www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest nimbus2000
Salut tuturor! Sunt nou pe forum si incepator in ale chitarii si as avea si eu cateva intrebari. In primul rand mi-am luat o chitara acustica Hohner la 550RON din Muzica si cand incerc sa tin o coarda presata si o lovesc cu pana scoate un sunet nasol, un fel de zumzet. Este din cauza ca nu tin destul de apasat pe coarda sau este din cauza chitarii? Eu inainte vroiam sa imi iau un Ibanez V72. Credeti ca e mai buna asta pe care am luat-o eu? Este Hohner HW300.

 

Ji eu sunt incepator,am o chitara hohner hw 220 am avut aceeasi problema.Schimba-i corzile ji ai ji grija cum apesi p corzi.Chitara e foare buna pentru incepatori(cel putin pt mn) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Si ce corzi ar trebui sa pun in loc? Ce firma imi recomandati?

 

Eu am Ghs pe acustica. Da poti sa-ti iei si D'Addario.

 

Dar tu daca ai acustica de putin timp de ce te-ai pus din prima pe power chords? Invata mai intai acordurile elementare...ca poate asa nu apesi destul de tare. Oricum tre sa ti mana relaxata, nu tre sa fi incordat. Numa na la inceput or sa te doara degetele..da pana la urma te obisnuiesti si nici n-o sa mai bazaie.

 

Apropo, cum se aude cosul de gunoi? :)

Edited by EvilCat
Link to comment
Share on other sites

Cand bag power chord pe cea mai groasa coarda imi face zzzzz.... chitara. E oribil. Sigur nu e din cauza chitarii? Cum vad daca nu are vreun defect, coada indoita sau mai stiu eu ce?Am pus o poza cu chitara. Este curbat grifful?

post-9149-1227126906_thumb.jpg

Edited by istrategie
Link to comment
Share on other sites

Suna groaznic. Ce e de facut?

 

 

Poate ca sa exersezi. Stiu ca intotdeauna aia care iti dau sfaturi fac exces de zel, dar nici sa te astepti sa iti iasa powerchords dupa 1 saptamana. Vezi ca era un topic cu niste exercitii dragute http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1341 (postarile 15-17 parca) pentru forta cu care apesi corzile... si parca era unul si pentru powerchords.

 

Eu unul invat de vreo 6 luni si au inceput sa iasa powerchords acum o luna... Ideea ar fi sa iti iasa in general (din orice pozitie anterioara ai veni) si nu doar intr-o anumita melodie

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de power chords. Daca pun o coarda pe 2 si urmatoarea pe 3 tot asa se aude. Am mai pus una. Enjoy!

sper sa fie asa, dar cred ca e doar vorba ca nu apesi destul de tare, atat...am avut fret buzz pentru ca era un fret mai ridicat da nu are nici o legatura, si corzile sunt destul de sus sa nu fie...apasa putintel mai tare :)

Link to comment
Share on other sites

Ascultand ce ai atasat , am impresia ca problema nu e obigatoriu la chitara ...

Cand ai ciupit corzile libere se aude intensitate diferita la fiecare coarda in parte .....Felul in care ciupesti cu pana trebuie si el exersat astfel incat sa sune toate note la fel

Trebuie sa exersezi si o se rezolve si problemele astea in timp.....

E posibil corzile groase sa bazaie din cauza nut-ului....Eu am patit asa ceva ....

Din inregistrare nu mi s-a parut insa asta a fi problema....dar e posibil

Sper sa te ajute ce ti-am spus

Keep on playing!

Link to comment
Share on other sites

buna seara!am si eu o intrebare.am o chitara clasica si mi-am luat niste corzi....pe ele scrie acoustice si mai scrie ca sunt pentru toate tipurile de chitari fie ele clasice,acoustce sau electrice.intrebarea e : exista corzi pentru orice tip de chitara sau mi-am luat teapa?

astept raspunsuri. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
buna seara!am si eu o intrebare.am o chitara clasica si mi-am luat niste corzi....pe ele scrie acoustice si mai scrie ca sunt pentru toate tipurile de chitari fie ele clasice,acoustce sau electrice.intrebarea e : exista corzi pentru orice tip de chitara sau mi-am luat teapa?

astept raspunsuri. :)

 

Nu stiu ce iti scrie tie pe ele dar fi atenta. Tu ti-ai luat chitara clasica deci pe ea ar trebui puse corzi de nylon. Scrie pe pachet ceva de genul 'nylon strings'? Corzile de nylon arata ceva de genul : 3 sunt asa transparente si moi si 3 sunt infasurate [de obicei albe]. Deci nu sunt din metal [ca cele pentru chitara western].

Asa ceva ai? Le-ai pus totusi pe chitara?

Link to comment
Share on other sites

Guest blablabla
Apas pe corzi foarte tare, dar tot se aude indiferent cat de incet sau cat de tare le-as lovi. Incepe sa ma calce pe nevi. Incerc maine pe chitara unui prieten si daca a lui nu bazaie ma duc la magazin si le pun chitara in brate sa mi-o rezolve ei.

 

 

Asa pateam si eu dar pe masura ce ma antrenez buzzul incepe sa dispara,de obicei scot buzz dupa ce imi obosesc degetele,deci cred ca nu e din cauza chitarii.

Oricum chitara mea e aproape la fel ca a ta si are corzile la fel de ridicate.

Link to comment
Share on other sites

poate cineva sa spuna ce ciupitura foloseste Stefan Hrusca pentru aceasta colinda? inclusiv acordurile... banuiesc ca sunt Fa major, Si bemol major si probabil Mi bemol major (...gama Si bemol major... ). nu reusesc nicicum sa imi dau seama. cred ca el foloseste capodastru la prima tastiera.

multumesc :)

Stefan_Hrusca___Afara_ninge_linistit.mp3

Link to comment
Share on other sites

Melodia e in gama mi major....poate esti tu dezacordat daca ti se pare in fa.... :)

 

M-am jucat un pic..e pretty easy cu acordurile mi major , si major si la major.... :)

intro-ul e ceva de genu : Mi Si Mi La Mi Si Mi

Dup-aia e ceva de genu Mi Si Sol#min Fa#min and then treaba dinainte......or s-thin' like that....mai vezi tu :) and ho ho ho

Studiaza in continuare

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
V50, cel mai ieftin model

 

Imi permiti te rog sa te intreb cat de OK este chitara? Din punct de vedere fizic si/sau acustic...

Link to comment
Share on other sites

Chitara este absolut OK pentru un incepator.

eu am jampack-ul din review-ul asta si confirm ce scrie acolo. Corzile cu care e livrata chitara sunt groaznice, trebuie schimbate cit mai repede cu ceva decent. Actionul ar fi putut fi mai jos un pic, dar e ok si asa. Nu am avut parte de fret buzz. Chitara a rezistat bine si la vreo 2 cazaturi. Nu se dezacordeaza usor.

Mai multi prieteni mi-au spus ca suna mai bine decit Horele din aceeasi gama de pret, nu stiu cum suna fata de alte modele de incepator.

Husa, tunerul (surprinzator de bun) si cureaua (contrar review-ului, chitara mea are 2 strap buttons) cu care a venit imi sunt mai mult decit utile (nu si penele insa, de proasta calitate).

Eu sunt multumit de ea, cred ca si-a meritat banii si as cumpara-o din nou daca as fi in aceeasi situatie si cu aceiasi bani in mina. Acum insa am avansat cit de cit si tintesc spre o electroacustica cu solid top.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Salut,va rog mult as vrea si eu sa stiu ce acorduri se cinta in tonalitatile minore melodice si armonice,doar 2 exemple!

 

 

 

 

Salut,va rog mult as vrea si eu sa stiu ce acorduri se cinta in tonalitatile minore melodice si armonice,doar 2 exemple.

 

ex: Em -> Em + Am + Bm + ce alte acorduri iti mai plac tie la auz si ti se par potrivite, daca nu ma insel

Dm -> Dm + Gm + Am

 

se mai folosesc si acorduri majore pe langa cele minore, dupa cum se folosesc si cele minore pe langa cele majore, din nou, daca nu ma insel....

 

Salut. Am o problema, mai mult curiozitate in legatura cu capodastrul.

 

Se poate modula in jos cu ajutorul lui? De exemplu am o melodie in A/LA si as vrea sa o transpun in G/Sol. E posibil? Daca da, poate sa-mi explice cineva?

 

sa zicem ca esti in C, pui capo pe primul fret si canti in B, il pui pe al 3-lea si e A. deci cu cat pui capodastrul mai sus, cu atat scoboara gama; trebuie sa stii si unde sunt semitonurile, te ajuta...

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare rapida...un prieten are pack-ul asta de la ibanez

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1232

 

si si-a rupt o coarda (culmea ca tocmai pe cea mai groasa)

 

imi poate spune si mie ce dimensiuni au corzile de la bassu' asta ca sa-i spun ce corzi sa cumpere...sau daca imi puteti spune direct ce corzi sa cumpere...multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

salutare!

am citit topicul de la cap-la coada, am dat reply la posturi din anii trecutii si am cautat tremeni necunoscuti mie

sa-mi explice si mie cineva ce inseamna asta, va rog:

bend

hammer

pull

slide

armonica naturala, flagolet

armonica artificiala

pinched harmonic

vibrato

floyd

dive bomb

riff

breack

power chords

ghost note

grace note

brush up

 

eu cant de 1-2 ani la chitara, si am invatat singur, nu de pe internet si de la profesori, cam dupa urche. Probabil ca folosesc tehnicile de mai sus, dar nu stiu ca se cheama asa.

am inregistrat niste sunete si va rog sa imi spuneti daca ii bun...

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Mi-am luat un Stagg electroacustic de 300 de RONi acum cateva zile din Muzica. E prima mea chitara. Am cateva intrebari:

1. Primele 4 corzi au imbracaminte spiralata aurie. Cele 2 corzi subtiri (e si :) sunt argintii si goale, adica diferite de celelalte 4. E normal sa fie asa?

2. Poate sa se rupa o coarda incercand sa acord chitara si sa ma tai pe fata sau stiu eu ce?

3. Tot incerc sa cant inceputul Fade to Black de Metallica. Nu e pentru incepatori din cate imi dau seama. Ziceti-mi si mie cateva cantecele mai simplute si mai mici asa ca pentru n00bi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1. Da. :)

2. Teoretic, da. Ai grija sa nu stai cu ochii in corzi cand le acordezi si fii bland in miscarile cheitelor.

3. Invata acorduri si zdranganeste.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

daca se mai gandeste cineva sa imi explice termenii de mai sus, as aprecia...

mi-am dat singur seama ce inseamna hammer, pull, slide, vibrato,dive bomb si floyd

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.