www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest cristime
Daca inca esti la scoala incearca ceva din manualulul de muzica, sunt numa' bune! Daca stii sa canti de pe partitura foarte bine, daca nu transpune pe tab prin Guitar Pro. Daca nu ai zi ca incerc sa imi ocup 10 minute din timpul meu "pretios" (pe care-l pierd pe nimicuri) si iti transpun eu cateva :) .

 

Uite ti l-am pus pe asta. E destul de simplu daca il inveti. Uite ti-am pus si PDF + midi daca n-ai GP.

 

 

merci mult :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Asta e un fragment din beelzboss. E umpic mai greu, dar il pun de orice chestie. Oricum e dupa ureche deci e posibil sa fie anumite greseli (sper ca am nimerit gama).

Link to comment
Share on other sites

Guest destuldesimplu

cant de ceva timp la o chitara acustica si vreau sa-mi cumpar una noua.hora western.

care e diferenta intre western si acustica? cum suna?

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Salut , ma puteti ajuta si pe mine la un cantec ?:)) (glossa)

 

 

Nu ma prind care ar fi bataia , 2 in jos 1 in sus.. si de acolo ma pierd... puteti sa imi explicati putin mai complex , ce si cum ?:)) :)

Link to comment
Share on other sites

Salut , ma puteti ajuta si pe mine la un cantec ?:)) (glossa)

 

 

Nu ma prind care ar fi bataia , 2 in jos 1 in sus.. si de acolo ma pierd... puteti sa imi explicati putin mai complex , ce si cum ?:)) :)

 

 

jos jos sus sus jos, jos jos sus sus jos, jos jos sus sus jos, jos jos sus sus jos......

Link to comment
Share on other sites

jos jos sus sus jos, jos jos sus sus jos, jos jos sus sus jos, jos jos sus sus jos......

 

 

sau

jos,jos,sus,sus,jos,sus;jos,jos,sus,sus,jos,sus - cel putin mie asa mi se pare ca suna dar s-ar putea sa ma insel

Link to comment
Share on other sites

     Salutare! 

 

           Am si eu o problema :) . De curand mi-am achizitionat o chitara acustica Ibanez V50NJP-BK-2Y-01 si am facut cum am facut si am rupt o coarda. Intrebarile sunt urmatoarele : imi trebuie un anumit model de corzi , adica , ele sunt metalice , si mai ales , trebuie inlocuite toate cu noul set ? Sau se poate inlocui doar coarda care s-a rupt ? Si cel mai greu .. o sa imi poate explica cineva cum se monteaza o coarda ?! Mor de nerabdare sa invat si toate se pare ca se intorc impotriva mea .. ba coarda , ba internetul , ba calculatorul , ba degetele :)) .

 

 

 

 

                                                                                                                                   Va multumesc , Dan . 

Link to comment
Share on other sites

1) iti trebuie un anumit model de corzi, din doua puncte de vedere:

trebuie sa fie corzi de acustica

trebuie sa fie aceasi dimensiune cu cele pe care le ai acum. probabil ai 11-52 sau 10-46.

exista mai multe tipuri de corzi pentru acustica, dar in final totul se rezuma la ce iti va placea tie cum suna.

 

2) poti gasi corzi 'la bucata' la muzica, cel putin. daca nu esti un mare fanatic al chitarei si nu te deranjeaza ideea de a avea corzi diferite, poti opta pentru varianta asta. potentialele probleme de sunet nu o sa le simti la cantat in parc. daca esti insa atent la sunet, e recomandat sa schimbi tot setul.

 

3)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Salutare!

 

Am si eu o problema :) . De curand mi-am achizitionat o chitara acustica Ibanez V50NJP-BK-2Y-01 si am facut cum am facut si am rupt o coarda. Intrebarile sunt urmatoarele : imi trebuie un anumit model de corzi , adica , ele sunt metalice , si mai ales , trebuie inlocuite toate cu noul set ? Sau se poate inlocui doar coarda care s-a rupt ? Si cel mai greu .. o sa imi poate explica cineva cum se monteaza o coarda ?! Mor de nerabdare sa invat si toate se pare ca se intorc impotriva mea .. ba coarda , ba internetul , ba calculatorul , ba degetele :) ) .

 

 

 

 

Va multumesc , Dan .

 

Si cum ai facut de ai rupt o coarda? Nu vreau sa fiu rautacios, sunt doar curios. Inlocuieste tot setul. Nu are rost sa ai corzi diferite. Iti recomand corzile d'addario. They're the best so fuck the rest :)

Link to comment
Share on other sites

Si cum ai facut de ai rupt o coarda? Nu vreau sa fiu rautacios, sunt doar curios. Inlocuieste tot setul. Nu are rost sa ai corzi diferite. Iti recomand corzile d'addario. They're the best so fuck the rest :)

 

Pai sa vezi .. tot ma jucam cu sunetele .. o dezacordam ( slabeam corzile ) si cand am vrut sa o acordez (am un automatic tuner ) nu am fost atent ca nu imi arata coarda respectiva ,e , si tot aparea sa o strang . Si am strans-o pana ce a pocnit ..... :| Daca am fost tampit ...

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Pai sa vezi .. tot ma jucam cu sunetele .. o dezacordam ( slabeam corzile ) si cand am vrut sa o acordez (am un automatic tuner ) nu am fost atent ca nu imi arata coarda respectiva ,e , si tot aparea sa o strang . Si am strans-o pana ce a pocnit ..... :| Daca am fost tampit ...

 

Ai pocnit mi-ul subtire. Sincer si mie mi s-a intamplat o faza de genul asta la inceput. Nu-i bai. Acum ai ocazia sa inveti cum schimbi corzile.

 

PS Cauta un string winder (e o smecherie care te ajuta sa invarti cheitele mai repede, ca daca o faci cu mana o sa innebunesti) sau le tai cu ceva sa fie mai scurte (corzile noi sunt muult mai lungi).

Link to comment
Share on other sites

Superb ! Da , sa stii ca am "un mecanism" asa care mi-a spus si mie unchiu ' ( el mi-a adus chitara ) ca pot strange mai repede .Problema e ca nu stiu cum se monteaza .. si nici n-am prea incercat . Probabil o sa-mi aduca el tot ce trebuie .. sper :)) . Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest equinoxe

Hello people!

 

Intrebare: Digitech RP -355 sau Korg AX10A? Ma gandesc sa imi iau un multiefect si nu prea ma pot decide (bine-bine, nici nu prea am experienta cu traznaile astea). A se nota ca subsemnatul canta mai tot timpul pe electroacustice.

 

Aruncati cu pro/cons in mine.Sau cu alte sugestii. Nu refuz nici amenintari cu moartea! :)

Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

RP-ul e mai folosit si mai cunoscut. Nu ma prea pricep la procesoare dar avand in vedere ca mai multa lume isi ia RP cred ca RP e mai ok. Dar asteapta parerea unui detinator care le-a incercat pe ambele.

Link to comment
Share on other sites

Guest equinoxe
RP-ul e mai folosit si mai cunoscut. Nu ma prea pricep la procesoare dar avand in vedere ca mai multa lume isi ia RP cred ca RP e mai ok. Dar asteapta parerea unui detinator care le-a incercat pe ambele.

 

S-a notat. Alte opinii, va rog?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ronin46

m-am tot uitat pe review-uri si tind sa-mi cumpar RP 355....dar m-ar interesa pareri de la oameni care il au deja sau l-au testat

Link to comment
Share on other sites

Guest equinoxe

Stau in cumpana pentru ca Korgu e pentru chitara acustica (zic ei). Si eu pe asta cant. Tot citesc reviewuri si pe masura ce citesc mai multe sunt si mai nehotarat. Daca a testat cineva pe amandoua, please put me outta my misery!

Multumesc tuturor pentru sugestii/sfaturi

Link to comment
Share on other sites

mi-am cumparat o chitara acustica acum 2 zile si am mai luat un set de corzi d'addario. ar trebui sa inlocuiesc corzile originale cu cele pe care le-am cumparat? chitara e Tenson D1.

 

corzile pe care le-am cumparat sunt astea: http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=62245

Edited by Vali184
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.