www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest cristime

Auziti , am corzile de 1 luna pe chitara , cant in fiecare zi la ea , de cateva zile am observat ca au luat o culoare ciudata , roz-portocaliu ceva de genu...Au ruginit , oxidat !? Sa le schimb ?

 

thx .

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Afecteaza cu ceva capacele de doze din metal campul magnetic creat de magnetii dozelor? Daca da, influenteaza negativ sau pozitiv?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Afecteaza, dar doar urechea ta iti poate spune daca e relevant si daca e "negativ sau pozitiv".

 

Eu mi-am montat pe chitara mea 2 capace din astea Capace le-am luat de la un prieten care s-a gandit ca chitara lui arata mai misto fara capace... tipii de la Thomann se lauda in descrierea produsului ca materialul din care sunt facute capacele nu afecteaza tonul.. si eu sunt de aceeasi parere, chiar am incercat sa observ o diferenta ,dar nu am sesizat.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256
Auziti , am corzile de 1 luna pe chitara , cant in fiecare zi la ea , de cateva zile am observat ca au luat o culoare ciudata , roz-portocaliu ceva de genu...Au ruginit , oxidat !? Sa le schimb ?

 

thx .

 

probabil ai transpirat si s-au oxidat corzile.indicat oricum ar fi sa schimbi corzile odata la o luna

ce corzi ai pe ea?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ronin46
amp-ul la chitara electrica e pe baterii sau trebuie sa-l bag in priza?

 

majoritatea trebuie alimentate la priza, dar sunt unele care merg si pe baterii.

 

si poti sa faci trasnai din astea pe strada :)

 

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
am chitara de 4 zile, dar nu fac cu un profesor. ce as putea invata singr pana gasesc un profesor?

 

 

acordurile.nici eu nu fac cu profesor si crede-ma dupa parerea mea cel mai bine e sa incepi cu niste acorduri usoare

uite un canal interesant pe youtube. uita-te peste el si incepe cu inceputul.sau poti incerca altul...

 

http://www.youtube.com/user/lectiadechitara

 

Eu am început sã învãț dupã lecțiile lui Justin Sandercoe: http://www.justinguitar.com/index.php . Face cam totul de la A la Z, lecțiile sunt bine structurate și explicã foarte bine. Toate lecțiile au câte un video atașat iar multe dintre ele sunt traduse și în Românã.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor ! Sunt nou pe forum si nou in domeniul acesta, dar vreau sa invat ! Azi mi-a venit prima chitara ! Nu stiu daca am facut alegerea corecta, avand in vedere ca sunt la inceput de tot, am achizitionat o chitara electrica Tenson...un prieten care are ceva experienta m-a sfatuit sa o iau deoarece zicea ca e buna pentru incepatori...totusi intrebarea mea e daca am facut alegerea corecta achizitionand o electrica sau daca trebuia mai intai sa iau o acustica ? Si inca ceva, imi puteti recomanda niste tutoriale de chitara electrica, de baza mai ales, note, acorduri etc. ? Multumesc.

Edited by Alex-T
Link to comment
Share on other sites

salut!...am si eu o intrebare.....marimea 3\4 pt chitara acustica este adegvata pt varsta de 14 ani...e mare... e mica...dati-va si voi cu parerea... :)

Edited by mihay
Link to comment
Share on other sites

Guest Stalker

e vorba despre notele de pe o tabulatura.. poate unii dintre voi stiu sa citesca o tabulatura mai bine decat mine si imi poate explica ce reprezinta nota asta (13)

 

e|----------------------------------------------------------------------------|

b|----------------------------------------------------------------------12----|

g|--------9--11-(13)----------11-13-11-9---------9--11-13---11-12----13-------|

D|-9--11---------------9--11---------------9--11------------------------------|

A|----------------------------------------------------------------------------|

E|----------------------------------------------------------------------------|

 

 

e soloul de la The Jack-Ac/Dc.... nota aia - 13 dintre paranteze - se canta normal? in legenda arata asta "b=bend r=release ~~~=vibrato (finger) tr=trill"

 

la fel si la War Pigs - Black Sabbath

 

|--------------------------------|---------------------------------------------|

|--------------------------------|---------------------------------------------|

|--------------------------------|---------------------------------------------|

|--------------------------------|---------------------------------------------|

|-12h14----(14)------(14)-12s14--|------------------------------------11-11h12-|

|-12-12----(12)------(12)-10s12--|-12s10--(10)-(10)--(10)-(10)---(10)--0--0----|

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare mai..... :) ....cum scot knoburile de la chitara?,adica chestia aia de la potentiometru (nu imi vine in minte cuvantul)

 

problema e ca piulita aia de sub knob e unpic desfacuta si potentiometrul are unpic de joc si ma inerveaza...am tras de el da nu a venit afara.....cred ca tre sa trag mai tare,sau este alta smecherie?

Link to comment
Share on other sites

chestia aia de la potentiometru (nu imi vine in minte cuvantul)

Buton.

Unele au ºurub de fixare pe care evident trebuie sã-l slãbeºti. Dacã e fixat doar prin frecare da, tre' sã tragi de el, eventual cu o pârghie (bagi un cuțit de unt sau ceva similar dedesubt). Ai grijã sã nu strici potențiometrul sau finisajul.

Link to comment
Share on other sites

I. care ar fi pachetul de start-incepator pentru o chitara acustica ?

 

1. chitara

2. tuner ?

3. pene ?

4. corzi de schimb ?

5. ....... ??

 

II. cum se verifica o chitara in magazin ? ... incepator fiind. adica la ce sa ma uit ce sa fie drept sau ... vorbind de o chitara noua

Edited by Sitar
Link to comment
Share on other sites

2. Multe chitare au tuner incorporat sau poti sa folosesti microfon+soft daca nu vrei sa dai banii pe tuner, desi e un lucru util.

3. Pe la noi prin magazine se gasesc mai ales Planet Waves, care mie personal nu imi plac. Prefer Dunlop de 0.6 sau 0.46

4. Mai ales chitarele ieftine au corzi.. sa zicem naspa. Un set de corzi decente de .010 sau .011 reprezinta o investitie buna.

5. O husa daca vrei sa scoti chitara din casa.

Link to comment
Share on other sites

pai husa cred ca ar fi buna si ca sa se pastreze mai bine chitara cand nu o folosesti - ferita de praf si variatii de umiditate

 

..sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest egenulmeu

salutare, tocmai am gasit forumul si as vrea sa intreb ceva

Am o chiatara acustica (hora),sunt incepator si incerc sa invat cantece pe internet , dar nu reusesc deoarece ma dor degetele cand incerc sa fac unele acorduri, in special cel mic .. oare e de la chitara sau ..?

Link to comment
Share on other sites

Guest rushenescu

Niciodata nu e tarziu

Chiar daca varsta incepe sa-si spuna cuvantul, inclin sa cred ca spititul imi ramane tanar (asa imi place sa cred)

Vreau sa-mi cumpar o chitara care sa raman mostenire si celor 2 baieti ai mei, acum mici, dar vor creste. Si apelelez la sfaturile voastre pentru ma lumina. Ceea ce vreau eu: o chitara acustica din lemn masiv. Buget in limita bunului simt!

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Ce as putea intelege prin "ton steril"? Adica eu banuiesc la ce se refera (sunetul ala de clean nenatural?), dar nu sunt prea sigur. Si credeti ca ar fi ok cu un EMG 60 pentru clean? Dar cu un EMG 81 pentru un distors mai de thrash?

 

Mersi anticipat.

 

Nota: Nu imi dati linkul cu agathis de pe rgc wiki, pentru ca l-am citit de vreo 3 ori.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.