www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Nu are. E o chitara simpla :P Suna bine, chiar daca e putin crapata :)

 

Nu e problema de sunet...

Kitarile clasice nu au gatul conceput sa suporte tensiunea corzilor de metal. Vad aproape zilnic kitari clasice distruse din cauza asta...

 

offtopic oarecum: mi-a venit odata o domnishoara cu cablul de la frana unei biciclete in loc de coarda sol (kitara aia deja avea forma de banana of cuorse... :D ) :)

 

Pe langa faptul ca se stramba gatul se mai poate desprinde si puntea de pe corp... se pot distruge chetitele... se poate desprinde chiar gatul de corp...

Daca inca mai e "cantablia" ... da jos corzile alea :)

Link to comment
Share on other sites

offtopic oarecum: mi-a venit odata o domnishoara cu cablul de la frana unei biciclete in loc de coarda sol (kitara aia deja avea forma de banana of cuorse... :) ) :)

 

=)) ha ha...this is freakin' funny :D) Mama imi zicea sa-mi pun ata dentara daca se rupe o coarda. Macar nu indoaie gatu :)

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Guest alinutzik

Iar nu inteleg ceva... :):) Ce inseamna chitara stratocaster si telecaster ?? Adica cum suna una si cum suna cealalta ?? Care e diferenta ??

 

 

Mda...stiu...sunt varza :)

Link to comment
Share on other sites

Stratocaster:

stratcaster_1978.jpg

 

Telecaster:

fender_telecaster-rot45.jpg

 

Sunetul unei chitari depinde de mai multe chestii: doze, corzi, lemn, forma.

Cu gain mare nu ar fi prea mari diferente de sunet dar pe clean se simte si suna mai twangy pe doza din bridge(Telecasterul). E chestie de gust. Mie mi-ar place mai mult un telecaster acum ca suna mai gras dar fiind necunoscator in tinerete(cateva luni inainte) mi-am luat strat.

Link to comment
Share on other sites

Guest the unforgiven
Nu e problema de sunet...

Kitarile clasice nu au gatul conceput sa suporte tensiunea corzilor de metal. Vad aproape zilnic kitari clasice distruse din cauza asta...

 

offtopic oarecum: mi-a venit odata o domnishoara cu cablul de la frana unei biciclete in loc de coarda sol (kitara aia deja avea forma de banana of cuorse... :P ) :)

 

Pe langa faptul ca se stramba gatul se mai poate desprinde si puntea de pe corp... se pot distruge chetitele... se poate desprinde chiar gatul de corp...

Daca inca mai e "cantablia" ... da jos corzile alea :)

 

Thanks, am trecut pe corzi de metal cam acum 6 luni :) , cred ca e buna daca inca nu a patit nimic :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Skaraosky

De 3 zile am inceput si eu pe o chitara acustica(pe viitor electrica).

Treaba e ca un tab pot sa-l citesc dar nu pot fi destul de rapid ca sa fie ceva placut.

Cum pot fi mai rapid?

De exersat,cam 1 ora pe zi dar simt ca nu fac progrese.

Poate cine sa-mi dea cateva tab-uri de incepator?

 

PS:Sa mentionez ca sunt incepator 99,5% si poate la vara am sa-mi gasesc profesor,dar pana atunci vreau sa stiu si eu ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

www.justinguitar.com , uite un site care cu siguranta te va ajuta (daca nu il stiai deja).

Sunt pe site multe taburi pt incepatori. Eu spun sa stai calm, caci progresele se vad in timp si nu imediat. Daca repeti in fiecare zi, peste o luna vei simti cu siguranta o diferenta, iti garantez. Urmeaza toate sfaturile de pe acest site si vei evolua rapid si sigur. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Skaraosky
www.justinguitar.com , uite un site care cu siguranta te va ajuta (daca nu il stiai deja).

Sunt pe site multe taburi pt incepatori. Eu spun sa stai calm, caci progresele se vad in timp si nu imediat. Daca repeti in fiecare zi, peste o luna vei simti cu siguranta o diferenta, iti garantez. Urmeaza toate sfaturile de pe acest site si vei evolua rapid si sigur. :)

Stiam site-ul,multumesc.Chiar vreau sa vad ce pot face peste o luna. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alinutzik

Tot nu am inteles chestia cu stratocasterul si telecasterul...Da' in fine...Poti sa pui si niste clipuri in care sa aud clar cum suna un strato' si cum suna un tele' ?? :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest asus

BUNA am 10 ani! Cant la chitara clasica!

voi avea nevoie de voi!!!! :):D

 

Imi pare bine ca vam cunoscut!Imi place muzica! :D

 

Am o chitara cam mare pentru varsta mea :) !

 

Este chiar asa de rau ,cumi imi spune mama mea :) ?

 

Eu nu cred . Tu ce spui?

 

Abia astept sami raspunzi!!!!!!!!!!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Guest Skaraosky

E bine ca ai inceput de la varsta asta.:)

Nu este prea mare pentru varsta ta,doar nu vroiai electrica.Eu mai intai invat acustica si dupa imi cumpar electrica.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am inceput la 12 ani.Acuma am 15. Deci cant de aproximativ 3 ani. Stau la sat si din pacate nu am avut tangente cu alti chitaristi in afara de prof(unu care stie canta la chitara :) ).Acum daca stau sa ma gandesc dupa atata timp nu stiu prea multe...sau mi se pare.

Deci as vrea sa stiu cam ce trebuie sa pot face dupa atata timp si ce mai trebuie sa invat .Cine stie ce va fi in viitor :) (Metallica II)

 

Sper sa ma puteti ajuta si cantare placuta. :)

post-7152-1210152521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest asus

Nu , nu am inceput cuchitara electrica. Am incepet cu chitara clasica. Adica , nici n-am cantat la chitara electrica! :)

Daca voi fii f. f. f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f. foarte buna la chitara poate voi canta la chitara electrica.Dar sa nu credeti ca nu stiu nimic. :)

Sper!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest HarryHaller

Am si eu o intrebare pt cine stie si ma poate ajuta

 

Acum o sapt mi-am luat o chitara electro-acustica Stagg SW201VT (poza jos). As vrea sa conectez cablul la calculator ca sa se auda in boxe. Am cumparat o mufa adaptor ca sa o pot baga ori la microfon ori la line in....dar nu merge in nici unul din cazuri. Stiti cumva de ce?

 

SW201BK-VT_big.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai pt a folosi calculatorul pe post de combo iti trebuie un program special (FX Box de ex.).Dar de ce vrei sa folosesti o chitara electro-acustica amplificata? Ca nu suna mai tare iar partea cea mai rea e ca si calitatea sunetului e foarte proasta. Calculatorul este recomandat (nerecomandat deloc de fapt) doar pt perioade scurte de timp, pana streangi bani de un combo.

 

Sper ca ti-am fost de folos si spor la cantat

 

PS: combo-urile pt chita electrica sunt diferite de cele pt chitara acustica (electro-acustica)

Link to comment
Share on other sites

Guest HarryHaller

Mersi pt sfaturi. Acum sunt la munca dar am sa incerc cand ajung acasa :) . Va zic maine daca a mers sau nu.

 

p.s. Sunt nou pe forum. I'm impressed cat de repede mi-a raspuns cineva la intrebare. Thanx again! :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pt cine stie si ma poate ajuta

 

Acum o sapt mi-am luat o chitara electro-acustica Stagg SW201VT (poza jos). As vrea sa conectez cablul la calculator ca sa se auda in boxe. Am cumparat o mufa adaptor ca sa o pot baga ori la microfon ori la line in....dar nu merge in nici unul din cazuri. Stiti cumva de ce?

 

SW201BK-VT_big.jpg

Am avut aceeasi dilema pana m-am convins ca are doza outputul prea mic. Nu mergea nici cu guitar rig nici cu nimic. Acum merge cu preamp(din procesor) iar apoi in calculator. Poate vei fi tu mai norocos dar eu asa am rezolvat problema ca volumul era dat la maxim la mic/line in si tot degeaba.

edit: Inca ceva. Depinde si de mufa. De exemplu cablul de la chitara trebuie sa-l bag doar jumate in jack-ul care il face mic pentru ca mufa e de stereo iar cablul de la chitara e mono.

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Ciudat si eu am un Stagg si incercand din curiozitate am observat ca merge.Iar cu mufa aia nu conteaza daca adaptorul e stereo sau mono. El da mai departe ce si cum primeste. Daca nu merge numa bagat de jumatate inseamna ca e o problema :) .Poate fi cablul defect(se poate rezolva cu un pistol de lipit daca nu sunt mufe turnate), adaptorul sau chiar o problema la calculator.

Cel putin asta e parerea mea. bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Deci as vrea sa stiu cam ce trebuie sa pot face dupa atata timp si ce mai trebuie sa invat .

 

 

Asta era intrebarea? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Valek

Hey Guys!

 

As vrea pe viitor sa-mi iau un amp, caci primesc niste bani. Limita e 1000 RON.

 

Am un fender std, caut vintage/classic rock sound. More like Hendrix sound... Ampul e pentru practice, sau poate repetitii, dar nu caut nimic exagerat.

 

Ma gandeam la un vox, sau un fender. Daca imi puteti propune si altele, mersi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Epiphone Valve Jr. sau Fender Champ 600, impreuna cu o pedala de distors sau overdrive sau chiar fuzz.

Link to comment
Share on other sites

Si daca tot is la aici mai am o intrebare. Voi invatati cu note muzicale, adica folositi portative si toate alea sau taburi (sau alte metode). Motivul pt care pun aceasta intrebare este ca am gasit 2 carti pe care scrie "Metoda de chitara" si sunt scrise de autori diferiti (una este de Ferdinando Carulli si revizuita de Stefan Freischberger iar cealalta este de Maria Boeru...daca ati auzit de ei).

 

Problema este ca nu prea inteleg ce-i acolo desi cum am mai mentionat nu-s chiar paralel cu chitara. M-am blocat la prima parte (exercitii pt mana dreapta)

 

Deci va intreb daca m-ar ajuta cu ceva sau nu-s pentru mine. Si daca nu ce alte metode mai sunt

 

Mentionez ca nu am chitara clasica si nici nu intentionez sa-mi iau una...inca(prefer acusticele) si ca nu prea vreau un program pt calculator sa fiu nevoit sa stau in fata lui multa vreme.

 

Multumesc pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.