca le-as folosi la ampul specificat mai sus pe diferite programe selectate de mine?

 

pe langa asta, astept si sugestii legate de niste casti, carevasazica, numa' bune pentru chitara.

 

Merci

 

mc.chiken, ai avea vreun alt procesor de sugerat(recomandat? :)

Link to comment
Share on other sites

Gasesti casti multimedia pe la 50-60 de lei. Chiar nu e cazul sa arunci bani pe casti de studio pentru ca nu vad rostul in situatia noastra.

 

Amplug-urile sunt mai multe variante pentru ca sunt simulari de amplificatoare. Adica n-ai efecte pe ele. Nu le poti conecta la amplificator. Teoretic poti, practic nu va suna a nimic. In orice caz, draciile alea chiar suna a ce trebuie sa sune. Am avut AC30 si suna foarte apropiat de celebrul amplificator.

 

Oricum, eu am Pathfinder de la Vox si pot sa spun ca iesirea pentru casti nu are cabism pe ea. Se aude foarte prost. In schimb, am si un DA5, tot de la Vox, ala, fiind digital, se aude foarte bine la casti.

E posibil sa fie problema asta si in cazul tau. Ai putea sa folosesti un cabism dintr-un software.

 

Daca te bate gandul de procesor, Pocket POD-ul ala mi-a sarit in ochi ca doar ce era pus anunt la mica publicitate. Insa ai o gramada de variante, de la Behringer, Zoom, Digitech, etc. Daca vrei o solutie ieftina si foarte ok, Behringer V-amp. Ai si simulari de cabinete. In plus suna foarte bine, avand in vedere pretul. Oricum, aici nu ai de ce sa-ti bati capul prea mult. Ideea e sa fie tehnologie noua, 24 de biti/96 khz. In rest, toate suna bine.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

...Ai putea sa folosesti un cabism dintr-un software...

 

M-ai pierdut aici. Daca ai avea timp sa-mi explici mai detaliat ca unui noobish, dau o bere.

 

Daca te bate gandul de procesor, Pocket POD-ul ala mi-a sarit in ochi ca doar ce era pus anunt la mica publicitate. Insa ai o gramada de variante, de la Behringer, Zoom, Digitech, etc. Daca vrei o solutie ieftina si foarte ok, Behringer V-amp. Ai si simulari de cabinete. In plus suna foarte bine, avand in vedere pretul. Oricum, aici nu ai de ce sa-ti bati capul prea mult. Ideea e sa fie tehnologie noua, 24 de biti/96 khz. In rest, toate suna bine.

 

search urile pe site urile de muzica nu ma ajuta prea mult. daca nu ratezi alte oportunitati rarisime etalandu-mi niste linkuri, dau 2 beri.

 

PS: 2 beri in sensu ca o includ si pe prima de la primul quote. ca deh, traim vremuri grele.

 

Cheers

Link to comment
Share on other sites

FiveseveN: denon banuiesc ca n-ar fi chiar trash. Numa' nu-mi acopera toata urechea cum m-as fi asteptat. In rest, sunt relativ multumit de calitatea lor, dar nu la amp.

 

Oricum, printre primele optiuni ar fi sa incerc cu un amplug sau procesor, dupa cum mi-au sugerat domnii 'mnezau si chiken. Numa sa stiu precis ce si cum first :)

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

FiveseveN: denon banuiesc ca n-ar fi chiar trash. Numa' nu-mi acopera toata urechea cum m-as fi asteptat. In rest, sunt relativ multumit de calitatea lor, dar nu la amp.

 

Așa-i, ar trebui să fie ok. Acele căști par a nu fi circumaurale ci supraaurale, deci stau pe pavilion.

Acum, ieșirea de căști de la amplificator ar trebui să fie "tratată" deja de un cabsim. Un procesor într-adevăr oferă de obicei mai multă flexibilitate: mai multe cabinete modelate și opțiunea de a folosi oricare din ele cu oricare ampsim. Cu Amplug-urile nu rezolvi mare lucru în acest sens; mai pui puțin și iei un procesor entry-level. Eu am un V-amp 2 de vreo 4 ani și n-am observat să fi ieșit ceva mai convenabil între timp.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Imi puteti recomanda o pedala(efect) de clean,overdrive,distortion ? Adica eu tot caut dar nu gasesc mai ieftin de 500 de lei... Si de ar fi numa overdrive sau distortion... fara clean sau ambele sau stiu eu... si se merita sa imi comand de pe net daca in orasul meu nu sunt pedale numai din alea scumpe?... Adica e ca la chitara ca trebuie sa o incerc inainte?Cum vine cu pedalele astea ca sunt cam nou in acest domeniu :D

 

ty

Link to comment
Share on other sites

Asculta-le pe Youtube sa-ti faci o idee. Atentie, sunt sanse mari sa nu-ti sune la fel. Conteaza si chitara, dozele, lemnul, etc. In orice caz, timbrul e pe-acolo. Daca ai avea ocazia ar fi ideal sa o incerci in prealabil. Sunt foarte multe modele, fiecare diferite. Depinde ce cauti, pentru blues, pentru metale, pentru rock, etc.

Gasesti pedale la vreo 90 de lei (Behringer). Sunt clone dupa pedalele mai scumpe, multe suna identic. Aici gasesti un tabel cu corespondentele intre pedalele Behringer si modelele de la ceilalti producatori.

 

De asemenea conteaza si cu ce echipament o vei folosi. Cu ce amplificator.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

Eu iti recomand un Boogieman distortion de la AnalogSound, ca owner a unei asemenea bijuterii ti-o recomand cu caldura, e o pedala mai mult decat super avand in vedere ce gasesti pe piata la ora actuala, ia legatura cu Gabi (analogsound) si go for it :)

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand un Boogieman distortion de la AnalogSound, ca owner a unei asemenea bijuterii ti-o recomand cu caldura, e o pedala mai mult decat super avand in vedere ce gasesti pe piata la ora actuala, ia legatura cu Gabi (analogsound) si go for it :)

 

Dar cred ca ai avut ceva timp liber si bani de-ai reusit sa le incerci pe toate de pe piata. Sunt cateva zeci in momentul asta "pe piata" si de-alungul timpului probabil cateva sute... :blink:

 

@sympthom - Amplificatorul ala pare ok. Bine, cu toate ca nu stiu ce ar putea diferi fata de unul de chitara, tinand cont ca e de clapa. Poate ne lamureste cineva care se pricepe.

Referitor la intrebarea cu "ce doza", slabe sanse sa poti identifica o anumita firma. De obicei, la chitarele mai ieftioare sunt doze facute de niste chinezi priceputi. Ele pot fi single coil sau humbuckere. Dar mai mult, nu prea ai de unde afla detalii. In orice caz, lucrul asta nu prea conteaza.

In primul rand trebuie sa stii ce vrei sa faci cu pedala respectiva. Adica slabe sanse sa gasesti un distors care sa faca mai multe chestii. Sunt de obicei impartite pe genuri. Cauta si tu pe google "metal pedal effect", "blues pedal effect", in functie de ce ai vrea tu sa canti si o sa gasesti niste rezultate. Dupa care, in cazul in care ai buzunarele stramte, te duci la tabelul cu pedale Behringer si vezi daca gasesti clona dupa pedala respectiva la ei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce ar putea diferi fata de unul de chitara, tinand cont ca e de clapa

Lățime de bandă mai mare (are și tweeter, și incintă bass reflex) și impedanță de intrare mică (30 KOhm), ambele fiind caracteristici nedorite. Cee e bine e că-i puternic, are EQ grafic, și anti-feedback-ul ar putea fi de folos.

Dacă pui o "pedală" obișnuită în fața lui nu va suna ca amplificator de chitară. În schimb ar merge foarte bine cu un procesor sau alt efect cu cabsim, de exemplu Sansamp sau una din clonele de la Behringer: una sau cealaltă. Și/sau poți folosi ampsim-uri software.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest edi_b1

Ce imi recomandati?

Am de ales intre Chitara acustica Ibanez V72ECE si Takamine G320. Ce sa aleg avand in vedere ca sunt cam la acelasi pret, iar ibanez-ul are si tuner incorporat si acel cutaway? Ma intereseaza mai mult calitatea sunetului....

Link to comment
Share on other sites

Cu pedala de efect , pot sa ajustez volumul ? adica daca am un amplificator si il dau la maxim , chitara o dau la maxim , si pedala pot sa dau mai tare ?

 

Btw , procesorul ce este ? adica tot ca si o pedala de efect sau cum ? Care-i diferenta dintre pedala de efect si procesor?

 

Incepi de-aici. Oricum, google is your friend :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.