www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pentru inceput eu am invatat sa fac picking. Teoria spune asa: coarda E(gros),A si D sa fie ciupite cu degetu mare. Celelalte corzi astfel:

coarda G(sol) sa fie ciupita cu degetul aratator, coarda B(si parca) sa fie ciupita cu degetul mijlociu, iar E(subtire) sa fie ciupita cu inelarul. Cam asta am invatat eu mai intai. Ca exemplu puteti lua Don't Cry de la Guns N' Roses. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si foarte important, poate cel mai impotant:

 

Fiti foarte atenti la pozitia corpului cand cantati/repetati!

 

Nu recomand de nici o culoare sa va invatati sa cantati cu chitara tinuta pe piciorul drept (la dreptaci) - o sa va mute mana dreapta intr-o pozitie foarte dubioasa si o sa va faceti mai mult rau decat bine. Cea mai buna pozitie pentru invatat/repetat este cea clasica - chitara pe piciorul stang, plasat pe un ceva care sa-l tina mai sus (niste carti groase de exemplu), in asa fel incat pragusul sa fie undeva in dreptul umarului.

 

Atceva foarte important: Fiti foarte atenti la muschii care se tensioneaza cand n-ar trebui sa faca nimic! Mai ales umeri care tind s-o ia in sus, abdomenul care se incordeaza fara motiv, degetele care devin ghiare din cauza crisparii. Opriti-va mereu si concentrati-va asupra starii de tensionare a muschilor! Ca principiu, daca nu-l folosesti, nu tre' sa fie incordat.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si inca un sfat, poate chiar cel mai important:

Cantati din sufelt, nu mecanic, nu pentru a impresiona, totusi este ceva deosebit sa poti sa scoti dintr-un instrument banal (6 corzi si un gat) ceva minunat, muzica, chit ca e folk, chit ca e clasica, chit ca e o insurire de riffuri suparate sau un solo psihedelic nebun.

Nu cantati doar de dragul de a canta si pentru ca ati auzit ca impresioneaza lumea, cantati pentru ca asa simtiti, cantati ce simtiti... :)

Nu stiu daca ati inteles exact ce am vrut sa spun...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut!

De mult am cochetat cu ideea de a-mi cumpara o chitara...pana cand intr-o seara chiar mi-am cuparat una! :) O Reghin Hora.

M-am jucat eu putin cu ea, am reusit sa o duc la cineva sa o acordeze si de atunci tot zdrangan la ea. Problema?! As vrea sa trec de la zdranganit la cantat.:P

Am luat de pe internet un program care te invata sa canti la chitara ( GHC academy course) insa nu ma prea descurc, in plus cand aud cum se screme chitara cand "cant" la ea imi vine sa ma iau cu mainile de cap.

Intrebare: Este pe internet ceva program (mai bun decat GHC ;bine ar fii sa fie video-uri, din fericire merge bine NET-ul in camin) care sa te invete sa canti la chitara? Poate o carte? Ceva de genul: Guitar for Dummies?!

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Daca te-ai hotarat sa inveti de unul singur uite cativa pasi

1) Invata sa citesti tabulatura

Cat despre tab-uri, un tab arata cam asa:

Code:

 

e---

B---

G---

D---

A---

E---

 

 

Unde fiecare linie reprezinta o coarda. Linia cea mai de sus este mi-ul subtire (in notatia vestica se foloseste relatia: C-Do, D-Re, E-Mi, F-Fa, G-Sol, A-La, B-Si).

 

Apoi, ai:

Code:

 

e-2-----------2----------------------------------

B---3-------3------------------------------------

G-----2---2--------------------------------------

D-------0----------------------------------------

A------------------------------------------------

E------------------------------------------------

 

 

Numerele alea reprezinta tasta la care trebuie sa bagi degetul pe coarda respectiva si sa lovesti coarda aia. Daca vezi 0, inseamna ca tre' sa lasi coarda libera.

 

De exemplu ce vezi tu mai sus e un arpegiu (notele cantate in ordine) pe acordul Re Major. De asemenea, in notatie TAB nu exista durata notelor - totul e relativ, daca urmataorea cifra apare mai incolo, tre' sa astepti oleaca mai mult - deci nu prea poti canta dupa tab daca nu cunosti melodia.

 

Dup-aia mai ai semne speciale gen 2b4, 4h2, etc. Le iau pe rand:

 

b (gen 2b4) faci bend la tasta doi pana suna a 4.

h gen (2h4) faci hammer (legato ascendent - lovesti cu degetul mainii de pe grif) de pe 2 pe 4

p (gen 4p2) faci pull (legato descendent) de pe 4 pe 2

s (gen 4s7) slide de la 4 la 7

t (gen t5) faci tapping (think Eddie van Halen)

NH - armonica naturala, flageolet

AH - armonica 'artificiala'

PH - pinched harmonc (nush cum se zice in romana)

...mai sunt si altele, astept adaugiri.

asta a fost postat de cearny pe un alt forum

alt link de ajutor

http://www.cyberfret.com/reading/internet-tab/index.php

http://www.cyberfret.com

 

2) Invata acordurile de baza : D, G, A, E, F, Em, Am, Dm

3 Invata bucatele de cantece usoare(Nothing Else matters, Stairway to heaven , etc - aici tu alegi in functie de ce muzica iti place

4) Exerseaza in fiecare zi minim 30min

Tabulaturi gasesti cu ajutorul googleului formula magica fiind: <nume formatie > <nume cantec> tab

Link to comment
Share on other sites

@ Addicted To Bass: Mersi de linkuri. Insa din cate stiu eu Amazon nu mai trimite in Romania.

@Cosu: Mersi de sfaturi. Daca mai stii ceva linkuri interesante te rog sa le posetzi aici. Nu am intleses ce inseamna Hammer, Descend, Pull. Poate explici ce inseamna pentru to(n)ti ?

Exersat 30 de minute pe zi. Ce placere ar fi. Insa (there is always a "but") stau in camin si colegii de camera nu prea inghit chitara mea (probabil le-ar place daca as canta, si nu as invata sa cant), in plus, de fiecare data cand ajung acasa de la facultate trebuie sa dau din coate sa-mi eliberez calculatorul. Astept sa vina vacanta, sa ajung acasa si sa pot zdranganii toata ziua. :cool:

 

P.S.: Am invatat sa cant intro-ul de la Metallica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Vladxus, daca asculti metal si vrei sa cinti asa ceva vreodata, nu neglija panatia.

Si mai lasa-te de intro si de alte bucatele,fa exercitii de digitatie,game,arpegii ca altfel peste un an nu o sa poti sa cinti decit "Rapa"!

Link to comment
Share on other sites

bun sa continuam...

acorduri

http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_db.html

mama gamelor si acordurilor

http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_rb.html

 

hammer on - in tabulatura apare ceva de genul 4h6

avand un deget apasat pe tasta 4 lovesti coarda . apoi o lasi sa sune si lovesti cu alt deget tasta 6 . astfel trecerea de la nota tastei 4 la nota tastei 6 va fi mai lina (d-aia ii si zice legato ascentent)

pull off - in tabulatura 6p4 .

pozitionezi un deget pe tasta 6 si altul pe tasta 4 (pe acceasi coarda duh!) . lovesti coarda (cu pana degetul stii tu ....) lasi sa sune coarda si apoi ridici violent degetul de pe tasta 6 . astfel vibratia corzii nu se pierde si se va auzi nota tastei 4 . asta se numeste legato descendent .

Link to comment
Share on other sites

@ Addicted To Bass : Sunt la facultate in Timisoara si eu sunt din Huneodara,

 

@ Inca_unu : "Panatia","Rapa"?! Ce insemana? Cum sa fac exercitii de digitatie?

Ca muzica ascult? Sincer tot ce este bun (manele suck :) ) si in special Rammstein, SOAD, Metallica s.a.m.d.

 

Acum ma uit pe link-uri. :P

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Scuzati interventia unui amator dar cu viteza destul de mare si exercitiu suficient poti sa faci cu pana aproape tot ce faci ciupind cu degetele.

 

:( Just a beginner

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

In afara de notele cintate concomitent mai ai si alta explicatie?

Cea pe care ai dat-o este adevarata dar nu cred ca ai fost atent la cuvantul "aproape" pe carel-am folosit anterior.

 

Dv. dati meditatii la chitara(muzica )clasica?Ma gandeam ca pentru asa ceva exsista Conservatorul.

 

Ma iertati,:( Just a beginner

Link to comment
Share on other sites

Cu ceva exercitiu, poti face cu degetele multe chestii pe care multi altii nu pot sa le faca decat cu pana :)

 

Plus, daca chiar iei lectii de clasica/fingerpicking o sa vezi ca :

1) Nu poti simula sunetul de degete folosind pana - cam ca direfenta dintre bas cu si fara pana, dar oarecum mai subtila

2) Sunt niste limitari de stil - asculta sa vezi ce poate Eric Sardinas ca sa intelegi la ce ma refer...

 

Exemplu clar: inceputul de la Nothing Else Matters. Daca tin bine mine, nu exista momente in care trebuie sa ciupesti concomitent corzi mai distantate, dar tot e dubios sa incerci s-o canti cu pana si chiar sa sune. Sau Kansas - Dust in the wind. Sau exercitiul asta:

 

e----------0-----------------0-------

B------1-------1---------1-------0---

G----2---2---2---2-----2---2---2---2-

D------------------------------------

A--0-----------------0---------------

E------------------------------------

 

Sunt sigur ca poti sa bati un cui si cu barosul - dar mai bine incerci cu ciocanul, sau te scarpini la spate si frecandu-te de un bambus, dar e mai simplu sa folosesti o mana, ca doar ai mai multa flexibilitate... if you catch my drift.

 

Chitara clasica se face incepand din liceu. Am facut eu meditatii si nu a trebuit sa merg la Conservator.

 

A, da, si Bruce Lee il bate pe Van-damme © :P

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate cearny. acum incerc sa invat dust in the wind si e super tare, degetele se obisnuiesc super repede cu ciupeala. dar am o oarecare tendinta ca mai la aproape toate melodiile cu ciupeala s-a o iau mult mai repede decat ar trebui. de ex inceputul de la civil war. trebe s-a ascult melodia si s-a cant odata cu ea ca altfel o iau prea repede. so daca puteti sa-mi dati niste sfaturi ca s-a nu ma invat sa fac asa, ar fi foarte apreciate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru

Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu fac meditatii la chitara clasica.

Eu vroiam sa inteleg pe ce parte se da ajutorul aici(electric sau acustic)pentru ca nu exsista "chitara generala" si vroiam sa subliniez chestia asta.

 

NU SUNT DE ACORD CU PRINCIPIUL "DACA FACI CHT.CLASICA ATUNCI ELECTRICA E FLOARE LA URECHE"

 

POATE DOAR ELECTRICA DE LA "VANK" sau "SUPERMARKET"

 

Cum am spus :( Just a beginner

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru
Originally posted by Proof

am o oarecare tendinta ca mai la aproape toate melodiile cu ciupeala s-a o iau mult mai repede decat ar trebui. 

 

De ex: Ia piesa pune metronomul ,eventual cel digital,gaseste tempoul, apoi repeta doar cu metronomul.

Daca melodia are tempo variabil atunci the same pe bucatele, si repeta in draci pana iese, apoi uita de piesa respectiva citeva zile si incearca again...

Mult succes s....i rabdare de fier

Link to comment
Share on other sites

Inca_unu, nu cred ca ne axam pe ceva anume (folk, clasica, electrica, bluegrass, delta blues, whatever :)) - pur si simplu suntem nite oameni mai mult sau mai putin pasionat de acest instrument si de muzica in general, cu cunostinte mai multe sau mai putine, mai exacte sau mai vagi. Intreaba si vom incerca sa te ajutam, cam asa-i ideea :D

 

Si nici n-am zis ca daca faci clasica restul e floare la ureche (desi... cam este - acum tre' sa ai si tu 'mana') :)

 

Bafta :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.