www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Multumesc.. dar despre corzi stie cineva? Trebuie la aceeasi inaltime? :)

Nu. Corzile trebuie sa fie la inaltimea ce iti convine tie.

Cu cat coarda e mai sus cu atat e mai greu de apasat pe ea pentru a obtine nota dorita dar durata vibratiei (sustainul) este mai mare. Daca sunt prea jos corzile pot lovi tastele (si se aude un zbarnait suparator).

Daca nu ai dificultati in a canta pe chitara si chitara nu are probleme nu te baga.

Link to comment
Share on other sites

Guest the unforgiven

cine stie um magazin de muzica in brasov sau sibiu :) in brasov stiu ca se deschide guitar shop dar e prea tarziu :)

Link to comment
Share on other sites

in sibiu, la magazinul dumbrava, la parter, ai cam tot ce vrei in domeniu de chitari acustice si clasice, produse atat de la Reghin cat si de import (aici ma refer la corzi, penite, alte accesorii ptr chitara, si alte intrumente). pe 9 mai, in capatul dinspre gara, e Select Music, un magazin micut, dar gasesti multe in el, inclusiv chitari electrice, acustice..bass electric, amplificatoare. pedale de efecte de mai multe modele (pedala BOSS am luat-o eu, da se poate face comanda :) ) .  la fel si cabluri ptr chitari, pickupuri parca... tobe daca vrei... pian electric...

 

la ambele magazine se poate face comanda ptr produse, iar vanzatorii sunt foarte de treaba...

 

spor la cumparaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword
Nu. Corzile trebuie sa fie la inaltimea ce iti convine tie.

Cu cat coarda e mai sus cu atat e mai greu de apasat pe ea pentru a obtine nota dorita dar durata vibratiei (sustainul) este mai mare. Daca sunt prea jos corzile pot lovi tastele (si se aude un zbarnait suparator).

Daca nu ai dificultati in a canta pe chitara si chitara nu are probleme nu te baga.

Multumesc dar nu ma refeream la asta.. ma refeream la faptul ca la mine unele sunt mai sus fata de altele. ( E, A, D, G sunt la aceeasi inaltime, B este cu 1mm mai jos fata de celelalte, iar E(subtire) este cam cu 4mm mai jos. Ar trebui ca toate sa fie la aceeasi inaltime?

Link to comment
Share on other sites

cine stie um magazin de muzica in brasov sau sibiu :) in brasov stiu ca se deschide guitar shop dar e prea tarziu :)

 

dumbrava & select music

 

Multumesc dar nu ma refeream la asta.. ma refeream la faptul ca la mine unele sunt mai sus fata de altele. ( E, A, D, G sunt la aceeasi inaltime, B este cu 1mm mai jos fata de celelalte, iar E(subtire) este cam cu 4mm mai jos. Ar trebui ca toate sa fie la aceeasi inaltime?

 

da, corzile ar trebui sa fie la aceeasi inaltime... daca e o diferenta mica, spre exemplu 1 mm nu conteaza foarte mult. dar nu inteleg cum E subtire e cu 4 mm mai jos... celelalte la ce inaltime sunt? doar nu un cm...

 

trebuie sa fie la aproximativ aceeasi inaltime, pentru ca daca nu, vei avea probleme in a prinde acordurile, si nu numai

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa fie la aproximativ aceeasi inaltime, pentru ca daca nu, vei avea probleme in a prinde acordurile, si nu numai

cu tot respectul dar nu cred ca e asa de grav. E vorba de chitara electrica unde oricum corzile sunt mai moi si nu ar trebui sa ai probleme.

 

 

 

Repet daca nu te deranjeaza in cantat si chitara nu falseaza nu umbla (mai ales daca esti la inceput).

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...de fapt mai multe:

1) sunt foarte incepator daca mi-e permisa exprimarea asta pleonastica si vreau sa invat pe electrica dar cand vad notele ma apuca pandaliile pentru ca nu le am cu muzica teoretica aproape deloc; e greseala mare daca invat dupa ureche? Instrumentistii din formatiile mari si medii au Conservatorul la activ sau sunt urechisti ca Guta sau Salam? Era de preferat sa invat intai pe acustica? Am o cunostinta care a facut rost de una la cam 600 de mii vechi, canta cu coltul de la pachetul de tigari si in doua saptamani a invatat Metallica pe ea... dupa ureche.

2) era de preferat un sunet de procesor sau calculator sau unul de amplificator? Intentionez sa cumpar Cort Z4 si Vox AD15VT, ca element ajutator pentru cine incearca sa-mi raspunda.

3) o treaba mai "fizica": poate cineva sa-mi descrie cum as putea cumpara si o husa (mai ieftina) pentru acest Cort, pentru ca am inteles ca la forma pe care o are chitara nu se prea gasesc...? Si de unde din Capitala...

 

Sper ca nu am nimerit thread-ul gresit... :)

Multumesc... :)

Link to comment
Share on other sites

3) o treaba mai "fizica": poate cineva sa-mi descrie cum as putea cumpara si o husa (mai ieftina) pentru acest Cort, pentru ca am inteles ca la forma pe care o are chitara nu se prea gasesc...? Si de unde din Capitala...

 

Am vazut Cort EVL Z4 bagat in husa Fender cu succes, statea foarte bine. Nu stiu daca se incadreaza in categoria ieftine, poti incerca pe www.guitarshop.ro sa vezi cam ce huse au acolo, dar au si la www.mcmusic.ro huse Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut Cort EVL Z4 bagat in husa Fender cu succes, statea foarte bine. Nu stiu daca se incadreaza in categoria ieftine, poti incerca pe www.guitarshop.ro sa vezi cam ce huse au acolo, dar au si la www.mcmusic.ro huse Ibanez.

 

De pe site reiese ca e cam universala asta, dar nu ma arunc pana nu primesc confirmarea voastra, ce-i drept e si cam ieftina. Cele Fender sunt mai scumpe, dar cred ca merita, exemplu asta sau asta, la care lipseste preview-ul. Eu as lua Ibanez-ul pentru husa si pana Ibanez, asta, ce parere ai? Cat despre tuner, acesta e indispensabil? Acordajul nu se poate face dupa sunet sau ureche, dupa cum imi place mie sa sune? Cum imi dau seama ca acordajul din fabrica e bun? Deja am cheltuit inca pe jumatate din bugetul alocat...dar daca trebuie, ma sacrific... :) Deci?

Link to comment
Share on other sites

Am o husa stagg de la mc-music. Imi intra orice tip de chitara in ea. bass n-am incercat. E groasa, captushita, tine foarte bine, puteti sa scapati chitara pe jos linistiti. 80 roni am dat pe ea.

 

Multumesc...pus la socoteala

Link to comment
Share on other sites

OK then...multam; deci asta ar fi nemerita? Husa mea , dar are o forma S.F., desi la descriere scrie ca e mare, durabila, universala, etc.

 

 

Alta intrebare: din cate stiu eu si am citit pe acest forum...VOX AD15VT nu accepta pedala? Daca am inteles eu gresit ( http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=22283&hl=ad30vt ), care e semnificatia termenului effects loop? Eu vreau sa se poata...daca nu, altul! Nu cumva aceia se refereau la faptul ca ampul are efectele deja incorporate (built-in), dar merge sa-i pui SI pedala? La Senia (m-am uitat pe site si n-am inteles care sunt cablurile Cordial cu mufe Neutrik) cer la nenea omul ala de-acolo "Vreau si io un cablu d-ala Cordial cu mufe Neutric da cam 2 metri juma' si da restu' dati-mi o guma Orbit" sau cum se procedeaza? :) La Muzica n-au? Sigur ma fac de ras...un link cu respectivul cablu ar fi binevenit... :) Scuze ca stresez, dar...asta sunt...

Link to comment
Share on other sites

OK then...multam; deci asta ar fi nemerita? Husa mea , dar are o forma S.F., desi la descriere scrie ca e mare, durabila, universala, etc.

 

 

Alta intrebare: din cate stiu eu si am citit pe acest forum...VOX AD15VT nu accepta pedala? Daca am inteles eu gresit ( http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=22283&hl=ad30vt ), care e semnificatia termenului effects loop? Eu vreau sa se poata...daca nu, altul! Nu cumva aceia se refereau la faptul ca ampul are efectele deja incorporate (built-in), dar merge sa-i pui SI pedala? La Senia (m-am uitat pe site si n-am inteles care sunt cablurile Cordial cu mufe Neutrik) cer la nenea omul ala de-acolo "Vreau si io un cablu d-ala Cordial cu mufe Neutric da cam 2 metri juma' si da restu' dati-mi o guma Orbit" sau cum se procedeaza? :) La Muzica n-au? Sigur ma fac de ras...un link cu respectivul cablu ar fi binevenit... :) Scuze ca stresez, dar...asta sunt...

aceepta pedale, ceri fara guma (ceri pene de rest), si pt cel care intreba de magazin in brasov, e si acolo Triola

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Bai, nu te mai codi atata, da-o naibii, ca n-are nimeni pretentia sa te fi nascut invatat. :) Zau, ce, crezi ca rad aia de tine? Cablurile alea... uite, cum sa-ti zic io, sunt gata mufate. Adica au niste dimensiuni prestabilite: atatia metri, atatia sau atatia. Mergi tu frumusel la Senia [stii s-ajungi?], te duci in dreapta, la cine-i acolo, si intrebi: cablu cutare, cu mufe cutare, aveti? si ala o sa-ti spuna: da, la cutare dimensiuni, si costa atat si-atat, sau noiseless, la cutare dimensiuni, si costa atat si-atat; cauta si tu un trei metri, acolo, si noiseless, daca tot iei chestie buna. Lasa Proelurile si alelalte minuni din Muzica; avui io Proel si... mama-mama. Don't ask. Galagia dupre lume. Sa nu crezi c-ar arata cumva special; n-arata. Ah, daca auzi de mufe aurite, sa stii ca nu-s moft. E bune si alea la ceva.

 

Legat de bucla de efecte, sa stii ca ampu' meu nu are, da' a avut placere sa cante cu pedale in fata si nu s-a suparat pe mine. Teoria ti-o explica-o cineva mai cunoscator ca mine.

Link to comment
Share on other sites

Guest element

M-am apucat sa cant pe o acustica cam de cand mi-am facut cont pe forum, m-am tinut de treaba aproape o luna cand am fost nevoit sa intrerup. Intrebarea mea este(suna cam stupid dar...); cum iti poti da seama daca esti talentat in domeniul asta? Ca degeaba as investi timp si bani (mai ales) daca, sa zicem, intr-un an ajung la concluzia ca sunt anti-talent, "zdrangan ca o cizma". Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
:) am mai pus intrebarea si am sa o pun pana imi raspunde cineva...UNDE GASESC PENE METALICE IN BUCURESTI SI CAT COSTA?
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
M-am apucat sa cant pe o acustica cam de cand mi-am facut cont pe forum, m-am tinut de treaba aproape o luna cand am fost nevoit sa intrerup. Intrebarea mea este(suna cam stupid dar...); cum iti poti da seama daca esti talentat in domeniul asta? Ca degeaba as investi timp si bani (mai ales) daca, sa zicem, intr-un an ajung la concluzia ca sunt anti-talent, "zdrangan ca o cizma". Multumesc.

 

Mie mi se pare ca orice 'talent' care nu vine de la mama natura poti sa-l faci sa creasca. Vocea de exemplu ,cu ea te nasti si nu o mai poti modifica.Dar noi aici vorbim despre talente dobandite...

Adica Steve Vai nu s-a nascut cu talentul de a fi chitarist si nici DaVinci nu s-a nascut cu talentul de a fi pictor..si exemplele pot continua. Alea sunt talente dobandite in timp, cu rabdare si pasiune pentru ceea ce faci.

Asa ca daca iti place mult chitara nu te lasa de ea, in catva timp vei vedea ca poti si vei vrea sa poti si mai mult si tot asa.

Cunosc un caz personal, persoana in cauza era familiarizata cu alte lucruri mai putin cu muzica...si am innebunit-o cu melodii rock si chitaristi si tot si apoi si-a dorit sa faca si ea asta. La inceput nu prea mergea, dar cu exercitiu pot sa spun ca acum canta destul de bine la chitara[ a canta destul de bine nu inseamna mereu chestii complicate ci doar ceva de'ajuns sa te gadile pe ureche]

Sfatul meu e sa nu te lasi de chitara daca tot o ai :)

Link to comment
Share on other sites

Vocea nu se poate modifica da se poate imbunatati. Si urechea la fel. Daca vezi ca nu prea "ai voce" nu te lasa ci canta in continuare (e doar un sfat. O sa ai nevoie si de ea cand iesi undeva cu prietenii). Cum a mentionat si Schwarze Wolf talentul il poti dezvolta. Trebuie mult exercitiu si sa asculti multa muzica (in special aia pe care vrei sa o canti) ca sa iti formezi si urechea.

 

Acelasi sfat si din partea mea: Sa nu te lasi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest animosity
:) am mai pus intrebarea si am sa o pun pana imi raspunde cineva...UNDE GASESC PENE METALICE IN BUCURESTI SI CAT COSTA?

 

am luat eu de la muzica, 2 lei, intri, nu faci stanga, la ai doilea stand ( sunt niste epiphoane lp custom atarnate acolo ) pe stanga

Link to comment
Share on other sites

Guest element

ok, mulumesc celor care mi-au raspuns.

 

Revin cu o intrebare si mai penibila :)

 

cand apas pe o tasta, mai ales de pe corzile E si A, uneori pielea din varful degetului se modeleaza dupa coarda si daca ii dau drumul repede mai iese un sunet aiurea. Ce e de facut, sau ce fac eu gresit? Corzile cred ca sunt ok, d'addario...

Edited by element
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest The Islander

am si eu o intrebare , dak imi vine asa deodata si fac un riff misto , cum imi dau sema pe ce acordri sa-l pun ??? adik in afara de cel principal , riff care il am acum e prea greu pentru a fi schimbat la fiecare masura dar in aclelasi timp nu pot sa las acelasi acord tot timpu :) please help

 

ok, mulumesc celor care mi-au raspuns.

 

Revin cu o intrebare si mai penibila :)

 

cand apas pe o tasta, mai ales de pe corzile E si A, uneori pielea din varful degetului se modeleaza dupa coarda si daca ii dau drumul repede mai iese un sunet aiurea. Ce e de facut, sau ce fac eu gresit? Corzile cred ca sunt ok, d'addario...

 

 

Nu-i nimic anormal :D , toate corzile fac asa chestia e sa ai grija sa nu faci asa prea des ......... a si unele piese chiar se folosesc de treaba asta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu stiu ce se intampla,dar pe zi ce trece in loc sa devin mai bun parca devin mai prost.Ce sa fac?sa fac o pauza sau sa ma opresc din pauza?Cate ore sa cant pe zi ca sa se simte o diferenta??

 

 

Interesanta constatare. Sincer n-am patit asta niciodata dar cred ca i bine sa canti cat mai mult nu sa speri ca vei deveni mai bun in timp ce faci pauza.

 

Speri sa-ti rezolvi problema :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce se intampla,dar pe zi ce trece in loc sa devin mai bun parca devin mai prost.Ce sa fac?sa fac o pauza sau sa ma opresc din pauza?Cate ore sa cant pe zi ca sa se simte o diferenta??

 

 

schimba structura programului (daca ai unul, daca nu atunci e timpul sa iti faci unul), fii mai atent la fondul exercitiului sau la nuantele mai subtile ale cantecelor pe care incerci sa le inveti/le repeti...incearca sa fii relaxat,exerseaza numai cand ai chef. NU face de dragul de a face, sau cand esti nervos/stresat. Nu exista o regula de aur, more is better intradevar, dar conteaza mai mult calitatea si nu cantitatea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

am si eu o intrebare, m-am descurajat putin cand am aflat urmatoarea chestie "primele trei corzi cu degetul mare iar urmatoarele

trei in ordine G=aratator, B=mijlociu, E=inelar "

 

intrebarea este: trebuie neaparat sa respect ordinea aceea? M-am obisnuit sa folosesc decat degetul mare si aratatorul... ce sa fac? sa incep sa exersez asa cum zice acolo?

 

 

 

 

edit: si inca o intrebare... cica arpegii mana dreapta http://www.prochitara.go.ro/date/arpegii/arpg04_06.htm sa imi explice cineva cum se face, si in ce consta

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Da, ar fi indicat...foarte indicat chiar sa folosesti degetul mare pentru primele 3 corzi si apoi aratatorul, mijlociul, inelarul pentru restul. Daca faci si cateva exercitii sa-ti intre in reflex si sa te descurci cu diferite combinatii o sa scapi de multe probleme pe viitor la cantat piese ce necesita picking cu degetele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.