www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

legat de truss rod , acesta trebuie reglat la un anumit timp sau la schimbul corzilor , sau trebuie sa-ti dai singur seama cand trebuie (ce trebuie sa observi ? ) ?

 

imi raspunde cineva :D ?

 

Il reglezi doar daca gatu' chitarii e curbat.

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

am citit ceva de o metoda , sa spun cum am inteles eu :cu un deget apas pe pe prima coarda(groasa) pimu fret si cu alt deget pe ultim fret ...si la fel si pentru prima coarda(subtire)

am facut asa si coarda sta dreapta , paralela si "lipita"(adica nu este spatiu de-a lungul freboardului) fata de fretboard in ambele cazuri (si la cea subtire si la cea groasa)

esete o metoda buna ? daca sunt asa inseamna ca truss rod e perfect drept ? nu-i asa ?

Link to comment
Share on other sites

Asa mi se intampla si mie cateodata.Mai ales la "in your atmosphere" de la j mayer se faceau fleasca cu vibrato :lol:

 

Intreb si io asa...corzile alea le ai puse de cand ai chitara? Cel putin g'ul din poza asa ma face sa cred :blink:

Schimbati fratilor corzile macar 1data/luna; daca vreti sa mai si sune chiar mai repede; daca nu aveti bani macar schimbati alea care's praf;luati la bucata sau de la prieteni/cunoscuti care le schimba des,etc...

Link to comment
Share on other sites

E prea strans truss-rod-ul, mai trebuie slabit. Vezi aici http://forums.rgc.ro...-ridic-corzile/

 

 

si daca eu ma uit dinspre capatul chitarii (cel cu cheitle pt acordat) spre corpul chitarii cum trebuie sa dau in stanga sau in dreapta(la truss rod) si cam cat trebuie sa dau de mult ?

 

iar la bridge(pe ce vin prima data pozitionate corzile) au niste chestii cu arcuri care se misca spre nut si invers , eu primele 3(la corzile groase le am dat in capat spre nut , iar ultimele 3(subtiri) le-am dat in celalalt capat(sens popus)

cam cum ar trebuie sa stea astea normal?

Link to comment
Share on other sites

Nu io am postat poza.Ziceam ca asa se intampla cand aveam chitara.Oricum,si cu corzi bune,la piesa aia mi se rodeau intr o saptamana doua cum zicea el

Intreb si io asa...corzile alea le ai puse de cand ai chitara? Cel putin g'ul din poza asa ma face sa cred :blink:

Schimbati fratilor corzile macar 1data/luna; daca vreti sa mai si sune chiar mai repede; daca nu aveti bani macar schimbati alea care's praf;luati la bucata sau de la prieteni/cunoscuti care le schimba des,etc...

Link to comment
Share on other sites

Intreb si io asa...corzile alea le ai puse de cand ai chitara? Cel putin g'ul din poza asa ma face sa cred :blink:

Schimbati fratilor corzile macar 1data/luna; daca vreti sa mai si sune chiar mai repede; daca nu aveti bani macar schimbati alea care's praf;luati la bucata sau de la prieteni/cunoscuti care le schimba des,etc...

 

Nu, corzile alea de am de cel mult o sapt.

Link to comment
Share on other sites

si daca eu ma uit dinspre capatul chitarii (cel cu cheitle pt acordat) spre corpul chitarii cum trebuie sa dau in stanga sau in dreapta(la truss rod) si cam cat trebuie sa dau de mult ?

 

iar la bridge(pe ce vin prima data pozitionate corzile) au niste chestii cu arcuri care se misca spre nut si invers , eu primele 3(la corzile groase le am dat in capat spre nut , iar ultimele 3(subtiri) le-am dat in celalalt capat(sens popus)

cam cum ar trebuie sa stea astea normal?

 

 

inca o intrebare : am trecut pe corzi mai groase 10-52 si vad ca primele 3 corzi (cele groase) nu intra pana la capat in nut , adica nu ating fundul nutului ca primele 3(subtiri) ....ce e de facut ? si parca nu are un sunet prea placut , parca are putin buzz mai ales prima coarda

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

legat de truss rod , acesta trebuie reglat la un anumit timp sau la schimbul corzilor , sau trebuie sa-ti dai singur seama cand trebuie (ce trebuie sa observi ? ) ?

 

imi raspunde cineva :D ?

 

Truss-rod se regleaza de obicei daca schimbi calibrul si/sau tipul corzilor, dar si daca schimbi acordajul (drop D sau alte combinatii mai sus sau mai jos).

Datorita schimbarilor de temperatura medie si a umiditatii din aer se mai regleaza si cand se schimba vremea. cel putin o data pe anotimp.

Reglajele trebuie facute cu grija si folosind dispozitive de masurat (nu dupa ochi).

Link to comment
Share on other sites

si daca eu ma uit dinspre capatul chitarii (cel cu cheitle pt acordat) spre corpul chitarii cum trebuie sa dau in stanga sau in dreapta(la truss rod) si cam cat trebuie sa dau de mult ?

 

iar la bridge(pe ce vin prima data pozitionate corzile) au niste chestii cu arcuri care se misca spre nut si invers , eu primele 3(la corzile groase le am dat in capat spre nut , iar ultimele 3(subtiri) le-am dat in celalalt capat(sens popus)

cam cum ar trebuie sa stea astea normal?

 

Cand te uiti la piulita trussrod-ului, rotind in sensul acelor de ceasornic - il strangi, rotind in sensul invers acelor de ceasornic - il slabesti.

Piesele alea cu arcuri au pozitii diferite pentru a obtine intonatia corecta - adica sa nu falseze chitara, adica nota de la fretul 12 sa fie octava corzii libere si identica cu flageoletul de la tasta 12.

Link to comment
Share on other sites

si daca eu ma uit dinspre capatul chitarii (cel cu cheitle pt acordat) spre corpul chitarii cum trebuie sa dau in stanga sau in dreapta(la truss rod) si cam cat trebuie sa dau de mult ?

 

iar la bridge(pe ce vin prima data pozitionate corzile) au niste chestii cu arcuri care se misca spre nut si invers , eu primele 3(la corzile groase le am dat in capat spre nut , iar ultimele 3(subtiri) le-am dat in celalalt capat(sens popus)

cam cum ar trebuie sa stea astea normal?

 

Invarti in sensul acelor de ceas daca vrei sa strangi sau invers ca sa slabesti.

 

Chestiile cu arcusi se numesc saddles si de acolo se regleaza octava. Trebuie ca octava (nota de la tasta 12 unde ai 2 puncte) sa sune perfect. In mode normal primele trei sunt pe o diagonala si urmatoarele pe alta diagonala putin mai catre bridge. Daca nu stii cum sa masori octava (cu un tuner sau cu urechea) trebuie sa mergi totusi la cineva sa-ti faca operatia. Asa cum le-ai pus probabil ca falseaza rau.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

inca o intrebare : am trecut pe corzi mai groase 10-52 si vad ca primele 3 corzi (cele groase) nu intra pana la capat in nut , adica nu ating fundul nutului ca primele 3(subtiri) ....ce e de facut ? si parca nu are un sunet prea placut , parca are putin buzz mai ales prima coarda

 

Cand pui corzi mai roase si nu intra in nut, inainte sa montezi coarda o pozitionezi in slotul respectiv tinand-o de capat si apasand cu degetul sau cu o bucata de lemn pe coarda in dreptul nutului, tragi de coarda pana isi face loc dar fara sa adancesti slotul din nut.

Link to comment
Share on other sites

inca o intrebare : am trecut pe corzi mai groase 10-52 si vad ca primele 3 corzi (cele groase) nu intra pana la capat in nut , adica nu ating fundul nutului ca primele 3(subtiri) ....ce e de facut ? si parca nu are un sunet prea placut , parca are putin buzz mai ales prima coarda

 

Trebuie sa te decizi daca ramai pe aceste corzi si sa largesti locasurile astfel incat corzile sa se aseze frumos si sa nu agate. Le poti largi folosind un bat de lemn drept (de exemplu o caoad de acadea sau de inghetata pe bat) pe care ai lipit cu superglue o bucata din coarda respectiva pe care ai taiat-o cand ai pus corzile. Iti faci 3 unelte de genul asta cate una pentru fiecare calibru.

 

Daca vei vrea sa te intorci la calibrul vechi va trebui sa schimbi nut-ul.

 

 

:) sincron cu Eugen !

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Cand pui corzi mai roase si nu intra in nut, inainte sa montezi coarda o pozitionezi in slotul respectiv tinand-o de capat si apasand cu degetul sau cu o bucata de lemn pe coarda in dreptul nutului, tragi de coarda pana isi face loc dar fara sa adancesti slotul din nut.

 

 

daca folosesc o pila si pilesc in lateral ca sa intre putin cate putin cu mare atentie e bine ? corzile sunt deja montate , cum procedez ?

Link to comment
Share on other sites

si daca eu ma uit dinspre capatul chitarii (cel cu cheitle pt acordat) spre corpul chitarii cum trebuie sa dau in stanga sau in dreapta(la truss rod) si cam cat trebuie sa dau de mult ?

 

iar la bridge(pe ce vin prima data pozitionate corzile) au niste chestii cu arcuri care se misca spre nut si invers , eu primele 3(la corzile groase le am dat in capat spre nut , iar ultimele 3(subtiri) le-am dat in celalalt capat(sens popus)

cam cum ar trebuie sa stea astea normal?

 

Faci rost de un surub si o piulita si studiezi cum se strange si cum se slabeste ( insurunbeaza si invers)Exact asa se intampl asi pa bara de otel ..este un surub lung ce are filet doar la capat o portiune suficienta ptr al tensiona.

 

Bara de otel contrabalanseaza tractiune corzilor asa se regleaza CURBURA gatului ..daca pui un liniar rezemat de capetele tastierei pe portiunea de mijloc aprox tasta 7 trebuie sa ai un spatiu de aprox 1 -.1.2mm ( ptr o chitara foarte profi poate fi si mai aproape)

 

Trebuie sa te decizi daca ramai pe aceste corzi si sa largesti locasurile astfel incat corzile sa se aseze frumos si sa nu agate. Le poti largi folosind un bat de lemn drept (de exemplu o caoad de acadea sau de inghetata pe bat) pe care ai lipit cu superglue o bucata din coarda respectiva pe care ai taiat-o cand ai pus corzile. Iti faci 3 unelte de genul asta cate una pentru fiecare calibru.

 

Daca vei vrea sa te intorci la calibrul vechi va trebui sa schimbi nut-ul.

 

 

:) sincron cu Eugen !

Nu trebuie schimbat nut-ul daca nisa este mai larga ( mai adanca sa nu fie) .Corzile vin un pic din lateral intr-un anumit unghi asa ca se rezeama bine pe/in nut .Esta destula tensiune ce apasa coarda in jos si de peretele din nisele nut-ului ca sa nu se "plimbe" coarda cand o ciupesti la celalalt capat langa bridge si misti coarda (o deplasezi zeci de milimetri sau ceva mai mult daca ciupesti mai catre gat).

Link to comment
Share on other sites

cand largesc nutul cu partile alea taiate : apas coarda in nut si o scot de cateva ori SAU o apasa si apoi o trag in fata si in spate ?ai spus sa tin cu o bucata de lem (o tin pe partea cu fret sau pe partea de dupa nut ?)

 

in legatura cu chestia cu octava si fage si fret 12 ...cum poate fi explicat mai pe inteles de incepator ? :D adica in tuner cand apasa pe fret 12 trebuie sa fie aceeasi nota ca si cum ciupesc coarda libera si chesti cu flage..ce-i ala flage ? (si asta e valabil la toate corzile? )

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Pui coarda pe slotul din nut ca si cum ar fi pusa pe chitara, apezi deasupra si tragi in lungime.

 

Flageolet sau natural harmonics: pe coarda sunt niste puncte (noduri), daca atingi fara sa apesi coarda in punctul acela si o ciupesti, lovesti cu pana, etc, coarda va oscila la alta frecventa decat cea a corzi libere. Unul dintre puncte este in dreptul tastei 12, daca pui degetul pe coarda si o ciupesti va suna octava notei corzii libere. Comparand acest sunet cu cel obtinut apasand coarda la tasta 12 se verifica daca este corecta intonatia - daca este corecta cele doua sunete vor suna la fel. Daca sunetul cu coarda apasata e mai inalt - trebuie lungita coarda din saddle-urile reglabile, daca sunetul este mai jos trebuie scurtata coarda.

Link to comment
Share on other sites

eu am doze humbucker ca in imaginea pusa de mine ....si nu prea stiu cum sa fac distanta dintre corzi si doze ...am incercat sa fac o distanta mai mare intre surburile alea si doza (tinand apasat pe ultimu' fret) si mi-a cazut doza inauntru . dar nu asta e problema am facuto totul e ok ....cand masor distanta dintre corzi si doze la acest model de doze cum trebuie a procedez ?

 

EDI:la setarea de la saddles am folosit ap tuner ..e bun ? si cand am facut asta am facut-o in drop c (asa tin mereu chitara) ....trebuia sa o fac in standard ?

post-15773-0-07816200-1296920441_thumb.jpg

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

cand largesc nutul cu partile alea taiate : apas coarda in nut si o scot de cateva ori SAU o apasa si apoi o trag in fata si in spate ?ai spus sa tin cu o bucata de lem (o tin pe partea cu fret sau pe partea de dupa nut ?)

 

in legatura cu chestia cu octava si fage si fret 12 ...cum poate fi explicat mai pe inteles de incepator ? :D adica in tuner cand apasa pe fret 12 trebuie sa fie aceeasi nota ca si cum ciupesc coarda libera si chesti cu flage..ce-i ala flage ? (si asta e valabil la toate corzile? )

 

 

 

Flageolet:

 

Daca atingi coarda cu un deget al mainii stangi fix deasupra tastei 12 (fara sa apesi pe tasta, doar o atingi) si ciupesti (cu dreapta evident) vei observa ca va suna octava - adica armonica 1. Lucrul se explica astefel tasta 12 este fix la mijlocul distantei dintre calus si pragus (bridge saddle si nut) astfel incat deasupra tastei 12 vei putea crea in mod fortat un nod de vibratie. Nu se va mai auzi fundamentala ci numai armonica de frecventa dubla adica octava. Aceasta nota care va fi in mod foarte precis (dublil frecventei) octava coardei respective va trebui sa corespunda cu nota obtinuta prin procedeul normal la tasta 12. Masori cu tunerul.

 

eu am doze humbucker ca in imaginea pusa de mine ....si nu prea stiu cum sa fac distanta dintre corzi si doze ...am incercat sa fac o distanta mai mare intre surburile alea si doza (tinand apasat pe ultimu' fret) si mi-a cazut doza inauntru . dar nu asta e problema am facuto totul e ok ....cand masor distanta dintre corzi si doze la acest model de doze cum trebuie a procedez ?

 

EDI:la setarea de la saddles am folosit ap tuner ..e bun ? si cand am facut asta am facut-o in drop c (asa tin mereu chitara) ....trebuia sa o fac in standard ?

 

Setarea trebuie facut asa cum tii si folosesti chitara.

 

Cu dozele trebuie sa faci asa - le reglezi cam la 2-5 mm de corzi cand apesi pe ultima tasta - le reglezi dupa gust.

 

1. distanta mai mica = semnal mai mare (adica suna mai tare cu mai mult "atac") - dar daca exagerezi este posibil ca magnetul dozei sa inceapa sa amortizeze vibratia coardei si sa ai mai putin sustain desi semnalul este mai mare

2. distanta mai mare = semnal mai mic dar cu spectru mai larg (mai multe inalte), sustain mai bun dar nivelul mai scazut nu mai duce in drive asa usor intrarea amplificatorului

3. distanta individuala (din cele 6 suruburi) se regleaza pentru fiecare coarda in parte astfel incat semnalul sa fie egal ca intensitate pentru toate corzile (adica sa sune "balansat") - cand faci un acord sa sune omogen si sa nu iasa nici o nota in evidenta.

Link to comment
Share on other sites

in niste posturi anterioare :Eugen a pus ca in invers ace de ceas strangi si in sens ace ceas slabesti ....dgeekoo a pus exact invers ....eu am facut cum a spus Eugen si s-a reparat fretbuzz si am o distanta cam de 0,54 mm intre coarda si tasta 7 :D ....

 

si la chestia cu saddles ....

1.fac harmonic pe tasta 12

2.apas pe tasta 12 si ciupesc

 

acestea doua se compara ?

Link to comment
Share on other sites

in niste posturi anterioare :Eugen a pus ca in invers ace de ceas strangi si in sens ace ceas slabesti ....dgeekoo a pus exact invers ....eu am facut cum a spus Eugen si s-a reparat fretbuzz si am o distanta cam de 0,54 mm intre coarda si tasta 7 :D ....

 

si la chestia cu saddles ....

1.fac harmonic pe tasta 12

2.apas pe tasta 12 si ciupesc

 

acestea doua se compara ?

 

 

Cred ca nu ai retinut bine, uite ce am scris eu:

Cand te uiti la piulita trussrod-ului, rotind in sensul acelor de ceasornic - il strangi, rotind in sensul invers acelor de ceasornic - il slabesti.

 

Pentru a doua problema - da, cele doua sunete sunt cele care trebuie comparate, trebuie sa fie identice, adica sa aiba aceeasi inaltime.

Link to comment
Share on other sites

post-15773-0-86434400-1297087058_thumb.jpgeu am rotit in sens invers acelor de ceasornic (inaine truss rod era drept) si acum nu mai are nici fretbuzz (azi dupa ce l-am lastat o noapte si ceva are o dist 0,80mm intre tasta 12 si coarda cand pas pe fret 1si14) ....deci l-am slabit sau strans ?dar truss rod acum arata ca small gap din imaginea atasata .....cum am dat eu in sens invers acelor de ceasrnic nu trgebuia sa arate ca no gap ?(nu atat de mult dar ma refer sa se indoaie truss rod cam ca in imagine) Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Deci, sa facem un exercitiu de imaginatie - considera robinetul de la chiuveta ca fiind piulita trussrod-ului, tija fiind sub chiuveta. Daca invarti de robinet in sensul acelor de ceasornic - se stranage si inchide apa. Daca invarti invers - se slabeste si da drumul la apa. Asa si cu trussrod-ul, daca il strangi il faci sa se tensioneze si sa dispara gap-ul, daca il slabesti se detensioneaza si permite corzilor sa curbeze griful deci apare gap.

 

Distanta se masoara la jumatatea distantei intre fret-ul 1 si 14, deci la fret-ul 7 sau 8, intre coroana fretului si coarda.

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu chestia cu octava si fage si fret 12 ...cum poate fi explicat mai pe inteles de incepator ? :D adica in tuner cand apasa pe fret 12 trebuie sa fie aceeasi nota ca si cum ciupesc coarda libera si chesti cu flage..ce-i ala flage ? (si asta e valabil la toate corzile? )

 

Flageolet

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.