www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si eu cred ca am "probleme" asemanatoare cu bazaitul... tot SOL-ul se evidentiaza dar m-am cam linistit, nu se aude pe amplificator. La mine bazaie si pe liber si pana-n fretul 3 parca, dar nu cred ca toate pana acolo.

Am facut si eu teste sa vad daca ii grifu drept (ala in care apesi primul fret si fretul 17 si verifici distanta pe la tasta 8 sa nu fie chiar lipita coarda pe fret) si cred ca ii ok, dar nu stiu de unde vine sursa bazaitului.

Enervant e ca si atunci cand cant amplificat tot aud bazaitul corzii, "stand aproape de chitara :) " dar sunt sigur ca "e rece", pentru ca pe inregistrari nu se aude aproape deloc, ii insesizabil practic. Mai degraba paranoia... si perfetionismul, da, cam asta cred si eu ca e, si m-am mai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Valek
Cheita lui sol sta bine acolo ? Tee -ul la fel ? (bucata aia de metal pe sub care trec corzile).

 

Cheita sta bine, am strans-o mai stramt sa ma asigur, tee-ul la fel, sta bine, nu joaca.. corzile-s aliniate pe mijloc...

 

pune sample , asa sa tot dam cu presupusu'

 

cand auzi in ce conditii , la rece sau amplificat .

 

la rece daca dai tare in corzi bazaie oricum

 

 

Buzz-ul il aud numai la rece, dar ma scoate din sarite!! Chiar si daca nu dau tare, adica dupa o anumita ciupitura mai puternica tot se aude, dar nu asa de tare...

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest daniela
Am dat si eu chitara la o ruda apropiata pentru o testare. Cand am primit-o inapoi, avea un fret buzz ce ma scotea din sarite. Prima oara sunetul venea de undeva sub pickguard, am mutit arcurile de tremolo cu un cauciuc, dar buzz-ul era de-a lungul grifului undeva. Am ridicat coarda de la bridge, parca mai scazuse, dar tot se simtea. M-am uitat sa vad daca gatul nu e indoit, l-am curbat putin pentru ca era total drept. Chiar si acum am un fret buzz prezent, dar nu-mi dau seama unde. E pe SOL, iar apare numai cand dau strum liber, deci nu apare la apasarea pe freturi. Sa fie de la nut? Ieri n-avea nimic, iar azi... Parca are si ceva barait sub pickguard, or fi firele. Voi, cu straturile, aveti suntele mici, sau sunt eu prea perfectionist sau nu aud nimic decat sunetul corzii? Poate ar trebui sa schimb corzile... cine stie cat a cantat.

 

Daca o chitara care n-avea nimic incepe dintr-o data sa falseze si sa bazaie este foarte posibil sa fie din cauza ca s-a uscat prea tare. Chitarele sunt construite intr-un mediu cu umiditate mai mult sau mai putin controlata si se pot deshidrata daca umiditatea atmosferica este foarte scazuta o perioada lunga. Mai ales iarna, in functie de tipul de incalzire, aerul intr-o casa poate fi foarte uscat. Incearca sa-i pui un umidificator sau un vas cu apa in case pentru cateva zile. Ai grija sa nu o atinga apa, vaporii de apa in spatiul restrans din case vor fi de ajuns sa o rehidrateze. Daca asta este problema o sa incepi sa vezi usoare imbunatatiri in cateva zile, poate o saptamana. Depinde cat de uscata a fost.

Link to comment
Share on other sites

Daca o chitara care n-avea nimic incepe dintr-o data sa falseze si sa bazaie este foarte posibil sa fie din cauza ca s-a uscat prea tare. Chitarele sunt construite intr-un mediu cu umiditate mai mult sau mai putin controlata si se pot deshidrata daca umiditatea atmosferica este foarte scazuta o perioada lunga. Mai ales iarna, in functie de tipul de incalzire, aerul intr-o casa poate fi foarte uscat. Incearca sa-i pui un umidificator sau un vas cu apa in case pentru cateva zile. Ai grija sa nu o atinga apa, vaporii de apa in spatiul restrans din case vor fi de ajuns sa o rehidrateze. Daca asta este problema o sa incepi sa vezi usoare imbunatatiri in cateva zile, poate o saptamana. Depinde cat de uscata a fost.

 

La asta nu cred ca s-a gandit nimeni :):)

Link to comment
Share on other sites

salutari tuturor, am si eu o intrebare. Am un procesor zoom g1, detalii aici: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=955 si pe langa gaurile de input si output , mai e una control in, prin care am inteles ca se poate pune o pedala de control cu care sa lucrez in timp real. daca stie cineva, ce fel de pedala si mai ales ce voi putea face cu ea? m-ar interesa in special pt wah wah. am vazut ca exista pedale de wah wah separate care costa 4 mil. nu as vrea sa dau atatia bani.

Link to comment
Share on other sites

Acolo poti sa bagi o pedala de expresie sau un footswitch (adica un buton). O pedala de expresie este semnificativ mai ieftina decat una de wah, dar n-as merge prea mult pe wah-ul dintr-un zoom.

Oricum, merita o pedala de expresie pentru ca o poti programa pentru volum, pitch sau alte dracii. Pentru wah, ia-ti un crybaby :)

Link to comment
Share on other sites

Guest neatu

Salutare

 

M-am apucat de cantat la chitara acustica cam de o saptamana si as vrea sa stiu de la voi cum ar trebui sa decurga o ora de studiu.Pentru inceput schimb acordurile de baza intre ele si fac exercitiile pe care le-am vazut pe aici.E suficient pentu moment sau trebuie sa mai fac si altceva?

 

Multumesc :)

Edited by neatu
Link to comment
Share on other sites

Acolo poti sa bagi o pedala de expresie sau un footswitch (adica un buton). O pedala de expresie este semnificativ mai ieftina decat una de wah, dar n-as merge prea mult pe wah-ul dintr-un zoom.

Oricum, merita o pedala de expresie pentru ca o poti programa pentru volum, pitch sau alte dracii. Pentru wah, ia-ti un crybaby :)

 

Apropo de footswitch-uri, se gasesc ele de cumparat pe la magazinele din Romania? Mi-ar trebui si mie pentru amp pentru a schimba de pe clean in overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Guest SnoopY
o intrebare : Nu stiti cumva daca se fabrica si pt lefty

- Epiphone Les Paul Custom Alpine White [fiindca stiu ca Ebony se fabrica left handed]

- Epiphone Les Paul Ultra II ME

Multzumesc anticipat :)

un raspuns daca s-ar putea :)

Link to comment
Share on other sites

Acolo poti sa bagi o pedala de expresie sau un footswitch (adica un buton). O pedala de expresie este semnificativ mai ieftina decat una de wah, dar n-as merge prea mult pe wah-ul dintr-un zoom.

Oricum, merita o pedala de expresie pentru ca o poti programa pentru volum, pitch sau alte dracii. Pentru wah, ia-ti un crybaby :)

 

 

pedala de expresie=pedala de volum? au in muzica pedala de volum la 85 ron. e buna? multumesc de raspuns

Link to comment
Share on other sites

Apropo de footswitch-uri, se gasesc ele de cumparat pe la magazinele din Romania? Mi-ar trebui si mie pentru amp pentru a schimba de pe clean in overdrive.

 

Pai ampul tau are intrare de footswitch? Daca da, cum arata footswitch-ul facut pentru el si ce semnale da? Daca doar schimbarea de canal se controleaza din footswitch, atunci probabil iti gasesti pe piata ce-ti trebuie, altfel probabil va trebui sa-ti faci unul sau sa cumperi unul facut pt ampul tau.

 

 

@Miro: Nu sunt sigur de raspuns, asa mai bine las pe cineva mai competent sa-ti spuna. Stiu sigur ca exista pedale labeled "Expression/Volume Pedal", acu nu stiu daca e valabil peste tot. De asemenea, pedalele de volum exista atat pentru chitara, cat si pentru clapa si sunt diferite pe la impedante. Dupa aia mai e si o problema cu scara (logaritmica/liniara). E cam teren necunoscut pentru mine, pentru ca n-am folosit niciodata asa ceva.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pai ampul tau are intrare de footswitch? Daca da, cum arata footswitch-ul facut pentru el si ce semnale da? Daca doar schimbarea de canal se controleaza din footswitch, atunci probabil iti gasesti pe piata ce-ti trebuie, altfel probabil va trebui sa-ti faci unul sau sa cumperi unul facut pt ampul tau.

 

 

@Miro: Nu sunt sigur de raspuns, asa mai bine las pe cineva mai competent sa-ti spuna. Stiu sigur ca exista pedale labeled "Expression/Volume Pedal", acu nu stiu daca e valabil peste tot. De asemenea, pedalele de volum exista atat pentru chitara, cat si pentru clapa si sunt diferite pe la impedante. Dupa aia mai e si o problema cu scara (logaritmica/liniara). E cam teren necunoscut pentru mine, pentru ca n-am folosit niciodata asa ceva.

 

pedala de VOLUM atunci cand e apasata face ce "scrie pe ea", adica iti da volum ... daca nu e apasata deloc = mute iar daca incepi sa o apesi usor, volumul incepe sa creasca, pana ajunge apasata total.

pedala de EXPRESIE este folositoare la controlarea unei "parti" dintr'un efect : ex: pentru distort poti controla gain-ul, pentru modulatii viteza, sau poti controla efectul in sine (pedala la minim = efectul oprit ... etc.)

daca am gresit cu ceva rog sa ma corectati.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
pedala de VOLUM atunci cand e apasata face ce "scrie pe ea", adica iti da volum ... daca nu e apasata deloc = mute iar daca incepi sa o apesi usor, volumul incepe sa creasca, pana ajunge apasata total.

pedala de EXPRESIE este folositoare la controlarea unei "parti" dintr'un efect : ex: pentru distort poti controla gain-ul, pentru modulatii viteza, sau poti controla efectul in sine (pedala la minim = efectul oprit ... etc.)

daca am gresit cu ceva rog sa ma corectati.

 

ai spus corect, dar cu o mica precizare, pedala de expresie poate controla si volumul.

Link to comment
Share on other sites

pedala de VOLUM atunci cand e apasata face ce "scrie pe ea", adica iti da volum ... daca nu e apasata deloc = mute iar daca incepi sa o apesi usor, volumul incepe sa creasca, pana ajunge apasata total.

pedala de EXPRESIE este folositoare la controlarea unei "parti" dintr'un efect : ex: pentru distort poti controla gain-ul, pentru modulatii viteza, sau poti controla efectul in sine (pedala la minim = efectul oprit ... etc.)

daca am gresit cu ceva rog sa ma corectati.

 

 

multumesc mult de raspunsuri tuturor. O sa ma duc in muzica sa caut o pedala de expresie!

Link to comment
Share on other sites

Daca vreau sa-mi iau un zoom g1x o sa se auda decent prin combina? adica 2 boxe LG de 40W ca amplificator n-am. Si pentru ca e prima oara cand ma bag in domeniul asta care e diferenta dintre preamp si procesor ca mi se par asemanatoare din ce am citit.

edit: Asta e mai bun ca primul? http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1129 ce sa aleg dintre ele :- ?

alt edit: adaug asta :)http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din cate stiu eu, chitaristii de la Iron Maiden canta cu Strat-uri cu humbucker-e, eventual cu mini-humbucker-e, gen SD HotRails.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Proesoarele sint si preampuri, adica iti ofera cam tot ce iti trebuie ca sa cinti OK, chiar si daca le cuplezi la o combina sau la boxe de calculator.

Evident ca dintre cele 2 Korg, ar trebui sa il alegi pe cel cu pedala de expresie, asa vei avea acces la anumite efecte gen wah, volume, etc.

In gama asta de pret nu cred ca sint diferente mari de calitate intre Zoom si Korg, probeaza-le si vezi care ti se pare mai intuitiv de folosit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

imi spune si mie cineva va rog unde pot gasi formele unor acorduri de genu " Mi 7 9-" ca deja caut si nu prea dau de asa ceva...Am o melodie in care numa acorduri dinastea trebuie sa folosesc si dau greu de ele

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.