www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Care lemn e mai bun la metal? dintre Alder si Agathis

 

Nu exista lemn pentru metal sau lemn pentru alte stiluri...intr-adevar fiecare specie de lemn are caracteristicile ei tonale...gasesti o gramada de explicatii pe net referitoare la treaba asta...iti dau si eu aici 3 site-uri...www.suhrguitars.com, www.warmoth.com, www.lmii.com ...pe site la Suhr iti explica si caracteristicile diferitelor combinatii devenite clasice (Baswood Body-Maple neck, Alder body- maple neck, mahogany+maple body-mahogany neck s.a.m.d)..desi proprietatile tonale ale lemnelor difera enorm de la o clasa de calitate la alta (locul geografic de unde provine, densitate, masa, grad de uscare, dispozitia fibrelor, etc, etc, etc) poti sa iti raspunzi singur la intrebare prin studierea chitarelor de la firmele tale preferate...de exemplu pentru metal intra pe site la Jackson, ESP, BcRich, Dean...dar in metal , lemnul conteaza deosebit de putin...asa cum zicea si MidnightRider intr-unul din post-uri: daca canti pe clean conteaza chitara si daca cand cu mult gain conteaza amplificatorul :) Si cam asa si este...mai degraba gandeste-te la o chitara ok din punct de vedere contructiv , pune-i niste doze active sau high-output si cumparati un amp pentru metale :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm nu stiu cum sa incep ca am uitat cum se numeste partea in care pe fretul 12 ai un sunet mai urcat sau mai coborat fata de coarda libera. Va prindeti voi :) Oricum vreau sa stiu daca treaba asta influenteaza cu ceva pinched harmonicsurile in sensul "daca se gasesc in alt loc langa doza, sa ciupesti coarda altfel decat daca setupul chitarii ar fi ok". Ca nu prea iese cum trebuie si ma gandesc ca o fi din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cred ca te referi la setarea intonatiei, astfel incat intre sunetul corzii libere si sunetul corzii apasate la tasta 12 sa fie o diferenta de exact o octava - 12 semitonuri. Instructiuni pentru aceasta operatiune gasesti aici; ai grija insa, la chitarile de calitate mai slaba materialul din care sunt facute suruburile puntii este foarte prost, poti crapa surubul, umbla cu atentie sau, daca nu te incumeti, roaga pe cineva mai priceput.

Link to comment
Share on other sites

Asa intonatie nu-mi venea in minte :) Stiu cum se regleaza intonatia dar mi-era prea lene sa stau s-o fac calumea si doar intrebam daca asta poate influenta locul unde ciupesc pentru armonice.

 

Da, influenteaza pentru ca armonicele se gasesc exact la jumatatea (tasta 12), sfertul (tastele 5 si 24) etc. lungimii corzii, ori daca intonatia nu este setata corect coarda ajunge sa fie mai lunga sau mai scurta decat ar trebui sa fie, si de aici si locurile in care obtii armonice vor fi deplasate.

 

Acelasi lucru si pentru "pinched harmonicsurile"

Edited by Bl.o.X
Link to comment
Share on other sites

Guest ladydarkangel

hello...sunt noua p-aici in sensul bun al cuvantuloui...m-am apucat de chitara acum 5 zile...imi place la nebunie dar am o prbl:D...vreau o metoda k sa nu ma mai doara degetle in ultimul hal dupa ce exersez 20 de minute.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Hmm nu stiu cum sa incep ca am uitat cum se numeste partea in care pe fretul 12 ai un sunet mai urcat sau mai coborat fata de coarda libera. Va prindeti voi :) Oricum vreau sa stiu daca treaba asta influenteaza cu ceva pinched harmonicsurile in sensul "daca se gasesc in alt loc langa doza, sa ciupesti coarda altfel decat daca setupul chitarii ar fi ok". Ca nu prea iese cum trebuie si ma gandesc ca o fi din cauza asta.

 

legile fizicii spun ca o coarda vibreaza cu noduri si ventre...la nod coarda sta nemiscata iar la ventru ea oscileaza cu o anumita amplitudine functie de lungimea corzii... mai e de precizat ca nodurile sunt dispuse la distante functii de lungimea corzii.

primul nod este la mijlocul corzii, dupa care urmatoarele sunt dispuse simetric la dreapta si la stanga...adica un flagiolet pe tasta 7 suna la fel ca unul pe tasta 19, 12 fiind mijlocul...

nu stiu daca ai facut pe la scoala, dar orice oscilatie are armonici...de exemplu coarda mi libera oscileaza la o frcventa, iar aceeasi coarda la tasta 12 oscileaza la o frecventa superioara, e tot mi dar cu o octava mai sus-prima armonica.

 

astfel daca setup-ul chitarii nu e corect facut nu o sa ai nodurile normal dispuse in locurile obisnuite fata de un punct fix de pe chitara (tase, langa doza de atac, etc)... si bine inteles ca nu o sa poti obtine pinched harmonics cum trebuie...

 

sper ca nu te-am bagat mai mult in ceata...daca da sa-mi spui si incerc sa explic mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Din cate stiu eu intre statele UE nu se plateste TVA.

 

defapt nu. doar daca, cumperi pe persoana juridica poti lua TVA-ul inapoi. In restul cazurilor trebuie sa-l platesti, dar atentie, TVA-UL ESTE INCLUS IN PRET, deci nu trebuie sa mai platesti ceva in plus in afara de transport.

Link to comment
Share on other sites

aaa bun deci daca scrie mare la pretul chitarii 222 euro inseamna ca doar tre sa vad cat vine in ron si nu mai adaug nimic...aia-s banii cu tot cu tva.super daaca e asa va multumesc mult de tot!

 

 

mai trebuie banii de transport. 30 de euro. vezi sa fii pe pagina in germana, acolo e pretul pt romania.

Link to comment
Share on other sites

Postati aici exercitii pentru incepatori / intrebari ale incepatorilor

Urmarim nu neaparat viteza ci dezvoltarea unor obiceiuri bune in ale cantatului la chitara

Daca aveti nedumeriri postati aici si va va ajuta cineva

 

 

Hello!Acum o luna m-am dus la un profesor de chitara din oras,iar el mi-a zis sa-mi iau o chitara acustica Maxine(e buna?),dar din cauza scolii si a faptului ca imi schmimba mereu ora la care trebuia sa ma duc am renuntat,iar acum incerc sa mai prind cate ceva de pe net.Acum cateva zile am luat un tab de la o prietena care inca merge la prof.ala,e mel de la Kelly family "I can't help myself" ,dar tipa a plecat din oras si nu a apucat sa mi-o cante ea o data ca sa vad ce tre sa fac(de mentionat k am stat ft putin la profu ala si imi dadea numai mel clasice),si acordurile le stiu...adica cum trebuie sa tin degetele de la mana stanga am inteles...dar...sper sa nu sune tampit ce zic acum :) ...nu stiu ce trebuie sa fac cu mana dreapta..adica ce corzi folosesc ptr fiecare acord...si pe net nu am gasit o asemenea explicatie...Aaa si inca o chestie..am cautat tabulatura la melodia aia si pe net,si este diferita de cea data de profesor..daca are cineva tab-ulm corect va rog sa-l postati k sa nu invat ceva gresit.Sper sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut

asta ii tabul:

http://www.chordie.com/chord.pere/www.ulti...b&id=163482

http://www.ultimate-guitar.com/tabs/k/kell..._myself_tab.htm (varianta mai exacta)

 

in dreapta sus iti arata acordurile(daca deasupra ii un O inseamna ca trebuie sa folosesti si coarda aia,iar daca ii un X insemna ca nu),sper ca o sa te descurci

Edited by DIonut
Link to comment
Share on other sites

asta ii tabul:

http://www.chordie.com/chord.pere/www.ulti...b&id=163482

http://www.ultimate-guitar.com/tabs/k/kell..._myself_tab.htm (varianta mai exacta)

 

in dreapta sus iti arata acordurile(daca deasupra ii un O inseamna ca trebuie sa folosesti si coarda aia,iar daca ii un X insemna ca nu),sper ca o sa te descurci

 

Mersi mult,chiar acum o sa incerc sa cant,sa vad ce iese.Btw Happy Easter!

Link to comment
Share on other sites

Guest alinutzik

Care este diferenta dintre o chitara electro-acustica si una acustica ?? Chitara electro-acustica se poate conecta la amplificator si se aude mai tare, dar suna la fel ca cea acustica ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut
Care este diferenta dintre o chitara electro-acustica si una acustica ?? Chitara electro-acustica se poate conecta la amplificator si se aude mai tare, dar suna la fel ca cea acustica ?? :)

 

din cate stiu eu da

Link to comment
Share on other sites

Guest the unforgiven

si eu sunt destul de confuz in ceea ce priveste cantatul la chitara. Am facut 4 ani chitara clasica. Acum un an am renuntat, dar am inceput din nou, fara profesor. Am o chitara acustica clasica, dar eu vreau sa cant mai mult rock si i-am pus corzi de metal, ceea ce nu cred ca e chiar foarte bine dar nu suna rau.

 

Dupa toata povestioara asta intrebarea mea e cam ce piese rock i-mi recomandati pentru acustica. Eu am incercat ceva Metalica, dar sunt cam mult peste nivelul meu, poate stiti voi ceva. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.