www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

hey baieti ... ce inseamna coarda nematisata ? :unsure:

 

Coardă "plain", constituită doar din miezul de oțel/nichel (corespunzător chitarelor acustice, respectiv electrice), fără înfășurare.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

si daca nu suna prea prosteasca intrebarea ... care e diferenta ? se aude mai bine sau mai rau ? :lol:

 

Se-aude cum trebe. ;)

 

Acum serios. La chitare electrice cu 6 corzi, trei sunt infasurate, trei nu. Ca sa obtii o anumita frecventa/nota muzicala, avand in vedere ca lungimea pe care vibreaza coarda e aproximativ aceeasi (se ajusteaza doar foarte putin, atunci cand vrei sa reglezi intonatia, de exemplu), trebuie sa umbli la tensiune si masa (grosimea/diametrul corzii). Incearca sa pui 6 corzi de aceeasi dimensiune pe chitara si apoi sa o acordezi in acordaj standard si vezi ce se intampla.

La acustice, proportia e in majoritatea cazurilor patru corzi infasurate si doua neinfasurate. Tensiunea joaca un rol mai important la acustice, deoarece influenteaza volumul sunetului obtinut. Unii producatori fabrica insa si seturi de 3+3, pentru a usura executarea bend-urilor pe coarda D (vezi Ernie Ball Earthwood Rock&Blues).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

multumesc de sfat!!

 

 

acum mi-am dat seama ca am vazut ceva : cum ai dat tu tabu' ambele corzi trebuiesc ciupite in acelasi timp (fie cu doua degete sau cu pana si cu un deget dar atunci cea ciupita cu pana se va auzi mai puternic ...depinde si de melodie ), sau daca vrei sa canti pe acustica poti folosi fingerpicks ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mystery23

Salutari!Rog frumos pe cineva mai priceput sa ma ajute cu o melodie.(Ideal cineva care a mai cantat-o) Melodia este Tristram de pe OST-ul jocului Diablo. Aici este una dintre cele mai bune interpretari de pe youtube :

.Am tabulatura si tot ce imi trebuie la ea.Problema mea incepe pe la 0:57 .Cum face picking-ul tipul?
Link to comment
Share on other sites

pt cei cu doze humbucker , pt un sunet mai metal (cat mai apropiat de cel SOAD ) dozele trebuiesc lasate mai jos sau mai sus (adica cand le reglezi distanta dintre corzi si ele , sa fie mai mare sau ma mica ) ?

multumesc anticipat

 

Sunt detalii care variaza foarte mult de la un instrument la altul. Eu de exemplu am doza bridge aproape de corzi (am distorsiuni de la 6/10 din volum) si chitara mea accentueaza frecventele joase.

Nu m-a fascinat niciodata SOAD dar sunt convins ca folosing un drive bun si mediile taiate din EQ se poate scoate un ton asemanator. Cu cat aproprii mai mult doza de corzi cu atat va creste volumul semnalului, doza va avea un alt atac si probabil saturatia in pre-amp va creste (pentru asta recomand un drive analogic); daca dozele au magneti puternici, va scade semnificativ sustainul.

 

Nu intru eu in detalii pentru ca sunt altii care vor expune o parere mai inginereasca si in cunostiinta de cauza.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

neck pickup: 3/32: Low-E, 4/32: High-E

bridge pickup: 2/32: Lowe-E, 3/32: High-E

 

asa scria pe un forum de distanta asta dintre doze si corzi , dar cat inseana acest 2/32 ? 2mm(presupun) ?

 

 

Dimensiunile sunt in inci.

Cam astea-s setarile din fabrica pentru Gibson:

 

 

http://www.gibson-talk.com/forum/archive/index.php/t-15130.html

 

 

"Pickups: Fret low E at 22nd fret and measure pickup height from underside of string to point on pickup closest to string. Bridge pickup should be 3/64", neck pickup should be 4/32". Fret high E at 22nd fret, distance for both pickups should be 3/32".

Play test: Play every string at every fret checking for buzzes. Bend High E string 1 and 1/2 steps, beginning at the sixth fret and ending at 22nd, checking for "choking" and to make sure string stays in nut notch."

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Daca e o coarda hora(care e si acum) dupa ~5-6 zile incepe sa se vada o taietura. Dupa cateva zile incepe sa de desfasoare firul de pe coarda.

 

Hora nu produc corzi!

Banuiesc ca iti cumperi corzi de la NICOM, pe Calea Nationala. Corzile pe care il gasesti la acel magazin sunt importate din China. Eu mai iau de la acel magazin corzi "Alice" pentru chitara electrica, le folosesc pentru acordajul D standard si sunt foarte multumit (pentru acordaje mai joase folosesc un anumit model GHS). Stiu de asemenea cativa care folosesc corzi pentru chitara acustica din acel magazin si schimba corzile o data la 3-4 luni. Cred ca esti prima persoana pe care o aud spunand ca acele corzi ii fac probleme.

Link to comment
Share on other sites

Hora nu produc corzi!

Banuiesc ca iti cumperi corzi de la NICOM, pe Calea Nationala. Corzile pe care il gasesti la acel magazin sunt importate din China. Eu mai iau de la acel magazin corzi "Alice" pentru chitara electrica, le folosesc pentru acordajul D standard si sunt foarte multumit (pentru acordaje mai joase folosesc un anumit model GHS). Stiu de asemenea cativa care folosesc corzi pentru chitara acustica din acel magazin si schimba corzile o data la 3-4 luni. Cred ca esti prima persoana pe care o aud spunand ca acele corzi ii fac probleme.

 

De acolo mi le-am luat ultima data. De data asta imi iau din nou GHS si vad daca se rup la fel de repede. Daca da, atunci e o problema cu freturile(poate sunt prea ascutite sau ceva.) dar e ciudat ca se intampla doar la a 3-a coarda. Restul sunt nu s-au rupt.

Asa arata corzile:

corzi2.jpg

 

Si inca o intrebare. Am un amic care are chitara de ~1 luna iar corzile lui sunt la fel ca in prima zi, adica nu sunt "innegrite" ci argintii. Sunt facute dintr-un alt material or something?

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

daca cant ceva la electrica cu pana si apare ceva de genu

-------------------

------0----------

--------------------

--------------------

-----------------

------0----------

 

nu pot lovi coarda de sus (Mi-ul gros)cu pana iar coarda a doua(si) cu degetul inelar....

am incercat si este comod si suna si bine,dar vreau sa stiu deca este corect si ce parere aveti despre asta

 

Canti , cum vrei tu si este perfect .Numa sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Ce sunt alea "taburi"?Cine poate sa imi spuna pls :blink:

 

Notatie relativa pe pozitia fizica a noutei de pe griff.

 

Respectiv ai schematic desenat "gatul" chitarei ,cele sase corzi ..cum ai vedea daca te uiti de sus cu chitara in brate cand canti ....masurile muzicale sunt delimitate de liniile verticale perpendiculare pe cele sase linii ce reprezinta corzile.

 

Ca sa nu se deseneze tot gatul ptr fiecare nota /acord se noteaza pozitia notei apasate de ex."5" coarda trebuie apasata in spatiul dintre tastele 4 si 5 .

 

In acest fel se poate desfasura secventa muzicala similar cu metoda portativului.

 

Sistemul este relativ deoarece presupune ca chitara este acordata de ex in acord italian.In acest fel in pozitia a 5-a pe coarda "e"(1) ai nota "La" , pe coarda "b" (2) ai "e" , pe coarda G (3) ai "c" si asa mai departe...

 

Aceste "cifre"( pozitii) sunt apoi notate in masurile delimitate de doua linii verticale si sunt notate aprox pe timpii din masura de ex..intr-o masura de 4/4 in spatiul dintre doua linii de noteaza patrimile impartind spatiul orizontal in patru ...cifrele(pozitiile ) desfasurate in acest mod se canta una dupa cealalta pe tempoul piesei ,in ritmul aproximativ cunoscut de interpret.de ex../5 -5-6-7/ ai un arpegiu cu cate o note pe fiecare patrime.

 

Daca ai intr-o masura ( intre doua linii ) de sus in jos ...( de la coarda e1 la coarda E6 pe fiecare coarda o cifra de ex..5 ;5;6;7;7;5 ai un acord de Amajor se executa ciupind simultan toate notele sau cu pana struming..

 

 

Asta asa de introducere ...cauta pe net si gasesti ...Guitar tabs ...este mult de scris si greu de explicat foarte clar si simplu ...lucruri "evidente"...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.